Reklama:

Winter Spartan Race Sprint 2017 očima vítěze Tomáše Tvrdíka

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

[Text: Tomáš Tvrdík] První závod sezóny 2017 - první vítězství ve Spartan Race! Lepší to být nemohlo. Ale jak se to všechno seběhlo? Začalo to tím nejhorším možným způsobem, a to budíčkem ve 4:00 - WTF! Chvilka lamentování nad tím, že kdybych byl normální, tak můžu v klidu spát... no, ale já normální nejsem, takže jsem vstal, natlačil do sebe snídani - doslova natlačil, protože moje tělo ve 4 v noci není zvyklé přijímat potravu, ještě k tomu takovou hromadu. Naházel jsem věci do auta a vyrazil. Na hlavním parkovišti parkujeme asi jako sedmé auto ještě potmě a hurá do festival arény na registraci a do Toi Toi království. Pak chvilka ohřívání v autě, převlíkačka do závodních hadříků Sweep a hurá na start. 9:00 - start! A gumovačka začíná.

Jakmile to trošku jde, posouvám se z asi patnáctého místa postupně až na druhé za Kubu Haviarika, za ním šlapu pod bobovkou do sjezdovky. Za námi se tvoří dlouhý zástup dalších, kteří nás poslušně následují ve stopě, kterou tvoříme. Po chvíli Kubu střídám na špici, zrovna když se drápeme do prudké části sjezdovky, která je tvrdá a neboří se. Chvílemi to ale pěkně klouže. Říkám si: "Sakra, tady by mi IceBugy s hřeby bodly." Ale zákaz je zákaz. Po chvíli odbočujeme do lesa a tady už to začíná být přísné. Sníh po kolena a chvílemi i víc, o běhu se rozhodně nedá mluvit. Jdu na první pozici a po chvíli zaslechnu tak z 10. - 15. pozice: "Trochu rychlejc by to nešlo? Mám 140 tepů." Kouknu na svoje hodinky a tam hodnota těsně pod 160. Říkám si, ty vole, co to je za borce? Ale z desátého fleku se to kecá, když už to má alespoň trochu prošláplé... První pozici držím až na první zajímavější překážku, kterou je konstrukce z trubek - jako kdyby žebřík naležato, kus nad zemí a lehce do kopce. Leze se zespodu a zády dolů za použití rukou i nohou. Kontakt se sněhem rovná se angličáci. Jdu to hodně na jistotu, tím ztrácím první pozici a jsem asi pátý. Cesta zase vede do lesa, kde jsou jediné stopy od nebožáka, co značil trať. A najednou, i když jsou přede mnou jen čtyři lidé, už ten výstup v hlubokém sněhu není tak náročný. Tepy jsou nižší a já trochu šetřím síly. Při první příležitosti se posouvám na třetí místo, abych byl v těsném kontaktu se špičkou, kdyby měl někdo chuť k trháku. Ale v tomhle terénu to fakt nešlo.

Konečně se před námi z mlhy noří "Stezka v oblacích" a my jsme po asi 40 minutách a 2,5 km na vrcholu trati. Memory testík a už stoupáme po schodech - po točitých schodech. Po chvíli se mi začne motat hlava, jak je to pořád dokola, ale nemůžu si dovolit zpomalit nebo se rozmotat na druhou, tak prostě trochu nakřivo pokračuji. Nahoře se mi daří sebou nepraštit a trochu stabilizuji funkce omámené motáním. Vcelku rychle mě dostává do střehu dřevěný, namrzlý a neskutečně klouzavý povrch chodníčku. Jedno z prvních míst, kde se dá opravdu běžet, i když s jednou rukou na zábradlí, jelikož kluzkost je fakt pekelná. Tady znovu myslím na hřebovky, ale ten chodníček by to asi trochu odskákal. Daří se mi nepřizabít, dokonce předbíhám Adama Totha a jsem v tu chvíli třetí za Kubou Haviarikem a Romanem Bakem.

Když se dostaneme ze "Stezky v oblacích", začínáme klesat. A to já rád. :) Klesání a ještě k tomu ve sněhu, kde není vidět, o co všechno si můžete zvrtnout kotník nebo zlomit nohu, je něco pro mě. Odpojuji brzdu a valím dolů. Po chvilce za sebou nechávám Kubu a jsem za zády Romana. Sbíháme zatáčky freeridové trati a v jedné točce to posílám na brzdy na vnitřek a dostávám se na první místo. Dobíháme k multiringu. Sundávám rukavice a ručkuji. Jde to dobře. Cink a pokračuji dál podél plůtku, kde není ani stopa, což znamená boření až po rozkrok. Za chvilku už zase freeridovka. Letím, co to jde, a s lehkým náskokem dobíhám k lanu. Nesundávám rukavice, což se skoro stalo zásadní chybou, protože nedrží tak, jak jsem doufal. Lezu a částečně při tom sklouzávám zpět. Nakonec si nahoře cinknu, ale přicházím o část náskoku. Pokračuji dál kopcem dolů hlava nehlava až na ujetou cestu, kde mě přibrzdí, myslím, tři, řekl bych, více než dvoumetrové stěny. Překonávám a valím dál k dalšímu ručkování. Je to takové áčko - něco jako krov střechy, akorát z trubek. Před ním si opět musím udělat cestu ve sněhu, kde ještě nikdo nešel. Po zkušenosti z lana sundávám rukavice a s přehledem překonávám. Od áčka už je vidět v hloubi pod námi festivalka.

Sbíhám mimo cestu, kde si opět místy musím tvořit úplně novou stopu, a valím k oštěpu. K mé radosti to není oštěp, ale hod sněhovou koulí. Plácám kouli a dávám si fakt záležet, Roman už totiž plácá vedle mě. Házím a trefuji roh. Koule se rozprskne a já můžu valit dál. Další jsou pytle se slámou. Drapnu ho a letím dolů z kopce. Dobrovolník křičí: "Na tom musíš jet!" Dávám ho tedy pod zadek a valím dolů. Tam otočka a hodit pytel zpět nahoru pro ostatní. Roman je mi stále v patách. Odhazuji pytel a běžím zasněženou loukou, kde není ani stopa, dolů k poslední překážce. Cestou překonávám pár sněhových hromad a dobíhám k nošení dřeva. Jedno čapnu a šlapu do kopce. Opět se bořím do sněhu, protože stopa žádná. Roman je mi v patách, tak trochu zvolňuji, protože je za námi velká díra, není kam se hnát. Dokonce před sebe Romana pouštím a jdu za ním v jeho stopách až nahoru k otočce, tam sundám dřevo z ramene, vezmu ho jen rukou a rozjíždím totální bomby dolů. Roman mé tempo z kopce neakceptuje, takže dřevo odkládám s asi tak patnáctimetrovým náskokem. Do cíle už chybí jen asi 60 metrů.

Sprintuji hlubokým sněhem úplně naplno a už začínám věřit ve vítězství. Poslední haldu sněhu těsně u cíle překonávám takovým sudokotoulem přes vrchol a jsem v cíli. Ruce nad hlavou, trošku si zařvat radostí a je to tam! :) První vyhraný Spartan Race, naplnění očekávání mě samotného i mého okolí a spousta pozitivní motivace do dalších tréninků, které mi Zuzka Kocumová jistě ráda připraví. Super pocit. Vítězství se nedá popsat, to se musí prožít. Bylo to hodně vybojované, ale krásný závod. Ten sníh i to prostředí - sice jsem neměl čas se kochat, ze "Stezky v oblacích" jsem se ani jednou nerozhlédl, protože jak se mi přestala motat hlava z výstupu po nekonečných točitých schodech, tak jsem se snažil nepřizabít na namrzlém dřevě, ale i tak to bylo super. Díky tátovi za skvělou podporu před i po závodě, díky Sweetsport, že mě oblékl, takže mi nebyla zima ani jsem se neupekl, a díky Zuzce, že mě nachystala tak, že jsem mohl cílem proběhnout s rukama nad hlavou. :)Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 89 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra