Reklama:

Mé první závody (III.):
Závodní plavky

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Pro dívky

Mé první závody (I.): Finální prezentace na pódiu
Mé první závody (II.): Výběr závodních bot
V nové sérii článků Mé první závody jsme se již podívaly na to, co byste neměly pro výbornou prezentaci na pódiu opomenout, stejně jako na výběr závodních bot. Tentokrát se zaměříme na závodní plavky.

Pro někoho možná detail, ale pro závodnice jsou jako krásný šperk, díky kterému budou moci na pódiu zazářit. Tedy alespoň v případě, že vyberou správně. Zejména špatně zvolený střih může totiž celý výsledný dojem naopak zničit. Plavky mohou výrazně ovlivnit hodnocení rozhodčích, protože vstupují do hodnocení celé prezentace.


Na to, proč jsou plavky tak důležité, jsem se zeptala i místopředsedu svazu SKFČR Slávka Vinogradova.

"Náš sport je hodnocen vizuálně. Jako první dojem na rozhodčí udělá Vaše symetrie, poté připravenost. A právě plavky Vám symetrii zviditelní, nebo naopak pokazí. Různé plavky mohou jednu a tu samou postavu přivést na stupeň vítězů, nebo naopak. V bikiny fitness je velká konkurence a jak se říká, maličkosti dělají dokonalosti. Proto doporučuji obrátit se na specialistu. Když jsou plavky kvalitní a závodnici sedí, je to velmi znát a ovlivní to výsledek."

I z tohoto důvodu jsem se tedy rozhodla pro ušití plavek na míru. Kulturistika není zrovna levný sport, ale jestli byste neměly na něčem šetřit, pak jsou to právě plavky. Výrobců je u nás relativně hodně, jen někteří jsou ale mezi závodnicemi nejvyhledávanější. Často si totiž závodnice předávají reference a svá doporučení mezi sebou. I já kontaktovala odborníka, který se na šití plavek pro tuto kategorii přímo specializuje, na základě doporučení. A za sebe mohu říci, že to splnilo mé očekávání. Byla jsem opravdu vděčná, že jsem měla poradkyni, která má zkušenosti, neuvěřitelnou trpělivost, normální lidský přístup a která mi se vším pomohla. Nejvíc jsem ocenila, že na mě nespěchala. Jestli jsem od někoho odcházela opravdu nadšená a s naprostou spokojeností, byla to právě Karolína Bělohlávková alias Karnabel. To, že říká, že nejdůležitější jsou pro ni její spokojené zákaznice, mi potvrdila na 100 %.

Na výběr plavek jsem se samozřejmě moc těšila ale zjistila jsem, že to vlastně není vůbec jednoduché. Najít ten správný padnoucí střih, může být i docela oříšek.


Než Vám ale popíši, jak celý výběr plavek probíhá, je nezbytné upozornit na to, že i pro závodní plavky jsou přesně stanovená pravidla. Každá federace to má trochu jinak, je tedy vždy nutné zkontrolovat požadavky pro konkrétní soutěž podle toho, pod kterou federaci spadá. V případě nedodržení stanovených předpisů pro střih plavek Vás totiž může porota diskvalifikovat nebo Vám snížit body. Pokud si necháte plavky šít na míru a budete volit odborníka, který se na šití plavek specializuje, většinou bude tyto stanovené předpisy znát, nicméně byste je měla znát i Vy. Většina soutěží u nás spadá pod SKFČR, proto se na tyto pravidla podíváme blíže.

Pravidla pro střih plavek

"Plavky barevné dvoudílné bikinového střihu, přiměřeně ozdobené. Plavky musí splňovat obecné normy vkusu a slušnosti (zepředu i zezadu), plavky typu tanga jsou striktně zakázány. Vnější okraj plavek musí zakrývat přibližně polovinu hýžďových svalů během celé doby hodnocení a porovnávání a musí být upraven tak, aby zabránil sklouznutí mezi hýžďové svaly."

Až na to, že se musí jednat o dvoudílný střih, z pravidel SKFČR vyplývá, že vzhled plavek není příliš konkrétně specifikován. Co se ale velmi často zmiňuje, je velikost zadního dílu, který má zakrývat přibližně polovinu hýžďových svalů. Spousta závodnic si nechává šít spodní díl menší, protože to vypadá o něco lépe. Nicméně pravidla jsou pravidla, a pokud se nedodrží, může se Vám také stát, že budete na poslední chvíli shánět jiné plavky, protože Vás na pódium nepustí. Tak to úplně nepodceňujte, bylo by nepříjemné, kdyby Vaše soutěžní příprava přišla nazmar kvůli nedodržení pravidel střihu.

Střih plavek

Až na předepsaná základní pravidla je střih plavek víceméně libovolný. Je tedy na každém výrobci, jaké střihy nabízí. V konečném důsledku jich ale zase příliš mnoho není, spíše se odlišují následnými úpravami. Plavky se tedy skládají z horního a spodního dílu a každý díl má několik druhů střihu. Karnabel třeba nabízí tyto základní střihy.

Horní díl

košíčky

 • ruský střih podprsenkový
 • triangl látkový
 • triangl s pevným košíčkem
  - různé tvary
  - s push-up nebo bez
  - široký nebo úzký

vycpávky

 • molitanové
 • z PUR pěny
 • gelové
 • nafukovací

U výběru košíčku a následně i vycpávek strašně záleží na tom, jaká máte prsa. Je jasné, že jiný střih a vycpání bude sedět na silikonová prsa a jiný budete volit, když nemáte prsa žádná. U mě je to bohužel ten druhý případ. Prsa mi zmizela a vybrat ten správný střih byl docela nadlidský úkon. Nebyla jsem si jistá, zda jít do ruského střihu s kulatými košíčky, nebo volit triangl. Co však jasné bylo, že budu muset volit vršek s vycpávkami. A když říkám s vycpávkami, tak s hodně vycpávkami. Ještě, že jich má Karnabel na výběr tolik. Je možné si dokonce přivézt svoji podprsenku, která sedí, podle které se plavky ušijí. Po dlouhém zkoušení jsme nakonec zvolily triangl s pevným košíčkem a vycpávkami, neboť mi tento střih opticky více rozšiřuje hrudník. Finální úpravy však ještě budeme dolaďovat na další zkoušce.

Spodní díl

 • klasické kalhotky - mají na bocích konektory
 • ruské kalhotky - mají na bocích látku
Dále se liší vykrojením kalhotek a krytím pozadí.

Vybrat spodní díl tedy také není nejjednodušším úkolem. Plavky musí splňovat pravidla, sedět a zároveň nesmí sklouzávat. Někomu sedí bokový typ, někomu zase vytažení kalhotek vysoko. Opět je to ryze individuální. Obecně platí, že pokud jsou nohy krátké, lépe sedí ruský střih. Je dobré to před návštěvou ještě probrat i s trenéry a s odborníkem pak vhodný střih doladit. Jde o to, aby tělo působilo symetricky. Proto je dobré nechat si poradit odborníkem, který již má zkušenosti a má to v oku. Karnabel často dělá to, že si slečny fotí a porovnává na fotkách symetrii. Pokud se jí to nezdá, zkouší na Vás, dokud nenajde ten vhodný pro Vaši postavu, ale vždy jen doporučuje, konečné rozhodnutí je na Vás. Stejně tak tomu bylo u mě. Po vyzkoušení mnoha střihů jsme nakonec našly ten pravý, vyhrál ruský střih.

Chtěla jsem také vědět, zda jsou nějaké střihy, které jsou módním trendem. "Z Ruska sem došel střih, kterému většina říká ruský - vysoko vytažené kalhotky bez konektoru a ruský podprsenkový košík. Tento střih je v poslední době velmi v oblibě."

Plavky pro bikiny fitness vs. bodyfitness

Hlavním rozdílem, ač to není přímo pravidly stanoveno, je, že plavky pro bodyfitness mají šňůrku za zády, která vede pod prsy křížem přes záda ke kalhotkám. Bodyfitnessky často volí spíše látkové nebo méně vycpané košíčky, protože vytlačují prsní sval. Je to ale individuální. Do spodního dílu se také velmi často přidává rozpěrka, která zabraňuje sklouzávání.

Materiál

U plavek je možnost volby mezi různými materiály. Můžete vybírat z matných plavkovin, lesklých plavkovin, lesklé lycry, pajetkové flitrové látky nebo sametu, který je v poslední době mezi závodnicemi velmi oblíbený a je často na pódiu vidět. Nutno podotknout, že výsledný vzhled plavek poměrně výrazně ovlivní kamínková úprava, která dotváří i konečnou barvu, a to zejména u celokamínkovaných plavek.

"Cenově se látky hodně liší. Klasická plavkovina je v porovnání s některými látkami i 10krát levnější. Elastický samet patří mezi levnější látky. V některých speciálních odstínech je však třeba objednávat z tanečních obchodů a cena výrazně stoupne."

Já volila materiál jednoduchý, vybírala jsem spíše podle barvy. O sametu jsem nebyla úplně přesvědčená. Na druhou stranu musím říct, že když vidím další a další sametové plavky, začíná se mi to moc líbit. No, tak třeba příště.

Barvy

Barva je při výběru plavek docela podstatným bodem. Ne každému sluší vše. A podle čeho je tedy nejlepší vybírat? Většinou je výběr velmi ovlivněn barvou vlasů, případně barvou očí. Když budete vybírat barvu plavek, rozmyslete se dopředu, zda nebudete na závody měnit barvu vlasů. Mohlo by se pak stát, že Vám barva plavek prostě nesedne. Jako blondýně mi moc nešla žlutá nebo oranžová. Na zrzky zase nesedne růžová apod. Ale celý výběr je ryze individuální a jsou i výjimky.

Výběr probíhá tak, že si vezmete látku, stoupnete před zrcadlo, látku přikládáte k sobě a hledáte barvu, která Vám bude sedět nejlépe, bude výrazná a na pódiu Vám podtrhne formu. Je dobré u toho mít rozpuštěné vlasy, protože jak už bylo řečeno, barva vlasů je jedním z hlavních indikátorů výběru barvy plavek.

Výběr s Karnabel probíhal tak, že jsem sice přijela s představou, že chci plavky vínové, že k tomu doladím make-up s vínovou barvou rtěnky a celé to bude působit sjednoceně, ale nakonec jsem stejně vybrala jinak. Vínová byla hezká, ale prostě na mě byla příliš elegantní a nevýrazná. Nakonec jsme vybraly petrolejovou. Byl to prostě pocitový výběr, kdy když přiložíte, tak Vás to bud rozzáří, nebo je to prostě takové nijaké. Karnabel poradí, řekne svůj názor, ale rozhodně Vás neodrazuje od Vaší volby. Důležité je, abyste se cítily Vy dobře.

Zdobení

Zdobení plavek je u kategorie bikiny fitness skoro nezbytným prvkem. Kamínky či štrasy pomohou dotáhnout lesk a krásu plavek k dokonalosti. Nejčastěji jsou plavky zdobeny skleněnými kamínky nebo štrasy, které mohou být na bocích, nad košíčky či mezi nimi. Zdobení plavek velmi ovlivní i výslednou barvu plavek, protože pokud volíte celokamínkové zdobení košíčku, pak spodní barvu téměř zakryjete a výsledná barva se bude odvíjet od barvy kamínků v kombinaci s podkladem.

Karnabel na zdobení používá nejčastěji kamínky značky Preciosa, Swarovski a krystal DMC. Dále také plastové jelly kameny a polobroušený krystal. Liší se výbrusem a cenou. Zdobit je možné různě, zde přidávám na ukázku druhy zdobení. Kamínky je možné posázet těsně vedle sebe, s mezerami, je možné vytvářet různé ornamenty a vzory či pomocí barev kamínků plavky "stínovat". Od počtu použitých kamínků se také odvíjí výsledná cena plavek. Je to vlastně nejnákladnější část celých plavek, a to nejen kvůli vysoké ceně kamínků, ale hlavně díky ručnímu lepení kamínku po kamínku, které je velmi časově náročné. Jedná se prostě o ruční práci, která je třeba u Karnabel opravdu precizní.

Ptala jsem se Karnabel, kdo u ní plavky zdobí:
"Ke zdobení plavek moc nikoho nepouštím, většinu dělám sama nebo mi pomáhá manžel a sestra. Jde o opravdu precizní práci. Protože si zakládám na kvalitě plavek, vždy chci, aby zdobení bylo co nejvíce bezchybné."

Já si nakonec vybrala celokamínkové zdobení v barvě plavek v kombinaci s kamínky do stříbrné a zlaté, které mají plavky trochu vystínovat.

Cenové rozmezí

Cena plavek se odvíjí od individuálních požadavků. Záleží na látce, zdobení, velikosti prsou, kvalitě kamenů. Pokud máte košíček velikosti A, je jasné, že spotřeba materiálu na Vás bude menší, než když máte velikost F. Stejně tak když budete chtít celopokamínkované plavky, bude výsledná cena o to vyšší, roli hraje také cena materiálu. Je proto ideální si s výrobcem domluvit schůzku a vytvořit společně návrh kalkulace podle Vašich požadavků.

Nejčastější dotazy zákaznic

Zde uvádím okruh nejčastějších témat a otázek týkajících se samotného pořizování plavek.

Praní a následná péče o plavky

Vzhledem k tomu, že závodnice většinou vezme plavky na několik závodů, je nutné je vždy vyčistit. Plavky se perou pouze ručně, nepoužívají se žádné chemické prostředky a musí se opatrně. V žádném případě se nesmí prát v pračce, ani žehlit. Není dobré je sušit na přímém slunci. K čištění můžete použít houbičku na nádobí, mýdlovou vodu či šampón. "Nejčastěji se používá mýdlová voda, ale často mi zákaznice také říkají že je perou šampónem, který odmašťuje. Plavky se na půl hodinky namočí, poté se lehce properou a pověsí. Nejnáchylnější jsou kamínky a štrasy, které díky dlouhému namáčení mohou rezavět. Z tohoto důvodu je dobré je nechat ve vodě jen chvíli. Kamínky a štrasy jsou citlivé."

Kdy je vhodné se objednat na první zkoušku?

Pokud se rozhodnete pro ušití plavek na míru, pak je ideální se s předstihem objednat na zkoušku. Pokud půjdete za odborníkem, který se na šití plavek pro fitness kategorie specializuje, pak Vám určitě s výběrem dobře poradí. Co se týká včasného objednání, je to velmi individuální podle výrobce. U Karnabel je to většinou tak, že čím dříve se objednáte, tím lépe. Někdy závodnice píší i půl roku dopředu, a tak se obsazují jednotlivé termíny do té doby, než se vyhlásí stopka.

Ke Karnabel jsem se objednala dva měsíce před závody, kontaktovala jsem ji prostřednictvím Facebooku a domluvily jsme se na zkoušce. Vzhledem k tomu, že Karnabel šije v Chocni, spojila jsem její návštěvu i s příjemným výletem.

Co si vzít na zkoušku s sebou?

Na zkoušku potřebujete co nejmenší kalhotky, takže ideálně tanga, která se schovají pod spodní díl plavek. Budete si zkoušet jednotlivé střihy, pokud tedy přijedete na zkoušku v kraťáskách, bude se velmi těžko vybírat ten správný střih. Dále si vezměte závodní boty nebo boty na vysokém podpatku. Je také dobré na zkoušku nevolit výrazné líčení, neboť třeba červená rtěnka může ovlivnit výběr barvy plavek.

Jak dlouho trvá zkouška?

Protože jsme vybíraly opravdu dlouho, aby mi vše sedělo, zkouška trvala asi 3 hodiny. Ptala jsem se, zda je to normální čas. Bylo mi řečeno, že to je individuální. Jsou zákaznice, které vybírají 40 minut komplet, ale také zákaznice jako já, u kterých to trvá až 4 hodiny. Zřejmě jsem ten složitější případ. Měla jsem ale z výběru dobrý pocit - hlavně z Karnabel, která na mě nespěchala, takže jsem mohla být během celého výběru naprosto v klidu.

Jak dlouho trvá ušití?

U Karnabel je to zhruba 3 týdny, pokud je ale nějaký urgent, je velmi vstřícná a snaží se pomoci, aby závodnice měly svoje plavky včas. Někdy se také stane, že je potřeba i nějaká finální úprava - většinou na první zkoušce nemáte finální formu, s tím Karnabel samozřejmě počítá. Nejdůležitější jsou pro ní spokojené zákaznice, a proto se vždy snaží vycházet maximálně vstříc.

O Karnabel

Jak jsem již zmiňovala, o Karnabel jsem se dozvěděla díky doporučení trenéra a dalších závodnic. Také jsem její plavky často vídala na soutěžních pódiích, a proto jsem neviděla důvod, proč se jí také nesvěřit do rukou. Protože jsem byla zvědavá, jak se k tomuto podnikání dostala, tak jsem se jí kromě výběru plavek zeptala i na pár zajímavostí.

Jak jsi se k tomu dostala?

Sama jsem si pár závodů vyzkoušela. Vždy jsem si plavky ušila sama. Na závodech jsem se pak setkala s velmi pozitivními reakcemi, a tak jsem se rozhodla jich pár ušít na prodej. Chytlo se to a zákaznice začaly chodit samy.

Jak dlouho podnikáš?

Už je to přes dva roky. Začínala jsem s pár látkami, s malou dcerou na mateřské. Doma v obýváku jsem vyřizovala objednávky.

Co ty a sport? Dříve jsi se zúčastnila pár závodů, jak to máš teď?

Času je opravdu málo, priority se přesunuly. Nyní mě plně vytěžuje a čas naplňuje rodina a práce. Dříve jsem chodila cvičit třeba 5x v týdnu, teď tak 1 - 2x týdně, jdu se tam spíše jen odreagovat. Chodíme s manželem, takže je to dobrá společná aktivita. Jestli se ještě k závodění vrátím, nevím, možná i jo, ale je to dřina - každodenní životní styl, nejde to dělat napůl. Ale ke kulturistice mám velmi blízko a jsem moc ráda, že jsem v oboru alespoň prostřednictvím svých plavek.

Přemýšlíš nad rozšířením firmy nebo přesunem do Prahy nebo zahraničí?

Tak do zahraničí šiji v současné době docela často, zejména na doporučení závodnic. Co se týká rozšíření firmy, je to pro mě velká neznámá, protože zatím to mám dané tak, že všechny plavky procházejí mojí kontrolou. V současné době mám tým šesti lidí, kteří mi pomáhají se šitím základů, zdobení pak však zůstává na mně nebo mém manželovi a sestře, kterým věřím. I tak ale každé plavky detailně procházím, kontroluji a doupravuji. Zároveň stále ještě většinu z nich zdobím sama. To by při rozšíření nebylo udržitelné. Přeci jen si zakládám na kvalitě a chci, aby to tak i zůstalo. To radši budu vyrábět v menším množství. Je to ruční práce, vlastně takový šperk na zakázku. Prostě chci, aby mé zákaznice byly s výsledkem naprosto spokojené. To je mým cílem.


Díky tomu, že si přípravou na závody Karolína Bělohlávková prošla také, je to na celém jejím přátelském přístupu značně znát. Nejen že dokáže skvěle poradit, je při výběru i velmi trpělivá, ochotná a energická a má pochopení, když jste v dietě. :-) Nejvíce jsem obdivovala její lidský přístup a zápal pro věc. Je vidět, že svou práci miluje a to se na výsledku vždy projeví.

Kontaktovat ji nebo se na cokoliv zeptat můžete na jejím Facebooku, Instagramu nebo internetových stránkách.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.09.20:40Minion - článek, děkuji! Opravdu podrobný, oceňuji to! *1* +1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra