Reklama:

Muscle&Fitness 2/2017: Conor McGregor - bláznivý Irčan

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Text: BOB GUCCIONE jr.

Foto: Zuffa LLC / Getty Images

Conor McGregor je tou nejslavnější persónou smíšených bojových umění současnosti a tváří americké UFC (Ultimate Fighting Championship), což je nejprestižnější organizace MMA na světě.

Conor McGregor

Datum a místo narození: 14. 7. 1988 v Dublinu (Irsko)
Současné bydliště: Dublin (Irsko)
Váha: 70 - 77 kg
Statut profesionála: od roku 2008
Přezdívka: "The Notorious" (Proslulý)
MMA bilance: 21 výher, 3 prohry, 0 remíz
Bilance v UFC: 9 výher, 1 prohra, 0 remíz
Vítězství před časovým limitem: 18
Vítězství v prvním kole: 13

V osmihranné kleci je tím nejschopnějším ranařem a neméně dobře to umí i s mikrofonem, což se mu stejnou měrou zasloužilo o přezdívku "The Notorious" (Proslulý). Od svého vykalkulovaného stažení ze soutěžního sportu a slovních přestřelek s prezidentem UFC Dana Whitem až po hlavní zápas na listopadovém turnaji UFC 205 proti Eddie Alvarezovi si bývalý instalatér z Irska vybudoval renomé rozporuplné osobnosti, jež jen málokoho ponechává lhostejným. Ať už vyhraje nebo prohraje - svět se o něj zkrátka zajímá.

Loni v dubnu superstar ultimátních zápasů Conor McGregor (ačkoli slůvko "superstar" může být hrubým nedoceněním jeho současného věhlasu a důležitosti pro UFC) učinil něco pro něj naprosto netypické: po podcenění a následné prohře s Natem Diazem na UFC 196 v březnu minulého roku udělal obrat o sto osmdesát stupňů - a ohlásil ukončení soutěžní kariéry... O dva dny později své stažení do penze zrušil, což bude patrně svého druhu rekord v nicotnosti velkých prohlášení. (Stěží lze mluvit o comebacku, když jste ještě ani nevystrčili paty z budovy, v níž jste svůj odchod ohlásili.)

Ovšem jen několik týdnů po stanovení termínu odvety s Diazem (jenž dosud jako jediný uštědřil McGregorovi v UFC porážku) se 28letý Ir opět nečekaně ocitá mimo turnajový rastr. Tentokrát za tím stála prudká roztržka se šéfem UFC Dana Whitem o to, zda McGregor opustí tréninkový kemp na Islandu kvůli splnění svých závazků, souvisejících s propagací turnaje v Las Vegas, což on vehementně odmítl. "Ztratil jsem se v celé té hře promočních akcí a málem jsem zapomněl na to hlavní - na umění boje," prohlásil tehdy McGregor. "Trmácet se autem do nějaké zapadlé díry v Connecticutu, abych s Timem a Suzie (moderátoři - pozn. red.) tlachal v nějaké stupidní ranní show - tak to opravdu ne."

Lze spekulovat, a zcela odůvodněně, že poté, co překvapivě, ale velmi jednoznačně prohrál s Diazem - navíc technikou škrcení zezadu, již sám zpopularizoval (!) - nechtěl McGregor riskovat ani minimální možnost, že by se k odvetě dostavil nepřipraven. Ovšem svět showbyznysu je neúprosný, a tak nedlouho po svém návratu byl McGregor opět z kola ven: Dana White jej vyřadil z turnajové soupisky a nahradil jiným bijcem.

Posléze si však White s McGregorem padli do náruče a o dva galavečery později, na UFC 202 loni v srpnu, byl McGregor zpátky v zápasnické kleci. Jeho odvetný souboj s Diazem trval celých pět kol, což se v historii UFC událo teprve pošesté, a irský bojovník vyhrál na body nejtěsnějším možným poměrem 48 - 47, 47 - 47, 48 - 47.

Sportovní reportéři tehdy vyzdvihli, jak se McGregorovi povedlo přizpůsobit styl boje, trpělivě využívat obranných taktik a porazit tak vyššího a obezřetného soupeře. V jejich komentářích přitom nelze přehlédnout jisté překvapení: to, že robotická mlátička, za jakou McGregora měli, bude schopna adaptovat svůj styl boje proti lstivému a hbitému soupeři, jim alespoň ze začátku přišlo vysoce nepravděpodobné...

Conor McGregor se narodil 14. července v irském Dublinu. Vyrůstal v Crumlinu, což je předměstí irské metropole, kde také ve dvanácti začal trénovat kickbox a box. (V boxu později získá juniorský titul mistra Irska.) V osmnácti letech se s rodiči stěhuje do čtvrti Lucan v západní části Dublinu a začíná se učit instalatérem. V Lucanu také potkává Toma Egana, jenž se později rovněž prosadí v UFC, a společně začínají s tréninkem smíšených bojových umění.

V únoru 2007 absolvuje McGregor svůj MMA debut v amatérském zápasu proti Kieranu Campbellovi a zvítězí technickým knokautem v prvním kole. Následně podpisuje profesionální smlouvu s irskou organizací Cage of Truth a začíná trénovat pod vedením přeborníka v brazilském jiu jitsu Johna Kavanagha a MMA zápasníka Owena Roddyho (viz následující interview) v dublinském klubu Straight Blast Gym (SBG).

Již v předešlých letech McGregor značně rozšířil svůj původní bojový repertoár, ke kickboxu a boxu přibral prvky taekwondo, karate, zápasení - a nyní se věnuje zejména brazilskému jiu jitsu, v němž pod Kavanaghovým vedením dosáhne hnědý pás. Profesionální premiéru v MMA si McGregor odbude v březnu 2008, kdy definitivně zanechá profese instalatéra: na turnaji Cage of Truth 2 v lehké váhové kategorii vyřadí ve druhém kole technickým knokautem Garryho Morrise.

V létech 2011 a 2012 zaznamenal McGregor nepřerušovanou sérii osmi vítězství a předvedl jeden z nejrychlejších knokautů v historii MMA, když v dubnu 2011 na turnaji Immortal Fighting Championship v irském Letterkenny ukončil boj za pouhé čtyři sekundy! V roce 2012 vyhrál McGregor profesionální šampionáty v lehké a velterové váze britské organizace ultimátních zápasů CWFC a stal se tak prvním Evropanem, který shromáždil současně tituly ze dvou divizí. Tento fakt vedl ke značné pozornosti na fórech MMA a McGregor vzrostl v evropských žebříčcích, což pak vedlo k zájmu ze strany UFC.

Zbytek je pak již historie. Po podpisu smlouvy s UFC svede McGregor do konce roku 2016 (kdy vznikl tento článek - pozn. red.) v oktagonu deset bitev. Z toho devět je vítězných, prohraje jen jednou - s již zmiňovaným Diazem, jemuž však v srpnu 2016, na UFC 202 během jejich odvety, oplatil stejnou mincí. Během své dosavadní kariéry v UFC zápasil McGregor ve třech váhových kategoriích: v pérové (do 66 kg), v lehké (do 70,3 kg) a velterové (do 77 kg), v níž absolvoval obě bitvy s Diazem.

Celý článek a interview s Conorem McGregorem najdete v únorovém (2/2017) čísle M&F,
které zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra