Reklama:

Kateřina Holmanová - rozhovor s nejúspěšnější závodnicí jarní sezóny

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Pokud by se dal někdo označit za objev letošní sezóny, byla by to nepochybně Kateřina Holmanová. Katka do jarní sezóny vlétla doslova jako uragán a smetla všechny soupeřky, co jí stály v cestě. Není zvykem, že by někdo absolvoval všechny pořádané soutěže v jarní části sezóny a už vůbec není zvykem, aby je všechny vyhrál s bilancí šesti zlatých medailí a čtyřech absolutních vítězství. Seznamte se tedy s absolutní vítězkou mistrovství Čech, mistryní republiky a vítězkou všech pořádaných pohárových soutěží Katkou Holmanovou.

Katko, začněme od začátku, a to tradiční otázkou. Jak ses dostala ke cvičení, potažmo k soutěžení?

K soutěžení jsem se dostala přes mého přítele Ondru, který v roce 2015 soutěžil mezi juniory na mistrovství Čech. Já už v té době nějakou dobu cvičila, ale ta soutěžní forma realizace se mi líbila, tak jsem přidala na trénincích a víc se začala věnovat stravě s cílem soutěžit ten rok na podzim na takzvaných kondičácích. Tak se i stalo a já skončila na své první soutěži čtvrtá a hned na druhý den pátá. To mě namotivovalo a já si chtěla zkusit hned následující jaro. Ale to tak úplně nevyšlo, protože se mi extrémně zpomalil metabolismus.

A čemu to zpomalení nebo řekněme nemožnost se dostat do formy přičítáš? Kde s odstupem času vidíš příčiny toho stavu?

Velký problém byl návrat z diety do nějakého mimosoutěžního období. Chyběly mi zkušenosti s reverzní dietou, kterou jsem absolutně neznala a nejela. V ten moment jsem to úplně nedokázala ukočírovat, hodně jsem přibrala, což se následně projevilo na psychice. Byla jsem z toho v depresi, kterou jsem "řešila" jídlem, takže jsem přibrala ještě víc. Když jsem se pak chtěla dostat do formy, už mě tlačil čas, takže jsem to hodně utáhla, tím se to zastavilo. Tak jsem to utáhla úplně, což taky nepomohlo. Vypadala jsem ještě hůř a pokusy nastartovat to jídlem taky nezabíraly. Takže takový bludný kruh.

Tak tohle je teď pro spoustu děvčat aktuální téma, protože jsou před námi poslední soutěže a holky s dietami budou končit. Jakou máš tedy pro ně radu?

Samozřejmě záleží na tom, jak těžká ta dieta byla. I když to asi není přesný výraz, protože já ji měla dost utaženou, ale jako těžkou jsem ji nevnímala. Mám před sebou ještě jednu soutěž a po ní budu uvolňovat kardio, které jezdím hodně. Pomaličku a postupně budu navyšovat sacharidy a tuky, ale budou to skutečně postupné kroky. Hlavně nic neuspěchat.

Takže se budeš po soutěži hlídat?

Určitě ano. Po Diamondu budu v neděli a pondělí jíst dobroty, ale pak to už budu zase hlídat. Já se toho po minulé zkušenosti dost bojím a zároveň si hrozně užívám to, jak teď vypadám. Takže hned v úterý chci najet na program s kardiem, které budu ubírat, a s dietou, kde budu místo postupného ubírání kalorií to jídlo - zdravé jídlo - zase přidávat.

Mluvíš o tom, že jezdíš hodně kardia. Co je podle tebe nejlepší aerobní aktivitou?

Pro mě rotoped, protože mám potíže s koleny.

Pojďme se pobavit o sezóně, která sice ještě není u konce, protože máš před sebou ještě Diamond Cup, ale přesto byl její průběh doposud brilantní. Šest startů, šest vítězství, několik absolutek, to je bilance jako hrom. Který závod byl pro tebe nejtěžší?

Nejtěžší? To nedokážu říct. Mohl by to být ten poslední, protože po několikerém odvodnění už tělo tolik neposlouchalo. Ale asi to byl ten první, což bylo mistrovství Čech, kam jsem šla po roce a půl ne úplně sebevědomá ohledně toho, jak to může dopadnout. Po tom vítězství už to ze mě trochu spadlo a ty ostatní závody byly rázem jednodušší.

Jak dlouho ses připravovala na ty Čechy?

Chtěla jsem si dopřát čas na řešení případných komplikací, takže jsem se začala v podstatě připravovat od podzimu loňského roku. To už jsem si upravovala jídlo a přidávala aerobku. Ostrou dietu jsem najela od ledna.

Popiš průběh tvojí diety.

Nejdříve jsem to očistila od nesmyslů. Když se to zastavilo, začala jsem vlnit se sacharidy, pak jsem vyřadila tuky, když se to zase zastavilo. No a nakonec jsem najela na dělenou stravu, která mi pomohla asi nejvíc.

Zajímavé je, že ty si držíš vrcholnou, ale hlavně stabilní formu už nějakých 6 týdnů. Jak to děláš mezi jednotlivými soutěžemi?

Zase tak složité to není. Po soutěži jsem se najedla, ale ne žádné jednoduché cukry nebo něco nekvalitního. A pak klasika. Tři nuly, pak sacharidy, prostě klasická "superka".

Ty jsi v úvodu zmínila přítele Ondru Sobotku, vicemistra Čech nad 90 kg, který letos taky soutěžil na stejných závodech. Nelezete si trochu na nervy v té společné dietě?

Ne. To až teď, kdy já jsem ještě v dietě a on už není. Když jsme byli oba dva, tak to náhodou bylo super, protože jste stejně unavení, bez energie, nemáte doma potraviny, které by to mohly narušit, a podporujete se. Teď je to horší, jídla je doma hromada, já nemůžu, on jí pořád. Takže pokud do diety, tak je lepší oba najednou.

Tebe čeká teď Diamond Cup. Co si od toho slibuješ? Považuješ ho za těžký závod?

Ano, myslím, že to bude nejprestižnější závod mojí sezóny. Moc si na něj nevěřím. Ale chci se na něj kvalitně připravit a vyzkoušet si atmosféru velkého závodu s kvalitní zahraniční účastí. Těším se na něj. Prostě si říkám, že když jsem teď na jaře všechno doma vyhrála, tak proč to nezkusit ještě tam, ne?

Určitě. Sleduješ, kdo se tam chystá? Máš povědomí o nějakých jménech?

Ano, sleduji to, ale nevím přesně, kdo bude v mé kategorii, protože se to liší o 3 cm. Takže ty holky sleduji a bohužel si myslím, že jsou úplně někde jinde.

Jak to myslíš?

No, že jsou lepší než já. Třeba Eva Havelková, Lenka Trčková a tak. To jsou jména, co ve mně budí respekt.

No ale třeba to samé platí o tobě v jejich očích po té šňůře vítězství, nemyslíš?

Třeba jo. To by bylo fajn. Rozhodně se ale těším.

Nějaký respekt u soupeřek sis každopádně musela minimálně na těch jarních pohárovkách vydobýt, ne? Zaznamenala jsi takovou tu šuškandu „hele, už je zase tady ta, co vyhrála minule", apod.?

Zaznamenala. Hlavně co se týká souvislosti s Extrifitem. Už mi bylo naznačeno, že to není jen tak, že vyhrávám, že je za tím Extrifit, že kvůli tomu vyhrávají i chlapi apod. Na Facebooku se tohle celkem řešilo.

Tak na Facebooku se řeší věcí… Ale měl někdo dostatek kuráže, aby ti to řekl napřímo?

Napřímo ne. Ale i v osobním rozhovoru to bylo jakoby trochu naznačeno.

Tak se pojďme pobavit o Extrifitu. Ty jezdíš hodně na srazy, jak hodně ti to pomůže?

Tak třeba ty srazy se Sabinou mi určitě hodně pomohly. Já neříkám, že pózuji nejlíp, ale zase na druhou stranu nemám ten problém, že se neumím hýbat vůbec. Ale právě ty opravy od Sabiny, kdy si myslím já nebo okolí, že už je to v pořádku, pomohou nejvíc při odstranění nedostatků. Rozhodně ale musím víc pracovat na pózingu a trénovat ho. A hlavně je velký rozdíl v tom, že nás tam je relativně málo a Sabina se nám vážně věnuje. Vím o kurzech, které stojí hromadu peněz, je tam hromada holek, ale ve finále se jim tam někdo věnuje pár minut. V Extrifit Clubu je to zadarmo a věnuje se nám poctivě profi fitnesska. A pak je tam samozřejmě i podpora v doplňcích pro ty šikovnější nebo úspěšnější členy. Každopádně na Extrifitu jedeme s přítelem pořád a nedáme na něj dopustit.

To jsme moc rádi. Kde vidíš nějaké své slabiny? V čem by ses chtěla ještě zlepšit?

Myslím, že na prezentaci se dá leccos zlepšovat. Taky bychom to chtěli na Diamond ještě trochu utáhnout, především spodní část těla. Tak uvidíme, jak to ještě půjde.

A máš nějaký výhled, cíl do budoucna?

Tím nejbližším cílem je to udržet a nepokazit to jako minule. A když to udržím, ráda bych jela příští rok na mistrovství Evropy.

Chtěla bys něco dodat na závěr?

Chtěla bych ještě poděkovat všem, co mě podporovali. Takže největší dík patří mému příteli, Extrifitu, teď v poslední době taky Fitness Menu, a samozřejmě kamarádům a rodině.

Děkuji za rozhovor.


Kateřina Holmanová - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra