Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Kurz Poradce pro výživu
mýma očima (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Kurz Poradce pro výživu mýma očima (I.)
Mám za sebou druhý z pěti výukových týdnů kurzu Poradce pro výživu, který pořádá naše Fitness akademie Ronnie.cz. Jak jsem již psala v minulém článku, budu pro Vás mít každý týden report, abyste věděli, co se na tomto kurzu přednáší, jací jsou lektoři, jak se mi tam celkově líbí a co mi to dalo.

I přesto, že je přeci jen docela náročné být přes týden v práci a o víkendech ještě sedět celé dny v lavici, má to spíš samé klady než zápory. Zatím mám pocit, že se na kurzu opravdu dozvím něco nového, navíc mě to fakt baví. Pokud se jen trochu o zdravou výživu, výživu ve sportu či sportovní suplementaci zajímáte, je to, dá se říci, spíše relax nebo zábavné rozšiřování znalostí v tomto oboru. Ale musím říct, že tento víkend to nebylo zase tak jednoduché, hlava se mi trochu zavařovala. Zejména v pátek. Jo, biochemie nebude moje silná stránka...

Jak to tedy probíhalo?

V pátek probíhá výuka jen dopoledne, nějaké 3 - 4 hodiny. Začíná se ve tři, takže jsem z práce letěla rovnou do školy. Tušila jsem, že to asi nebude úplně jednoduché, protože byla na programu biochemie a analytika výživy. A vše, co má v názvu něco s chemií a nedej bože se slovem analytika, ve mně vzbuzuje tak trochu odpor (asi vzpomínky na gympl nebo "vejšku", těžko říct). Bohužel se mé předtuchy naplnily a polovinu látky jsem se nechytala. Přednášejícím byl Bc. Martin Hadzima, který se velmi snažil vnést alespoň trochu světla do tmy, ale nejsem si jistá, zda moc úspěšně. Když nemáte v chemii základ, tak se prostě u všech těch vzorečků a ve složitějších rozborech nechytáte. Když jsem zvedla hlavu a rozhlédla se po třídě, bylo mi naštěstí (spíše pro můj lepší pocit) hned jasné, že nejsem jediná, komu se zavařuje hlava a kdo si ve vzorcích není úplně jistý. Spolužáci mě v tom nenechali. Nicméně ve finále si ty nejdůležitější principy pro to, co ve výživě potřebujete, odnesete. A to je hlavní.

Jestliže jsem si v pátek nepřipadala zrovna dvakrát jako bystrý student, sobota to trochu vykompenzovala. Téma technologie zpracování potravin nám přednášela Ing. Dana Ondrášková, CSc. a musím říct, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavých, nejen zákulisních informací o potravinářském průmyslu, ale také jsme se s paní zasmály. Paní Daně je kolem šedesáti let a v potravinářství se pohybuje celý život, a tak se v tom vyzná. Navíc to umí podat velmi příjemnou a otevřenou formou. Máte trochu pocit, že Vám to přednáší Vaše babička. :-) Co se týká nových poznatků, trochu jsme s kolegou v lavici chtěli brečet. Zjistili jsme, že pokud chceme jíst opravdu zdravě, nemáme co. Je to samozřejmě nadsázka, ale vzhledem k současnému zpracovávání potravin je opravdu velmi náročné najít něco, co bude bez nějakého chemického zákroku či technického zpracování. Paní Dana tak přinesla trochu zákulisních informací o výrobě, zpracování apod. A tak zjistíte, že BIO je opravdu jen bublina, že byste neměli mleté maso dávat do mrazáku, že pečivo se nesmí dvakrát zamrazovat, zda se antibiotika ukládají v mase kuřat více než v krůtě, nebo vychytané fígle prodejců na to, jak se zbavit procházejících výrobků. Dále také to, jak se obcházejí vyhlášky a proč jsou vlastně ta éčka, barviva a sladidla tak špatná, jak všude slyšíme. Prostě se dozvíte důvody toho všeho dennodenně komentovaného kolem nás.

V neděli jsme pak víkendové studium končili tématem výživa a fitness, které přednášel Bc. Michal Richter, Dis. V první půlce dne jsme se dopodrobna zabývali proteosyntézou a na základě různých studií jsme si dokládali, jaké všechny faktory proteosyntézu ovlivňují. Jak Michal zmiňoval několikrát, ono je sice pět cest, jak dojít k výsledku, ale jen jedna je ta nejoptimálnější, která přinese nejlepší výsledek. A proto je dobré vědět, jak, kdy a v jakých dávkách doplňovat bílkoviny. Vše se odvíjí od pohlaví, věku, výkonnosti a dalších faktorů. V obědové pauze pak Michal stihnul dostat pokutu za špatné parkování. Odpoledne jsme se pak dostali k doplňkům stravy, na které se specializuje. Protože byla opět spoustu dotazů, nestihli jsme ani dobrat celou látku a odpoledne uběhlo jako nic.

Takže za mě i tento víkend super... až na zimu, která ve škole je (kupodivu jen holkám, kluci si vesele sedí v tričku, takže asi chyba v Matrixu).

A abych nezapomněla, také bych ráda zmínila současně probíhající kurz Instruktora fitness. V kontaktu s účastníky tohoto kurzu jsme totiž poměrně často, hlavně když si střídáme klíče od školy v obědové pauze. Zejména pak známe slečnu s chraplavým hlasem a jednoho hlavního otvírače. Co se mi na kurzu vedle líbí nejvíc, je, že neváhají a naplno využívají každé pauzy na hraní ping pongu na chodbě. Tak jsem je přitom aspoň "vyblejskla", aby neměli pocit, že na ně kvůli těmto reportům z výživy zapomínáme.

Toť shrnutí za tento týden. Příští týden se vše bude točit kolem výživy ve sportu, tak uvidíme, co nového se dozvíme.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra