Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Kurz Poradce pro výživu
mýma očima (IV.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Kurz Poradce pro výživu mýma očima (III.)
Kurz Poradce pro výživu mýma očima (II.)

Tento týden jsme měli v plánu probírat výživu ve spojení se zdravím a nemocemi člověka. A já si tak nějak tématicky zvládla nastydnout a lehnout s antibiotiky. Bohužel jsem tak místo naslouchání v lavici ležela v posteli a prostřednictvím naší facebookové skupiny zjišťovala od kolegů, co se probírá a o co přicházím. I přesto, že jsem tedy byla tento týden out, nechtěla jsem Vás připravit o další report z kurzu, a tak Vám ho přináším tentokrát ne mýma očima, ale očima mých třech spolužáků, kteří se o report postarali místo mě. :-)

Pátek očima Vítka Sahuly

[Text: Vít Sahula] Během pátečního odpoledne byla na programu psychologie výživy. Přednášející Bc. Barbora Doležalová nám poodhalila způsoby, jak určit typ klienta, který k nám přišel pro rady, a jak s ním mluvit. Mezi hlavní klíče patří neverbální komunikace, například to, jakým způsobem klient přijde - jestli jde sebevědomě s vypnutou hrudí, nebo naopak přikrčený s rameny dopředu. Je i na nás, jak zareagujeme. Jestli sedíme a čekáme, až klient přijde, nebo mu vyrazíme naproti, potřeseme mu rukou a vřele ho pozdravíme. Na základě těchto poznatků volíme způsob, jak dále jednat. Budou klienti, kteří budou mít potřebu vše probírat a řešit, ale i tací, ze kterých budeme potřebné informace takzvaně "páčit". Paní přednášející měla příjemný a zábavný přednes, celkově to bylo příjemné odpoledne, ze kterého jsme si odnesli další znalosti do budoucí praxe.

Sobota očima Marka Tikala

[Text: Marek Tikal] Celá sobota pro mě začala velmi zajímavě. Klasicky jsem ráno nestíhal a přišel jsem do školy o deset minut později. Poté, co jsem obvolal všechny spolužáky, na které mám číslo, tak jsem zjistil, že jsou všichni tři nemocní a já se nemám jak dostat do již zamčené školy. Naštěstí po deseti minutách mrznutí venku přišel další opozdilec, který zavolal své spolužáky, kteří nám otevřeli. Po příchodu do třídy mě ale čekalo milé překvapení, které mrznutí venku rychle vykompenzovalo. Přednášející totiž byla mladá a hezká slečna Bc. Lucie Chmelíková. Přednášela nám oba dva dny, a to na velice zajímavé téma "výživa a zdraví". Dotkli jsme se tak témat, jako jsou výpočet bazálního metabolismu, poruchy příjmu potravy nebo další nemoci spojené s výživou. Také jsme si povídali o tom, jak je pro zdraví člověka  ke správnému jídelníčku důležitý pohyb. Musím říct, že jsem nečekal, jak moc nás všechny toto téma zaujme, zejména pak téma anorexie a diabetu. O anorexii byla vedena dlouhá diskuze, kde jsme se slečny ptali na vše, co nás napadlo, a všichni jsme si uvědomili, jak je anorexie nebezpečná. Po obědě jsme navázali na téma diabetiků, kde jsme se dozvěděli spoustu dalších zajímavých faktů. Musím říct, že tato sobota pro mě byla asi jednou z nejzajímavějších z celého kurzu, a to nejen kvůli slečně přednášející. :-)

Neděle očima Adama Mrázka

[Text: Adam Mrázek] Nedělní přednáška se týkala mimo jiné civilizační nemoci obezita. Jako výživový poradci jsme se dozvěděli, co je příčinou obrovského nárůstu tohoto onemocnění v poslední době a jak se snažit mu předcházet. Cílem výživových poradců není jen sestavit jídelníček a předat ho klientovi, ale především se snažit, aby klient nový způsob stravování přijal za vlastní a držel se ho. Největší záludností obezity je její pozvolnost. Ostatní nemoci, na které jsme zvyklí, přicházejí náhle, a proto máme tendenci se s nimi rychle vypořádat. Ale obezita je pomalá a "ten jeden dílek čokolády přece obezitu nezpůsobí". Nadměrná váha není jen otázkou vzhledu, ale je především zdraví ohrožující. Podkožní tuk (ten, kvůli kterému nejsou vidět buchty na břiše) není tou nebezpečnou složkou, problémem je tuk viscerální. Ten ohrožuje funkce orgánů a způsobuje srdeční a jiné nemoci. Obezita se postupně dostává do různých stádií. Dozvěděli jsme se, jak se v jednotlivých stádiích postupuje a jak ohrožují náš život. V určitý moment už přestává pouhá změna jídelníčku stačit a je nutné sáhnout po extrémnějších řešeních, jako jsou prášky na kontrolu zažívání nebo hůř operace zmenšení žaludku. Jíst správně je jednodušší, když se člověk pohybuje v prostředí, kde je zdravý jídelníček považován za automatický. Spousta lidí si neuvědomuje, jak nezdravá strava omezuje jejich život. Věřím, že kdyby informace, které teď dostáváme na kurzu my, měli všichni, tak by si ten dílek čokolády navíc odpustilo mnohem více lidí.

Příští týden nás čeká poslední kurz a má být nejvíce nabitý praxí. Pokusím se dát do té doby dohromady a vše dokumentovat. Hlavně naše společné vaření, které nás také čeká.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra