Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Funkční trénink (III.):
Klony útočí

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Funkční trénink (I.)
Funkční trénink (II.)

Doufám, že Vás nadpis dnešního článku nevyděsil. Nebojte, nebudeme zde řešit dilemata jako Arnold Schwarzenegger ve filmu Šestý den. Dnes nebude řeč o klonování lidí (ani ovcí), ale o klonování tréninků a tréninkových přístupů a cviků.

V jednotě je síla

Při práci s lidmi si potvrdíte jeden fakt o lidské rase. Každý člověk je úplně jiný. A to jak v psychické, tak i ve fyzické rovině. Rukama mi prošlo už opravdu velké množství lidí a zatím jsem nepotkal dva jedince, ke kterým bych při terapii nebo tréninku přistupoval úplně totožně. Zaměřím se spíše na tu fyzickou stránku této problematiky, přece jen je mi o dost bližší než složitá zákoutí lidské psychiky.

Pokud budeme brát za jasný fakt platnost Darwinovy teorie O původu druhů (kreacionisté nechť přeskočí tento odstavec), tak se my jako lidská rasa vyvíjíme na této planetě už nějaký ten pátek. Jedná se o tzv. fylogenetický vývoj. Jestli chcete vidět jeho momentální stav, tak se podívejte ven z okna na ulici. Uvidíte tam spoustu živočichů chodících vzpřímeně po dvou končetinách, pozorujících své okolí pomocí dvou očí, které mají usazené na přední části hlavy, a pomocí dvou dalších končetin vyrůstajících z horní části jejich trupu budou nejspíše ovládat nějaký elektronický přístroj. Za milión let by se Vám možná naskytl úplně jiný pohled, ale momentálně je toto výsledek fylogenetického vývoje našeho druhu.

Všichni (přesněji tedy skoro všichni, výjimky potvrzují pravidlo) tedy máme dán do vínku stejný počet končetin, prstů, stejně tak i kostí a svalů. Máme stejně uspořádanou nervovou soustavu a vnitřní orgány. Dvě srdce, zelená kůže a telekineze pomocí mysli patří do Star Treku. Když už jsem u toho sci-fi, je třeba zmínit i fyzikální zákony, které pro nás všechny také platí a ovlivňují nás stejně. Zeptejte se astronautů na mezinárodní vesmírné stanici, jak jim po půlročním pobytu chybí "normální" působení gravitační síly na jejich pohybový aparát.

Dobrá, tím skončíme s tím, co nás spojuje, a podíváme se i na to, čím se lišíme.

V rozmanitosti je krása

Touto věcí je specifický ontogenetický vývoj každého jedince. Ten začíná spojením genetické informace otce a matky (věřím, že vysvětlování této části mohu přeskočit) a dále pokračuje na podkladě této nově vzniklé unikátní genetické informace, po celý život ovlivňován vlivy z vnějšího prostředí. To, jak vypadá a funguje naše tělo, je tedy dáno součtem těchto dvou základních veličin. Naší genetické informace a vlivů, které na nás působí už celých devět měsíců předtím, než se narodíme. Unikátní genetická informace, unikátní prostředí, ve kterém se každý pohybuje = unikátní tělo, potažmo pohybový aparát…

Upřímně si myslím, že člověk nemusí být raketový inženýr, aby si dokázal vyvodit, co z toho plyne pro jakýkoliv sportovní trénink (zvláště když ho budeme nazývat funkční) nebo terapeutický zásah do pohybového aparátu. Je to SPECIFIČNOST. Druh pohybové aktivity, tréninkový systém i vlastní technika jednotlivých cviků, to vše je třeba vždy přizpůsobit individuálně, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Že je to složité a náročné? Ano, to je. Ani v nejmenším se Vám nebudu snažit tvrdit opak. Chci-li tvrdit, že je nějaký trénink funkční (ve všech významech, které jsme si dříve popsali), tak to tak musí být. Tréninky (popř. terapie pohybového aparátu) by se neměly sekat "jako Baťa cvičky".

Srážka s tvrdou realitou

Bohužel nežijeme v ideálním světě, takže to přesně takto většinou funguje. A teď nemám na mysli jen v poslední době velmi moderní prodávání tréninkových plánů a protokolů po všeobjímajícím internetu, kdy nakupující přinejlepším vyplní krátký dotazník, na jehož podkladě dostane nějaký lehce upravený plán, vytvořený ze stabilního jednotného blábolu. V té horší variantě dostanou všichni to stejné. Pak se mi v ordinaci hromadí klienti, kteří to zdravotně odnesli. Zrovna nyní mám takové dva. Oba mladí muži, ještě v pubertě, oba vynaložili poměrně značné finanční prostředky na zakoupení tohoto úžasného tréninkového plánu (každý dokonce někde jinde) pro funkční tělo a nabrání kvalitní svalové hmoty. Jsou mladí a zapálení do cvičení, vše samozřejmě do puntíku dodržovali, tedy až do té doby, než se kvůli bolestem dostali ke mně. Bolesti v zádech v sedmnácti letech po půl roce cvičení opravdu nejsou to pravé ořechové. Ano, necvičili technicky úplně dokonale a u některých cviků se nedalo o správném technickém provedení vůbec mluvit. Ale na jejich obranu musím říct, že kdyby se snažili sebevíc, tak to ”správně” nemohli nikdy zvládnout. Jejich pohybový aparát na to v danou chvíli prostě neměl. A tím nemyslím jenom silově nebo kondičně, ale primárně svojí stavbou. Úplně ploché nohy mi techniku nějakým způsobem ovlivní, stejně jako vysazená pánev nebo výraznější kyfotické postavení hrudníku.

Námitky, že takové věci nejsou ”normální”, neberu. Jsou. Jak už jsem psal na začátku, každý jsme unikát a nikdo nebude vypadat přesně jako na obrázku v anatomickém atlase. Navíc se na těchto záležitostech dá zapracovat. Jak? No přece tréninkem. Změnit cviky nebo jejich technické provedení tak, aby se místo dalšího poškozování stav pohybového aparátu zlepšoval. I s plochými nohami a vysazenou pánví se dají vymyslet dřepy, při kterých si kromě trofiky a síly dolních končetin budu zlepšovat i tyto neduhy. Síla se zvětšuje, svaly rostou a k tomu už nebudu chodit s vystrčeným pozadím jako Kačer Donald nebo shrbený jako Quasimodo.

Toto by podle mě už celkem mohlo odpovídat představě o "funkčním cvičení" více, nemyslíte? Neumím si moc představit, že bych takto dokázal něco vyrobit podle vyplněného dotazníku. I když by zájemce o tréninkový plán napsal, že má vysazenou pánev, poslal mi i svoji fotku nebo video, stejně mu nemohu říct: "Cvič tento druh dřepu tímhle způsobem a budeš OK." Dostanu tři takové zakázky, jeden z nich se bude zlepšovat a další se budou po mém typu dřepování zhoršovat. Proč? Bude tam další milión faktorů ovlivňujících výsledek. Stále se tedy točíme okolo dnes probírané veledůležité zásady ideálního funkčního tréninku, tou je jeho SPECIFIČNOST pro daného jedince.

Klony, kam se podíváš

Výše zmíněný "internet coaching" je sice na vzestupu, ale stále tvoří jen malou část vlastních "vedených" (s přivřenýma oběma očima) tréninků ve fitness centrech. Většina lidí si platí přítomnost svých trenérů hezky přímo na place. Výborně, co by mohlo být lepšího, ne? Však kdo by Vám měl umět přizpůsobit trénink přímo na tělo více než Váš osobní trenér? Možná ještě Váš fyzioterapeut, pokud ví, jak vypadá olympijská osa. Všichni fyzioterapeuté nejsou samozřejmě experty na silový trénink, každý se může profesně orientovat trošku jiným směrem. Já opravdu nezkoriguji trénink akvabelám.

Přesto se to neděje. Potkám v posilovně spousty klientů se svými trenéry, kteří s nimi jedou stále ty stejné cviky ve stejném provedení. Tréninky jsou si podobné jako vejce vejci, i když je jednou klientem mladá hypermobilní žena s hrudní lordózou nebo postarší muž v krásném kyfotickém držení. K čemu je té ženě na konci tréninku ta hromada statického strečinku? A opravdu musím s tím mužem cvičit nutně tu spoustu cviků, které ho budou navádět do flexe trupu? Budu s oběma cvičit klasické zadní dřepy? Nebude vhodnější zvolit u někoho třeba nějakou z variant předních dřepů nebo radši úplně jiný cvik? Konec řečnických otázek, myslím, že pointa je jasná.

Ježíšek neexistuje

Stejně jako jste v minulosti krutě přišli o tuto iluzi, tak dnes přijdete o další. Nic takového jako ideální funkční cvik nebo funkční trénink pro všechny prostě neexistuje. To se rovnou můžete pustit na výpravu za hledáním Svatého grálu. Existuje spousta cviků, pohybů a pozic, které naše tělo může provádět. Jsou cviky lepší ("funkčnější") a horší? Kdybych chtěl být úplně cvikově korektní (co kdyby se nějaký urazil, že…), tak bych řekl, že ne. Samozřejmě jsou cviky, které pro drtivou většinu populace nebudou mít žádný přínos a budou jí klidně i výrazně škodit. Ale naopak pro zbylých 10 % budou vhodné, a dokonce zdravotně prospěšné. Úplný funkční ráj. A teď, je ten cvik špatný, nebo dobrý? Je funkční, nebo nefunkční? Vše je prostě individuální a záleží to na okolnostech.

I ten "nejlepší" cvik s jeho nejlepší možnou technikou může být pro někoho neúčinný, nevhodný, nebo dokonce přímo zdravotně nebezpečný. Na druhou stranu můžeme vzít například často vysmívanou obyčejnou kladku a s její pomocí dosáhnout u toho samého jedince výborných výsledků. Ať už z hlediska zlepšení fungovaní jeho pohybového aparátu, nebo dosažení nějakých tréninkových cílů.

Klidně si v knihkupectví kupte Příručku mladých svišťů, obsahují ty nejlepší funkční cviky a tréninkové programy, jaké svět poznal, ale vždy bude záležet na tom, kdo a jak je cvičí. Chce to při cvičení používat hlavu, ne jen slepě opakovat, co vidím v knize, na internetu nebo na YouTube. Můžete mít samozřejmě štěstí a zrovna popsaný cvik pro Vás bude opravdu super, anebo můžete mít smůlu a z funkčního cvičení se nakonec vyklube návštěva u mě v ordinaci.

Pro hypermobilní baletku bude prostě funkční něco jiného než pro strýčka Pepu, který kdysi dostal modrou knížku na svá kyfotická záda, zasažená nemocí zvanou Morbus Scheuermann.


Fotografie:
Archiv Nikoly Tesařové a Vojtěcha Koubíka, Reebok



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.04.20:47Poman - Kdybych to měl nějak shrnout tak: Funkční trénink je t..
20.04.09:38Marczus - Už jsem koukal, ale odpověď na mou otázku mi to stejně ned..
20.04.09:05Majka - Třeba se můžete podívat na předešlé díly, na které jsou v ..
20.04.08:20Marczus - Prosím, může mi někdo z místní odborné veřejnosti vysvětli..
18.04.22:43Magumi - Zrovna já mám třeba to ohromné štěstí, že můžu trénovat s ..
18.04.19:37Bali - Díky za to - já si třeba zakládám na tom,že každý trénink ..
18.04.19:35Poman - Já mám do optimisty daleko. Musím ale říci, že co se posle..
18.04.16:57Magumi - s jednou výhradou - kde sehnat příslušně vzdělané odborník..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie