Reklama:
Vitamíny a minerály pro imunitu
Vitamín D3, multivitamíny a minerály, ale třeba i probiotika. Klikněte zde.

Czech Workout Battle 2016
ve freestylu vyhrál Tomáš Labaj

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Je neděle odpoledne 24. července 2016. Teplý vzduch se táhne jako karamel, dusno svým těžkým zadkem zasedlo krajinu a nechce se hnout. O něco příjemněji je ve stínu u rybníka, ale i tam vládne silně ospalá nálada. Situace se začne měnit krátce po druhé hodině. Stojaté bezvětří rozvlní rytmické beaty z reproduktorů, poklid pročísne nabuzený hlas z mikrofonu, něco se začíná dít.

Hudba láká k hřišti se zářivě žlutými hrazdami a bradly. Uprostřed stojí svalnatý černý kluk a snaží se na jednu z hrazd upevnit gymnastické kruhy. Kolem hřiště posedávají či postávají desítky vyletněných mladých lidí, povídají si nebo hypnotizují displej telefonu. Některé hlavy se v kšiltovkách se štítkem otočeným dozadu pohupují v rytmu vyhrávajícího hip-hopu, některé nohy obuté v žabkách zaznamenávají rytmus songu do prachu pod lavičkou. Vládne tu bezstarostná letní pohodička, kterou oživí tři kluci, co přijdou na hřiště. Obsadí hrazdu a začnou předvádět vážně těžké cviky. Jsou hustí. Obrázek jako z Harlemu, říkáte si? Jo, celkem by to sedělo, kdyby dva ze tří borců nebyli bílé kůže a nemluvili česky.

Takže ne, tohle se neděje v Americe, ale v Čechách. Hřiště se žlutými hrazdami se nenachází na newyorském předměstí, ale v areálu olomouckého klubu Kaprodrom. Tři do půl těla svlečení týpci si sem nepřišli jen tak náhodou zacvičit, ale přijeli udělat exhibici a soudcovat soutěž Czech Workout Battle 2016. Těmi třemi jsou Adam Raw - hlavní organizátor akce, Martin Mikušek - česká špička classics workoutu a Freddie Addison - světová špička v kompletním weighted rawliftingu a classic oldschool calisthenics workoutu a zároveň hlavní host olomouckého battlu. Ačkoli je Freddie v současné době zástupcem a generálem Raw Workoutu v Německu, přece jen původně pochází z Texasu, a tak na zdejší hřiště přináší tak trochu americký "šmak".

Po úvodní exhibici už startuje vlastní soutěž, jejíž první úkol je jasný - udělat co nejvíc striktních muscle-upů. Na slovo strikní je přitom kladen zvláštní důraz: "Dávej si pozor na ty nohy," upozorňuje co chvíli závodníka některý z českých porotců. Freddie se omezuje pouze na souhlasné, či zamítavé pokývání hlavou. Zatímco porota nikoho nešetří a nelítostně osekává každé ne zcela precizně provedené opakování, oba komentátoři Jan "Cibo" Cibík i Matěj "Ladys" Landecký z RVL týmu se snaží závodníky co nejvíc podpořit: „Ještě jeden, pojď, pro sebe!“ hecují každého, kdo právě na hrazdě bojuje o poslední opakování. A ono to funguje! Povzbuzovaný se většinou ještě hecne a alespoň jedno opakování navíc ještě vytáhne. Nejlepšího výkonu dosahuje Marek Matis z Karviné, který porotě ukáže čtrnáct dokonale striktních muscle-upů jako vystřižených z příručky. Luxusní výkon!

Když kluci docvičí, objeví se pod hrazdou holka. Co ta tady chce? Muscle-upy nejsou nic pro ženský, však ty většinou nedají ani pořádný shyb. Jenže rudovláska Monika Najdenovová všem vyrazí dech. Vysolí rovných jedenáct muscle-upů, čímž si vyslouží ještě větší obdiv a respekt, než kdyby byla chlap.

Druhou částí závodu je freestyle. Dopředu bylo avizováno, že battle bude silně preferovat oldschool styl klasického workoutu, ale organizátor to před závodem raději ještě připoměl: "Chceme vidět set sestavený z co nejlépe spojených a provedených prvků klasického workoutu. Akrobacii nebo triky v podobě otoček, spinů a přeskoků si klidně zařaďte, ale nebudou vám za ně počítány žádné body," upozorňuje přítomné Adam Raw.

Freestyle začíná hrazdou, ve druhém kole pak přijdou na řadu bradla, volitelně v kombinaci s monkey barem. Drtivá většina závodníků, vlastně všichni kromě jednoho, spadají do nejlehčí váhové kategorie limitované váhou 75 kg . Není divu. Kdo trochu ví "vo co go", přesně chápe, že spojit obtížné prvky do jediného delšího setu je úplně jiná disciplína, když vážíte 60 kg, nebo když máte skoro metrák. V tomto světle nikoho neudiví, že ten nejtěžší set battlu předvedl nejlehčí závodník vážící pouhých 55 kg - Tomáš Labaj z Karviné. Vidět full planche a další lahůdky v jeho podání byl zážitek, který ocenila i porota. Tomáš se stal vítězem freestylu ve své kategorii.

Jak dlouho asi tak trvá, než se člověk naučí tak těžký cvik, jakým je planche? "Já jsem se ho učil půl roku," říká Tomáš Labaj a prozrazuje zároveň, jak se nové prvky učí: "Když se chci naučit nějaký nový cvik, zkouším ho pořád a pořád dokola. Teď právě pracuji na hodně těžkém triku jménem Hafesto (backwards muscle-up). Už ho skoro mám!"

Na to, jak často trénuje, odpovídá Tomáš lakonicky: "Trénuji skoro každý den. Všude, kde se dá. Workouteři to znají. Kde je nějaká tyč, už se vlaje. Na každé značce, plotu nebo hezkém plácku se dá něco vymyslet."

Možná že úplně stejně to má i Peter Pribula, vítěz váhové kategorie 75 - 85 kg. Ten byl sice jediným zástupcem své kategorie, ale i když měl vítězství předem v kapse, tak bojoval. Byl to právě on, kdo předvedl stojku na vysoké rovné hrazdě, která patřila k tomu nejtěžšímu, co bylo na tomto battlu k vidění.

Svou troškou přispěly do mlýna i dvě ženské závodnice - Monika Najdenovová a Petra Vašíčková. Vyhrála Monika, které i po muscle-upech zbyly síly, a tak si při vyhlašování běžela pro zlatou medaili hned dvakrát.

"Tak to je všechno," uzavřel akci Matěj Landecký aka Landys, když skončilo vyhlašování. Ale ještě to nebylo všechno. "Workout!" zařval nečekaně do mikrofonu a diváci hned pochopili. "Workout!" odpověděli sborově. "Workout!" přidal Landys. "Workout," vrátili mu ještě silněji všichni přítomní. "Workout!" zaznělo do třetice a odpověď davu se roznesla daleko do kraje. Byla to silná chvilka, ale snad ještě lepší bylo to, co následovalo. Všichni se vrhli na hrazdy a začala skutečná nefalšovaná workout jam session.

Hlavním sponzorem akce byla společnost RVL13, hlavním organizátorem Adam Raw.


Freestyle

Freestyle - kategorie do 75 kg
pořadí jméno body (hrazda/bradla/celkem)
1. Tomáš Labaj 27 / 27,5 / 54,5
2. Michal Kaláb 27 / 25 / 52
3. Aleš Kubík 25 / 25 / 50
4. Dominik Holek 24,5 / 21 / 45,5
5. Marek Matis 21,5 / 21 / 42,5
6. Tomáš Dobeš 23 / 15 / 38
7. Michal Valica 21 / 15,5 / 36,5
8. Petr Procházka 18 / 18 / 36
9. Lukáš Knobloch 18 / 15,5 / 33,5
10. Tomáš Posedník 15,5 / 15,5 / 31
11. Daniel Hurta 20 / - / 20

Freestyle - kategorie 75 - 85 kg
pořadí jméno body (hrazda/bradla/celkem)
1. Peter Pribula 22,5 / 21 / 43,5

Freestyle - ženy
pořadí jméno body (hrazda/bradla/celkem)
1. Monika Najdenovová 27 / 27 / 54
2. Petra Vašíčková 22 / 22 / 44


Striktní muscle-ups

Striktní muscle-ups na počet - kategorie do 75 kg
pořadí jméno počet opakování
1. Marek Matis 14
2. - 3. Michal Kaláb 12
2. - 3. Daniel Hurta 12
4. - 5. Tomáš Dobeš 11
4. - 5. David Slavík 11
6. - 7. Adam Melichar 9
6. - 7. Marek Jano 9
8. Denis Nečekal 7
9. Tomáš Chmelař 6

Striktní muscle-ups na počet - kategorie 75 - 85 kg
pořadí jméno počet opakování
1. Petr Pribula 13
2. David Frais 12
3. David Pavelka 11
4. Vojtěch Vaníček 9
5. Pavel Vymazal 5

Striktní muscle-ups na počet - ženy
pořadí jméno počet opakování
1. Monika Najdenovová 11


Czech Workout Battle 2016 - freestyleLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJaká byla soutěž Arnold Classic 2020...
dzordn2 (17:56) • Tomáškup, mám pro Vás jedno doporučení. Jestli se Vám nelíbí moje články, tak je prostě...
magazínJaká byla soutěž Arnold Classic 2020...
tomášekp (17:47) • p.s. omlouvám se za chyby v textu viz jakby - jakoby
magazínJaká byla soutěž Arnold Classic 2020...
tomášekp (17:46) • Právě, že nedělá. Jeho ´´reportáž´´ z AC 2020 se bohužel nedá srovnat s Vaší. Pořád mi...
magazínDalší foto z archivu: Mamdouh Elssbia...
Marczus (16:16) • Ten šek na 30.000USD z EVLS dole ve vitríně našince celkem potěší, co vy na to? Je od n...
magazínTomáš Mach - ramena a bicepsy v přípr...
ygg (14:49) • Nechcete s tím jít do někam? OBA? Jo, já vím, akce a reakce a někdo začal a někdo napsa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra