Reklama:

Ledové koupele
pro zlepšení regenerace

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

V červenci se v rámci CrossFit Games 2016 rozhodovalo o tom, kdo je nejvíc fit člověkem na planetě. Většina lidí, co se pohybuje ve fitness světě, již určitě o této události slyšela či rovnou sledovala kvalifikaci i samotné finále. Já o ní slyšel a trošku jsem i sledoval.

Vrtalo mi hlavou, co to mají za poslední disciplínu - naložit se celí do "bazénu" plného vody s ledem. Tyto závody jsou hodně variabilní a závodníci jsou zkoušení snad v každé možné sportovní disciplíně (plavání, střelba, běh, šplh, tahání, tlačení, nošení, vlečení atd.). Že by mezi ně patřila i otužilost, mi zase jako úplná blbost nepřišlo. Ale není tomu tak, ledová lázeň není disciplína, je za odměnu. Na regeneraci, relaxaci a odpočinek. Osobně si tedy sám sebe relaxovat v hromadě ledu nedokážu představit, ale crossfiťáci jsou asi jiným živočišným druhem. Za vším stojí i vědecké vysvětlení. Nejde tedy jen o okopírování inuitské kratochvíle na krácení dlouhých polárních nocí.

O co tedy jde

Jedná se o terapii chladem (kryoterapie), kdy se po intenzivním výkonu sportovec ponoří (celý, nebo jen částečně) do ledové lázně na omezenou dobu. Její přínos v případě přehřátí nelze popřít, sníží se tím teplota těla. Pokud je totiž sportovec vystaven intenzivní zátěži v horkém prostředí, přehřátí na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud ale vynecháme případ přehřátí, tak je vědeckých pojednání o přínosech chlazení poskrovnu. Pokud zabrousíte do odborné literatury, tak uvidíte, že je problém s množstvím vědeckých studií s prokázaným přínosem této regenerační techniky.

Vynechme proto nyní vědu a pojďme tuto stále oblíbenější techniku regenerace posoudit ze subjektivního hlediska. Co na to sportovní profesionálové? Stejně je všichni sledujeme a snažíme se napodobit jejich tréninkové plány, oblečení, vybavení i způsoby regenerace. Ti jsou vcelku pro a dobrovolně lezou do ledových lázní (fotbalisté mají lázně na nohy, baseballisté zase na lokty atd.) a jsou součástí jejich regeneračních plánů.

Mezi hlavní přínosy patří:

 • zrychlení krevního oběhu a rychlejší odvod odpadních látek (jako třeba kyseliny mléčné) ze zatížené tkáně
 • snížení metabolické aktivity a zpomalení fyziologických procesů
 • snížení otoků a zabránění dalšímu poškození tkání

Trocha historie

Počátky sportovního ledování najdeme v Rusku. Ostřílení vzpěrači přišli na geniální způsob "buzerace" těch mladých a začínajících. Pokud se jim nepovedlo zvednout činku, museli vyběhnout ven do zimy a skočit do sněhu. Nějaký čas trvalo, než se přišlo na to, že sněhoví junioři regenerují lépe než teplomilní senioři, pak už skákali do sněhu všichni. Jestli je na tom něco pravdy, nevím, ale docela bych tomu věřil.

Trocha vědy

Při sportovním výkonu (ať již jde o posilování ve fitku nebo sprint na 50 metrů) se ve svalech zpřetrhávají svalová vlákna. Je to způsobeno stresem (zátěží), které jsou vystaveny, a tělo adekvátně reaguje. Posílá na místo "nehody" výživové látky a stavební buňky, aby se vše řádně opravilo. Právě vlivem této opravy (tělo poškozené vlákno nejen opraví, ale i posílí) se svaly stávají silnějšími. Ovšem než se se samotnou opravou začne, je potřeba místo "vyčistit". Pokud Vám spadne dům, také na něm rovnou nezačnete stavět nový, ale nejdříve odstraníte všechnu suť a místo si pro novou stavbu připravíte. Pokud skočíte do ledové lázně, tak se Vaše cévy stáhnou, což způsobí odplavení odpadních látek (opět např. kyseliny mléčné). Po oteplení Vašeho těla se cévy rozšíří a tím umožní novým stavebním buňkám rychlý přístup k postižené oblasti. Toto teoreticky urychluje průběh regenerace.

Máme tu však i ALE. Tato teorie není podpořena vědeckým "ověřením" (vědecké ověření se skládá z několika studií na několika tisících zkoumaných subjektů). U některých atletů má na jejich regeneraci zrychlující vliv, ale někteří na terapii chladem vůbec nereagují (z pohledu regenerace). Nejlepší výsledky byly zaznamenány u sportovců pod vysokou zátěží (například u crossfiťáků), kteří se ponořili do 30 minut po skončení zátěže. Druhý den se cítili jako noví. Ve zkratce to zlepšilo krevní oběh a tím zrychlilo regeneraci.

A jak tedy na to

Pokud začnete uvažovat o terapii chladem, tak to stejně skončí u jediné věci. Je nutné to vyzkoušet na vlastní kůži a zjistit, zda Vám osobně k něčemu je. Až příště vyběhnete na dlouhý běh nebo se vrhnete na nějakou intenzivní aktivitu, zakončete trénink ve vaně ledové vody (správné je přidání ledu do vlažné vody) a vydržte to alespoň 10 minut. Uvidíte, jaký to na Vás bude mít vliv, jak se budete cítit pár hodin po a jak se budete cítit druhý den. Sami musíte přijít na míru pomoci, kterou Vám terapie chladem poskytne. Rozhodně nemá cenu se pravidelně "válet ve sněhu" jen proto, že jste někde slyšeli či četli, že to pomáhá, ale Vy přitom žádný přínos nepociťujete. Musíte tu pomoc pocítit na vlastní kůži (vlastně svaly).

Postup

 • Pořiďte si hodně ledu.
 • Napusťte si vanu vlažnou vodou, abyste do ní byli schopní vlézt.
 • Uvařte si teplý čaj a nasaďte si beranici.
 • Vlezte do vany (tady ta sranda teprve začíná).
 • Začnete si do vany sypat led (postupně - teplota se tak bude pozvolna snižovat).
 • Až se dostanete mezi 7 a 13 °C, tak si zapněte stopky a dejte si 6 až 10 minut .
 • Po vypršení času se pomalu dostaňte z vany ven (zprvu Vás nebudou nohy pořádně poslouchat, tak pozor, ať neupadnete) a zahřejte se - nejlépe sprchou, u které pozvolna zvyšujte teplotu.

Někteří tvrdí, že ani tak nejde o teplotu vody, jako spíš o tlak, který působí na tělo při ponoření do vody. Stejný princip lze spatřit u používání kompresního prádla.

Na co si dát pozor

 • Rozhodně to s dobou v ledové vodě nepřehánějte, zejména pokud jste ledoví začátečníci, nepřekračujte určitě 10 minut.
 • Studenější neznamená lepší. Nikdo přeci nestojí o omrzliny či zánět močových cest.
 • Pokud je 7 až 13 °C na Vás moc málo, tak si přitopte. I teplota mezi 15 a 24 °C je přínosná.
 • Po vyskočení z ledové lázně neupalujte rovnou pod horkou sprchu! Musíte se zahřát postupně. Nejdříve se rozhýbejte, ať se Vám rozproudí krev, až pak stoupněte pod vlažnou sprchu.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 11 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Skopje 2019: komplet...
amoresPE (14:15) • Ten Stanimir Etov vypada velmi dobree. Krizo by mal spozorniet. 🙂
magazínMichael Toscano ladí formu na profi d...
moab (08:38) • Nešlo by zobrazování fotek v galerii vrátit do původní verze? Ta byla sice hrozná (okno...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra