Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Kurz Poradce pro výživu
mýma očima (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Tento víkend jsem se účastnila prvního víkendu letošního kurzu Poradce pro výživu, který pořádá naše Fitness akademie Ronnie.cz. Jedná se o kurz zaměřený na výživu a vše s ní spojené. Kurz by Vám měl poskytnout vědomosti od pochopení základních fyziologických procesů v těle přes biochemii, výživu ve sportu a zdravou výživu až po praktické sestavení jídelníčků, úpravu potravin nebo měření a stanovení anamnéz. Výuka probíhá víkendovou formou a trvá pět týdnů.

Kdo si dělá výživový kurz?
Zajímalo mě, proč si lidé dělají výživový kurz. Zjistila jsem, že důvody jsou různé. Ač bych očekávala, že tím hlavním bude absolventská licence, díky které se pak budou moci živit jako výživoví poradci, spoustu z nich má jiné důvody. Jednak je to sebevzdělání, ale najdete zde třeba i maminky kluků, kteří dělají závodně nějaký sport, ale nemá jim kdo pomoci s výživou. Nebo lidé, kteří se chtějí o výživě dozvědět více, protože jim byla zjištěna nějaká nemoc spojená s výživou. Nebo třeba maminky malých dětí na mateřské, které chtějí předejít tomu, aby jejich děti byly obézní. Je fajn, že se o výživu začíná zajímat více lidí a matky začínají přemýšlet o tom, co svým dětem dávají.
Rozhodla jsem se udělat si tento kurz hned z několika důvodů. Tím nejhlavnějším je, že si chci ucelit všechny poznatky a informace, které jsem do současné doby načerpala, ať už z různých článků na internetu, z fitness kurzu, z praxe, či z doslechu. Díky tomu, že jsem se letos na podzim účastnila závodů v kategorii bikiny fitness a znám spoustu věcí spojených s výživou, ať už s tou předzávodní, nebo s výživou při sportu, stejně si u spousty věcí vlastně nejsem jistá, proč tak jsou, proč tělo reaguje tím daným způsobem na dané podněty apod. Proto bych to ráda pochopila komplexně od základů. Věřím, že mi to následně pomůže i při lepším poznání mého těla v případě, že chci najít balanc a stravovat se zdravě a vyváženě třeba v mimosoutěžním období. Dalším důvodem je určitě to, že mě výživa (hlavně ta fitness) vždycky bavila. Ráda zkouším nové fitness recepty a upravuji jídlo. A v neposlední řadě je důvodem to, že pracuji pro Ronnie.cz, tudíž mám k tomuto oboru blízko. Je tedy nasnadě se trochu přivzdělat. :-)

Protože mám v plánu dodržet stoprocentně docházku, rozhodla jsem se Vám každý týden po dobu kurzu prostřednictvím těchto článků přiblížit, jak kurz probíhá, co jsem se dozvěděla, nebo přidat svůj názor na lektory a jejich přednášky, abyste v případě, že Vás takový kurz láká, věděli, co Vás čeká a nemine.

První přednáškový víkend

Kurz začínal v sobotu v 9 hodin ráno, kdy jsme se všichni sešli u dveří Základní školy Jiřího z Poděbrad na Praze 3. O Fitness akademii Ronnie.cz se stará Jitka Bejdáková, která je ředitelkou akademie. Ta nás spolu s lektorem zavedla do třídy, kde výuka probíhá. Nakonec je nás na kurzu kolem dvanácti. Byla jsem trochu zmatená, protože před školou bylo asi o čtyřicet lidí více. Až potom mi docvaklo, že se jedná o účastníky kurzu Instruktor fitness, který probíhá současně s námi ve vedlejší třídě. Kurz Poradce pro výživu je obsazený méně. Zřejmě proto, že se už jedná o specifičtější a konkrétnější obor a je spíše navazující na kurz Instruktor fitness, i když ne nutně. Ale většina mých spolužáků již nějaký základ ve formě fitness kurzu má. Jsem docela ráda, že nás není plná třída, protože je díky tomu prostor na otázky, kterých máme docela hodně. Řekla bych, že se sešla docela dobrá parta lidí, které toto téma vyloženě baví a zajímá, což je super, protože se díky tomu dozvíte i hodně informací z praxe.

Na začátku proběhlo menší představení účastníků. Pavel Provázek, který je zakladatelem Fitness akademie Ronnie.cz se nám přišel osobně představit a říct nám několik organizačních informací. Pak jsme se již pustili do samotné výuky, která nás čekala.

Protože bez základů to nejde, ani zde se nám nevyhnula teorie, na které můžeme stavět, a proto jsme měli v plánu probrat fyziologii trávení, makronutrienty a mikronutrienty. Oba dva dny přednášky vedl Jirka Hybner, který je bývalým profesionálním hokejistou, dokončuje studia na 1. lékařské fakultě a ve Fitness akademii Ronnie.cz již přednáší několik let. Jak sám říkal, zrovna na něj padlo ne tolik zábavné téma, neboť se jednalo převážně o teorii. Já jsem však byla opačného názoru, protože látku podával tak, že bylo vše srozumitelné a jasné, díky příkladům z praxe nebo ze školy dokonce i zábavné. Protože je také ještě studentem, dával nám na vše dobré mnemotechnické pomůcky a praktické příklady, takže si to člověk lépe zapamatuje a pochopí. Měli jsme také spoustu otázek, na které Jirka ochotně odpovídal, a tak se jednalo spíše o kamarádské popovídaní než o nějakou školní nalejvárnu.

První den jsme probrali celou fyziologii trávení. Postupně jsme probrali jednotlivé části trávicí soustavy a její fungování, včetně části makronutrientů, kde jsme začali bílkovinami. Končilo se kolem půl páté.

V neděli výuka probíhala obdobně. Dobrali jsme ostatní makronutrienty (sacharidy a tuky) a probrali také mikronutrienty, vitamíny a minerály.

Na kurzu potkáte spoustu zajímavých lidí, kteří se zajímají o podobnou nebo stejnou problematiku jako Vy, takže je s nimi fajn pokec. Během výuky navíc máte vždy hodinu na oběd, a tak máte čas se i trochu poznat a dozvědět se něco nového. Restaurací je kolem školy spousta, zejména třeba vyhlášené vietnamské bistro nebo kavárna hned na rohu. Nebo se Vám může poštěstit se s někým ze svých spolužáků domluvit po škole na trénink a odrovnat si třeba nohy, jako se to povedlo mně s Víťou Sahulou. A teď tu sedím, píši tento článek a brečím bolestí. :-)

Příští týden startujeme již v pátek odpoledne, tak to bude asi náročnější. Opět poté poreferuji, co jsme se dozvěděli nového a jací byli lektoři.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra