Reklama:

Czech Beast Challenge 2016
- naposled tak, jak jej známe?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Když David Egydy v neděli odpoledne na soutěži Czech Beast Challenge 2016 prohlásil, že si dá pauzičku od moderování a půjde si v rychlosti zakousnout své první jídlo dne, zřejmě se našli závodníci, kteří by v tu chvíli nejradši zakousli jeho. Pátý ročník největší české crossfitové soutěže měl totiž víc vad na kráse, než se dá i s oběma přimhouřenýma očima přehlédnout.

Den 1 - sobota

V sobotu 3. 9. 2016 ráno ještě všechno vypadalo slibně. V areálu pražského přírodního koupaliště Džbán bylo pro velký crossfitový závod všechno připraveno, počasí bylo tak akorát, stánek Red Bullu byl zásoben dostatečným množstvím energie sbalené v plechu pro případ, že by závodníkům nebo divákům došla jejich vlastní. Po hřišti a okolních zelených plochách se potulovali značkově odění sportovci, mezi nimi poletovali bedňáci v modrých tričkách, rozhodčí ve žlutých, sem tam problesklo červené tričko hlavních pořadatelů. Z dálky celé to hemžení vypadalo jako velký pestrobarevný tetris s velkým neonovým nápisem Reebok coby kulisou.

I vlastní závod začínal příjemně. Pětikilometrový terénní běh vedl hezkým prostředím Divoké Šárky, následné plavání v přírodním koupališti Džbán bylo po atletickém začátku prima osvěžením, jenže... Hned v úvodním WODu přišla první větší nepříjemnost. Celý jeden heat se na trati běžecké etapy ztratil a musel si disciplínu zopakovat. Místo vypsaných 5 km si tak závodníci nešťastné skupiny dali hned dvojnásobnou kilometráž, což na startu náročného dvoudenního závodu rozhodně nepotěší.

WOD 1 - Fish and Chips

 • 5 km trail run
 • 200 m plavání

WOD 2 - Death by Thruster Row Infected
10 minut EMOM

 • thrusters (v 1. minutě 1 thruster, ve druhé 2 atd.) 60 / 40 kg
 • zbývající čas do minuty veslování

O náročnosti kombinace thrusterů s veslem v desetiminutovém EMOMu výmluvně vypovídá to, že jej celý dokončil pouze jediný atlet z elitních mužů, a to Ondřej Pokorný. Třetí WOD elitních mužů pěkně okořenil zapálený souboj špičkového slovenského atleta Jozefa Porubského s výraznou osobností českého crossfitu Filipem Trojovským. Oba atleti se při workoutu postavili "face to face" a ukázali bitvu, která zvedla divákům tep. Filip hnaný vpřed svou zaťatostí, Jojo povzbuzovaný mohutným fanklubem, který jako by vypadl z rozjetého fotbalového kotle. Vítězství ve workoutu si nakonec po napínavém boji vychutnal český borec.

WOD 3
na čas
časový limit 8 minut

 • GTO (ground to overhead) + OHS (overhead squat)
  elite men 80, 90, 100, 105, 110, 115, 120, 125, 130, 135 kg
  elite women 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95 kg

Zatímco soutěžící kategorie Elite, Masters a Teams si v sobotu odbyli tři workouty a další nálož je čekala v neděli, pro závodníky divize Sport byl Czech Beast Challenge pouze jednodenní záležitostí a všech pět workoutů museli "pokousat" během jediného dne. Že se náročnost této kategorie posunula od loňska přímo o světelný rok, bylo patrné již z obtížné kvalifikace, ovšem závodní workouty byly ještě těžší, než se očekávalo. Zejména finálová trojkombinace u někoho vzbudila až rozhořčení, že tohle už bylo vážně trochu moc.

"Ano, zaslechl jsem nespokojené hlasy," říká k tomu tvůrce WODu David Egydy. "Ale spousta lidí mi také říkala, že to byly super workouty a že se jim líbily. CrossFit není možné sestavovat podle toho, co se komu líbí, ale zda to dává smysl jako test fyzické připravenosti a pro celkové uspořádání programu. Je fakt, že finále se skládalo ze tří workoutů, ale byly docela krátké, takže se to podstatně nelišilo od jiných ročníků Czech Beast. Závodníci spíš možná byli překvapení tím, že už to není Sport kategorie jako dřív. Tentokrát byla drsnější než loni, ale předem jsme upozorňovali, že letos se bude více podobat kategorii Elite."

Svými výkony se elitě vůbec nejvíce přiblížili Dorota Dziková a Tomáš Brázda, kteří se stali vítězi kategorie Sport.

Den 2 - neděle

Jestliže sobota ještě tak nějak odsýpala, v neděli začala organizace váznout výrazněji. Závodníky rozhodně nepotěšilo, že se až pozdě v noci ze soboty na neděli dozvěděli, kdy budou druhý soutěžní den startovat, během soutěže samotné se pak měnily váhy ve workoutech, rozhodčí podávali závodníkům rozdílné informace a vznikaly zmatky, které na náladě nikomu nepřidaly. Organizátoři zažívali, že když se nedaří, tak se nedaří a byli pod velkým tlakem, aby závod dotáhli. Obzvlášť obtížnou úlohu měl hlavní organizátor David Egydy, který celou soutěží moderátorsky prováděl. Nutno říct, že v tomto ohledu odvedl naprosto profesionální výkon, ovšem zároveň musel řešit problémy, které během závodu naskakovaly. Na otázku, proč se tolik věcí nedařilo, David Egydy odpovídá:

"Příčin bylo více. Projevila se naprostá nesouhra mezi hlavními organizátory, k tomu zapůsobil i fakt, že jsem většinu věcí dělal opět sám a vše se dělalo na poslední chvíli. Jako tým jsme vyhořeli a nespolupracovali. A když se připojily problémy s nedostatkem vybavení a muselo se začít improvizovat, vše se začalo sypat jako domeček z karet. Časový harmonogram se nedařilo dodržet od samého počátku a mezi lidmi nastal chaos. Naštěstí se nám podařilo chod závodu udržet a atmosféra byla po většinu víkendu fajn. Bylo dokonce hodně lidí, kteří mi psali, že děkují za super závod, že si to užili." I přesto, že ne všichni byli nespokojení, si David Egydy uvědomuje, že tímto způsobem už dál pořádat soutěže nechce. Z toho důvodu zvažuje ukončení projektu Czech Beast Challenge ve formě, jak jej známe nyní.

WOD 4
2 kola

 • 2 minuty 400 m běh + max effort heavy rope double unders
 • 1 minuta max effort STOH (shoulder to overheads) 60 / 40 kg
 • 1 minuta max effort pull-ups
 • 1 minuta max effort box jump overs
 • 1 minuta odpočinek

WOD 5

 • farmer's walk 80 m, 60 m, 40 m, 20 m + 20 m handstand walk
  elite men 40, 60, 80, 100 kg
  elite women 30, 40, 50, 60 kg

WOD 6
časový limit 10 minut
pistols over the bar + snatch pyramide

 • 10 pistols + 10 snatches 50 / 30 kg
 • 10 pistols + 8 snatches 60 / 40 kg
 • 10 pistols + 6 snatches 70 / 40 kg
 • 10 pistols + 4 snatches 80 / 50 kg
 • 10 pistols + 2 snatches 90 / 60 kg

I když vše neprobíhalo úplně ideálně, závodníci se snažili nenechat se rozhodit a podat co nejlepší výkon. To platilo i pro disciplíny, se kterými se zde bojovalo nejvíc. Mnozí se těžce trápili s dvojskoky s lanovým švihadlem, který je výrazně pomalejší a těžší než obvykle používané švihadlo lankové, rozruch způsobily i muscle-upy se zátěží. Jako zátěž zde měl fungovat šestikilový slam ball držený mezi nohama a atleti museli hledat techniku, jak muscle-up provést, aniž by jim míč ze sevření nohou vypadl. Již tak těžký cvik tak dostal ještě úplně nový rozměr. Finále vyždímalo ze všech účastníků poslední zbytky sil, odjet po workoutu Heavy Duty ještě 150 wall ballů už bylo jen otázkou vůle.

WOD 7

finále A - Heavy Duty
AMRAP 10 minut

 • 2 axle bar deadlifts 120 / 80 kg
 • 4 weighted muscle-ups (6 kg ball)
 • 6 ball to bars 9 / 6 kg
 • 8 target burpees
 • 2 minuty odpočinek

finále B - Karen
časový limit 8 minut

 • 150 wall ball shots 9 / 6 kg

Nejvíce fyzické i psychické odolnosti prokázal během dvoudenního klání slovenský závodník Jozef Porubský, který vyhrál kategorii Elite muži, z elitních žen dosáhla prvenství Karin Freyová, závodnice rovněž ze Slovenska. Česká nejlepší atletka Michaela Palová obsadila výborné druhé místo, ovšem se svým výkonem nebyla spokojená. "Jsem zklamaná, na soutěži jsem zdaleka nepředvedla své stabilní výkony. Momentálně mám problémy s tréninkovou motivací a očekávala jsem, že právě tento závod to změní, nakopne mě. Spíš než chuť dát do toho všechno jsem ale měla v hlavě, ať už je to za mnou." Michaelu čekají v říjnu další dva velké závody - Cyprus Throwdown a Champions Day, kde si snad česká závodnice spraví chuť. "Po třech neúspěšných závodech bych se chtěla opět vrátit zpět a více bojovat o první příčky," uvedla ke svým plánům.

Těžké bitvy probíhaly i v kategorii Masters žen a mužů. Z žen si došla pro zlato s bezpečnou převahou Frida Tóth, ze souboje dvou masters závodníků vyšel vítězně Artur Komorowski. V soutěži týmů se moc napětí z toho, kdo bude první, nekonalo. Tým Dragon Ball svým soupeřům nedal žádnou šanci, vyhrál s jedinou výjimkou všechny soutěžní workouty a došel si pro jednoznačné vítězství.

Svůj jednodenní závod si v neděli užili i závodníci kategorie Rookies určené atletům mladším 18 let. Zde se představil i Jan Vantuch, velká naděje českého CrossFitu "vyrůstající" v Colliery CrossFit Ostrava. Jan již v minulých letech zaznamenal výrazné úspěchy na celosvětové soutěži Reebok CrossFit Games a své kvality potvrdil i na pražské soutěži, kde se mu podařilo získat zlato. Zatímco závodníci ostatních kategorií si stěžovali na to, že některé WODy byly příliš těžké, Jan si postesknul zcela opačně. "WODy se mi líbily, ale mohly být trochu těžší (těžší činka, pokročilejší gymnastika), ale s tím jsem musel počítat, když jsem šel do teens kategorie." A co mladého závodníka v letošním roce ještě čeká? "Chystám se na poslední závody v tomto roce, na Cyprus Throwdown 2016. Na tyhle závody si dělám velké naděje, opět budu v teens kategorii, navíc jsem tam byl i minulý rok, takže vím, do čeho jdu. Závody se uskuteční 8 - 9. října, držte palce!"


Rozhovor s vítězem mužské kategorie Elite - Jozefem Porubským

Jojo, jak jsi byl spokojený s letošní soutěží Czech Beast Challenge?

Celkový dojem byl dobrý, vyhrál jsem, takže jsem spokojený. Z mé strany se dala určitě řada věcí udělat lépe, ale je to přece jen soutěž, kde se vždy vyskytnou nečekané situace, na které je třeba se rychle adaptovat. Co se týká samotné soutěže, musím říct, že oproti minulému roku měla víc organizačních chyb. Workouty se mi ale líbily, testovali jsme všechno od běhu, přes plavání, technické věci s činkou až po gymnastiku, to je podle mě důležité. Vím, že lidé si na určitě věci stěžovali, ale já osobně si nemyslím, že muscle-upy s medicinbalem jsou něco absurdního, právě naopak. Je to dobré ověření gymnastické zručnosti s neobvyklou zátěží.

Který se soutěžních workoutů sis nejvíc užil a který tě nejvíc štval?

Neštval mě žádný, ale nejnepříjemnější pro mě byl druhý WOD, a to thruster s veslováním. Nepříjemná kombinace cviků, kde nikdo neměl šanci utéct před bolestí. Nejvíc jsem si užíval workout s overhead squaty, kde jsme šli s Filipem Trojovským "head to head" a tlačili se. Stejně tak finále, kde už každý z nás odevzdával všechno, co nám zůstalo.

Koho jsi vnímal jako nejtěžšího soupeře, co byla nakonec ta kvalita, která tě dostala na první místo?

Konkurence byla silná, myslím, že mi na paty nejvíc dýchal Ondřej Pokorný. Naštěstí se mi potom podařilo vzdálit se a vytvořit si relativně bezpečný náskok. Myslím, že mojí výhodou byla konzistence. Většinou jsem skončil workout na předních místech, nikdy horší než šestý, dva workouty jsem vyhrál. Na konzistenci si potrpím, protože myslím, že crossfitový atlet nemůže mít výrazné slabé stránky, musí umět zdolat jakoukoli překážku. Tím se řídím i při upravování mého programu, také to plánuji využívat při tvorbě nového on-line programmingu, na kterém pracuji. Brzy jej budu spouštět pro veřejnost.

A poslední otázka, kde jsi vzal ten svůj neuvěřitelný fanklub?

Můj fanklub je moje rodina. Jsou to lidé z mého gymu CrossFit Nitra a z CrossFit Pressburg gymu. Jsou to lidé, se kterými trávím prakticky každý den a snažím se jim každý den odevzdat všechno, co mám. Oni se zase snaží odevzdat všechno, co mají mně. Jsem za to neuvěřitelně vděčný. Musím upřímně říct, že takhle silnou komunitu, jakou mám kolem sebe, jsem na žádné soutěži neviděl. Není to vůbec náhoda, je to důkaz toho, že děláme věci správě. Žádný hate, jen tvrdá práce a soudržnost.


Rozhovor s vítězkou ženské kategorie Elite - Karin Freyovou

Karin, jak dlouho se věnujete CrossFitu, kdy jste v něm začala závodit?

CrossFitu se věnuji asi tři roky, ale první soutěž jsem absolvovala minulý rok na podzim (Slovak Throwdown), takže soutěžně se tomuto sportu věnuji první rok.

Co hodnotíte jako svůj dosavadní největší CF úspěch?

Největším úspěchem pro mě bylo to, že jsem se dostala na Central Europe Throwdown, kde jsem skončila na 4. místě v konkurenci opravdu dobrých atletek.

Co se Vám líbilo na soutěži Czech Beast Challange?

Na Czech Beast Challenge se mi líbilo, že soutěž byla dvoudenní, což je o dost náročnější fyzicky i psychicky než jednodenní akce. Příjemné bylo i to, že jsem tam měla možnost potkat a poznat spoustu nových lidí.

Co se Vám naopak na Czech Beast Challange nelíbilo?

Vím, že uspořádat velkou soutěž není jednoduché, hlavně z organizačního hlediska. Stane se, že na to doplatí nejen atleti, ale také lidé, kterých si vážím za to, že se snaží o rozvoj tohoto sportu. Proto nechci hodnotit soutěž negativně, ale kdybych mohla, tak bych asi změnila složení některých workoutů.

Každopádně tento závod jste vyhrála a dostala se i přes nejlepší českou atletku Míšu Palovou. V čem jste byla lepší?

Míša má projetých spoustu špičkových soutěží a určitě je zkušenější, ale hodnotit, v čem jsem lepší a v čem horší, to se moc nedá, protože každá atletka, ať už v horším či lepším heatu, může něčím překvapit, proto mám velký respekt před každou jednou soutěžící.


Výsledky soutěže Czech Beast Challenge 2016

Kategorie Elite
pořadí muži pořadí ženy
1. Jozef Porubský 1. Karin Freyová
2. Ondřej Pokorný 2. - 3. Michaela Palová
3. Petr Schlegel 2. - 3. Soňa Karásková

Kategorie Sport
pořadí muži pořadí ženy
1. Tomáš Brázda 1. Dorota Dziková
2. Krzysztof Pientka 2. Kateřina Kavanová
3. Tomáš Šleis 3. Natalie Cholevová

Kategorie Masters
pořadí muži pořadí ženy
1. Artur Komorowski 1. Frida Tóth
2. Radek Hadrovský 2. Marika Hudzíková
3. - 3. Simona Černá
4. - 3. Petra Mlejnková

Kategorie Rookies
pořadí jméno
1. Jan Vantuch
2. Nina Ladvenicová
3. Jiří Leiner

Kategorie Teams
pořadí tým
1. Dragon Ball
2. Crossfit HomeTown
3. Crossfit Praha

Kompletní výsledky jsou k nalezení na www.wodrock.cz


Czech Beast Challenge 2016 - sobota


Czech Beast Challenge 2016 - neděleLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra