Reklama:

Nikol Raszyková cvičila s Andrejem Mozolánim v Žilině

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: Ľubomír Chochula] Před pár dny zavítala jednačtyřicetiletá česká profesionálka kategorie bikiny fitness Nikol Raszyková na Slovensko a při té příležitosti navštívila Mozolani Fitness ZOC Max v Žilině, kde absolvovala společný trénink s profesionálním kulturistou kategorie do 212 liber Andrejem Mozolánim. Po jeho skončení jsme sympatickou a hovornou Nikol, která se momentálně připravuje na jarní soutěže roku 2017, měli možnost vyzpovídat.

Jak se ti cvičilo v Andrejově "pracovně"?

Cvičit s Andrejem byl skvělý zážitek, velmi se mi to líbilo, protože mám ráda tyhle intenzivní tréninky, které střídám se silovými. V Andrejově fitcentru jsem byla poprvé, byla to má premiéra. Tato posilovna je super, mně to vyhovovalo, protože jsem odkojená na takových fitkách, jak říkám, železárnách, kde není nic "nacukrované".

Vyhledáváš takovéhle typy motivačních tréninků, nebo spíše ne?

S takovou osobností jsem měla trénink poprvé, ale opravdu se mi to líbilo, takže zvažuji, že bych si to někdy zopakovala.

Jak v současnosti vypadá tvůj tréninkový plán?

Nemám nějaký velký rozdíl mezi tréninkem mimo přípravu a v přípravě, ale teď se snažím nabrat trochu více svalové hmoty do ramen a ještě více zakulatit zadek, i když někdo říká, že je to takhle akorát. Já na sobě však stále vidím nedostatky, takže trénuji trochu silově, ale sem tam zařadím do tréninkového procesu pumpovačku jako tady v Žilině s Andrejem.

Trénuji šest dní v týdnu. Možná někdo řekne, že je to moc, ale já jsem takhle zvyklá a vyhovuje mi to. Když mám pocit, že je tréninků hodně a jsem unavená, tak jeden trénink vynechám, pak je to tedy pětkrát týdně. Je to o pocitu. Když je tělo vyčerpané, tak si dám pauzu, pokud ne, pokračuji dál podle plánu. V pondělí a pátek cvičím nohy, v úterý mám ramena a triceps, ve středu zadek a břicho, ve čtvrtek záda s bicepsem, v sobotu znovu ramena a v neděli si dopřávám volno.

Vloni jsi měla hektický, ale velmi úspěšný rok. Nejenže jsi vybojovala profi kartu na EVLS Prague Amateur 2016, kde ses stala absolutní vítězkou v bikiny fitness, ale stihla jsi absolvovat i dvě profi soutěže (Moskva a San Marino). Už víš, na jakých závodech se představíš tento rok?

V tomto okamžiku se tím ještě nezaobírám, abych se zbytečně nestresovala a nebyla v nějakém napětí, že se to blíží. Zatím nemám vybranou žádnou konkrétní soutěž. Jediné, co vím, je, že letos nebude v mé kategorii v Evropě žádná profi soutěž. Bohužel v kalendáři profesionálních soutěží nefiguruje ani soutěž v Moskvě, takže si zřejmě zasoutěžím někde v Americe. Předpokládám, že si budu závody, na kterých bych chtěla startovat, vybírat v květnu. Momentálně se snažím regenerovat, dát se dohromady po fyzické i psychické stránce, aby si tělo i hlava oddychly, protože to bylo opravdu náročné a vyčerpávající.

Svým způsobem jsi výjimečná v tom, že jsi hned na své první soutěži v bikiny fitness na Diamond Cupu v Žilině získala zlatou a stříbrnou medaili a o asi pět měsíců později jsi již zažila profesionální debut.

Na Diamond Cup jsem si šla vyzkoušet závody. Tehdy mě ani nenapadlo, že budu tak úspěšná a že se za tak krátkou dobu dostanu mezi profesionálky. S tímto sportem jsem začala docela pozdě. Neměla jsem žádné soutěžní ambice a vždy jsem cvičila jen tak sama pro sebe. Předtím jsem byla spíše atletické postavy a mou motivací bylo vyformovat si tělo podle svých představ, chtěla jsem nabrat více svalové hmoty. Myslela jsem si, že má postava není taková, abych se mohla porovnávat se soupeřkami a postavit se na soutěžní pódium, takže jsem nad tím ani nepřemýšlela.

Předloni mě ale ve fitku přemlouvali, abych se přihlásila na nějakou soutěž, že vypadám dobře a že je škoda, že nechci soutěžit. Nakonec jsem se asi dva měsíce před Diamond Cupem nechala přemluvit. Příprava trvala 7 - 8 týdnů a dopadlo to pro mě velmi dobře. Získala jsem zlatou medaili v bikiny fitness masters a stříbrnou medaili v bikiny fitness do 169 cm, kde mě porazila Veronika Guľášová (Slovensko).

Na Olympia Amateur Spain v Malaze ti profi karta ještě proklouzla mezi prsty, ale na EVLS Prague Amateur jsi již kralovala a profi karta byla tvá. Splnil se ti sen?

Na Olympia Amateur Spain jsem v souboji o absolutní vítězství prohrála prvenství se Saskií Cakoci (Slovensko) o jediný bod, což mě ještě více nastartovalo, a na EVLS Prague jsem vyhrála vše, co se dalo. Získala jsem tři zlaté medaile za 1. místo v bikiny fitness masters, 1. místo v bikiny fitness do 169 cm a za absolutní vítězství. Sen? Vůbec jsem si to nedokázala představit, netroufla jsem si mít takový cíl, ale jsem velmi šťastná, že se to podařilo. Profi debut jsem absolvovala na soutěži Moscow Pro. Byla jsem nadšená, že jsem si vybojovala právo startovat mezi profesionálkami. Nevěděla jsem, co od své profesionální premiéry čekat, nevěděla jsem, jak to probíhá na profi soutěži. Neměla jsem velké oči, ale chtěla jsem nasbírat zkušenosti a zjistit, jaké to v profi lize je, jak vypadají děvčata, abych se poté mohla dobře připravit na další závody. V Moskvě jsem obsadila 4. místo za třemi Ruskami a na San Marino Pro jsem skončila na 5. místě.

Jak dokážeš skloubit pracovní, sportovní a rodinné povinnosti?

Pravdou je, že mám velmi málo volného času, protože chodím na různé akce, semináře, k tomu trávím v práci 8 až 10 hodin denně (mám svůj obchod a kosmetický salón), mám svou rodinu... Ale nestěžuji si, naopak jsem ráda, protože mě to naplňuje, a i když jsem někdy už dost unavená, mám z toho dobrý pocit, líbí se mi to a jsem šťastná. Ničeho nelituji a jsem velmi vděčná za to, co mi život nabízí. Beru to tak, jak to je, protože je třeba využít šanci, která tady zítra už být nemusí.

Máš děti?

Mám jednadvacetiletou dceru Nikol, která ještě studuje, ale bydlí u nás doma v Havířově. Zatím nejde v mých šlépějích, ale uvidíme, co bude, protože už pomalu začíná cvičit. Kamarádky a kamarádi se jí začínají ptát na mamku, když zjistili na Facebooku nebo Instagramu, čemu se věnuji a jakých výsledků jsem dosáhla, takže jsem pro ni asi trochu motivací. Můj manžel cvičí taky, chodí normálně do práce, ale najde si čas i na trénink. Kdybych neměla podporu ve své rodině, tak bych to nezvládla, protože chodit do práce, starat se o domácnost a zároveň se připravovat na závody je náročné. Svým nejbližším děkuji za to, že mě chápou a jsou mi oporou.

Určitě ti přibyli fanoušci.

V porovnání s obdobím, kdy jsem začínala a nikdo o mně ještě nic neslyšel, mi fanoušci přibyli. Trochu s nadhledem říkám, že vloni to byl tak rychlý proces, že se někteří ani nevzpamatovali a byla jsem pryč z amatérské scény. Okruh lidí, kteří sledují můj Facebook a Instagram, je přirozeně stále vyšší.

Kolik let ještě chceš soutěžit?

Nevím, podle toho, jak to půjde, ale nemám v plánu závodit dalších 10 let, asi ani 5 let. Uvidím a rozhodnu se podle toho, jak bude spolupracovat tělo.

Na svůj věk vypadáš svěže, jak to děláš?

Děkuji za poklonu. Asi nejsem ještě tak zničená dietami, protože jsem s tímto sportem začala teprve vloni, ale svou roli hraje i to, že to mám v genech po otci.

Jak jsi na tom se stravou?

Do února jsem stravu vůbec neřešila, chtěla jsem, ale nějak to nešlo. Snažila jsem se jíst zdravě, ale ne vždy se to podařilo, pochutnala jsem si například i na croissantu a podobných jídlech. Byla to potřeba, protože mé tělo bylo po loňsku dost vyčerpané. Naštěstí už se ale za ty roky dokonale znám a dokážu zareagovat tak, aby to nepřerostlo přes hlavu, jak se někdy stává některým děvčatům, které ke své škodě zbytečně přiberou deset kilogramů.

Teď se už znovu snažím vrátit do toho správného startovacího režimu. Můj denní příjem bílkovin jsou 2 g na 1 kg tělesné váhy, tuky si přesně nepočítám (denně asi 40 g) a sacharidy přijímám v množství, které se liší podle, toho jaký je zrovna tréninkový den, nebo jestli mám ten den volný. Případně podle toho, jestli potřebuji přibrat, zhubnout, nebo zkvalitnit postavu. Ve volném dnu si sacharidy nepočítám, ale na druhé straně to nepřeháním a určitě nejím od rána do večera nějaké "fujtajbly" a "prasárny". V takových případech jsou mým úletem arašídové máslo a oříšky, ale mám ráda i croissanty s máslem či sladké jogurty. V tréninkových dnech přijímám sacharidy různě, někdy 100 g, jindy 150 g, ale po volném dni je snižuji na 50 g denně. Zdrojem sacharidů jsou rýže, vločky, brambory a batáty. Zdrojem bílkovin jsou u mě bílky, kuřecí maso, tuňák a losos, zdrojem tuků jsou losos, avokádo a oříšky.

Jak snášíš diety?

Upřímně řečeno je to zvláštní, ale v období, kdy jsem nesoutěžila, jsem měla pocit, že jsem měla celý rok soutěžní formu, a když teď soutěžím, tak je vidět rozdíl mezi závodní a off season formou. Nemyslím váhový, ale nejsem tak vyrýsovaná, jak jsem bývala kdysi celoročně, což je způsobeno právě těmi dietami. Tělo je tak vyšťavené, odvodněné a unavené, že potom potřebuje znovu něco nabrat. Není jednoduché to zvládat, jestli to má být stoprocentní, ještě k tomu dodržovat vše, co je třeba. Nepředstavovala jsem si, že to bude tak náročné, ale je rozdíl, jestli se připravujete jen na jednu, nebo dejme tomu na pět soutěží.

Jaké používáš doplňky výživy?

Používám glutamin, BCAA, občas nakopávače, když jsem unavená v závěru diety. Na závěr sezóny zařazuji spalovače, protein používám minimálně a v dietě vůbec, protože by to bylo na úkor masa a byla bych hladová. Krom toho beru ještě vitamíny a minerály.

Máš ambice taky někoho trénovat?

Nebráním se tomu, ale nechci tlačit na pilu. Ono se to nezdá, ale není jednoduché někoho trénovat, nedejbože na soutěž. Pokud tomu chcete dát maximum, tak nemůžete připravovat například deset lidí. Ano, můžete ve fitku trénovat několik klientů, ale pokud je to i s přípravou na soutěž, tak je to složitější. V současnosti se snažím pomoct jedné až dvěma holkám a zatím mi to tak stačí.

Máš v bikiny fitness nějaký vzor?

Přímo vzor nemám. Nechci se nikomu přibližovat a být kopií někoho, jdu si podle sebe. Jsou některé bikiny, které se mi líbí, ale ne jako klasický vzor. Každý je jiný, každý má jinou kostru.

Rozdíl mezi amatérskou a profi bikiny scénou?

Po absolvování dvou profesionálních soutěží jsem nabyla pocit, že v profi je větší pohoda. Závodnice si na nic nehrály, nebyla tam žádná závist ani extra rivalita. Co se týče trendu, tak jiné to bylo v Moskvě a jiné v San Marinu. Ale v obou případech nedopadly ty nejvyrýsovanější závodnice u rozhodčích nejlépe. V profi je jen open kategorie, což mi nepřijde až tak spravedlivé, protože na pódiu soupeří nízké závodnice s vysokými. Podle mě by měly být alespoň dvě kategorie.

Jak vnímáš konkurenci tří slovenských bikin (Sabina Pleváková, Saskia Cakoci a Olívia Pohanková), které od tohoto roku budou taky startovat v profi bikiny fitness?

Konkurence je zdravá a je dobře, když je v profi táboře někdo, koho znám. Těším se, že mezi profi závodnicemi budou až tři holky ze Slovenska. Jsem ráda, že tam jsou. Už i kvůli tomu, aby v profi bylo více Evropanek. Tím by si v Americe mohli všimnout, že Evropa vůbec existuje. Z Česka působí mezi profesionálkami Vladimíra Krásová a od loňska také Daniela Bečková.

Je tvým dlouhodobým cílem postavit se na Bikini Olympia v Las Vegas?

To je asi sen každého. Chtěla bych zažít atmosféru na Olympii. Kdo by nechtěl, že?


Nikol Raszyková s Andrejem Mozolánim v Žilině


Foto:
Mozolani The Fitness Authority


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra