Reklama:
Nejsilnější Tribulus 2+1 ZDARMA
Tribulus 90 % obohacený o ZMA opět v akční nabídce! Více zde.

Jiří Schäfer v přípravě na jarní mistrovské soutěže 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jiří Schäfer je závodníkem, kterého v posledních letech vídáme na soutěžích velmi často. Úspěšně se umísťuje jak ve své kategorii masters, tak i v kategorii mužů, kde se utkává se závodníky o mnoho let mladšími. Je několikanásobným mistrem republiky ve své kategorii a jeho dosud největším soutěžním úspěchem je 2. místo z ME v klasické kulturistice masters 40 - 50 let z roku 2013.

Jirka je trenérem I. třídy FTVS, působí jako trenér a poradce pro sportovní výživu. V posledních letech je rozhodčím na soutěžích IFBB. Bude závodit i letos?


Jiří Schäfer na Mistrovství ČR mužů (v kulturistice mužů
a masters mužů) 2016 (foto: Tino Kuskunis)
Jirko, jarní soutěže se blíží, uvidíme tě na některých soutěží v letošním roce? A jaké jsou tvé soutěžní plány do budoucna?

Soutěže jsou za pár dní a já bych se rád účastnil jarních mistrovských soutěží. Dlouhodobé soutěžní plány si obvykle nedělám, ale je pravda že v letošním roce bych si rád zasoutěžil opět i na některých mezinárodních podzimních závodech. Ale jak říkám, konečné rozhodnutí nechám na později.

V minulosti jsme tě mohli vidět jak ve váhové kategorii, tak v kategorii klasické kulturistiky. Jak tomu bude na dalších soutěžích?

Dříve jsem závodil ve váhových kategoriích, nejdříve nad 90, poté do 90 kg, v posledních sezónách jsem přešel do kategorie klasické kulturistiky.

Kdo tě ke cvičení a kulturistice přivedl a co tě nejvíce ovlivnilo?

Do posilovny jsem poprvé přišel někdy na střední škole v Mariánských Lázních do tehdy slavného Sandowa. V té době jsem se tam setkával s osobnostmi tehdejší kulturistické scény, jako byli Robert Dantlinger, Alois Pek nebo Petr Dudarec. V podstatě se tam na reprezentační soustředění pravidelně sjížděla celá tehdejší kulturistická špička. Po pěti letech cvičení jsem si už tehdy vyzkoušel několik závodů. Poté jsem soutěžní prkna na dlouhá léta opustil, ale pravidelné cvičení ne. Posilovnu mám rád a cvičím prakticky nepřetržitě celý život.

Kulturistikou se zabýváš 30 let, jaké tedy spatřuješ hlavní rozdíly mezi kulturistikou dříve a dnes?

Upřímně řečeno mám pocit, že dříve se víc dřelo. Trénovalo se víc, dlouhodobě dvoufázově, k tomu si každý chystal jídlo. Myslím, že kdo dělal kulturistiku tehdy, musel být prostě "srdcař". Nebo jsem prostě měl štěstí, že jsem měl kolem sebe lidi, kteří to brali vážně a měli tah na branku. Současná doba nabízí nepřeberné množství doplňků výživy a "kulturistická věda" je mnohem dál, což mi občas připadá, že se na to spoléhá více než na tvrdou práci. Kdo dokáže využít vše na sto procent, bude mít výsledky.

Pomáhá nebo pomáhal ti někdo s přípravu na závody? Jak se jednotlivé soutěžní přípravy od sebe liší?

V roce 2012 jsem svoji přípravu konzultoval s Petrem Stachem, u kterého jsem v té době přednášel na jeho trenérských kurzech. Určitě mi hodně pomohl a jsem mu za jeho rady vděčný. Od té doby se na závody chystám sám. Mám určité základní schéma, kterého se držím, ale protože už svoje tělo znám dobře, nebojím se občas zaexperimentovat.

Jak se ti daří skloubit soutěžní přípravu, práci a rodinu?

Mám tu výhodu, že mým pracovištěm je posilovna. V posilovně (Fitness Star) na pražském Chodově s manželkou provozujeme výživovou poradnu a poskytujeme trenérské služby (Fitkouč, s.r.o.), takže mám možnost si tréninky s prací velmi dobře zorganizovat. Jinak se snažím si závodní přípravu zorganizovat tak, aby co nejméně zasáhla rodinu a měl jsem i v přípravě čas a energii na děti. S pomocí manželky si troufám tvrdit, že se nám to společně daří.


Připravujete se i Vy na jarní mistrovské soutěže,
nebo máte v oddílu závodníka v přípravě na ně? Dejte o sobě vědět i Vy!


Jiří Schäfer na Mistrovství ČR mužů (v kulturistice mužů a masters mužů) 2016Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra