Reklama:
Vitamíny a minerály pro imunitu
Vitamín D3, multivitamíny a minerály, ale třeba i probiotika. Klikněte zde.

Andrej Mozoláni - rozhovor před víkendovou Europa Dallas Pro

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: Ľubomír Chochula] Účastník loňské Mr. Olympia do 212 liber, slovenský profesionální kulturista Andrej Mozoláni se o víkendu (16. - 18. června) zúčastní v Texasu soutěže Europa Dallas Pro Men's 212. Poslední trénink (sparingem mu byl Norbert Zajac) před odletem absolvoval Andrej v jednom ze svých fitness center v Žilině (12. června) a po jeho skončení jsme mu položili pár otázek.

Odkdy jsi v přípravě a jak ji hodnotíš?

Přípravu jsem odstartoval v lednu 2017. Byl to trochu jiný model přípravy, neabsolvoval jsem objemový cyklus, protože času po mém odpočinku nebylo mnoho. Hned jsem začal se zkvalitňováním a oživením svalové hmoty kterou jsem měl. Připravovalo se mi relativně dobře, nevyskytly se žádné vážné komplikace a jedinou překážkou bylo to, že jsem tři měsíce nemohl cvičit nohy kvůli problémům s koleny. Naštěstí to už v posledních dvou měsících přípravy bylo v pořádku, takže jsem bez omezení mohl naběhnout na plnohodnotný trénink. V přípravě jsem změnil některé věci a podle mě to má dobrý vliv na postavu i formování těla. Nechte se překvapit, jak to bude ve finále vypadat. Změnil jsem například i systém stravy, zmenšil porce jídel apod.

Kolik přijímáš bílkovin, sacharidů a tuků?

Již od února jsem snížil příjem sacharidů, denní příjem byl od 150 g do 200 g a čerpám je z ovesných vloček a rýže. Co se týče bílkovin, tak jsem nejdřív trochu experimentoval s vysokým příjmem, ale zjistil jsem, že tělo ten zvýšený příjem nevyužije. Navíc jsem se cítil malátný a unavený. Proto jsem v závěru snížil denní dávku bílkovin na maximálně 2,5 g na 1 kg tělesné váhy, což je pro mě optimum. Bílkoviny čerpám z masa, vajíček a proteinových koncentrátů.

Novinkou je, že jsem do stravy zařadil podstatně více tuků. V minulosti jsem tuky omezoval až do takové míry, že byly skoro na minimu, ale teď jsem denně přijímal od 150 g do 200 g tuků (lněný olej, panenský olivový olej, ořechy), což mělo pozitivní efekt na mé tělo a celkovou pohodu.

Konzultuješ s někým přípravu?

Základní nástřel mi dal Neil Hill, ale není to tak, že bych se ortodoxně řídil jeho pokyny, protože za ty roky už mám něco odtrénované a snažím se vnímat signály svého těla. On je můj konzultant, poradce, ale trénuji a připravuji se sám.

Jakou máš skladbu tréninků?

V minulých deseti týdnech jsem měl dvoufázové tréninky, cvičil jsem systémem 6+1. Tomu odpovídal i denní režim ve stravě i v suplementaci, abych byl na cvičení dobře načasovaný a aby to fungovalo. Ráno jsem absolvoval první fázi, kterou byl aerobní trénink plus nějaké lehké pózování, a večer byla druhá fáze, která se skládala ze silového tréninku plus nějaká aerobní fáze. Silové tréninky jsem často měnil, co se týče skladby, počtu opakování, protože jsem se snažil neustále šokovat tělo. Bylo to více směrované na relativně slabší partie, kterým bylo potřeba dodat větší impuls.

V čem ses zlepšil?

Neříkám, že jsem se svou formou, jakou jsem měl na Mr. Olympia 2016 v kategorii do 212 liber, nebyl spokojený, nevypadal jsem zle, ale... Více závodníkům, kteří se poprvé účastnili Olympie, se stalo, že podlehli nutkání nesnížit svou váhu, aby se na pódiu necítili malí. To byl i můj případ. Dlouho jsem udržoval váhu na té hranici, která je povolena pro tuto kategorii, ale bylo to na úkor kvality. Svalovou hmotu jsem neměl patřičně zpracovanou, což byl hendikep. To byla svým způsobem taková nováčkovská daň, ale z této chyby jsem se poučil. Kdyby se mi znovu podařilo dostat na Olympii, tak se budu soustředit na to, aby svalová hmota byla kvalitně zpracovaná, aby detaily byly viditelnější. Aktuálně vážím 93 - 94 kg, mé svalstvo je teď plnější, kulatější a vypadám trochu jinak. Mé tělo jako celek působí kompaktněji, je tam trochu více muskulatury, a až odvodním, tak doufám, že vynikne i více detailů. Pokud mi vyjde závěrečná příprava, tak by to na pódiu v Dallasu mohlo být celkem zajímavé.

Jak jsi na tom s pózingem?

Povím to otevřeně, nejsem "pózér", ani jsem jím nikdy nebyl. V tomto se nevyžívám, není to oblast, ve které bych se cítil jako ryba ve vodě. I tak se ale na pódiu vynasnažím odprezentovat co nejlépe. Jestli se nevyskytnou komplikace (například křeč nebo nějaká nevolnost), tak by mělo být mé pózování v porovnání s loňskem lepší.

Jak hodnotíš sestavu svých soupeřů v Dallasu?

Viděl jsem startovku, ve které je devatenáct soutěžících. Je tam několik zvučných jmen, několik účastníků Olympie, ale ani ti ostatní nebudou do počtu a určitě budou všichni dobře připravení. Největšími favority jsou Ahmad Ahmad, Shaun Clarida, Dobromir Delev, Charles Dixon, zajímavý by mohl být Korejec Kang Kyung Won a uvidím, jak bude vypadat bývalý amatérský mistr světa, Ukrajinec Oleksandr Slobodyanyuk.

Jaké jsou tvé ambice?

V Dallasu budu startovat jen tři dny po přistání v USA. Kdoví jak bude probíhat aklimatizace. Nevím, jak bude mé tělo reagovat, ale udělám vše pro to, aby to bylo dobré. Ve velmi silné konkurenci se nechci ztratit a rád bych se s těmi nejlepšími rovnocenně porovnal. Nejedu na výlet, nechci se tam jen zúčastnit. Mojí ambicí je představit se v co nejlepší formě, abych měl ze svého vystoupení dobrý pocit. Do Dallasu se přesunu v pátek 16. června z Los Angeles (v LA mám v plánu trénovat dva dny předtím). Prezentace závodníků na soutěž Europa Dallas Pro je v pátek, o den později je na programu semifinále, finále se uskuteční v neděli 18. června. Rozdělení soutěže do dvou dnů mi nevyhovuje, ale nic s tím nenadělám. Podle toho rozpisu budu časovat formu, ale klíčové bude sobotní semifinále, ve kterém se většinou láme chleba. Na základě zkušeností z minulých let si dovolím tvrdit, že semifinále rozhodne o vítězi a stejně tak o pořadí na dalších místech. Nedělní finále pak bude už víceméně jen show pro diváky.

Na jaké další soutěži budeš v Americe startovat?

Kontrakt jsem podepsal i na závody Artic Pro v Anchorage na Aljašce (24. června), kde bych chtěl, aby to bylo ťip ťop, co se týče mé formy. Zvažuji poté ještě jednu soutěž, ale to budu řešit až později...


Andrej Mozoláni IFBB PRO - season 2017 (8.)


Andrej Mozoláni před Europa Dallas Pro 2017Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJaká byla soutěž Arnold Classic 2020...
dzordn2 (17:56) • Tomáškup, mám pro Vás jedno doporučení. Jestli se Vám nelíbí moje články, tak je prostě...
magazínJaká byla soutěž Arnold Classic 2020...
tomášekp (17:47) • p.s. omlouvám se za chyby v textu viz jakby - jakoby
magazínJaká byla soutěž Arnold Classic 2020...
tomášekp (17:46) • Právě, že nedělá. Jeho ´´reportáž´´ z AC 2020 se bohužel nedá srovnat s Vaší. Pořád mi...
magazínDalší foto z archivu: Mamdouh Elssbia...
Marczus (16:16) • Ten šek na 30.000USD z EVLS dole ve vitríně našince celkem potěší, co vy na to? Je od n...
magazínTomáš Mach - ramena a bicepsy v přípr...
ygg (14:49) • Nechcete s tím jít do někam? OBA? Jo, já vím, akce a reakce a někdo začal a někdo napsa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra