Reklama:

Body Mass Index (BMI):
Základní informace

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Body Mass Index neboli index tělesné hmotnosti. Zaklínadlo moderní doby (pokud pominu šunkofleko-plex). Skoro každý řeší, jestli ho má větší, nebo menší, ale ono přeci na velikosti nezáleží, ne? Nicméně určitě každý se s ním setkal a každý ví, co mu ono číslo říká. Na pochopení to totiž není nic těžkého. Ale kde se toto číslo vzalo? Je to něco, co si s sebou neseme stovky let a teprve v poslední době to vyjadřujeme čísly, nebo je to výdobytek moderní doby?

Co to je?

Aby nikdo nemohl říct, že jsem nevysvětlil, o co jde. Jde o číslo používané jako indikátor podváhy, normální váhy a nadváhy. Index se počítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky (váha v kilogramech a výška v metrech). Pro interpretaci výsledku se většinou používají barevné grafy, které ukáží měřenému, jak na tom je.

Hodnoty BMI v závislosti na tělesné hmotnosti
kategorierozsah BMI [kg/m2] hmotnost osoby vysoké 180 cm
těžká podvýživa≤ 16,5 méně než 53,5 kg
podváha16,5 - 18,5 53,5 - 60,0 kg
ideální (zdravá) váha18,5 - 25,0 60,0 - 81,0 kg
nadváha25,0 - 30,0 81,0 - 97,0 kg
mírná obezita30,0 - 35,0 97,0 - 113,0 kg
střední obezita35,0 - 40,0 113,0 - 130,0 kg
morbidní obezita > 40,0nad 130,0 kg

Hodnota BMI roste společně s člověkem, zejména v dospívání se hodnota zvyšuje přibližně o 1 bod BMI za rok, aniž by šlo o negativní jev (roste hmotnost i výška). Zároveň se u dětí neporovnává index s konstantními tabulkovými hodnotami, ale porovnává se s ostatními zástupci věkové skupiny. Pozor na to, že jde o obecný statistický nástroj, který je příliš jednoduchý a zcela ignoruje jiné důležité faktory, jako je stavba těla či množství svalů (nepoužívá se jako směrodatný údaj v klinické praxi).

Hlavní využití BMI je ve statistice, kdy je možné po dotazovaných osobách požadovat pouze váhu a výšku. Tím je možné zkoumat vztahy mezi obezitou (podváhou, normální váhou) a jinými faktory (třeba množství nakoupeného jídla).

Co nám řeknou hodnoty indexu

Ve světové populaci se hodnoty indexu pohybují od 15 až do 40, ale samotné hranice pro přechod mezi "kategoriemi" se liší v závislosti na rase. Třeba Asiaté mají hranice nižší, u nich je ideální váha v rozmezí 18,5 až 23,0. Obyvatelé Latinské Ameriky mají zase hranice o trošku vyšší.

Jako nejatraktivnější jsou považováni lidé s BMI 19, což je spodní hranice ideální váhy. Je to spojené s mládím, mladí prostě bývají hubenější a vitálnější. Například ve Francii, Itálii, Španělsku a Izraeli je legislativně dáno, že modelky na přehlídkách nesmí mít BMI nižší jak 18. V Izraeli je navíc BMI pod 18,5 zákonem zakázáno (podpora boje proti anorexii). Pokud Vám BMI klesne, tak jste posláni na ztučňovací tábor.

Kdy to vzniklo?

V dobách před 19. stoletím byl výskyt obézních lidí daleko menší než výskyt podvyživených. Statistiky ani indexy se nepoužívaly. Lékaři každého posuzovali jednotlivě a nějaké spojení mezi podvýživou, obezitou a různými chorobami se moc nedělalo. Vše se změnilo až s průmyslovou revolucí, kdy se objevila střední třída obyvatelstva, která měla více možností nacpat si pupek (myslím tím finanční možnosti). V momentě, kdy se zdravotní péče začínala centralizovat a začala se dotovat ze státních rozpočtů, si vztahu mezi váhou a zdravotním stavem lidí začali lékaři více všímat.

Původ tohoto indexu najdeme v polovině 19. století, kdy ho vytvořil belgický matematik a statistik Adolphe Quetelet při práci na systému "sociální fyziky" (vytváří statistický model člověka). V žádném případě nešlo o zdravotnický výzkum, spíše jeden statistický nadšenec chtěl mít všechno zanalyzováno.

V Žurnálu chronických chorob, v periodiku z roku 1972, byl index označen Ancelem Keysem za dostačující měřítko pro studium populace a sebehodnocení jednotlivce, pro klinickou praxi se podle něj ale nehodí. V roce 1995 byl index přijat Světovou zdravotnickou organizací jako účinný nástroj pro rychlé a snadné určení obezity populace.

Závěr

V dnešní době je index BMI silně kritizován za svou jednoduchost a zároveň závislost, kterou na něm lidé mají (používají BMI jako směrodatný údaj, protože se tak krásně jednoduše počítá), přitom totálně ignoruje hustotu, tedy nerozlišuje mezi tukem a svalovou hmotou. Lepším ukazatelem je WHR index a WHtR index, o kterých se dozvíte více zase v jiném článku.

Každopádně vesele si počítejte BMI dále. V případě, že se Vám hodnota BMI nelíbí, dá Vám to prvotní impuls prozkoumat se o trochu více. Ať už jiným indexem, nebo návštěvou odborníka.

Další podobné ukazatele:

  • Brocův index
  • Rohrerův index
  • WHR index
  • WHtR index


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.01.18:22david.senkyrik - Takže člověk se 130kg na 180 cm je morbidně obézní?? Co to..-2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra