Reklama:

Cross League
- liga, která zde ještě nebyla

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V krátkém rozhovoru bychom Vám rádi představili nový český projekt, který má minimálně evropské ambice. Řeč je zde o projektu s názvem Cross League. Jedná se o osmidílnou sérii ligových workoutů, která vyvrcholí příští rok v červenci v Ostravě velkolepými závody "The Cross League Finals", kam se kvalifikuje pouze dvacet nejlepších atletů z každé kategorie. A že je opravdu o konkurenci mezi závodníky postaráno! O představení projektu jsme požádali Tomáše Bystroně, jednoho ze zakladatelů Cross League.

Můžete se našim čtenářům představit?

Jmenuji se Tomáš Bystroň, je mi 24 let a jsem certifikovaný CrossFit level one trainer a trenér působící v Ostravě. Jsem také crossfitový atlet působící na česko-slovenské crossfitové scéně a jeden ze zakladatelů nové ligy s názvem Cross League, která se v těchto dnech právě rozjíždí.

Tomáši, co je to vlastně Cross League? Můžeš nám projekt přiblížit?

Od doby, kdy v roce 1995 v Americe vznikl tento sport, se po celém světě koná celá řada různých crossfitových závodů. Nejprestižnějším z nich jsou určitě CrossFit Games. Je snem asi každého se na takové závody někdy dostat, ale zatím se to ještě nikdy nikomu od nás nepodařilo. Pak jsou tady další desítky závodů, které se pravidelně pořádají u nás v Čechách. Ale všechno to je pouze jednodenní záležitostí. Problém jednorázových závodů je, že v nich rozhoduje aktuální forma, a ne celková výkonnost atletů. Vyhrát jeden závod může s trochou štěstí každý. Proto mě napadlo uspořádat něco, co funguje skoro v každém jiném sportu, a to celoroční ligu, která by prověřila opravdovou výkonnost atletů v dlouhodobém horizontu. Tato liga pak bude zakončená takovým, dá se říct, mistrovstvím, kam se probojují jen ti nejlepší a rozdají si to o titul "The Fittest of Cross League". Tak vznikl projekt Cross League.

Jak dlouho jste projekt připravovali?

Prvotní myšlenka je stará více než 12 měsíců. Příprava ligy nám zabrala spoustu času. Bylo potřeba vytvořit systém ligy, bodování, stanovit pravidla, obchodní model, dát dohromady tým programátorů a grafiků, který vše vytvoří, protože liga bude fungovat on-line. Museli jsme nalézt partnery, tváře a mnoho dalších věcí. Byla toho spousta, co jsme museli zvládnout, ale konečně nadešel čas, kdy je vše na samém konci příprav. Tento projekt se rozjíždí a brzy startuje.

Nyní jste tedy ve fázi, kdy už jsou přípravy kompletní a čeká se jen na registrace atletů?

Přesně tak, v pátek jsme zprovoznili a pustili do světa facebookové stránky a postupně tam přidáváme všechny informace. Stali jsme se také partnerem závodů Czech Beast 2016 v Praze a v sobotu jsme tam projekt poprvé oficiálně představili. Reakce byly skvělé. Máme z toho moc dobrý pocit. Nyní jsme ve fázi, kdy probíhá registrace a hlásí se nám první atleti. Ostrý start ligy je naplánován na 1. říjen 2016, kdy budou zveřejněny první dva workouty. Už se nemůžu dočkat.

Jak vlastně liga bude fungovat?

Liga bude fungovat on-line. Každý měsíc vypíšeme na crossleague.eu dva workouty, jeden bude zaměřený více na kondičku a gymnastiku, druhý vždy spíše na sílu a vzpírání. A to proto, aby se prověřovala celková zdatnost a komplexnost atleta. Po zveřejnění budou mít atleti 21 dní na to, aby je splnili. Splnit workouty znamená provést oba předepsané výkony a nahrát se při tom na mobil, tablet, kameru apod. (každý výkon zvlášť) a video následně nahrát na internet. Výsledky obou výkonů, například čas nebo váhu zaznamenají do svého vlastního profilu na webu a k oběma výkonům přidají link na video. Poté naše komise rozhodčích všechny videa zkontroluje a systém pak automaticky provede porovnání všech výkonů a sestaví tzv. "leaderboard" (žebříček) podle jednotlivých kategorií. Leaderboardy se budou po jednotlivých kolech aktualizovat, takže všichni atleti uvidí své aktuální pořadí v lize, a to po celou dobu sezóny. Vyvrcholením celé ligy bude to, co se uskuteční na samém konci sezóny. A to velkolepé závody "The Cross League Finals" v Ostravě pro 20 nejlepších atletů z každé kategorie. A když říkám velkolepé, mám na mysli závody, které u nás ještě nemají obdoby. Naším cílem je, aby se každý atlet, který se na tyto závody dostane, cítil jako na vrcholu a na takovém mistrovství.

Zmínil jsi kategorie, kolik kategorií bude liga mít?

V úvodní sezóně budou atleti rozčleněni do čtyř kategorií - dvou mužských a dvou ženských. Pro muže i ženy jsou vypsány kategorie ELITE a SPORT. V příštích letech máme v plánu rozjet také kategorie MASTERS a TEAMS.


Kategorie ELITE

Je určena pro všechny pokročilé atlety, kteří již mají zkušenosti se závody, zvládají všechny základní předepsané váhy, nepotřebují tzv. "scaling" (úpravy vah) a zvládají také všechny prvky gymnastiky a vzpírání. Atleti závodící v kategorii ELITE by měli bez problémů zvládat následující cviky:

 • 5 ring / bar muscle-ups
 • 15 chest to bars
 • 20 handstand push-ups
 • 15 thrusters 60 / 40 kg
 • 1 clean & jerk s 1,3násobkem tělesné váhy
 • 1 snatch s 1násobkem tělesné váhy
 • 10 overhead squats
 • 20 alternating pistols

Kategorie SPORT

Je určena pro všechny začínající atlety, kteří ještě nemají takové zkušenosti se závody, potřebují tzv. "scaling" (úpravy vah) a necítí se ještě na závodění v elitní kategorii. Atleti, kteří mají zájem závodit v kategorii SPORT by měli zvládat následující cviky:

 • 5 handstand push-ups
 • 5 chest to bars
 • 15 pull-ups
 • 30 push-ups
 • 15 thrusters 40 / 25 kg
 • 1 clean & jerk s 0,8násobkem tělesné váhy
 • 1 snatch s 0,6násobkem tělesné váhy
 • 10 overhead squats s 0,6násobkem tělesné váhy


Kdo se do ligy může zaregistrovat?

Cross League je koncipována jako otevřená liga, do které se může přihlásit úplně každý! Elitní atleti, vrcholoví i amatérští sportovci, členové speciálních vojenských jednotek. Prostě všichni, kdo crossfitem žijí, chtějí závodit, porovnávat se a být vidět, a to nejen sportovci z České republiky a Slovenska. Do ligy se zapojí i mnoho atletů ze sousedního Polska.

Kde se mohou zájemci registrovat?

Registrace do Cross League je úplně jednoduchá a probíhá přímo na webu. Hned na úvodní stránce je odkaz "register now". V průběhu registrace budou atleti požádáni o osobní údaje, o vyplnění tabulky svých výkonů a o výběr jedné ze čtyř kategorií, ve které budou chtít závodit. Proces registrace končí on-line úhradou registračního poplatku ve výši 40 euro. Za registrační poplatek se můžete nejen stát účastníkem ligy a zúčastnit se všech 16 workoutů, ale také na jednom místě prohlížet detailní profily všech atletů včetně těch nejlepších, také jejich exkluzivní videa. Dále přispívat příspěvky v diskuzním fóru Cross League a později bude i on-line chat mezi účastníky. V tom bude náš server crossleague.eu opravdu unikátní.

Na začátku jsi zmínil ambasadory. Můžeš prozradit, kdo všechno jsou tvářemi nové ligy?

Určitě. Jsem strašně pyšný, že ambasadory nové ligy jsou opravdu ti nejlepší atleti ve střední Evropě. Z České republiky jsou to Filip Trojovský, Petr Schlegel, Michal Mička, Michal Merganič, Michal Velkov, Karel Polzer, Jakub Hanzlík a Michaela Palová. Ze Slovenska jsou to zatím Onřej Tencer a Karin Freyová. Z Polska to budou Pawel Czaplicki, Joanna Luty, ale to není vše. Momentálně jednám s dalšími atlety z Polska, kteří se ligy zúčastní a dostanou ji mezi polské crossfitery. Příští týden také vyjde upoutávající promo video, na kterém už se všemi tvářemi dlouho pracujeme. Máte se opravdu na co těšit!

Co bys na závěr vzkázal našim čtenářům?

Pokud milujete tento sport a dáváte do něj spoustu sil a Vašeho času, nastal čas udělat další krok a posunout své úsilí o úroveň výš. Cross League Vám umožní porovnat se se všemi atlety najednou, být vidět, motivovat nejen sebe, ale i ostatní, stále se zlepšovat a posouvat dále! Ukažte všem, že na to máte, buďte součástí jedinečné komunity a stůjte při rozvoji projektu, který dostane česko-slovenskou crossfitovou scénu na vyšší úroveň!

Veškeré info o Cross League najdete na crossleague.eu nebo na Facebooku.


Cross League - upoutávka
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie