Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Kurz Poradce pro výživu
mýma očima (III.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Kurz Poradce pro výživu mýma očima (II.)
Kurz Poradce pro výživu mýma očima (I.)

Tento víkend se nesl v duchu výživy při sportu a všeho s tím spojeného. Tentokrát jsme měli celý víkend stejného přednášejícího, a to Ing. Petra Cielucha. Musím říct, že jsem byla ráda, že zrovna on měl celovíkendový blok, protože si neumím představit, jaké by to bylo, kdybychom chytnuli někoho, kdo třeba neumí přednášet, jako to znám třeba z vysoké školy. Petr je naštěstí pravý opak, a tak i o teoretických věcech vypráví velmi příjemně. Prostě se to hezky poslouchalo a díky příkladům z praxe, kterou Petr má, protože se výživovým poradenstvím již několik let živí, to bylo zajímavější. Co se mi na Petrovi ale líbilo nejvíce, je jeho rozumný pohled na výživu obecně. Má své zkušenosti, snaží se hledat pro klienty nejoptimálnější cestu, která zároveň následuje myšlenku zdravého stravování a zdravého životního stylu celkově, ale není naopak příliš kritický k jiným výživovým směrům. Vždy se na to snaží koukat s ohledem na to, za jakým cílem je upřednostňován právě daný výživový směr, při jakém sportu apod. To je mi prostě sympatičtější, než když někdo radikálně odsuzuje nějaký stravovací režim, aniž by se snažil porozumět důvodům daného stravování.

Petr nám kladl často na srdce, že výživa je vždy opravdu hodně individuální, každý by se měl snažit poslouchat své tělo a postupným pozorováním najít vhodné potraviny, které mu sedí. Také doporučoval, že pokud chceme klientovi doporučit jiné než racionální stravování, měli bychom si to nejdříve vyzkoušet sami, abychom věděli, co to obnáší, a jaké stavy, nálady a okolnosti to s sebou nese.

V pátek jsme se tedy zabývali především různými výživovými směry a trendy ve výživě, kde jsme si probrali všechny možné přístupy od vegetariánství, veganství, paleo, raw, nízkosacharidové a vysokoproteinové diety po stravování podle metabolických typů nebo podle krevních skupin. Byl to takový hezký úvod do dalších dvou dnů. Protože spousta z nás, kteří na kurz chodíme, také sportujeme, stihli jsme si s pár spolužáky dát po škole ještě pořádný trénink. Stává se z toho už pomalu taková tradice, tak se třeba příště připojí i další. :-)

V sobotu jsme se pak již zabývali stravováním v návaznosti na sportovní výkon. Jak nám strava ovlivňuje třeba doplňování a vyčerpávání glykogenu v těle, což má zase vliv na výkon v daném sportu apod. Ve spíše teoretické části jsme si ukazovali, co konkrétně jaké sporty vyžadují, co se výživy týče. Zejména je pak zajímavé si uvědomit, že strava pro silového a vytrvalostního sportovce se bude významně lišit. A je dobré přemýšlet, kdy vhodně volit jaké potraviny, aby jedinec dosahovat lepšího výkonu. Je zajímavé, že kolektivní sporty, jako je třeba basketbal, fotbal, volejbal, většinou výživu příliš neřeší. Kolikrát ani závodníci na lepší úrovni nemají v týmu k dispozici nikoho, kdo by jim s výživou pomohl. Jinak je tomu samozřejmě u kulturistiky a fitness, kde výsledek stojí vyloženě na stravě.

A protože jsme výživáři, výživářství se v nás nezapře. Aneb měli jsme společný "krabičkový oběd". :-)

V neděli jsme se dostali k praktické části, kde jsme měli možnost tvořit jídelníčky pro různé sportovce od cyklistů, hokejistů a maratónců přes kulturisty a trojbojaře až po manažery. Museli jsme brát v potaz i denní aktivitu jedince a dobu tréninku, neboť strava před a po tréninku či závodu je velmi odlišná a liší se podle typu sportu. Stejně tak se liší vhodná případná suplementace. Při tvorbě jídelníčků jsme také brali v potaz to, o jaké se jedná roční období, neboť to má zase vliv na termogenní efekt. Jsou potraviny, které tělo zahřívají a které ochlazují, a proto je vhodné některé volit v létě, jiné zase v zimě. Dále jsme brali v potaz i acidobazicitu potravin - zda nám potraviny vytvářejí spíše kyselé, nebo zásadité prostředí, neboť to má také výrazný vliv na to, jak se cítíme a jak budeme trávit. Faktorů, které je tedy dobré neopomenout, je spousta, a proto bylo super, že jsme si mohli jídelníčky vytvořit, následně je pak společně procházet a ukazovat si, jak je dobré nad tím přemýšlet, když jídelníček sestavujeme.

Celkově tedy, ač se mohlo ze začátku zdát, že to bude monotónní, to vyšlo super. Těším se, až na to navážeme s Petrem v posledním výukovém víkendu, kdy se budeme učit i vařit.

Příští týden nás čeká výživa ve spojitosti s psychikou a zdravím, tak jsem zvědavá, co nového se dozvíme.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra