Reklama:

Od začátků s jiu-jitsu až k zápasení s Natem Diazem

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Je začátek roku 2016 a já cítím, že mé dny upadají do stereotypu. Každý den si chodím zacvičit do posilovny, dělám věci, které již umím dostatečně dobře, ale také si uvědomuji, že se již dlouhou dobu neučím nic nového. Jedno odpoledne se bavím s kamarádem z Brna, který mi pošle jednu adresu se slovy: "Musíš zajít ke Kronovi učit se brazilské jiu-jitsu!" Otevírám web a zjišťuji, že ten velký neznámý vyučuje lekci nějakého bojového umění a že ta lekce začíná za hodinu. Není čas na otázky, kdo to je a co je to jiu-jitsu, přece jen musím jet přes celé Los Angeles. Zkouknu tedy pár minut jednoho videa a vidím, že tam lidé zápasí v kimonu. Říkám si: "Ok, bude to asi něco jako karate, vypadá to dobře, to zkusím." A vyrazím.

Přicházím do Akademie, otevřu dveře a nevím vůbec co říct. Chlapík na recepci vidí moje rozpaky a říká mi: "Přišel jsi zkusit první lekci?" Odpovím, že ano, a půjčují si kimono. Již během prvních pár minut mi dochází, že toto je něco úplně jiného, než jsem si myslel. A taky úplně něco jiného, než co jsem kdy viděl. Problém je, že pořád nevím, kdo z těch všech chlápků s černým pásem je Kron. Po první lekci, která je zaměřená pouze na začátečníky, a učí se na ní pouze základní techniky jak vestoje, tak na zemi, mi dochází, že toto opravdu není karate. Když přijedu domů, usedám k počítači a začínám číst. Dívám se na videa a konečně vidím, jak vypadá Kron. Těší mě, že tam dnes nebyl, takže nikdo nepoznal, že nevím, kdo to je. Pokračuji ve čtení a čím déle čtu, tím více se těším na další lekci.

Jelikož brazilské jiu-jitsu není první dovednost, které jsem se kdy učil, vím, že pokud chce být člověk dobrý a zlepšovat se, musí to dělat často. Takže automaticky začínám chodit na všechny lekce, které mi můj čas dovolí. Na druhé lekci můžu již dat sparing s mým teď už dobrým kamarádem Ryanem, kde znám pouze jednu techniku a víc nic. Dostanu strašný náklep, ale odcházím spokojený, že jsem objevil něco, co mě znovu baví.

Po pár měsících se začínají dostavovat výsledky. V každé hlavní pozici na zemi znám alespoň jednu věc, takže se mi zvedá sebevědomí a opravdu mě to strašně baví. Na začátku března mi volá kámoš, který bydlí v Los Angeles, ale je také z Česka, jestli půjdeme do baru sledovat UFC 196: McGregor vs. Diaz. Odpovídám mu, že nikam nejdu, protože to Conor ukončí v prvním kole jako vždy. To jsem ještě nevěděl, jaké zážitky na mě čekají za pár týdnů, protože Diaz dokázal McGregora uškrtit neskutečně krásným způsobem. A na mě přesně stejné škrcení čeká také, to jsem ale ještě nevěděl.

Je začátek června a já přicházím do Akademie jako obvykle na zcela rutinní trénink. Očekávám, že opět dostanu, ale že se také něco naučím. Protože je to už půl roku od doby, kdy jsem začal, mohu se účastnit i pokročilých lekcí, proto po první lekci pro začátečníky zůstávám na další hodinovou výuku. Na konci výuky je prostor na to, abychom si vyzkoušeli techniky, a proto posledních 15 minut trávíme snahou se uškrtit nebo upáčit způsoby, které jsme se již naučili. První kolo zápasím s mým dobrým kamarádem Miguelem, kterému pro jeho mexický původ a neuvěřitelné tréninkové výsledky za krátkou dobu říkáme "Kartel". Po pěti minutách nastává moment, kdy si měníme tréninkové partnery. Vstávám a zavazují si rozvázány pásek. Když ho zavážu a zvednu hlavu, vidím, že většina lidí už se vyměnila a že téměř nikdo partnera nehledá. V ten moment vidím někoho, kdo klečí s tváří sklopenou k žíněnce a odpočívá. Vidím, že má černý pás, takže je mi jasné, že zase kvalitně dostanu. Přijdu k němu, plácnu ho po zádech a ptám se ho, jestli můžeme spolu dát trénink. On zvedne hlavu a řekne pro mě již dost známým hlasem: "Jasný." A já v ten moment vidím, že je to Nate Diaz. Přesně ten, který uškrtil Conora. Stojím a nechápu, jak se tam dostal, kdy přišel nebo proč nikdo z mých kamarádů nereaguje. Až později se dozvídám, že Nate a Kron, který je mým učitelem, jsou hodně dobrými přáteli, a že Nate tam chodí poměrně často.

Začínáme. Prakticky každých pár sekund čelím novému útoku, který končí mou rezignaci, ale trénovat se zápasníkem takové úrovně, jako je Nate, je skvělý pocit. Ironií je, že mě dostal na stejný rear naked choke jako McGregora, takže můžu říct, že to škrcení je opravdu legitimní. Těch několik minut uběhlo strašně rychle. Poděkoval jsem mu za těch pár věcí, které mi v rychlosti vysvětlil, a potom se ho ptám, kdy bude mít další UFC zápas. Odpovídá, že neví, že pouze čeká, co přijde. Všímám si krve na jeho tváři, protože má hodně zjizvený obličej. Stačí pouze pár odření o gi (kimono na jiu-jitsu, pozn. red.) a krev je na světě. Proto mě vůbec nepřekvapuje, když při zápasech v oktagonu začne krvácet z tváře, protože vím, že stačí opravdu málo. Prakticky po první raně mu už teče krev. Až doma, když se chystám vyprat své gi, zjišťuji, kolik krve na něm ve skutečnosti je. Je to vážně síla. Od té doby se vidíme zhruba jednou za měsíc, když si přijde zatrénovat.

Někdy v polovině září sedím po více než dvou hodinách tréninku unavený na kraji tatami a snažím se nabrat dech. Zvedám hlavu a vidím, že přímo naproti sedí Nate a posunky rukou se mě ptá, jestli si dám sparing. Samozřejmě ihned vstávám a jdu na to. Začínáme vsedě. Nechá mě projít přes své nohy, abych se na něj dostal z boku. Hlavou mi běží: "Chlapče, tady zůstanu celou dobu, odsud se prostě nehnu." Omyl, za několik sekund mě bez jakéhokoliv problému s lehkostí ze sebe sundal a skončil jsem pod ním. V ten moment jsem věděl, že již tikají hodiny. Už je to jen o tom, jak se rozhodne to ukončit. Nechtěl jsem mu to dát zadarmo, ale když jsem cítil, že má mou paži pod kontrolou a snaží se mi vylomit rameno, tak byl čas se vzdát. Do konce kola zbývala necelá minuta, kterou jsme místo startu nového sparingu využili k prohození několika slov o jeho budoucích plánech a kariéře. Udělali jsme si fotku, podali ruce a já pak odkráčel domů s myšlenkami, že kdyby mi toto někdo řekl před pár lety, jen bych nechápavě kroutil hlavou.

Jsem strašně rád, že jsem se rozhodl právě pro toto bojové umění. Dost mě to uklidnilo, dodalo mi to sebevědomí a dalo příležitost potkat skvělé kamarády. Je super sledovat profesionální sportovce, jak se připravují na vrcholové momenty jejich kariéry. Chvílemi si připadám, že jsem se za ten rok moc nenaučil, jenže opak je pravdou. Vidím to vždy, když přijede někdo nový. Nedávno přijel do Los Angeles kamarád Ben Cristovao, se kterým jsme měli možnost dát velkou spoustu sparingů. Navzájem jsme se od sebe naučili spoustu věcí. Ben bude určitě v budoucnu patřit k zápasníkům, o kterých ještě hodně uslyšíme, a jsem moc rád, že jsem měl možnost s ním trénovat. Opět mi dochází, že nic z toho by se nestalo, pokud bych nebyl nespokojený se svým stereotypním životem. To je pro mě velmi cenná životní zkušenost.

Abych si otestoval, kolik věcí opravdu umím, rozhodli jsme se s mým kamarádem Kamilem Dušejovským, který je kulturista, udělat "grappling challenge" na pláži ve Venice Beach. Tedy výzvu, při které budeme zápasit bez úderů, kopů apod. Kamil, jakožto kulturista, váží 96 kg, což je o 16 kg víc než já. Mě osobně nezajímalo, zda ho dokážu porazit, ale hlavně to, zda dokážu kontrolovat situaci proti mnohem většímu soupeři, složit ho na zem a kontrolovat ho tam. Zkrátka to, zda mi ty stovky hodin se všemi učiteli jako Kron nebo Nate něco daly. Myslím si, že ano, a jsem za to rád. Posuďte sami, video najdete pod článkem.


Michal Šopor - grappling s o 19 kg těžším protivníkemLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.02.23:14M!ke - Bylo to poprve co jsem zapasil s nekym kdo zapas nedela. S..+2
13.02.17:55Kalimuscle - Nechat se uškrtit gilotinou ze sidu někým, kdo netrénuje, ..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Geolupos (06:51) • Diamond Cupy jsou ale prostě jen větší pohárovky, tak to není nic proti ničemu.
magazínBehind the Pump - Branch Warren a Joh...
jr.e (22:39) • Nevím teda,ale technika Cviků u Branche a Johnniho je otřesná.,(hlavně co největší váhu...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Valasekjakub123 (22:13) • To je jedna fotka podívej se zepředu málo hmoty zality břicho atd...... na mezinárodní...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Geolupos (16:21) • Vždyť vypadá dobře.... https://kulturistika.ronnie.cz/img/data/clanky/galerie_2011/29...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Valasekjakub123 (15:46) • Sobotkovi chybí trošku soudnost! Nechápu co se tam ser..... zbytečná cestaErasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra