Reklama:

Extrémní závody
- přehled překážek (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Protože už je závodní sezóna v plném proudu a každou chvíli se někde pořádá blátivá akce, nebylo by na škodu si udělat popisný seznam překážek, které Vás budou na závodech obtěžovat. Samozřejmě jsou i tací, kteří se na překážky těší a radují se z každé vteřiny na nich strávené. Pro ty je tento popis samozřejmě také. Komplexním cvikem, který Vám pomůže snad na každé překážce, je muscle-up. Tak si hned na začátku řekneme, o co vlastně jde. Tak jen ve zkratce.

Muscle-up a jeho provedení

Trénink muscle-upu pro sílu a svalový objem (I.): základy
Muscle-up je kombinací přítahu a tlaku na hrazdě, kruzích či třeba zdi. Zapomeňte na houpání a setrvačnost. Zaprvé to nepatří do správné techniky a zadruhé budete potřebovat cvik na překážkách (zdech), kde na nějaké rozhoupání a setrvačnost můžete rovnou zapomenout.

Muscle-up začíná přítahem k hrazdě s rukama blízko u těla, následuje nahnutí se dopředu s přemístěním loktů nad hrazdu a je zakončen tricepsovým klikem do propnutých paží. Před samotným zvládnutím muscle-upu musíte zvládnout dvě základní věci. Shyby a tricepsové kliky. Pokud si cvik rozdělíme do tří pohybů, tak jde vlastně o shyb, přechod mezi shybem a klikem (vlastně to nejtěžší) a tricepsový klik.

Překážky

Extrémní překážkové závody jsou plné překážek. Závody to mají přímo v názvu, tak už s tím nikdo nic neudělá. Je potřeba zatnout zuby a překonat je. Aby to nebylo zase tak jednoduché, překážek je více druhů. Jsou překážky, které závodník překonat prostě musí a nemůže bez jejich zvládnutí pokračovat dále v závodu. A pak jsou překážky, kde je potřeba provést alespoň jeden validní pokus. Pokud se nepovede, je potřeba provést penalizační cviky, pak může závodník pokračovat v závodu. Povinné překážky bývají jednodušší než ty, kde je možné je "nesplnit".

Přes-pod-skrz (O-U-T)

Přes-pod-skrz jsou licencované překážky, které pod značkou Spartan Race musí být na každém závodě, takže se jim nikdo na těchto závodech nevyhne. Zdi jsou to nízké, takže pokud zrovna nezakopnete nebo si nezadřete třísku, tak se nemáte čeho bát.

Cíl

Překážky bývají hned zkraje závodu a jsou takovou ochutnávkou toho, co závodníky čeká, samozřejmě v malém. Důvod k penalizaci může být pouze ten, že se závodník nezvládne zorientovat mezi překážkami a nějakou vynechá.

Trénink

K překonání této trojice Vám bude stačit umět se plazit nebo válet sudy a udělat poloviční shyb, to je vlastně všechno. Kdo závodí na efekt, může natrénovat kotoul plavmo a proskočit překážkou jako delfín obručí.

Cargo síť

Nejedná se o sítě na motýly, ale o velké provazové či pásové sítě, které se používají v lodní dopravě k překládání břemen. Síť může být natažena mezi dvěma stromy, natažena na konstrukci přes silnici či z ní může být vytvořené veliké písmeno A. Na způsobu postavení překážky závisí to, jak se bude překonávat. Pokud je jen vertikálně napnutá mezi dvěma body, musíte prostě vylézt nahoru a slézt dolů (dolů můžete nanejvýš skočit), překonání si moc neulehčíte. Pokud je z ní udělán most, můžete se zkusit přes most překutálet (jako sud). Pokud kolem Vás není moc závodníků a podaří se Vám nezamotat si do ní ruce a nohy, ušetříte pár vteřin času. Pokud je z ní udělán stan, cesta nahoru je standardní, ale cestu dolů si můžete zkrátit kotrmelci. Hlavní je pořádně se držet a nepustit. Nesmíte se nechat unést. Jakmile byste se rozkutáleli dolů bez kontroly, tak by Vás zastavila až zem!

Cíl

Přelézt překážku bez toho, aniž byste spadli anebo se zamotali tak, že byste potřebovali pomoc organizátorů.

Trénink

Trénovat můžete na žebříku, ale asi bez kutálení.

Zeď vysoká 6 - 8 stop

Zdí potkáte celou řadu, a to v různých velikostech. Na Spartan Race jsou vedeny ve stopách. Pokud je jedna americká stopa 30 cm, tak 6 stop = 1,8 m, 7 stop = 2,1 m a 8 stop = 2,4 m. Na nejmenší zeď se člověk nějak vyškrábe. Někdy s vypětím všech sil, ale nakonec to dá. Vyšší stěny už nějakou tu techniku potřebují. Koukněte na YouTube na parkourová videa či přímo na tréninková videa pro překážkové závody.

Cíl

Přelézt přes zeď. Děvčata mají u vyšších zdí k dispozici nášlapnou plochu, kluci se musí obejít bez ní. Je možná pomoc ze strany ostatních závodníku, pokud tedy nejste zrovna v elitní vlně. Není dovoleno plazit se po konstrukčních prvcích zdí, jako jsou příčky držící zdi vzpřímeně.

Trénink

Základem je vyskočit nahoru a chytit se okraje zdi, pak zapřít nohy o zeď, odrazit se a už se jen vytáhnout nahoru (muscle-up). Anebo prostě ručně a stručně rovnou muscle-up.

Tunel

Ať už jde o drenážní trubku, konstrukci kanalizace, nebo jen o strouhu s improvizovaným zastřešením, podobá se tato překážka plazení pod ostnatým drátem. Platí zde to samé. Prolézt tím musíte, navíc ještě potmě. Postupujte opatrně, nahmatávejte cestu před sebou v širším záběru, než jen když hledáte místo pro ruce. Následně budete muset místem prolézt celí, tak ať Vás nepřekvapí něco, na co položíte koleno. Poslouchejte, jak to jde závodníkům před Vámi. Už jen z nadávek poznáte, že je před Vámi něco nepěkného.

Cíl

Prolézt tunelem na druhou stranu bez toho, aniž by Vás musel někdo zachraňovat. Pomoc spoluzávodníků je dovolena.

Trénink

Pokud máte někde poblíž hřiště pro psí agility, můžete si prolézat tamním tunelem. Trénujte bear crawl, ten se u takovýchto překážek hodí vždy.

Přeskok ohně

Toto už je taková třešnička na dortu pro efekt a fotografy. Pokud se Vám zrovna nepovede zakopnout a spadnout do ohně, tak se nemáte čeho bát. Pokud si navíc nacvičíte nějakou akrobatickou sestavu, stanete se miláčkem publika.

Závěr

Výše jsou probrány základní překážky typu přelez, přeskoč, podlez, které na závodech určitě potkáte. Je výhodné na ně být připraveni. Když už nic, tak získáte alespoň pár srdečních úderů navíc oproti těm, co budou zdolání plánovat až těsně před překážkou.

Příště si projdeme břemenové překážky, takže to bude nošení, převracení a zvedání.
Už teď můžete začít trénovat sílu stisku.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.08.16:45Strong86 - Přes-pod-skrz má zkratku O-U-T? To by snad mělo být P-P-S...
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra