Reklama:

Průvodce výběrem osobní diagnostické váhy

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Proč je důležité mít správnou osobní váhu?

Hlídat si svoji váhu by pro každého aktivnějšího člověka mělo být přirozené nejen kvůli udržení psychické pohody, ale také kvůli zdraví. V případě, že se věnujete sportu a máte nastavené nějaké cíle, je objektivní měření téměř nezbytné. Pokud chcete dosahovat nějakých výsledků, potřebujete své výsledky měřit, abyste s nimi mohli dále pracovat. Například pokud si stanovíte nový tréninkový či stravovací plán, je dobré kontrolovat, jak Vaše tělo na dané změny reaguje.

Doby, kdy jediným ukazatelem byla Vaše váha, jsou dávno pryč. Díky moderním technologiím jsou přístroje schopné měřit a analyzovat celé složení těla. K těm dostupnějším a zároveň nejspolehlivějším přístrojům pro diagnostiku a analýzu složení lidského těla patří jednoznačně analyzátor InBody, díky kterému můžete sledovat parametry, zjistit hodnotu viscerálního (vnitřního) tuku, celkovou tělesnou vodu, tělesné obvody, krevní tlak, bazální metabolismus aj. Toto měření si můžete nechat udělat v různých fitness centrech nebo např. zde.

Další a mnohem dostupnější variantou, jak kontrolovat své výsledky, jsou domácí diagnostické osobní váhy. Jsou již velmi multifunkční a kromě hmotnosti jsou schopné naměřit i jiné ukazatele jako podíl tuku nebo vody v těle, index tělesné hmotnosti nebo množství kalorií, které byste měli dodržovat, pokud si chcete udržet, nebo snížit váhu.

Co osobní diagnostická váha měří?

Měření funguje tak, že váha obsahuje elektrické senzory a využívá principu analýzy bioelektrické impedance. Do těla vyšle nepatrný proud a změří jeho průchod tělem. Protože svaly a voda mají dobrou elektrickou vodivost (malý odpor), zatímco kosti a tuk mají velký odpor, je možné změřit i další ukazatele.

Většinou je potřeba zadat vstupní data jako věk, výšku, pohlaví a stupeň aktivity, z nichž váha po měření dále dopočítá další hodnoty různých ukazatelů.

Ukazatele

 • Tělesná hmotnost
  Jedná se o klasický údaj, který ukazuje většina vah. Většinou je údaj měřen v kilogramech.

 • Tělesný tuk
  Množství tuku v těle v procentech k celkové váze.

 • Svalová hmota
  Celková váha svalů v těle v procentech. Počítá všechny druhy svalů v těle, včetně vody v nich.

 • Procentuální obsah vody v těle
  Podíl vody v těle v procentech. Většina vody se drží ve svalech.

 • Kostní hmota
  Váha všech složek kostí v těle v kilogramech.

 • Poměr viscerálního tuku
  Viscerální tuk se označuje také jako vnitřní orgánový tuk. Nachází se v břišní dutině okolo a uvnitř našich orgánů a slouží k jejich ochraně. Jeho vysoká hodnota může být nebezpečná.

 • BMR - bazální metabolický výdej
  Minimální množství kalorií, které je nutné k udržení základních životních funkcí (srdeční činnost, dýchání).

 • AMR - aktivní metabolický výdej
  Součet BMR a množství kalorií, které tělo potřebuje k základnímu pohybu a aktivitě. AMR je závislé na Vaší aktivitě. Čím jste aktivnější, tím je hodnota AMR vyšší.

 • BMI - index tělesné hmotnosti
  Index, který určuje, zda člověk trpí nadváhou, podváhou, nebo má ideální hmotnost. BMI se zjišťuje podle váhy v kilogramech, která se vydělí výškou v metrech, to celé na druhou.

Jak vybrat osobní diagnostickou váhu?

Osobní diagnostické váhy můžeme vybírat podle námi požadovaných kritérií. Váhy se liší především počtem funkcí, vizuálně jsou velmi podobné. Odlišovat se mohou například barvou, velikostí nebo designem.

Hlavní kritéria

 • Rozměr váhy
  Ač na první pohled zdánlivá maličkost, rozměr váhy je jedním z nejdůležitějších kritérií. Pokud si koupíte rozměrově příliš malou váhu a Vaše nohy se na ni nevejdou, pak se prostě nezvážíte. Platí to tedy zejména pro majitele výrazně větších chodidel, než je průměr.

 • Přesnost vážení
  V případě, že chcete mít výsledky co nejpřesnější, vybírejte podle stogramové přesnosti. To znamená, že Vás váha změří přesně s přesností na 100 gramů.

 • Nosnost
  Důležité je také maximální zatížení váhy. Pokud si koupíte osobní váhu s maximální nosností do 150 kg a vážíte více, už Vás váha nezměří.

 • Ovladatelnost
  Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru osobní váhy je způsob používání. S váhou by se Vám mělo dobře manipulovat, informace by měly být vidět na velkém LCD displeji, měla by mít lehce ovladatelná tlačítka na měření jednotlivých funkcí či automatické vypínání.

 • Paměť pro uživatele
  Další možnou funkcí je paměť, tedy počet uživatelů, který si je váha schopna zapamatovat. To se hodí třeba v případe, že máte početnější rodinu.

 • Komunikace s chytrými telefony
  Tato funkce nabízí možnost propojení váhy a smartphonu či tabletu pomocí technologie Bluetooth® Smart či Wi-Fi, což se Vám může hodit pro příjemnější kontrolu a zaznamenávání naměřených hodnot a jejich analýzu.

Jakou značku vybrat?

Značek nabízejících osobní diagnostické váhy je na trhu poměrně dost. Jednou z těch osvědčených je například Beurer, který nabízí snadno ovladatelné váhy s přesnými výsledky měření, navíc s možností propojení přes smartphony. K dostání jsou třeba zde v několika různých variantách, které se liší počtem nabízených funkcí či cenou.Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.01.09:24Hockey1000 - Já mám tuhle a jsem spokojený https://obchod.ronnie.cz/s-6..
18.01.05:04Twiztid - Zadne pr chtel jsem slyset nazor jestli nekdo nema zkuseno..
18.01.04:57wondra - Spleti jste si sekci. Tohle PR jako vyšité:D
18.01.02:03Twiztid - A co tahle tuhle váhu http://osobni-vahy.heureka.cz/tanita..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 87 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie