Reklama:

Extrémní závody
- přehled překážek (III.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Extrémní závody
- přehled překážek (I.)
Extrémní závody
- přehled překážek (II.)
S těmito překážkami se nesetkáte jen na překážkových závodech, ale můžete si jejich zvládnutím i zachránit život. V dobách dávno minulých byla zručnost s oštěpem vlastně nutnost k přežití. Lidé se pomocí oštěpu bránili před predátory, divokými kanci i jeden proti druhému. Proto umět zacházet s oštěpem byla v tehdejším životě důležitá schopnost. V dnešní době se nemusíte bránit proti vlkům a medvědům, nemusíte lovit kance k obědu, a když přijde na konfliktní situace mezi lidmi, tak se většinou sáhne po modernějších metodách a výrobcích (jasně, pokud vyrazíte třeba do Afriky, je to věc jiná pro Vás i tamní obyvatele). Balanc se také hodí. Zejména pokud musíte přejít po spadlém stromě koryto divoké řeky, abyste utekli před medvědem, kterého jste polechtali oštěpem a který je teď na Vás pořádně naštvaný. Takže nabrousit oštěpy, vyhlédnout padlé stromy a jdeme na to.

Balancování na kůlech (Log Hop)

Jedna z mála neoblíbených překážek. Tady se toho může ošklivě zvrtnout. Kolíky zapíchané v řadě za sebou, většinou se stejným průměrem, ale o různých výškách. Jen jeden pokus a je toho tolik k vybalancování. Většinou Vám organizátoři nabídnou podporu na výstup na první pár kůlů, ale zbytek je na Vás. Máte dvě možnosti, buď půjdete opatrně, každý krok si promyslíte a perfektně ho vybalancujete, nebo se rozběhnete a využijete setrvačnosti a hybnosti k přeskákání přes kůly. V tom případě Vám hrozí, že když narazíte na vyviklaný kolík, tak to asi neustojíte a budete riskovat zranění. Já jsem zkoušel obě varianty a vyšla mi ta druhá (ale bohužel jen jednou). Základem je mít co nejčistší boty. Kolíky budou už tak dost od bahna (takže kluzké), není tedy potřeba mít ještě boty obalené tím samým. Na kůlech budete stát na špičkách (těžko bude někdo chodit po patách), takže si očistěte alespoň předek boty. Roztáhněte ruce jako pták a vzhůru do toho.

Cíl

Přejít určený úsek po kolících zapíchaných v zemi. Závodník nesmí spadnout, nesmí přejít na kolíky v jiné souběžné řadě (musí jít jen ve své dráze) a nesmí se žádnou částí těla dotknout země ani v případě, že ostatní části těla jsou pořád na kolících.

Trénink

Jako trénink poslouží dobře dřepy na jedné noze. Dvě mouchy jednou ranou. Posílíte nohy a natrénujete balanc. Případně si můžete kolíkovou dráhu vytvořit sami. Stačí menší kameny, nízké špalíky dřeva či jiné vhodné "malé pomůcky", ze kterých můžete poskládat trasu. Pak už stačí jen přecházet a snažit se nedotknout země.

Balancování na kládě (Ballance)

Přejít kladinu, kládu či úzkou stranu prkna není tak těžké jako balancování na kůlech. Navíc jsme toto všichni trénovali na hodinách tělocviku. Zde je výhoda, že nepřekonáváte výškové rozdíly mezi jednotlivými kroky (pokud je kladina do kopce, tak překonáváte, ale aspoň je stoupání pravidelné) a každý krok může být stejně dlouhý! No není to paráda? Opět máte možnost jít buď pomalu a rozvážně, anebo to vzít poklusem a věřit v dostatečnou setrvačnost a přesné kroky. Je lepší jít čelem vpřed, a ne bokem. Bokem to sice jde krok sun krok, ale vyrovnáváte balanc předkláněním a zakláněním, což není tak efektivní jako mávání rukama při pohybu čelem vpřed.

Cíl

Přejít přes překážku bez toho, aniž byste spadli na zem či se jakoukoli částí těla dotkli země. Není dovoleno využít k překonání překážky jejích konstrukčních prvků (však to znáte).

Trénink

Trénovat můžete vlastně kdekoli - na obrubníku, na zábradlí, na kolejích (pozor na vlaky, tramvaje, drezíny a metra), na slack lajně atd.

Pneumatické pole

Tahle překážka je známá z hodně filmů. Sportovci, vojáci, policisté či jiné akční figurky pobíhají po ploše poseté pneumatikami a vypadají jako nadopovaní stepaři. Je vidět jen zvedající se kolena. Přesně tak musíte vypadat i Vy.

Tato překážka má dvě varianty. Buď jsou pneumatiky vyrovnané na zemi, anebo jsou na sebe naházené bez ladu a skladu. První varianta se překonává tak, že šlapete do díry uprostřed a musíte nohy vytahovat kolmo vzhůru (žádné šoupání nohama). Druhá varianta je horší. Je potřeba nestrkat nohy do díry uprostřed, ale šlapat po okrajích pneumatik, a to ještě tak, aby Vám noha z toho kraje nesjela dolů a Vy jste nezapadli po pás do pneumatik (kdo by chtěl mít kolem pasu pneumatiky, ne?).

Cíl

Přejít po úseku s poházenými či položenými pneumatikami. Můžete spadnout, kolikrát chcete, ale přejít to musíte.

Trénink

Je potřeba mít rychlé nohy a zvedat je výše než při normální chůzi. Skákejte přes švihadlo, položte na zem provazový žebřík a poskakujte jeho oky nebo si položte na zem pár pneumatik a simulujte si překážku. Ve finále stačí na zem nakreslit malé kruhy a chodit jen po nich s tím, že budete zvedat kolena vysoko. Trénink překonání pneumatického kopce už je horší, to se jen tak nenasimuluje. Skočte si do nejbližšího pneuservisu a zeptejte se jich, kam hází staré pneumatiky.

Hod oštěpem (Spear Throw)

Žijeme v 21. století, takže potřeba umět házet oštěpem nás minula. Málokdo chodí lovit staromódním způsobem, vojna už není, a i kdyby byla, tak se na ní stejně nebude trénovat házení oštěpem. Jedinou výhodu mohou mít atleti, kteří oštěpem hází.

Základem je oštěp chytit v těžišti, aby Vás netáhla špička dolů, případně Vás ratiště (ta dřevěná část) netáhlo dozadu. Je potřeba mít rovnou špičku. Zkontrolujte si, že zrovna Váš hrot není ohnut v nepřirozeném úhlu, to by docela dost snížilo šanci, že se oštěp zapíchne. Pokud je oštěp k něčemu přivázán, tak zkontrolujte, že provaz není zauzlovaný, zkroucený a zašmodrchaný, to by potom hod dopadl špatně. Doporučuji házet do obloučku - jako při basketbalu. Donutí Vás to do toho dát méně síly a hod tak bude přesnější. Pokud naopak hodíte vší silou, máte větší šanci, že malá nepřesnost v míření pošle oštěp s docela velkou razancí mimo terč. Takže miřte přesně, rovně, špičku vzhůru a šup tam s obloučkem. A hlavně, to nejdůležitější na konec, pozor na ruce umazané od bláta. Může se lehce stát, že Vám při hodu oštěp vyklouzne z ruky a poletí někam, kam ani slunce nesvítí. Mně se to stalo. Pokud budete na závodě, kde oštěp není dílem kutila, ale půjde o kovový atletický oštěp, máte štěstí a můžete si dovolit chybičku. Oštěp Vám to dovolí, a přesto se do cíle trefíte.

Cíl

Oštěp se musí zapíchnout do cíle (balík slámy či slaměný panák) naproti Vám. Žádná část oštěpu se nesmí dotýkat země a oštěp nesmí po zapíchnutí spadnout na zem.

Trénink

Trénovat můžete i s násadou od smetáku. Na jednu stranu namotejte pár ponožek, ať je strana těžší a může tak simulovat hrot. Ve vzdálenosti deseti metrů si zapíchněte do země klacek a házejte na něj. Nevadí, že oštěp není stoprocentně stejný jako závodní. Naučte se podle váhy házeného oštěpu určit, kde má těžiště, a odhadnout, jakou sílu je potřeba vynaložit na 10 metrů "přesného" hodu. Pokud budete mít kovový hrot, tak pozor, ať někoho nepropíchnete a neuděláte díru někam, kam to není vhodné.

Test paměti (Memory Test + Recall)

Jako bonus tu je tato překážka. Paměť je vlastně také takový balanc mezi "vím" a "nevím". Test paměti. Dostanete přidělené heslo či spojení slov, které si musíte po určitý úsek závodu zapamatovat. Na dalším stanovišti paměťového testu ho pak ze sebe musíte vyklopit. Fyzicky zaměřené překážky už asi nestačí, tak se k závodům přimotaly překážky pro závodníkův mozek. A je to docela záhul. Člověk se soustředí na běh, plazení, zvedání, tahání a šplhání a mezi tím si ještě musí opakovat přidělené heslo, aby ho nezapomněl. Pro někoho cesta ke schizofrenii.

Pokud nedává heslo zrovna smysl, tak vřele doporučuji si z něj udělat větu. Dát písmenům a číslům smysl, abyste si je zapamatovali v souvislostech. To je vždycky lepší. Já si z PB73PW udělal olovo (plumbum = Pb), 7 + 3 = 10 (v 10 startuje moje vlna) a "power". Dodnes si to heslo pamatuji a nemůžu ho dostat z hlavy. Pokud je heslo sousloví, které dává smysl, tak je to jednodušší, ale i tak se vyplatí si udělat větu, která heslo obsahuje. Mozek si vzpomínky do paměti ukládá v souvislostech, tak si z hesla udělejte souvislost.

Cíl

Zapamatovat si přidělené heslo po potřebnou dobu.

Trénink

Učte se básničky a pijte čaj z ginkgo biloby.

Závěr

Jak balancovat s oštěpem, už víte, tak můžete vyrazit do Afriky na safari. A kdyby tam došlo k nejhoršímu, tak oštěp s sebou, ze všeho se dá vybalancovat.

Příště se podíváme na překonávání rozličných druhů zdí.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra