Reklama:

CrossFit: Trojovský slaví úspěchy ve vzpírání i v CrossFitu

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Brněnský závodník Filip Trojovský začal s CrossFitem v roce 2013 a díky vynikajícím sportovním základů se velmi rychle vypracoval. Před CrossFitem se totiž věnoval sportovní gymnastice, ve které získal několikrát titul mistra republiky, v karate se stal vicemistrem republiky, v čínském boxu dokonce dosáhl na titul mistra Evropy. Není tedy divu, že i v CrossFitu se mu velmi dobře daří.

V současné době patří Filip Trojovský k české crossfitové špičce a čím dál častěji sbírá ocenění i na závodech evropského formátu. V nedávné době se mu navíc podařil husarský kousek, když vyhrál zlato na MČR ve vzpírání a týden nato stříbro na mezinárodní crossfitové soutěži. Jak to tento zástupce a trenér tělocvičny CrossFit Destiny dělá? Zeptali jsme se.

Filipe, ty jsi v jednom týdnu vyhrál Mistrovství ČR masters M1 ve vzpírání napříč všemi váhovými kategoriemi a týden poté jsi obsadil skvělé druhé místo v masters na Roma Throwdown. Je obtížné být jednou vzpěračský závodník a hned se zase přeladit na crossfitového atleta?

Bylo to celkem náročné, hlavně ze strany přípravy. Jelikož mám letos jako prioritu CrossFit závody (každý měsíc mám jedny závody po celé Evropě), ne úplně důkladně jsem se mohl připravit na závody ve vzpírání. Takže ani na samotné mistrovství ČR masters jsem nešel s cílem nových rekordů, ale s cílem se jim co nejvíce přiblížit, a to ideálně ve všech platných pokusech. Na druhou stranu jsem měl o 4 kg méně něž na posledních vzpěračských závodech, takže nakonec, i když jsem nezvedl svá maxima, tak ten Sinclair nevyšel úplně špatně (321,9 bodů).

A druhá potíž byla, že když jsem odzávodil v neděli na republice, tak bych potřeboval alespoň 1 - 2 dny na odpočinek, a já musel ještě co nejvíce nadýchat workouty na závody v Římě, když jsem se poslední týden věnoval hlavně vzpírání. Takže jsem ve středu večer myslel, že už asi umřu. Naštěstí jsem si celkem dobře odpočinul a v sobotu v Římě byl ready.

Nemůže přemíra vzpěračských tréninků ovlivnit všeobecný výkon v CrossFitu?

Určitě, jsou to dva odlišné sporty. Ve vzpírání jde hlavně o rozvoj síly, ale v CrossFitu (CF) jde o rozvoj všeho. Má to souvislost s typem tréninku i svalovými vlákny. Pokud chcete mít maximální výkony ve vzpírání, nemůžete dělat nic jiného. Stejně tak pokud chcete být nejlepší v CF, nemůžete jen vzpírat. Pro laiky bych to přirovnal k rozdílu v atletice mezi hodem koulí a desetibojem. Jsou to dva odlišné sporty a asi nikdy na olympiádě neuvidíme, že desetibojaři hází víc než koulaři. Desetibojař musí být dobrý ve všech deseti disciplínách, ne jen v hodu koulí. Proto i trénink těchto dvou sportovců bude úplně jiný.

Vzpomeneš si na své vzpěračské začátky? Přišly společně s těmi crossfitovými?

Ano, začal jsem s CF v listopadu 2013 a hned mi došlo, že vzpírání je pro CF velmi důležité, hlavně co se týče techniky. Proto jsem hned hledal ty nejlepší v oboru. A jelikož jsem se v té době pohyboval v Havířově a Brně, šel jsem v Havířově za Michalem Mičkou (jeden z nejlepších českých crossfitterů a současně skvělý vzpěrač) a v Brně za Milanem Lutterem (nejlepší trenér vzpírání nejen v Brně, držitel mnoha českých rekordů a titulů ve vzpírání). Právě oni dva mě naučili nejvíce a za to jsem jim velmi vděčný!

O vzpěračské technice je známo, že je velmi obtížná a piluje se strašně moc dlouho. Jak jsi se svou současnou technikou spokojený?

Techniku určitě ještě nemám, jak bych chtěl, a jelikož do Havířova už teď tak často nejezdím, chodím aspoň jednou týdně za Milanem Lutterem.

V čem jsi silnější? V trhu, nebo v nadhozu? Co raději trénuješ?

Mám rád oboje. V trhu cítím, že mám ještě velké technické nedostatky, což je v konečném důsledku třeba i 10 kg. Nadhoz mám asi lepší a silnější, takže více se snažím trhat.

Lidé často kritizují CrossFit kvůli tomu, že pokud jedeš na rychlost, trpí technika. Je, nebo není dle tvého názoru možné nadrilovat techniku vzpírání natolik, že ji budeš schopný udržet, i když hraješ o čas?

Ano , když člověk už nemůže a nemá zažitou techniku, začne mít tělo tendence si pomáhat jinak, ale pokud mám naučenou jednu techniku, tak nemám přece důvod dělat věci jinak. Navíc je ta správná technika i energeticky nejvýhodnější. A když se podíváte na kvalitní atlety, dělají technicky první i poslední opakování stejně. I u nás na lekcích v CrossFit Destiny Brno se snažíme co nejvíce dbát na kvalitní techniku a upravujeme lidem váhy a podmínky tak, aby byli schopni workout odjet co nejvíce technicky správně. A jde to!

Kolikrát v týdnu zařazuješ ty osobně vzpěračský trénink a jak všeobecně vypadá tvůj týdenní tréninkový program?

Trénuji 5x týdně 2 - 3 fáze denně, den volna a v neděli jen vzpírám. V těch pěti dnech je vždy část fáze nebo celá fáze věnovaná vzpírání nebo těžké čince. Ale asi jen dvakrát jde čistě o rozvoj maxima trhu a nadhozu, jinak pracuji hlavně na rozvoji silové vytrvalosti, takže práce s těžkou činkou, více opakování a delší práce na čince.

Velmi důležitá pro vzpírání je síla nohou. Máš nějaké oblíbené rutiny nebo tréninky, které ti na zlepšení síly nohou dobře fungují?

Nejlepší, co je na nohy, jsou dřepy, dřepy jsou základ i pro CF. Jezdím dřepy s činkou vpředu a vzadu. Někdy po třech do maxima, někdy s pauzou dole. A někdy jedu třeba 20 opakování bez položení s co největší váhou. Hlavní je dřepovat!

Co tě víc baví? Závody ve vzpírání, nebo v CrossFitu?

Těžko říci, každé má svoje. Ve vzpírání máte tři pokusy na trh a tři na nadhoz. V CF většinou tři workouty jeden den, tři druhý den a finále. Ve vzpírání je dobré, že víte, co Vás čeká. V CF jsou každý WOD a každé závody jiné. Každopádně jsem po obou typech závodů dva dny nepoužitelný. (smích) Nicméně pro mě osobně jsou hlavně psychicky náročnější závody v CF, hlavně když ode mne každý čeká výsledky, tak to není jednoduché.

Jsi sám sobě trenérem, nebo máš někoho, kdo ti radí a připravuje ti tréninkové plány?

Už skoro rok trénuji pod maďarským trenérem Laceem Kovacsem, který byl v roce 2013 vítězem regionálek v Evropě a velmi hezky se umístil i na CrossFit Games. Pak se ale zranil a začal dělat trenéra. Nicméně jeho program je velmi náročný a ne každý ho zvládne, ale je hluboce promyšlený a komplexní. Jsem s ním velmi spokojen a myslím, že je to znát i na mých výsledcích.

Na jakých dalších závodech si kvalitu programmingu od Laceeho ověříš?

Bude to v příštím týdnu pro mě asi nejprestižnější závod letošního roku French Throwdown.

Tak zlom vaz! (obrazně!)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 19 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra