Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Reebok CrossFit Games Open 2017
- nejlepší čeští i zahraniční závodníci

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Pro top atlety, kteří si brousí zuby na přední příčky v Games, jsou Open pouze zahřívacím kolem. Projít jím ale prostě musí, a to nejlépe se ctí. To se v hlavní kategorii žen nejlépe podařilo čtyřiadvacetileté Ragnheiður Saře Sigmundsdottir, ostřílené závodnici, která se v minulých letech už dvakrát propracovala na Games. V loňském roce skončila ve finále čtvrtá, předloni třetí. Bude zajímavé sledovat, jak své zkušenosti uplatní v letošním roce.

Mezi muži si v Open v celosvětové konkurenci nejlépe vedl Mathew Fraser, který Open vyhrál již před 2 lety. Od té doby získal na Games dvakrát druhé místo a loni konečně i místo první - a s ním titul The Fittest Man on Earth. I letos to vypadá, že má Mathew dobře nakročeno, ovšem CrossFit umí být plný překvapení, a tak nelze nic předvídat.

Dříve než se ale mezi sebou na Games utkají ti úplně nejlepší z nejlepších, čeká atlety postupující z Open druhá fáze soutěže - Regionals. Tam se probojovalo z Open nejlepších 10 mužů a 10 žen z Asie, Afriky a Latinské Ameriky, 20 mužů a 20 žen z regionu Kanada západ, Kanada východ a všech regionů USA. Z Evropy a Austrálie postoupí na Regionals 30 mužů a 30 žen.

Pro kategorie masters a teens ovšem platí jiný postupový klíč i jiný soutěžní systém. Tam nebudou postupovat dále nejlepší atleti z jednotlivých regionů, ale 200 nejlepších závodníků z celosvětového žebříčku. Atleti, kterých se to bude týkat, bude čekat on-line kvalifikace, která bude jakousi formou Regionals. Atleti budou muset v této fázi splnit a natočit workouty, které jim budou oznámeny 20. dubna. Dvacet nejlepších z každé kategorie pak bude pozváno na finálovou show - The Games.

Nejlepší atleti soutěže Open 2017
p. muži ženy
1. Mathew Fraser Ragnheiður Sara Sigmundsdottir
2. Noah Ohlsen Kari Pearce
3. Alex Vigneault Camille Leblanc-Bazinet


Nejlepší Češi v hlavní kategorii muži a ženy

Na crossfitových závodech u nás i ve světě bývají nejsledovanější hlavní kategorie mužů a žen, jelikož jejich závodníci jsou na vrcholu svých sil, a tak obvykle předvádějí nejzajímavější sportovní výkony. Nejinak tomu bylo i při letošních Open. Nejlepšími atlety této kategorie se stali v rámci České republiky Soňa Karásková a Jakub Brichta, oba zástupci pražské crossfitové tělocvičny CrossFit Iron Land.

Vítězka ženské kategorie Soňa Karásková se přitom nemohla na soutěž připravit tak, jak by si bývala byla přála. Otevření tělocvičny CrossFit Iron Land, jejíž je spolumajitelkou, jí ukouslo velký díl z času, který dříve patřil tréninku. I tak se ale Soně podařilo v české konkurenci zvítězit, což ji potěšilo, na druhou stranu si i ona sama uvědomuje, že konkurence u nás není příliš vysoká. "Doufám, že to nebude znít moc namyšleně, ale pokud se podíváme na závody mimo ČR, ty výkony jsou úplně někde jinde. S tím, co tady my předvádíme, se to nedá vůbec srovnat," říká Soňa bez skrupulí a doufá, že se u nás situace jednou změní.

Česká závodnice letos účast v Open do poslední chvíle zvažovala. Kromě pracovního vytížení ji totiž potrápil i zánět v rameni, což není právě optimální stav pro závod. Nakonec tedy závod absolvovala, ale dal jí zabrat, navíc jí rozhodil tréninkový režim, což se odrazilo i na výkonu na závodech Athens Throwdown, kterých se zúčastnila první dubnový víkend. Česká crossfiterka už má ale v kalendáři další akce, na kterých si bude moci spravit chuť. Objevit by se měla na Battle of Prague, v Itálii na Southern Warrior nebo ve Švýcarsku na Swiss Alpine Battle, ovšem o účasti na všech závodech bude spolurozhodovat její nemocné rameno.

Mezi muži se v Open v rámci ČR nejvíce dařilo čtyřiadvacetiletému Jakubovi Brichtovi, který ačkoli se CrossFitu věnuje jen rok a půl, nechal za sebou i mnohem ostřílenější borce. Do karet hraje nadanému sportovci fakt, že má za sebou atletickou a gymnastickou průpravu, což je pro crossfitového atleta velký benefit. Pokud Jakuba nezabrzdí zranění, bude zajímavé sledovat jeho vývoj.

Nejlepší čeští muži a ženy Open 2017
p. muži ženy
1. Jakub Brichta Soňa Karásková
2. Petr Schlegel Martina Dostálová
3. Renato Concolino Alexandra Pettersson


Nejlepší čeští atleti v kategorii masters 35 - 39 let

Mezi muži v nejmladší kategorii masters, která se týká věkového rozpětí 35 - 39 let, nastala v rámci domácí konkurence poněkud prekérní situace. V českém žebříčku skončil dle specifického bodování na prvním místě Filip Trojovský z CrossFit Destiny, v závěsu za ním pak jeho "stájový" kolega Martin Střítecký. Na evropském žebříčku nastala situace jiná, tam je Filip držitelem 56. místa, zatímco Martin jej o tři příčky předhonil. Co na to světový žebříček? Ten Filipovi přidělil 257. místo, Martinovi příčku 333. Fakt je, že blíže k postupu do on-line kvalifikace byl Filip, ten také nad Martinem Stříteckým vyhrál čtyři z pěti workoutů. Nejlepšího masters závodníka kategorie 35 - 39 let mají každopádně v CrossFit Destiny. Právě tělocvična CrossFit Destiny měla na Open také tým 23 lidí zapojených do boje o Regionals, jim patří v rámci Evropy 119. místo.

Ale zpět k jednotlivcům a masters 35 - 39 let. Jelikož o Filipově účasti na Open už jsme psali a navíc chystáme článek o jeho posledním triumfu na Athens  Throwdown, podíváme se tentokrát blíže na zoubek Martinu Stříteckému.

Martin je devětatřicetiletý sportovec, který s CrossFitem začal přesně 11. prosince 2013. Chtěl si zlepšit fyzičku, dynamiku, silové a rychlostní schopnosti pro svůj hlavní sport - baseball. Baseballu se tento Brňák věnuje už od svých 12 let, v letošním roce oslaví již svoji 23. sezónu v dresu Techniky Brno v extralize. Martinovo sportovní portfolio je ovšem mnohem pestřejší. V dětství se pět let věnoval gymnastice, poté dva roky volejbalu, od 16 let začal v rámci zimní přípravy navštěvovat posilovnu, několik let se věnoval boxu. Svému nejnovějšímu tréninkovému prostředku - CrossFitu - se tento sportovec věnuje zhruba pětkrát týdně, přičemž se připravuje podle tréninkových plánů Martina Horniaka, se kterým už spolupracuje více než rok.

Na letošní Open se Martin Střítecký specificky nepřipravoval, závod si zkusil spíše pro zábavu a zpestření tréninku. Pro příští rok má ovšem jiný záměr: "Chtěl bych se během letošního roku a zimy dobře připravit na Open 2018 a urvat nějaké hezké místo v Evropě v kategorii 40+."

V rámci českých žen věkové kategorie 35 - 39 si jednoznačně nejlépe vedla Ria Hrušovská z CrossFit HomeTown. Pro Riu nebyl právě tento závod prioritou a se svou 138. příčkou v evropském pořadí je spokojená. Jak Ria prozradila, na své přípravě spolupracuje s několika lidmi. Tréninkové plány jí připravuje trenér Michal Bohumel, nejčastějším tréninkovým sparingem jí je majitel CrossFit HomeTown Jakub Hanzlík, vzpěračským parťákem pak je Tomáš Kejík. "Takhle mi to nejvíc vyhovuje, protože neumím trénovat sama," přiznává atletka. Ke spolupráci se svým trenérem dodává: "Potřebuji mít ve všem řád, při mém vytížení také potřebuji, aby mne někdo krotil a sestavoval mi plán na míru. Kromě CrossFitu se totiž věnuji i Les Mills, navíc mě trápí úpony, takže musím mít opravdu chytře sestavené tréninky."

I když se Ria ve všech disciplínách CrossFitu neustále zlepšuje, jejími slabšími stránkami zůstávají i nadále vzpírání a gymnastika. "Tyhle dvě věci mě nejvíce trápí a musím na nich máknout. Muscle-upy už jsem pokořila, tak teď ještě handstand walk a techniku vzpírání," vypočítává sportovkyně, která má ve svých cílech do budoucna jasno. "Do 40 let mám v plánu jet na Games," říká.

Nejlepší čeští závodníci kategorie masters 35 - 39 let v Open 2017
p. muži ženy
1. Filip Trojovský Ria Hrušovská
2. Martin Střítecký Andrea Csillag
3. Petr Sebera Olina Rivas


Nejlepší čeští atleti v kategorii masters 40 - 44 let

Mezi atlety ve věku 40 - 44 let si v Open v rámci ČR vedli nejlépe Marcela Pekniková a Martin Štěpánek. Zatímco úspěch Marcely byl spíše domácího charakteru, Martin Štěpánek, reprezentující tělocvičnu CrossFit Hradec Králové, udělal díru i do světa! V evropské konkurenci obsadil úžasné 7. místo, na světovém žebříčku skončil 65., což pro něj znamená postup do dalšího kola soutěže.

Martin Štěpánek se na letošní Open připravoval pečlivěji než kdy jindy. Chtěl využít toho, že bude prvním rokem závodit v masters kategorii 40 - 44 let, kde bude jedním z nejmladších. Martin ucítil svoji šanci a do přípravy pod vedením Michala Bohumela dal vše. A jak výsledky Open napovídají, úsilí se vyplatilo: "Cítím se letos velice dobře, v tréninku padaly i osobáky, které jsem nebyl schopen překonat 3 roky," říká spokojeně majitel gymu CrossFit Hradec Králové.

Když člověk něco hodně chce a věnuje tomu spoustu úsilí, obává se mnohem víc i o výsledek. Z toho důvodu se určitá míra nervozity nevyhnula ani hradeckému atletovi, byť se jedná o zkušeného závodníka. "Nervózní jsem byl před 17.3, před druhým pokusem 17.4 a před 17.5. V prvních dvou případech mi nervozita asi spíš ublížila, u 17.5 neměla až tak negativní dopad. Někdy je ovšem těžké říct, jestli je to nervozita, nebo přemotivování," říká ke svým pocitům vedoucí muž své kategorie na českém žebříčku.

Jak již bylo řečeno, Martin Štěpánek si získal postup do dalšího kola soutěže Reebok CrossFit Games, ve kterém ho čekají další soutěžní workouty. Na ně se český závodník těší, ovšem zároveň si přeje, aby neobsahovaly prvky, které nejsou právě jeho silnou stránkou. "Nechtěl bych vysoké počty opakování v gymnastice (handstand push-ups, hrazda, kruhy atd.), nejsem dostatečně silný na svou tělesnou konstituci. Pokud je síla limitující tam, kde má být kardio, nemám šanci na špičkové umístění," uvědomuje si Martin, zároveň má ale ve své schopnosti důvěru. "Třeba si dokážu posunout limit a zjistím, že mám na víc, než si moje hlava zatím myslí," říká.

Martin Štěpánek nezatracuje zcela ani své šance na postup na Games: "Jasně že věřím, že mám šanci, to bych to jinak mohl zabalit po 17.4. Člověk nikdy neví, co ho potká a jak se bude dařit ostatním. V loňském roce třeba postoupil na Games Rob Orlando, který byl zhruba na stejné pozici, na které jsem teď já, takže šance tam evidentně je!"

Nejlepší čeští závodníci kategorie masters 40 - 44 let v Open 2017
p. muži ženy
1. Martin Štěpánek Marcela Pekníková
2. Erik Zlámal Petra Zlámalová
3. Milan Pivovarčík Barbora Němcová


Nejlepší čeští atleti v kategorii masters 45 - 49 let

Českými jedničkami v soutěži Open a věkové kategorii masters 45 - 49 let se stali Zdeněk Weig a Simona Černá. Stejně jako u mladší kategorie masters se i z této dvojice do evropského pořadí výrazněji zapsal mužský závodník - Zdeněk Weig, jehož jméno najdeme v evropském žebříčku na 7. příčce. Zdeněk vyhrál v české konkurenci každý workout letošních Open, navíc drží mezi českými závodníky prim v počtu startů v této celosvětové soutěži. "Mám Open moc rád, vynechal jsem zatím jen jediný ročník," říká majitel CrossFit Praha, vůbec první licencované crossfitové tělocvičny v Česku.

Zdeněk Weig se dle svých slov na Open cíleně připravuje, od začátku ledna piluje specifické standardy a zkouší workouty, které se na Open vyskytly v minulosti. Jak přiznává, v tréninku ho nejvíce ženou vpřed lidé u něj v tělocvičně. "Nemohu je nechat, aby byli o tolik lepší, a snažím se je tím i trochu motivovat. A pak... hodně dělá i moje ego," říká s úsměvem průkopník CrossFitu u nás.

I když Zdeněk Weig svými výsledky postoupil do dalšího kola soutěže, závodit dál se nechystá. "Pět týdnů soutěže Open mi stačilo," říká. Na otázku, zda občas nesní o Games, s humorem sobě vlastním odpovídá: "Pepa říkal, že ti o mých snech nemám radši nic říkat, ale o Games se mi ještě nezdálo."

Nejlepší čeští závodníci kategorie masters 45 - 49 let v Open 2017 
p. muži ženy
1. Zdenek Weig Simona Černá
2. Jiří Kaňka Marta Nikolic
3. János Pető Eva Shaw

Nejlepší čeští závodníci kategorie masters 50 - 54 let v Open 2017 
p. muži ženy
1. Jaroslav Thér -
2. Josef Mika -
3. David Arneil -

Nejlepší čeští závodníci kategorie masters 55 - 59 let v Open 2017 
p. muži ženy
1. - Margherite Dadiego

Nejlepší čeští závodníci kategorie masters 60+ v Open 2017 
p. muži ženy
1. - Hana Holubová

Nejlepší Češi v kategoriích teens

Z výsledků mladých českých crossfiterů se zdá, že nám vyrůstá nová nadějná generace. Nejvýraznějších výsledků v kategorii teens dosáhli na Open Jan Vantuch z Colliery CrossFit Ostrava a Tereza Zlámalová, trénující v pražské tělocvičně CrossFit Committed. Oba závodníci nejsou na Open nováčky, Jan startuje v tomto celosvětovém klání již potřetí, Tereza podruhé.

Jan Vantuch startoval letos v Open s vědomím, že jde o jeho poslední rok v kategorii teens, a i když trénoval dle programmingu připraveného Michalem Bohumelem poctivě, něco tomu dle jeho slov přece jen chybělo. "Měl jsem hodně školy, takže jsem nebyl vždycky plně soustředěný, což je hodně potřeba," říká Jan. Zároveň přiznává, že si velké šance nedával i kvůli silné konkurenci mladých atletů z Ameriky. Honzovi se ale podařilo dosáhnout na 63. místo ve světovém žebříčku teens, což i pro něj znamená postup do dalšího kola.

A jaký měl tento atlet systém při Open? Každý workout jel dvakrát. V pátek absolvoval první pokus, který byl spíše testovací, v pondělí přišel na řadu pokud ostrý. Ze všech letošních soutěžních workoutů se Honzovi nejméně zamlouval 17.4 (55 deadlifts, 55 wall balls, 55 cal rows, 55 handstand push-ups). "Nejhorší byly hned ty první mrtvoly, 102 kg je na mě celkem hodně. Jel jsem tedy singly a s páskem." Ke svým lepší výsledkům počítá Honza výkony v prvním a třetím WODu. "Workout 17.1 jsem dokončil v čase 15.14 a byl jsem úplně mrtvý, na WOD 3 jsem udělal čtyři snatche s 83 kg a ještě 8 chest to bars. Tady jsem byl šťastný, protože PR na snatch mám 85 kg."

Šťastný je Honza i za prostředí, ve kterém může trénovat, a za lidi, které má kolem sebe. "Nejvíce děkuji gymu Colliery CrossFit Ostrava za prostor, kde jsem mohl odjet Open a celkově trénovat, jeho majiteli Standovi Kupčíkovi děkuji za podporu, že ve mě měří, a také za to, jaký je skvělý člověk."

Stejně jako Honza si vybojovala postup do další fáze soutěže Reebok CrossFit Games i patnáctiletá Tereza Zlámalová, trénující v CrossFit Committed. Tereza se věnuje CrossFitu asi dva a půl roku a přivedl ji k němu otec. "Taťka CrossFit objevil dřív a ze začátku mě každý den přemlouval, abych šla zkusit aspoň úvodní lekci. Já se pořád bránila, protože jsem nechtěla mít velká stehna, ramena a podobně, ale nakonec jsem povolila. A hned po první crossfitové lekci jsem byla nadšená. Bavilo mě to a já začala cvičit pravidelně."

CrossFit měl být pro Terezu pouze doplňkovým sportem k tenisu, kterému se věnovala již od svých šesti let, ovšem s tím, jak šly nahoru její gymnastické dovednosti i váhy na čince, začala být mladá sportovkyně do CrossFitu zapálená víc a víc. Nějaký čas se ještě snažila skloubit oba svoje oblíbené sporty, ale postupně si uvědomila, že ke CrossFitu ji to táhne víc, a tak mu dala přednost. Současně také přešla ze skupinově vedených lekcí k tréninku podle individuálního plánu.

Soutěže Open se Tereza zúčastnila poprvé již v loňském roce - ve svých 14 letech. Tehdy ještě bez ambicí. Pro letošní rok už ale měla cíl dostat se top 200 teens na světě, což se jí podařilo. Pro Terezu to znamená velký úspěch a možnost v soutěži dále pokračovat. Jak se mladá závodnice před dalšími závodními workouty cítí? "Jsem připravená, plná energie, hrozně se těším."

Nejlepší čeští závodníci v kategorii 14 - 15 let v Open 2017 
p. chlapci dívky
1. - Tereza Zlámalová
2. - Štěpánka Habustová

Nejlepší čeští závodníci v kategorii 16 - 17 let v Open 2017 
p. chlapci dívky
1. Jan Vantuch Veronika Divišová
2. Jiří Liener -
3. Lukáš Bělka -Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 69 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínArnold Strongman Classic Europe Amate...
lipkofil (09:05) • pred chvilou som slecnu videl na czechcastingu a dnes sutazi na arnold classic
magazínŽeny, nehoňte se za nereálnými ideály...
maymilton (20:37) • Moc krásně napsaný článek hned se mi udělalo líp Děkuji 😊
magazínIFBB Elite Pro Madrid 2019 - kompletn...
amoresPE (05:41) • Turek mozno o priecku vyssie, slusna forma mu vysla. Roman potrebuje hmotu, inac forma...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
PavelV (15:13) • Je to přesně naopak. Díky za Matěje, Vláďu Žižku a další, že na tu pohárovku jdou a uká...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Hockey1000 (11:29) • Vždyť to je právě naopak super, že jde on i jemu podobní borci na českou pohárovku. Cel...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra