Reklama:

Závodníci v kulturistice - rozhovory před IFBB Diamond Cup Portugal 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Kromě mistrovství Evropy a kontinentálních šampionátů amatérští závodníci z federace IFBB v současnosti mají možnost měřit síly i na řadě dalších velkých mezinárodních soutěží. Kromě soutěží Arnold Classic, amatérských Olympií, EVLS Prague Amateur a Ben Weider Legacy Cup k nim patří také IFBB Diamond Cup. Ten letos zavítal již do Karibiku, na Maltu, do Spojených arabských emirátů i do Ostravy a pouhý týden po IFBB Diamond Cup Ostrava je zde IFBB Diamond Cup Portugal.

Ke klání, které ve dnech 3. a 4. června přivítá turistický resort Espinho, se přitom chystají nastoupit také závodníci z České republiky. Aleše Bursu a Antonína Pavlíčka, kteří se v Portugalsku představí v kulturistických kategoriích, jsme v souvislosti s jejich účastí na nadcházejících závodech vyzpovídali prostřednictvím krátkých rozhovorů, které jsme pro Vás připravili do následujícího článku. Držte s námi našim želízkům v ohni palce!

jménokategorie
Aleš Bursa kulturistika mužů do 90 kg
Antonín Hodan kulturistika mužů do 100 kg
Antonín Pavlíček klasická kulturistika do 180 cm

Aleš Bursa

Vybrané úspěchy:

IFBB Diamond Cup Liverpool 2016 - 5. místo v kulturistice mužů do 95 kg
Mistrovství České republiky 2012 - 3. místo v kulturistice mužů do 82,5 kg
GP PEPA Opava 2011 - 1. místo v kulturistice mužů do 80 kg
Pražský pohár 2011 - absolutní vítězství v kulturistice mužů

Aleši, Vy jste si vloni vyzkoušel start na Diamond Cupu v Liverpoolu. Jaká to byla soutěž třeba ve srovnání s evropským šampionátem anebo domácími soutěžemi?

Byla to suverénně ta nejtvrdší soutěž, na které jsem kdy startoval či kterou jsem viděl na vlastní oči. Šlo vlastně o utkání evropské amatérské elity s arabskými závodníky. A to i s ohledem na to, že navíc v UKBFF, což je anglická pobočka IFBB, závodí mnoho národností působících a žijících v UK za jejich svaz. Například závodník, který vyhrál moji kategorii do 95 kg o pár týdnů později vyhrál absolutně mistrovství světa masters v Dominikánské republice a stal se tak profesionálem. Stejně kvalitní byla soutěž i v kategorii žen. Přiznám se, že tyto kategorie nikterak nesleduji a ani k nim nechovám tak hluboký respekt, ale musím uznat, že jsem valil oči na úroveň výkonnosti! Domácí soutěže v České republice jsou v mých očích takové, že člověk vyhraje například republiku, ale ve skutečnosti ví, že je kolem minimálně pár desítek lepších kulturistů. Bohužel to zní strašně i skandálně, ale je to z mého pohledu tak. Každému, kdo by měl zájem vyjet na extrémně našlapaný závod mimo ČR a skutečně si zazávodit s elitou, aby věděl, na čem si stojí, jeďte do Liverpoolu na Diamond Cup tento rok. Vynikající soutěž!

Aleš Bursa týden před IFBB Diamond Cup Portugal 2017

Letos se Diamond Cupu chystáte zúčastnit znovu, tentokrát v Portugalsku. V čem byste byl rád, aby Vaše forma byla jiná nebo lepší proti té loňské?

Tvrdost a připravenost! Z mnoha úhlů pohledu byla loňská soutěž v Liverpoolu pro mě novou záležitostí. Typem přípravy, metodami přípravy, přípravou v odloučení od kouče (jím byl Filip Grznár), neboť jsem byl v omezeném prostředí našeho health clubu v Jeddě v Saúdské Arábii. Tam byl velmi omezený repertoár cviků a člověk zkrátka žil odříznut od kulturistické reality. Všechna kontrola a supervize byla na dálku, což zkresluje, a celkově to bylo dost náročné. Tentokrát mám mnoho pozitivního na své straně a dělám mnoho věcí, jak bych sám zhodnotil, daleko kvalitněji. Jsem pod detailnější supervizí, mám výborné cvičební vybavení a skvělé tréninkové partnery a podobně. Vždy mi v minulosti chyběla na pódiu maximální, extrémní připravenost. Třeba tím, že jsem usnul ke své obrovské ostudě na vavřínech, že mi věci šly relativně snadno a rychle a já to bohužel tehdy nedokázal takto prohlédnout. Sebeuspokojení postupem výsledků, pochlebování od přátel, kteří přejí, a tak dále.

Moje příprava tentokrát trvá déle a mám obrovské odhodlání a motivaci, velký tah na bránu a doslova tím žiji. Dělám to s výhledem na to, že chci pro veřejnost dělat věci exemplárně a motivačně! A nejenom tuto přípravu, ale systematicky dále na všech úrovních, kterých kdy jen zvládnu dosáhnout. Řídíme se teď s koučem heslem "připravenost na prvním místě" a já s tím maximálně souhlasím. Ostatní atributy kulturistického výsledku jako objemy či tvary v symetrii jsem, myslím, v minulosti měl. Ale právě připravenost je ta první rozhodující a nadřazená složka toho právě zmíněného. Chci být nejen symetrický ve smyslu rozložení a tvaru svalů, ale symetrický ve smyslu vyvážení těchto atributů. Cítím, že práce do této chvíle, kdy ještě nestojím na pódiu, je vykonáno daleko více než v minulosti. Teď jde o to vše dotáhnout do co nejzdárnějšího konce a nic nezanedbat a nepodcenit. Chci prezentovat dobře odvedenou práci a pokusit se být co nejlepší ve srovnání s elitou.

Na soutěži s největší pravděpodobností nebude vypsána kategorie do 95 kg, ve které jste závodil vloni. Vtěsnáte se do devadesátky? A jak náročné to pro Vás bude?

Ano, tentokrát se vtěsnám do devadesátky. Je to pro mě překvapivé, ale je to realita, se kterou jsem nyní naprosto smířen. Pomýšlel jsem sice původně na postup vzhůru ve smyslu váhových kategorií, nicméně kvůli své tělesné stavbě a způsobem a zaměřením přípravy na maximální připravenost musím polknout určitou hrdost a respektovat realitu. Cítím tím však paradoxně větší šanci na úspěch, než pokud by to bylo naopak, jak jsem si původně přál. Díky své výšce a stavbě těla vypadám větší. Lidé (i z kulturistických kruhů) mi pravidelně tipují tělesnou váhu kolem 100 kg či i přes. Náročné se vtěsnat nebude, protože to vychází naprosto ideálně a já budu mít dobrou příležitost to po vážení řádně nacukrovat a stát na pódiu s váhou kolem 93 kg. To by za předpokladu maximální připravenosti mohlo být už na tuto výkonnostní úroveň celkem zajímavé a mohlo by to dávat šance na úspěch.

Aleš Bursa týden před IFBB Diamond Cup Portugal 2017

S jakým výsledkem byste byl na IFBB Diamond Cup Portugal spokojený?

Víte, chtěl bych samozřejmě vyhrát, ale jelikož je kulturistika do poslední chvíle otevřená hra a úroveň má na určitých závodech, jde-li o profi karty, tendence růst, tak nelze nic soudit. Vždy totiž existuje jakási pravděpodobnost, že přijdou takoví borci, že i když se člověk sám posune ve výkonnosti kupředu, nemusí to nutně stačit proporcionálně vůči progresu ostatních. Já vycházím vlastní motivací z toho, že mám za sebou naprosto famózního trenéra a děláme věci velmi chytře a poctivě. To mi dává pocit, společně s tím, jak vidím, kde se nacházím v současné chvíli přípravy proti minulým přípravám, že bych mohl uspět. Spousta výhod je na mé straně a to mi dodává kuráž. Jsem také připraven na případný neúspěch, i když si to tolik nepřipouštím. Bez ohledu na výsledek budu do kulturistiky a soutěžení práskat na maximum! To se spolehněte!

Týden po IFBB Diamond Cup Portugal se odehraje také Olympia Amateur Spain. Nastoupíte i k této soutěži? A pokud ano, jak celou výpravu pojmete logisticky? Zůstanete na Pyrenejském poloostrově, anebo se po závodech v Portugalsku vrátíte na několik dnů domů?

Ano, budu soutěžit na obou dvou soutěžích. A jak říkáte, zůstávám v Portugalsku před přejezdem do Španělska. Do Portugalska se mnou jede žena Barbora a naše malinká dcera Nikolka. Navíc se mnou jede i můj sparing Lukáš Auředník. Bude to skvělý tým! Tím také cítím obrovskou podporu, budu natáčet dokumentaci a podobně. Po Diamond Cupu jede rodina i Lukáš domů do Prahy a já letím přes svůj zamilovaný Lisabon, kde strávím pouze den, a pak pojedu přes noc autobusem do Malagy (hned u Marbelly). Zde se setkám se soutěžícím Karlem Kohoutem a Káťou Kyptovou, se kterými jsme se domluvili na společném ubytování. Upřímně se moc těším a také je vzpruha být v takové společnosti. Po amatérské Olympii bych se rád krátce podíval z kulturních důvodů do Sevilly a pak letěl zpět do Prahy - spustit objemovou přípravu a věnovat se klientům, které trénuji, a rozjezdu svého byznysu obecně. Rád bych se trošku věnoval hledání sponzorů a rozmyslel soutěžní plány do budoucna. Doufám a pevně věřím, že případný úspěch na soutěžích by mohl pomoct.

Zmínil jste, že i letos máte trenéra. S kým přípravu konzultujete?

Připravuji se s velkou radostí, úctou a hrdostí se Slávkem Vinogradovem. Jeho bych v tomto svém přípravném procesu rád zdůraznil! Je to obrovský profesionál. Díky své neúnavné vášni pro kulturistiku nasbíral i přes relativně nižší věk obrovské znalosti a zkušenosti a patří dle mého názoru po právu k největším kapacitám minimálně u nás v ČR. Díky němu vím, že jsem na tom lépe, než bych mohl být pouze sám o sobě, a to mi dává velké, doufám, že oprávněné sebevědomí. Jistě s ním budu velmi rád spolupracovat i dále, pokud o mě bude stát jako o svěřence. (úsměv)

Aleš Bursa týden před IFBB Diamond Cup Portugal 2017

Komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Těch je opravdu hodně a rád bych si dal celkem poctivou práci. Tak tedy začněme.

Rád bych ze srdce poděkoval své ženě a jejím rodičům za veškerou pomoc a toleranci i přes velkou míru častého neporozumění. Z jiné perspektivy se mohou zdát věci kompletně jiné a často z toho nejde přesáhnout ven. Přesto mě mají rádi a pečují o mě - a já jim moc děkuji. Rád bych poděkoval Lukáši Auředníkovi na prvním místě a pak také řadě přátel u nás ve Fitness RAP Factory v Modřanech. Lukáš pro mě toho dělá strašně moc a do budoucna plánujeme spoustu spolupráce a společných projektů. Zásadním způsobem ovlivňuje ráz našich tréninků a tím celé přípravy. Nejen fyzicky, ale i duševně.

Chtěl bych extrémně poděkovat Slávkovi Vinogradovi za jeho vedení. Bez něj bych byl daleko horší, pouze ze svého vlastního přičinění. Jak jsem už zmiňoval, on mi dodává důvěru sama v sebe díky jeho schopnostem a zkušenostem. Hodně jsem se toho od něj zatím naučil. Rád bych poděkoval všem svým svěřencům a klientům, kteří mi moc fandí, a mě to velmi posouvá v motivaci. Nechci Vás zklamat, Váš kouč jde do boje! Dále bych moc rád poděkoval lidem, co se mnou přímo nespolupracují, ale přesto mi nějakou formou na dálku fandí. Cítím to a moc za to děkuji, dává to smysl mé publikační práci v různých směrech a jistě toho pro Vás, přátelé, budu dělat do budoucna daleko více! Abych vůbec finančně mohl zvládnout odcestovat na soutěže, zaplatit startovné, ubytování a další náklady, které jdou samozřejmě z mých osobních výdělků, strašně jste mi pomohli ve sbírce, o kterou jsem Vás nedávno poprosil, a zafungovalo to! Díky tomu vlastně můžu vůbec jet! Ze srdce Vám za to děkuji, přátelé!

Nakonec bych zde předvedl takový husarský kousek a poděkoval všem případným budoucím sponzorům, kteří mě možná touto formou mohou zvažovat pro spolupráci. Věřte, že jsem připraven dobře prezentovat dobré věci a nemyslím to pouze jako jakousi formalitu.

Ještě bych chtěl moc poděkovat všem cvičencům, kteří za mnou jezdí z daleka do Prahy! Jste obrovským zdrojem potenciálu do budoucna a je vidět, že jste připraveni pro Vaše cíle hodně udělat a obětovat. Prosím, vytrvejte a věřte, že co do toho vkládáte, se Vám zcela jistě poctivě vrátí zpět! Jste mojí motivací!


Aleš Bursa týden před IFBB Diamond Cup Portugal 2017

Zpět na přehled


Antonín Pavlíček

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2016 - 1. místo v kulturistice juniorů nad 77 kg
Mistrovství Moravy a Slezska 2016 - absolutní vítězství v kulturistice juniorů
Mistrovství Moravy a Slezska 2015 - 2. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm

Antoníne, na soutěžních pódiích Vás můžeme vídat od roku 2015. Přibližte, prosím, našim čtenářům, co Vás přivedlo do posilovny a pak i k závodění?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz! Do posilovny mě přivedla touha po tom být velký. Sledoval jsem videa Ronnieho Colemana, Jaye Cutlera nebo Doriana Yatese a říkal jsem si, že jednou takový chci být, a tak jsem na tom začal pracovat. Nejdříve doma s vlastní vahou, poté ve sklepě s nakoupenými činkami a nakonec v posilovně ve fitness PEPA v Opavě, kde doteď cvičím a připravuji se na závody. Tam mě také oslovil Standa Pešát, jestli bych nechtěl zkusit závodění. A za to jsem vděčný, protože to je, co chci opravdu dělat.

Vloni jste mezi juniory závodil ve sportovní kulturistice, letos byste si měl, tuším, vyzkoušet start v klasické kulturistice mužů. V čem se Vám právě kategorie klasické kulturistiky líbí?

Antonín Pavlíček v závěru přípravy
na IFBB Diamond Cup Portugal 2017

Ano, vloni jsem v juniorech vyhrál mistrovství České republiky a také absolutně Moravu a Slezsko v nejtěžší váhové kategorii. Letos zkusím klasickou kulturistiku, poprvé mezi muži. Na klasické kulturistice se mi líbí takové zachování estetiky. Nejsou to ještě ty pořádně přehnané objemy. Ale tam se snad ještě dopracuji. (úsměv)

Je před Vámi účast na Diamond Cupu v Portugalsku. Co od soutěže očekáváte a s jakým cílem k ní nastoupíte?

Samozřejmě chci vyhrát - tak jako všichni. (úsměv) Samozřejmě počítám s velkou konkurencí a jako nováček můžu snad jen překvapit. Závody si jedu hlavně užít, ale samozřejmě dávám do přípravy 110 %. Nebudu lhát, ale každé jiné umístění je pro mě vždy prohra, protože na jiné umístění než na první místo se nikdo neptá.

Jak se Vaše postava proměnila od Vaší poslední sezóny? Na jakých zlepšeních jste pracoval a jak se to podle Vás povedlo?

Povedlo se mi od poslední soutěže nabrat pár kilo svalů a spíše do kategorie shazuji. Hodně jsem se věnoval slabinám, na které snad radši nebudu upozorňovat. (úsměv) Ale stejně tak jsem zapracoval celkově na objemech, což se, myslím, celkem povedlo. Nastoupím nejméně o šest kilo těžší, což si myslím, že není tak špatné.

Týden po IFBB Diamond Cup Portugal se odehraje také Olympia Amateur Spain. Nastoupíte i k této soutěži? A pokud ano, jak celou výpravu pojmete logisticky? Zůstanete na Pyrenejském poloostrově, anebo se po závodech v Portugalsku vrátíte na několik dnů domů?

Ano, Olympie se zúčastním také! Vymyšleno to mám tak, že po soutěži v Portugalsku zůstanu, tam se budu věnovat tréninku a další přípravě a před soutěží se přesunu do Španělska.

Máte trenéra, anebo se na své soutěže připravujete sám?

Mám nejzkušenějšího trenéra Standu Pešáta, se kterým konzultujeme celou přípravu.

Komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Chtěl bych poděkovat samozřejmě trenérovi za všechny rady, mé přítelkyni Andy (která bude tuto výpravu absolvovat se mnou) za velkou podporu a toleranci v dietě, o které přítelkyně kulturistů vědí své. (úsměv) Také v neposlední řadě firmě Chlazení servis s.r.o. za štědrou finanční podporu a také některým mým spolupracovníkům a rodině, taktéž za podporu. Ani jsem netušil, kolik lidí mi takto fandí. Mockrát Vám všem děkuji.


Antonín Pavlíček v závěru přípravy na IFBB Diamond Cup Portugal 2017

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra