V rubrice určené pro osobnosti našich sportů "Ptejte se mě, na co chcete, já, na co chci, odpovím" dostáváte možnost položit jakýkoli zvídavý dotaz, který Vás napadne. Jednou z osobností pro Vaše dotazy se stal vicemistr světa v kulturistice a úspěšný trenér Petr Weinlich.
Doposud jste mohli zavalit otázkami i silového trojbojaře a úspěšného reprezentanta České republiky Milana Špingla (odpovědi první a druhé) a profesionálního rozhodčího IFBB a bývalého reprezentanta Vjačeslava Vinogradova (jeho odpovědi jste již mohli pročítat v pěti dílech - první, druhá, třetí, čtvrtá a pátá část). Dnes Vám nabízíme třetí přehled odpovědí lektora ve Fitness akademii Ronnie.cz, trenéra a majitele Sportstudia Prima Petra Weinlicha, první jste již mohli pročíst v tomto článku, druhý zde.
Pokud byste mu chtěli i Vy položit nějaký dotaz, můžete tak učinit prostřednictvím formuláře v úvodním článku. Petr je spontánní, velice přímý a otevřený. Co si myslí, to také řekne.
Stejně jako ostatní osobnosti této rubriky vybral i Petr trojici čtenářů, která se může těšit na fotografii s jeho vlastnoručním podpisem. Dnešními šťastlivci jsou Ondřej Štainer, Tom a Radek. Gratulujeme.
Rady...
|
ONDŘEJ ŠTAINER
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jaký máte názor na kloubní výživu. Konkrétně mě zajímá, jestli má smysl kloubní výživu začít užívat až ve chvíli, kdy už klouby bolí.
Je možné již poškozený kloub "opravit" kloubní výživou, nebo jen domněle kloubní výživou snížíme intenzitu bolesti? Děkuji za odpověď.
|
Odpověď bych rozdělil do několika částí.
"Kloubní výživa" jsou doplňky výživy, ne léky. Takže NE. K tomu připojím
odpověď lékařky, které si velmi vážím: "Petře, jestli věříš, že sníš nějaké tablety, které ti projdou žaludkem
a tenkým střevem (trávicím traktem) a pak doputují do cílového místa, kde se funkčně zapojí, jsi velký, VELKÝ OPTIMISTA."
Uvádí se, že placebo efekt má jedno z největších využití při potlačení bolesti. Tomuto faktoru bych přikládal největší podíl při hodnocení výsledků užívání
kloubní výživy. Proč se tedy této karty zbavovat?
Obyčejná kloubní výživa Vám neuškodí. Klidně ji užívejte. Výrobky pro zvířata nedoporučuji.
Neřešte následky, zabývejte se příčinami.
|
|
TOMÁŠ KŘÍŽEK
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o rady do začátků posilování. Mám 175 cm, 85 kg, 35 let,
můj kolega
má 179 cm, 68 kg a 39 let. Rozhodli jsme se začít cvičit. V mém případě
je cílem zhubnout a zpevnit tělo. Kolega chce přibrat svalovou hmotu. Děláme oba na dvě směny. Můžeme tedy cvičit jen každý sudý týden (před odpolední) a o víkendech. 3x v týdnu a pak nic
se nám zdá dost málo. Přemýšleli jsme i o variantě 5x týdně s tím, že
bychom posilovali cca 90 minut, tak by nás zajímal Váš názor, popřípadě jiná varianta. Děkuji. Křížek.
|
3x týdně je lepší než nic. Je to dobré! Například
fullbody 3x týdně je jedním z nejefektivnějších tréninků pro běžnou veřejnost.
Doporučil bych si vybrat ve svém okolí kvalifikovaného a fundovaného trenéra, nechat si udělat individuální diagnostiku, podle ní vypracovat trénink a stravovací plán a řídit se jimi.
Tréninky pak po 6 - 8 týdnech měnit a porovnat si výsledky.
|
|
ROMAN FEDORCHUK
Zdravím, chtěl bych Vaši pomoc s výběrem nějakého prášku pro růst svalů. Chodím do posilky
třikrát týdně. Je mi 29 let, mám 180 cm a 80 kg. Děkuji předem.
|
Prášku? S ohledem na optimální vstřebávání živin bych viděl jako
základ správné STRAVOVÁNÍ v průběhu dne. 5 - 6 menších jídel, pestře, na základě výživových doporučení CINDI. |
|
TOM
Dobrý den, kdybyste měl možnost naturálně trénovat jen třikrát týdně, jaký trénink byste zvolil? Můžete uvést konkrétní rozpis? Děkuji.
|
Střídal bych pravidelně fullbody a varianty splitu (vždy cca 4 - 8 týdnů). Konkrétní tréninky vždy záleží na vybavení posilovny a hlavně individuální diagnostice klienta a jeho přání.
Konkrétněji? Jeden cvik na každou partii, 8 - 12 opakování, přestávky 1 minuta, začínat důkladným rozcvičením, pak aktivace CORE, pak podle velikosti partií přednostně duální cviky. Na konci alespoň 20 minut kardio + důkladné protažení.
Jestli chceš konkrétní rozpis, přijeď za mnou. :-) |
|
JIŘÍ
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda jde kombinovat Anabol + Nitrix. Děkuji za odpověď.
|
Nevím, o jaké konkrétní výrobky se jedná, tvůj popis je příliš neurčitý. Když jsem do vyhledávače zadal Anabol, vypadly na mě produkty od aminokyselin přes proteiny po steroidy. Takže nevím.
U Nitrixu je na prvním místě ve vyhledávači Nitrix BSN. Je to kvalitní a efektivní výrobek, ale jestli je pro tebe vhodný,
to nevím. Rád bych nejdříve viděl, jak máš dlouhodobě složenou stravu.
Obecně bych peníze investoval efektivněji - do kvalitní stravy. |
|
KUBA
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Trpím na tenisový loket, ale nechci přestat cvičit, i když vím, že by měla ruka být v klidu. Existují nějaké cviky, které mohu dělat, i když mám tento problém ? Díky za odpověď.
|
Tohle je příliš obecná otázka a nedovolím si jen tak od oka odpovědět. Doporučil bych návštěvu fyzioterapeuta,
se kterým proberete vhodnost jednotlivých pohybů (cviků) podle Vašeho aktuálního stavu. |
|
RADEK
Ahoj, Petře, prosím o radu.
Je mi 50 let a asi 5 let cvičím čtyřikrát týdně. Nebudu to rozepisovat, ale držím se všeho, co je dáno a psáno odborníky. Bílkoviny 2 - 2,5 g, sacharidy 300 - 500 g, ze suplementů pouze protein (Combat) po tréninku z finančních důvodů.
Nedělám dřepy, bolí mě kolena, jinak jedu vše naplno. Břišáky vůbec nejsou vidět, to je hrůza.
Bicepsy a tricepsy, i když jim věnuji nejvíce času, tak to je doslova katastrofa! Mám ruce jako student 1. ročníku, přitom mám 185 cm a 95 - 100 kg váhy, ale postavu vysněnou pražádnou. Je to věkem, genetikou, nebo tím, že nesypu (arginin, kreatin, glutamin, BCAA)? V mém věku je těžší cvičit jako ti mladí, ale makám.
Ovšem výsledek nula! Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů.
|
Ahoj, už jsem tak dnes odpověděl několikrát.
Vyberte si ve svém okolí respektovaného a fundovaného trenéra. Nechte si udělat osobní diagnostiku a na jejím základě trénink a stravovací program pro Vás. A pak se ho držte. Evidentně podle Vašeho popisu nevolíte v současnosti VHODNOU cestu.
Obecně od oka, 2 - 2,5 g bílkovin a 300 - 500 g sacharidů je v 50 letech ve variantě natural hrozně moc. S ohledem na věk je to mnohem těžší, ale dá se, zvlášť když je chuť a silná vůle v podobě pravidelného tréninku. |
|
RADO
Ak by som nemal peniaze na doplnky výživy, čo je najlepšie si dať po tréningu ako náhradu potréningového kokteilu?
|
Já bych si s tím nelámal hlavu. Důležitější než potréninkový koktejl je model stravování: snídaně - svačina - oběd - svačina - večeře. Takže si klidně zacvič a pak se doma za hoďku najez. |
Otázky čtenářů ze Slovenska byly ponechány v původním znění.
Související články: Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování. Zobrazit všechny příspěvky

|