Reklama:

Apneaman Static Challenge v Aquapalace Praha

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Ani letos nepřijdete o možnost vidět na vlastní oči netradiční závod ve freedivingu - Apneaman Static Challenge. Už 12. listopadu v potápěčské jámě Paláce relaxu můžete na vlastní oči vidět světové hvězdy tohoto stále oblíbenějšího sportu. Na již druhý ročník závodů, který se koná v Aquapalace Praha, přijala pozvání i mezinárodní hvězda Umberto Pelizzari.

Co si pod soutěží Apneaman Static Challenge představit? Jsou to závody v potápěčské jámě, kdy se závodníci pokusí o co nejdelší čas, který vydrží na jeden nádech pod vodní hladinou. Loni si zlatou medaili odnesli Martin Valenta s časem 5:39 a Barbora Ivanská, která pod hladinou vydržela celkem 3 minuty a 17 vteřin.

V čem je netradiční závod jiný

"Na běžných závodech rozhodně nevidíte tolik diváků, většinu publika tam převážně tvoří jen závodníci. Byla to zkrátka show a nezapomenutelná atmosféra," vzpomíná na loňský ročník Barbora Ivanská, loňská vítězka, a pokračuje: "Takové závody jsem dosud nezažila. Běžně závodím s "nose clipem", plaveckými brýlemi a v neoprenu. V tomto závodě jsme měli ale povolené jenom plavky, proto jsem se bála, že mi bude zima a nateče mi voda do nosu. Ani jedno se ale nestalo, naopak jsem byla velmi překvapená, jak příjemně jsem se v hloubce cítila. Nejvíce jsem si užila stav beztíže a ticho, protože ani jedno na závodech úplně nebývá."

Atmosféra závodů v potápění na nádech je nezapomenutelná

Martin Valenta, loňský vítěz v kategorii mužů, Barboru doplňuje: "Stejné bylo s ostatními závody jen to, že jsme pod vodou zadržovali dech. Všechno ostatní pro mě bylo jiné. Statika ve čtyřech metrech umožňuje nadechnout více vzduchu, protože pod vodou jste stlačení a nevadí Vám přetlak v plicích. Na druhou stranu je Vám bez neoprenu rychle zima. Tím je pod vodou vše urychlené, dříve přijdou kontrakce, nepříjemné pocity a ukončení ponoru."

Italská hvězda Umberto Pelizzari

Umberto začínal jako závodní plavec a z každodenních tréninků miloval chvilky, kdy mohl zadržet dech a pod schůdky bazénu zůstat tak dlouho, jak jen to šlo. "To byla moje inspirace pro volné potápění. Freediverem jsem se stal až na vojně ve skupině hasičů. Tehdy jsem na ostrově Elba začal s hloubkovými ponory a dosáhl svých prvních rekordů," popisuje Umberto, který vytvořil i svůj vlastní systém vzdělávání Apnea Academy. "Ve světě freedivingu neexistoval žádný ucelený učební systém. Nabízelo se tedy vytvořit kompaktní systém určený pro všechny úrovně freediverů od začátečníků přes závodníky až po instruktory," vysvětluje Umberto a dodává: "Freediving je pro mě něco jako droga, ať už v zimě v bazénu, nebo od dubna do října v moři. Dokonce teď hodně provozuji spearfishing."

Přijďte se podívat a fandit závodníkům, kteří vydrží na jeden nádech více než osm minut! Celou akci můžete sledovat online na obrazovkách v Aquapalace Praha. Soutěž stejně jako loni moderuje oblíbený sportovní komentátor Jan Smetana.

Statická apnoe (STA) s netradičními pravidly
Statická apnoe (STA) je bazénová disciplína freedivingu. Potápěč se pokouší o co nejdelší zadržení dechu
pod vodou v klidové poloze. Měří se maximální dosažený čas, kterého sportovec takto dosáhl.

Netradiční pravidla pro závod Apneaman Static Challenge

  • freediver musí mít ponořené celé tělo a statická apnoe musí probíhat v hloubce čtyři metry
  • warm-up neboli příprava je povolena pouze na souši
  • není povolena žádná výbava, pouze plavky
  • startuje se po dvojicích, mezi starty je 12 minut
  • čas startu závodníka je vybírán náhodně
  • závodník musí do 15 sekund po vynoření udělat "protokol" (viditelně ukázat signál OK a zřetelně říci rozhodčímu: "I am OK"), protokol začíná vynořením dýchacích cest nad hladinu


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra