Reklama:

Muscle&Fitness 4/2017: Je dobré být králem

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Text: ERIC VELAZQUEZ

Foto: PER BERNAL

Fanoušci běžně spekulují o tom, jaké by to bylo trénovat s úřadujícím a nyní již pětinásobným šampionem 212 Olympia Jamesem "Flexem" Lewisem. Abyste ovšem sdíleli jeho fyzické nasazení, není nezbytně nutné zvedat společně s ním železo v posilovně. Vše, co musíte udělat, je zaposlouchat se do jeho sumarizace běžného dne předsoutěžní přípravy.

"Můj denní harmonogram vypadá tedy ve zkratce následovně. Ráno vstanu, strávím nějaký čas s dcerou, pak dělám kardio. Poté se nasnídám, následuje návštěva obchoďáku, trénink a práce v kanceláři do čtyř odpoledne. Pak procedury - masáž nebo cokoliv jiného - a opět chvilka pro dceru. Když ji pak uložím do postýlky, absolvuji ještě večerní kardio a zhruba do dvou v noci pracuji. Vstávám v šest nebo v sedm ráno, tudíž v noci spím jen čtyři nebo pět hodin. To je vše, žádný šlofík, nic. Funguji opravdu s minimem spánku, jaktěživ to tak dělám. Pokud náhodou v noci prospím šest hodin, přijde mi to strašně moc."

Lewisovi se povedlo přimět tělo přivyknout tomu, aby prosperovalo i při menším odpočinku - což může být pro některé závodníky, kteří budou číst tyto řádky, poněkud frustrující skutečnost. Protože zatímco vy listujete stránkami tohoto magazínu (nebo některého z příštích vydání), Lewis v té chvíli možná dělá něco užitečného proto, aby si pojistil své místo vrcholového predátora v potravinovém řetězci váhově omezené kategorie do 212 liber (96 kg).

"Když jsem v přípravě a můj metabolismus se zrychluje, spánek je v podstatě k ničemu,“ přibližuje Lewis specifika období, kdy se chystá na závody. "Lidé se domnívají, že spánek potřebuji. Nikoliv. Ne, když jsem v přípravě. Prostě vím, že musím vstát a začít den."

A třebaže jeho pohrdání spánkem může vést až k otázce, zda Lewis je, nebo není člověk, dobře to vysvětluje jeho úspěch na pódiu i mimo něj. Nyní 33letý otec rodiny se pořád pyšní odhodláním, jež by více odpovídalo ambiciózním nováčkům. Ovšem pro Lewise je to především o hluboké úctě k tomu, odkud pochází, a k metě, již si usmyslel dosáhnout ve sportu, který miluje.

Poté, co v září na Olympia Weekendu 2016 dosáhl pátého titulu v řadě z váhově omezeného zápolení do 212 liber, jsme se s Waleským drakem (jak se Lewisovi přezdívá) setkali, abychom pohovořili o jeho cestě na vrchol i o tom, co dělá, aby se na něm udržel.

Když jsi šampion, navíc po stránce estetiky strčíš naprostou většinu soupeřů do kapsy, jak přistupuješ k mimosezónnímu období?

Usiluji o zlepšení, o změny na postavě tak, aby si mí fanouškové všimli, že to není tentýž Flex Lewis jako před rokem. Jelikož soutěžím ve váhově omezené kategorii, doslova se hraji s každým kilogramem hmoty. V tréninku vždy usiluji o zlepšení vybraných svalových partií. Nejslabším článkem řetězu byl u mě vždy hrudník, trénuji jej tedy dvakrát během čtyř dnů. Záda trénuji každých pět dnů. Nohy odjedu pokaždé hodně tvrdě. Jelikož v mimosezónním období neprocvičuji paže, mám možnost v těch dnech zatížit opět prsa nebo záda. Tudíž celé to je o umění najít rovnováhu mezi partiemi a připravit si dobrý výchozí bod do předsoutěžní přípravy - v dobré víře, že dosáhnu kýžených zlepšení. Umím se opravdu silně koncentrovat a i na pátý titul z 212 Olympia jsem trénoval stejně tvrdě, jako na svůj první.

Děláš něco zvláštního, abys byl v den soutěže stoprocentně připraven?

Z toho důvodu například v přípravě zařazuji kardio v deset večer. Protože chci být připraven již dva týdny před soutěží. Nemusím pak dělat žádné bláznivé cukrování a tak podobně. Všechny ty radikální metody navyšování sacharidů, přísné diety, snižování váhy na poslední chvíli - nikdy jsem nic z toho nemusel dělat. Hmotnost upravuji postupně. S mým trenérem Neilem Hillem děláme vše tak, abych byl připraven již dva týdny před datem soutěže. Tehdy jsem již s váhou poblíž limitu 212 liber a hodně trpím - ale musím to dát, děj se co děj. Váhu si pak již pouze udržuji. Ve skutečnosti jsem připraven kdykoliv vystoupit na pódium a Neil mi pouze dodává jídla tak, abych nešel s váhou velmi dolů. Jsem jako dostihový kůň s pěnou u huby, dychtící vystartovat, a Neil Hill je jockey, který mě drží zpátky.

Dva týdny před závody se tedy tvá hmotnost nakolik blíží té soutěžní?

Tehdy vážím kolem 97,5 až 98 kg. Jediné, co potřebuji udělat, je pohrát se trochu s jídlem a vodou, a za několik dní jsem připraven. V posilovně se ale pořád snažím trénovat stejně tvrdě, jako když do soutěže zbývalo deset týdnů. Tréninkem chci udržet plnost svalů, neusiluju však o žádné osobní rekordy. Cílem je perfektní prokrvení svalů. Obrazně řečeno, závodní vůz je již vyladěn - a já jen vytáčím motor a kontroluji, zda všechny písty fungují tak, jak mají. A pak, v den závodu, vyrazím na dráhu a jedu, co to dá.

Ukázka tréninku "Flexe" Lewise

Kvadricepsy
cvik série opakování
předkopávání 3 - 4 12 - 25
tlaky nohama 6 - 7 30 - 50
Sissy dřepy 3 15 - 20
dřepy na jedné noze 3 15 - 20

Hamstringy
cvik série opakování
zakopávání vleže 4 10 - 15
zakopávání vsedě 3 10 - 15
zakopávání ve stoji jednou nohou 3 8 - 10

Celé interview a trénink "Flexe" Lewise najdete v dubnovém (4/2017) čísle M&F,
které zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 109 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínNew York Pro 2018: výsledky a fotogra...
Turakam (13:48) • Milan paráda, fakt pekne skalpy ukoristil, pár kíl naviac a udržať pripravenosť a budú...
magazínNew York Pro 2018: výsledky a fotogra...
70mMyW!53 (12:15) • btw: neni ten Josh Wade New Yorčan? *7*
magazínArnold Classic Africa 2018: úspěch če...
th.0.th (08:33) • Kohutová: skvělá forma a navíc neuvěřitelně krásná ženská! Ondrejovičová: totéž! Kašp...
magazínNew York Pro 2018: jaké bylo semifiná...
70mMyW!53 (23:01) • nevim co tam ve finale dela zalitej s pupkem Delarosa jak na exhibici i presto ze ten v...
magazínNew York Pro 2018: jaké bylo semifiná...
70mMyW!53 (22:55) • tohle uz je ostrejsi... https://www.youtube.com/watch?v=7FpNWRrx5B8Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra