Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Žít do sta let (I.): Modré zóny

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Průměrná délka života obyvatel České republiky je kolem 78 let. Co kdybych Vám řekl, že lidské tělo je schopné přežít mnohem déle? Proč je však délka života u většiny populace kratší a se zhoršenou kvalitou? Možná Vás to překvapí, ale zdá se, že věk, kterého se dožijeme, je určen geneticky jen přibližně z 20 - 30 %, a zbytek můžeme sami ovlivnit. Tento článek je o oblastech, kde lidé možná nevědomky nalezli recept na dlouhý a šťastný život.

Nyní bych chtěl, abyste si představili místo, kde každé ráno vstanete v pozdním dopoledni a za ničím se nehoníte. V klidu si po probuzení dáte lžičku místního medu. Poté si dojdete pro čerstvou snídani do vlastní zahrádky a posnídáte na zápraží malebného domku se svou ženou, která právě ručně namlela zrnka kávy a přinesla sklenici kozího mléka. Po obědě si na chvíli zdřímnete a po zbytek dne se Vaše činnost bude skládat z lehčích manuálních prací v přátelském a uvolněném prostředí. Na sklonku dne se sejdete u Vás doma s přáteli a společně si vychutnáte olivy Kalamata, sýr feta a sklenku červeného vína Lagkiros. Hodinky na ruce nemáte, protože čas zde není důležitý. Zdá se Vám to jako utopie? Na řeckém ostrově Ikaria, který patří k tzv. “modrým zónám”, to je každodenní realita.

Modré zóny

Jsou to místa, kde najdete největší počet centenariánů (obyvatel přes sto let) a celkově populaci s velmi nadprůměrnou délkou života. Tyto oblasti se vyznačují specifickým životním stylem a dalšími atributy, které podle vědců souvisí s extrémně dlouhým životem jejich obyvatel. Jsou rozeseta všude po světě a patří mezi ně:
  • ostrov Ikaria, Řecko
  • Loma Linda, Kalifornie
  • poloostrov Nicoya, Kostarika
  • ostrov Okinawa, Japonsko
  • provincie Nuoro a Ogliastra, Sardinie

Ostrov Ikaria

Podle legendy je název tohoto malého ostrova odvozen od bájného Íkara. Íkaros při útěku z Kréty, kde byl společně se svým otcem uvězněn, nedbal na rady otce a letěl moc vysoko ke slunci. V blízkosti slunce se mu žárem roztavil vosk na jeho křídlech. Svou zkázu spatřil v Egejském moři nedaleko ostrova Ikaria.

Na ostrově žije přes 8 000 obyvatel a téměř jeden ze tří se zde dožije věku 90 let. Mají tu o 50 % nižší výskyt srdečních onemocnění a o 20 % nižší výskyt rakoviny. Typičtí obyvatelé tohoto malebného ostrova žijí prostým životem. Většina z nich nevlastní auta a v hornatém terénu chodí pěšky. Jejich náplň dne obvykle sestává z lehčí až středně těžké fyzické aktivity, jako je například práce na zahradě. Po večerech se setkávají se svými bližními. Často chodí spát po obědě a 80 % mužů mezi 65 až 85 lety je sexuálně aktivních. Většina z nich nekouří. Z čeho se však skládá jejich jídelníček, který má bezesporu velký podíl na jejich dlouhověkosti?

Jejich strava je velmi podobná té středomořské, ale obsahuje i několik odlišností. Více než 50 % kalorií jejich denního příjmu čerpají z tuků, a to zejména z kvalitního olivového oleje. Ikariané upřednostňují zeleninu, která je zde vždy sezónní - brambory a cibule na podzim, zelí v zimě, hlávkový salát na jaře. V létě tu na talířích najdete pestrou paletu rajčat, zelených fazolí, broskví, meruněk, cukety a lilku. Jejich kuchyni obohacují o více než 150 typů rostlin. Jedná se například o pampelišku, šruchu, roketu (rukola), fenykl nebo čekanku. Na rozdíl od jiných národů v okolí Středozemního moře Ikariané jedí více luštěnin a brambor. Ryby mají na talíři méně - obyvatelé ve vyšší nadmořské výšce ostrova jednou až dvakrát za měsíc. Velmi často však pijí bylinné čaje slazené místním medem, kávu a silné červené víno, které je nabité antioxidanty, a sami si ho pěstují ve vinicích na ostrově. Maso jedí přibližně dvakrát za týden a další bílkoviny čerpají ze sýru feta nebo kozího mléka.

Na tomto řeckém ostrově, kde lidé “zapomínají zemřít”, můžete potkat staříka, který v 95 letech stále hraje na housle, nebo ženu, která v 98 letech řídí menší hotel a o víkendech hraje poker o peníze.

Loma Linda

Název tohoto města znamená ve španělštině “krásný kopec” a najdeme ho na jihu amerického státu Kalifornie. Žije zde přibližně 23 000 obyvatel a nachází se tu jedna z největších koncentrací adventistů sedmého dne na světě, kteří nyní patří mezi celosvětově nejrychleji rostoucí církve. Její členové očekávají druhý příchod Ježíše Krista. Jako svatý den mají vyhrazenou sobotu, kdy oslavují Boží stvořitelské dílo. Každý týden v sobotu tedy všeho nechají a den tráví v klidu, pohrouženi do sebe a svých modliteb. Po návštěvě kostela se společně schází k slavnostnímu obědu, kde sdílejí svoje jídlo s ostatními. Navečer obvykle chodí do přírody na dlouhé procházky. Striktně se vyhýbají kouření a alkoholu. V tomto kalifornském městě dokonce měli do roku 2011 víkendové doručování pošty v sobotu místo klasické neděle. V obchodech omezují prodej alkoholu a tabákových výrobků. V restauracích obvykle mají i vegetariánské menu a místo McDonalda tu najdete vegetariánský řetězec rychlého občerstvení.

Bůh také řekl: "Hle, dal jsem vám na celé zemi každou
bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou
plody se semeny. To budete mít za pokrm.
Genesis 1:29

Co se týče stravy adventistů, tak je převážně rostlinná. Jedí jen malé množství masa, a to především ryby (hlavně losos). Striktně pijí jen vodu a slazeným nápojům se vyhýbají, kávu také nepijí. Jejich postoj ke stravování vychází z Bible, podle ní rozdělují maso na tzv. čisté a nečisté.

Najdeme u nich velké procento laktoovo-vegetariánů (konzumují mléčné výrobky a vejce) a pesko-vegetariánů (konzumují kromě rostlinné stravy také ryby). Upřednostňují zeleninu, luštěniny, ovoce, ořechy a tofu. Snaží se také vyhýbat jednoduchým sacharidům a slaným jídlům.

Jedním z adventistů sedmého dne z Loma Linda je i válečný veterán a milionář Ellsworth Wareham. Jednoho dne Ellsworth potřeboval postavit plot kolem svého pozemku, ale stavební firma si řekla o moc vysokou částku. S rozčilením se rozhodl, že si tedy plot raději postaví sám. Po čtyřech dnech úporné práce však skončil na operačním sále. Ellsworth tam však nebyl jako pacient, ale jako kardiochirurg, který právě prováděl operaci na otevřeném srdci. Ve věku 95 let stále zvládal 20 operací srdce měsíčně…

Kostarika

Tato republika se nachází ve Střední Americe a v doslovném překladu znamená její název "bohaté pobřeží". Na severozápadě státu leží její největší poloostrov Nicoya, který je proslaven svými plážemi, je oblíbenou turistickou destinací. Najdeme tu ale také další z modrých zón.

Zdejší lidé jsou potomky zejména domorodého obyvatelstva Chorotega, ale zčásti i španělských kolonialistů a osvobozených afrických otroků. Stejně jako většina států ve Střední Americe má i Kostarika za sebou krvavou minulost. Navíc se zde vyskytují nemoci tropického pásma, jako je například malárie, horečka dengue nebo úplavice. Jak je tedy možné, že i přesto se zde obyvatelé dožívají tak vysokého věku?

Asi Vás to už nepřekvapí, ale většina obyvatel poloostrova je silně věřících, mají pevné sociální vazby a denně vykonávají lehčí fyzickou aktivitu. Ohledně stravy existují záznamy z roku 1957 a několik dalších studií z minulého století. Výzkumníci dokonce osobně vážili a zaznamenávali jídlo, které daná skupina konzumovala. Takový typ studií je velmi drahý a náročný, ale poskytuje celkem přesná data. Typická strava obyvatel se skládala přibližně ze 70 % ze sacharidů, z 20 % z tuků a z 10 % z bílkovin. Zdroji sacharidů byly zejména rýže, fazole a kukuřice. Denní příjem energie byl v té době kolem 1800 kcal. Mezi další hojně konzumované potraviny patřily kukuřičné tortilly, zimní dýně, sladké pomeranče, sladké citróny, papáji a banány.

V druhém díle článku se seznámíme se zbytkem modrých zón, uvedeme si společné znaky
a konečně se dozvíme oněch 10 slíbených tipů pro delší a kvalitnější život.


Obrázek:
Paolo Forlani / WikimediaSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 81 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie