Reklama:

Nový rok: Nová předsevzetí
a nová motivace

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Motivace

Chcete zakoupit knihu Daniely Krčové
Sportovní výživa na míru?
KOUPIT ZDE
Další články autorky na Ronnie.cz naleznete zde.
K dispozici je i její výživová NutriD poradna,
kterou najdete také na Facebooku.

Po týdnu (měsíci) obžerství jsme zase tady, v novém roce. Říká se, že Nový rok je příležitostí pro nový začátek. Je to takový mezník, který přináší lidem naději, že mohou začít znova a lépe. Každý si dává novoroční předsevzetí, byť ví, že nedodrží pravděpodobně ani jedno z nich. Posilovny jsou narvané k prasknutí lidmi typu „od nového roku začnu cvičit“, jejichž počáteční nadšení postupně opadá a fitko se ke konci ledna naštěstí stává opět přístupným pro stálé zákazníky. Výživoví poradci a trenéři mají druhé Vánoce, protože po Vánocích chce přece každý zhubnout - ty kalorie z cukroví, kapra, salátu a dalších chuťovek, k tomu fyzická aktivita na úrovni nula, to vše se prostě sečte.

V hlavní roli: motivace

Neznám nikoho, kdo by si nedával na Nový rok předsevzetí. Problém všech předsevzetí ale je, že se neberou vážně. Není to už ani tak tradice, jako spíše povinnost. Předsevzetí se dávají „jen aby se neřeklo“ a lidem chybí skutečná motivace, která je nutí ke splnění jejich slibu. Pokud něco skutečně chcete, musíte to brát vážně a jít do toho na 110 %, ne si jen na Nový rok říct „zhubnu“, „začnu cvičit“ nebo „přestanu kouřit“. Kolikrát jste si už takhle něco řekli a pak to nesplnili?

Motivace - to je to hlavní, díky čemu jsme schopni něčeho dosáhnout. K čemu mi bude hubnutí, když to pro mě nemá zásadní význam? Proč mám cvičit, když ještě nemám sto padesát kilo? Chce to najít si konkrétní důvod, záminku, proč to vše chcete udělat - a to Vás bude nejvíce motivovat. Bez motivace budete brát svá předsevzetí na lehkou váhu a nesplníte je.

Začněte teď a dejte do toho vše!

Když už jste tedy čekali celý rok, udělejte radikální změnu hned a nevyčkávejte. Může se totiž stát, že za chvíli bude další rok. Nechcete přece celý život s něčím začínat, chcete to skutečně udělat! Běhat každý den? Nastavte si každý den na mobil budík s motivačním citátem nebo běhejte s partnerem, který Vám nedovolí vynechat jediný trénink. Začít cvičit? Zvedněte se a jděte do toho fitka hned - nic Vám nebrání! Jíst zdravě a zhubnout? Vyhoďte ty buřty z lednice a honem do obchodu pro libové maso, ovoce a zeleninu!

Nechtějte všechno hned

Trpělivost je ctnost. Kvalitní výsledky přicházejí pomalu, proto buďte trpěliví. Pokud chcete uběhnout půlmaraton a na prvním tréninku ze všech sil těch 21 kilometrů uběhnete, je to sice chvályhodné, ale odnesete si z toho akorát několikatýdenní „svalovku“, znechucení a zřejmě už nikdy běhat nepůjdete. Při hubnutí si uvědomte, jak dlouho jste ty kilogramy nabírali, a chcete je zhubnout za jak dlouho - za týden? To nebude ta nejoptimálnější cesta. Nebo nabrat deset kilo svalů? Ano, ale určitě to nebude za měsíc.

Stanovte si reálné cíle

Nikdo po Vás nechce dokonalé výsledky. Nemá cenu si dávat za cíl něco, o čem víte, že je to nesplnitelné. I malé cíle jsou lepší než žádné cíle. Pokud chcete například zhubnout, stanovte si kolik kilogramů a za jak dlouho tak, aby to pro Vás byla výzva, ale zároveň aby to bylo možné splnit.

Být „lepší já“

Říká se, že člověk by měl být spokojený s tím, jaký je. Podle mě pak ale nemá šanci se v něčem zlepšit. Vaším cílem by měla být snaha o maximální zdokonalení sebe sama. To si vyžaduje určitou sebekritiku, díky které se člověk zamyslí nad svými nedokonalostmi a může je zlepšit. Samozřejmě, přehnaná kritika škodí, ale lehká sebekritika člověka motivuje k větším výkonům. Nejde o to hledat na sobě jakoukoliv chybu, ale snažit se zlepšovat v tom, o čem víte, že je Vaší slabinou.

Jste-li připraveni na změnu, určitě si své pokroky zaznamenávejte. A nezapomeňte, vhodný čas na změnu je vždy, ale ten nejlepší je právě teď!

Nový rok = čistý štít. Tak dělejte vše pro to, aby byl ještě lepší než ten minulý!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra