Reklama:

Jak získat profesionální kartu?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Pod našimi články z velkých amatérských soutěží, na kterých uspěje český nebo třeba i zajímavý zahraniční závodník, v diskusi tu a tam narazíte na otázku některého z našich čtenářů, zda daný sportovec díky svému výsledku získal profesionální kartu. Takový dotaz je na místě, protože z různých soutěží vedou do profesionální divize IFBB různé cesty a do hry navíc vstupují i určité regionální zvláštnosti. Pokusme se proto do celé věci s profesionálními kartami vnést více světla.

Základní pravidla

Mezinárodní světová federace IFBB dala pravidlům pro získání profesionální karty jasný řád koncem roku 2015. Na kongresu, který byl připojen k Mistrovství světa v klasické kulturistice mužů a Mistrovství světa v kulturistice mužů, bylo stanoveno, že závodník na profi kartu dosáhne, pokud:

  1. na světovém nebo kontinentálním šampionátu dosáhne v následujících kategoriích níže uvedeného výsledku:


  kulturistika mužůjedno vítězství v kategorii
  physique mužůjedno vítězství v kategorii
  physique ženjedno vítězství v kategorii
  bodyfitness ženjedno vítězství v kategorii
  bikiny fitness ženjedno vítězství v kategorii
  fitness ženjedno vítězství v kategorii  2. na soutěži, kterou IFBB určila jako kvalifikační pro získání profesionální karty (Arnold Classic, Olympia Amateur, Ben Weider Legacy Cup, IFBB Diamond Cup a další), dosáhne v následujících kategoriích níže uvedeného výsledku:


  kulturistika mužůjedno absolutní vítězství / dvě vítězství v kategorii
  physique mužůjedno absolutní vítězství / dvě vítězství v kategorii
  physique ženjedno absolutní vítězství / dvě vítězství v kategorii
  bodyfitness ženjedno absolutní vítězství / dvě vítězství v kategorii
  bikiny fitness ženjedno absolutní vítězství / dvě vítězství v kategorii
  fitness ženjedno absolutní vítězství / dvě vítězství v kategorii


Závodník tak profesionální kartu získá například v případě, že:

 • zvítězí ve své kategorii na mistrovství Asie (kontinentálním šampionátu)
 • vybojuje absolutní vítězství na Ben Weider Legacy Cupu (soutěži, kterou IFBB určila jako kvalifikační pro získání profesionální karty)
 • zvítězí ve své kategorii na amatérské Olympii ve Španělsku a také na IFBB Diamond Cupu pořádaném například na Slovensku (soutěžích, které IFBB určila jako kvalifikační pro získání profesionální karty)

Profesionální kartu tímto způsobem mohou vybojovat pouze závodníci nastupující v kategoriích mužů a žen (bez rozdílu věku). Pokud by profesionální kartu chtěli získat sportovci, kteří věkem spadají mezi juniory nebo masters, musí o ni bojovat v kategoriích mužů a žen (bez rozdílu věku).

Tato pravidla nejsou retroaktivní. V účinnost vstoupila v lednu 2016.

K tomu, aby závodník získal profesionální kartu, musí být jeho kategorie složena nejméně z patnácti závodníků. Výklad této konkrétní části pravidel přitom zatím není formálně stanoven a jednoznačně z něj nevyplývá, zda se jedná o kategorii ve smyslu celé disciplíny (kulturistika mužů, physique žen apod.), nebo kategorii hmotnostní či výškovou. Dosavadní praxe nicméně ukazuje na první variantu (kategorii ve smyslu celé disciplíny).

Závodníci, kteří splní výše popsaná kritéria pro získání profesionální karty, musejí své žádosti o přestup k profesionálům podat prostřednictvím jejich národní federace k rukám vedení mezinárodní světové federace IFBB v Madridu.

Zatím nepublikované novinky

Hmotnostní limit classic physique profesionálů
se zvyšuje!
Vedení NPC a IFBB upřesnilo hmotnostní limity classic physique
Jim Manion představil novou kategorii Classic Physique

Na letošním Světovém kongresu mezinárodní federace kulturistiky a fitness IFBB byla podle dostupných informací představena nová pravidla, podle kterých by profesionální kartu měli šanci získat už i absolutní vítězové z klasické kulturistiky mužů a muscular physique mužů. Důvodem této změny má být vznik kategorie classic physique, v níž se v zámoří už závodí na kláních organizovaných pod hlavičkou NPC (National Physique Committee) a profesionální divize IFBB. Borci z klasické kulturistiky a muscular physique mužů, kteří profesionální kartu získají, by pak podle aktuálních očekávání měli své úsilí primárně směřovat právě k závodění v classic physique.

Tato úprava pravidel dosud nebyla na oficiálních webových stránkách federace IFBB publikována. Pravdou ale je, že například propozice první velké mezinárodní soutěže sezóny 2017, kterou se v polovině února stane Olympia Amateur South America, již počítají s tím, že zde profi kartu získá jak absolutní vítěz v klasické kulturistice mužů, tak i jeho podobně úspěšný kolega z muscular physique mužů.

Kulturistika žen

Začátkem roku 2014 ubylo příležitostí k boji o profi kartu pro většinu kulturistek na naprosté minimum. To by se v sezóně 2017 mělo změnit. Z úsilí vedení společnosti Wings of Strength, která od roku 2011 pomáhá držet ženský profesionální bodybuilding při životě, se za podpory prezidenta mezinárodní světové federace IFBB Rafaela Santonji, prezidenta profesionální divize IFBB Jima Maniona a pořadatele Tima Gardnera rodí nová soutěž Wings of Strength Ms. International Classic. Na té budou 1. července moci o profesionální karty bojovat amatérské kulturistky ze všech národních federací IFBB i americké NPC.

Kulturistika žen:
je načase se s ní
začít loučit?

Vypsány by zde měly být tři hmotnostní kategorie (do 57 kg, do 63,5 kg a nad 63,5 kg), profesionální kartu pak získají vítězky všech tří váhovek. Absolutní šampiónka se kromě vstupenky mezi elitu navíc může těšit i na pozvánku k účasti na soutěži Wings of Strength´s Rising Phoenix World Championships, která po zrušení Ms. Olympia představuje nové vrcholné klání ženské profi kulturistiky. Už nyní se předpokládá, že by se Wings of Strength Ms. International Classic mělo konat i v roce 2018.

Regionální zvláštnosti

Luke Sandoe to dokázal, je novým britským profesionálem!
Mistrovství Kanady 2016: devět nových profesionálů!

Kromě základních pravidel a novinek, které by od sezóny 2017 měly být uvedeny do praxe, do věci získávání profesionálních karet vstupují ještě regionální zvláštnosti. Kanada a Velká Británie představují země, kde je hlubokou tradicí stále zakotveno, že se šance na přestup do profesionálního tábora otevírá i před úspěšnými účastníky národního šampionátu. U Britů má profesionální kartu tímto způsobem každoročně garantovanou pouze absolutní mistr země v kulturistice mužů.

V Kanadě si na národním mistrovství profesionální licenci podobným způsobem zajistí širší okruh závodníků. Jen v kulturistice mužů jsou to dva nejúspěšnější borci ze souboje o celkový triumf, mezi elitu navíc může zamířit i absolutní vítěz v kulturistice mužů masters.

Samostatnou kapitolou jsou pak soutěže národní úrovně pořádané v Severní Americe pod hlavičkou NPC. Jsou jimi:

S výjimkou IFBB North American Championships se výše uvedených klání mohou zúčastnit pouze závodníci s americkým občanstvím. Na severoamerickém šampionátu pak o profi kartu mohou bojovat i sportovci z Mexika a Kanady. Kromě NPC Jr. USA a NPC Jr. Nationals jsou na všech těchto kláních profesionální karty udělovány i v kulturistice mužů. Kolik profesionálních karet je ve hře, se liší soutěž od soutěže. Není však výjimkou, že se profi karty udělují zlatým a stříbrným medailistům jednotlivých výškových nebo hmotnostních kategorií. Na NPC Team Universe, NPC Masters Nationals a IFBB North American Championships zisk statusu profesionála mohou slavit i závodníci z kategorie masters.

Závěrem

Výše popsaná pravidla nepředstavují žádné nepřekročitelné dogma. V minulosti se již stalo, že profesionální kartu získali i sportovci, kteří nikdy nezvítězili na žádné velké mezinárodní soutěži a svou vstupenku mezi elitu obdrželi na základě jejich kladně vyřízené individuální žádosti. K takovým osobnostem patří například Bulhar Dobromir Delev nebo Rus Denis Sergovskiy. K podobným výjimkám je nicméně přistupováno pouze zřídka.


Zdroje:
www.ifbb.com
www.eastlabs.sk


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 68 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
Majka (14:09) • *32* *88*
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
deiw (13:55) • Jo, to mě mohlo napadnout, že to tak dopadne :) Tak děkuji, i když to nebylo zveřejněno...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
Majka (12:20) • Krásný předvánoční čas přeji... a ze sluchátka se ozvalo: `Ale jistě, žádný problém...`...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
deiw (11:35) • Dobrý den, můžu se zeptat, kdy bude vyhlášení celoročních výsledků? Pokud se nepletu, m...
magazínSauna podporuje svalový růst a zotave...
m_hosnedl (00:06) • Dobrý den, před silovým tréninkem doporučujete dodržet celý saunovací cyklus? Tedy 3x 1...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra