Reklama:

Extrifit Vás odmění za výsledek 2016: rozhovor s Jiřím Kočvarou

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Extrifit Vás odmění za výsledek 2016: rozhovor s juniorem Markem Sviridovem
Extrifit Vás odmění za výsledek 2016: rozhovor s dorostencem Filipem Křivkou
Již třetím rokem odměňuje firma Extrifit závodníky a závodnice mládežnických kategorií v rámci projektu "Odměna za výsledek". Podmínky této akce si můžete přečíst zde. V krátkosti jde ale o to, že všichni účastníci jarních mistrovských soutěží, kteří se rozhodli ve své přípravě vsadit na značku Extrifit, docílili medailového umístění buď na mistrovství Čech, nebo mistrovství ČR a nemají pozitivní dopingový test, mají nárok na odměnu do výše až 100 % jimi vynaložených finančních prostředků ve formě doplňků výživy dle vlastního výběru. Jedním z takto oceněných sportovců je i Jiří Kočvara.

Jirko, tento rozhovor spolu děláme již třetí rok v řadě, mohl by ses přesto našim čtenářům krátce představit?

Zdravím všechny čtenáře a fanoušky kulturistiky. Jmenuji se Jiří Kočvara, v listopadu mi bude 23 let, pocházím z Plzně, ale od malička žiju v Loděnicích u Berouna, kousek od Prahy. S posilováním jsem začal někdy v prváku na střední škole. Jak už to tak bývá, začátky byly velice krušné a chaotické, nevěděl jsem nic o tréninku ani jídle. V podstatě jsem začínal doma ve svém pokoji, který jsem během několika měsíců přestavěl na menší posilovnu, a tehdy jsem teprve začínal objevovat, co všechno to obnáší. Postupem času mě tenhle sport úplně dostal, přičemž od druhého roku jsem ho už úplně pojal jako svůj životní styl. Zavítal jsem poprvé do posilovny Fitness Tyran v Berouně, kde také dodnes trénuji. Všechno začalo být systematičtější a jídelníček se už neskládal jen z pár kousků pečiva, sušenek a oběda. Po asi 2 letech pravidelného tréninku jsem navštívil jeden z prvních srazů Extrifit Clubu. Tehdy jsem vlastně neměl ani ambice závodit, jel jsem se tam jen podívat a dozvědět se něco nového. Po krátké ukázce (ne)formy mě však Pavel Vacek a Lukáš Roubík přijali do klubu, což mi tak nějak dodalo odvahu a motivaci zkusit si stoupnout na prkna. No a o půl roku později jsem se zúčastnil své první soutěže. Bylo to mistrovství Čech juniorů a i přesto, že jsem s tím vůbec nepočítal, svoji kategorii jsem vyhrál. To mě motivovalo ještě mnohem víc a do dneška za sebou mám 8 soutěží ve třech sezónách, absolutní vítězství na MČR juniorů, 4 zlaté, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile a jedno 4. místo z mistrovství Čech mužů. Pro začátek si myslím, že to není špatné. :)

Pro začátek to není vůbec špatné. Teď máš za sebou poslední závod v juniorských kategoriích a přestupuješ do kategorie mužů. Kam bys to chtěl nejdále dotáhnout? Kde je tvůj vysněný cíl?

Ano, MČR, kde jsem vyhrál absolutně, bylo mojí poslední soutěží mezi juniory. Teď mám v plánu si dát od závodění trochu pauzu a zkusit něco nabrat a jako další závody bych chtěl asi mistrovství Evropy nebo mistrovství světa. Uvidí se, jak půjde objem. Vysněný cíl přímo nemám, prostě se snažím být každým rokem lepší a lepší. Čas ukáže, kam je v mých silách se dostat.

Konzultuješ s někým svoji přípravu? Nebo si vše řídíš sám?

Od minulého roku konzultuji vše s Milanem Obořilem. Většinou nastíním, jak bych chtěl postupovat, a Milda mi k tomu řekne svůj názor, popřípadě řekne, že tohle nebo tamto je lepší udělat jinak. Za jeho pomoc jsem moc vděčný, posouvá mě to hodně vpřed.

Viděl jsem, že jsi nedávno po závodech dával na svůj Facebook výsledek dopingové kontroly. Ta následně vyvolala menší diskuse pod tímto příspěvkem na stránce Extrifitu. Jaký na to máš názor?

Diskusi jsem četl, ale rozhodl jsem se na ni nereagovat. Byl by to boj s větrnými mlýny. Každý má právo na svůj názor, ale potěšilo mě, jak argumentoval pod těmito komentáři samotný Extrifit, a jsem moc rád, že ve mě mají důvěru. Věřím, že minimálně na úrovni dorosteneckých a juniorských kategorií je pro začínající závodníky zbytečné a nebezpečné se pouštět do užívání zakázaných látek. Dovolím si citovat úryvek z článku, publikovaného na blogu webu Extrifit.cz - Nevěřte každé hlouposti: "Otázka do pranice spíš je, jak budou růst za 5, 6, 10 let, když v šestnácti vystřílejí všechny možnosti? Na stěně bude viset už notně zažloutlý diplom z dorostu nebo juniorů, ale v zrcadle bude pořád ta samá postava. A na to, s odpuštěním, se*e pes. Když si ale počkáte, vytrváte, naučíte se poznávat své tělo, naučíte se legální postupy progresu, jednou to budete vy, o kom budou oni 'zasvěcenci' vyprávět. A budete to vy, co se tomu budou smát..." To v podstatě vystihuje filozofii, se kterou se ztotožňuji. Dnes je čím dál víc možností, co se týče stravy, tréninku atd. Informace jsou dostupnější než kdy dříve, a proto věřím, že se dnes dá velice dobře připravit na soutěž i naturálně. Chce to jen si dát tu práci se vzděláváním, zkoušením a hlavně mít trpělivost, protože, jak je psáno v citaci, z hlediska dlouhodobých cílů a progresu není vůbec dobré si "vystřílet" všechny možnosti hned ze začátku. Dorostenci i junioři můžou jen za pomoci správné stravy a tréninku dosáhnout skvělé formy. A i když tahle forma nebude stačit zrovna na první místo, fakt, že s každou další přípravou forma graduje a zraje víc a víc, je dle mého názoru mnohem užitečnější a více motivující než "vysypat se" už na jednu z prvních soutěží, posbírat první místa a pak se po pár letech zlepšovat minimálně, nebo vůbec. Tohle jsem si v hlavě srovnal už před první soutěží a řídím se tím bezpodmínečně. Chodí za mnou lidi a říkají: "Vypadáš super, pošli tam už něco, u tebe to bude fakt nářez." A tak podobně. Vždy je setřu argumentem, že když to takhle pořád funguje, proč bych tam něco posílal. Takhle mě to baví a sám vidím, že mám ještě rezervy, tak proč se nepokusit zjistit, kam až můžu "bez věcí" dojít?

Takže budeš tímhle stylem pokračovat i mezi muži?

Jasně, určitě.

Jsi jeden z těch, kteří využili nabídky Extrifitu prezentované v akci Odměna za výsledek. Myslíš si, že ti tato akce pomůže i v následujícím období?

Rozhodně. Tento projekt je skvělou motivací, když se připravuješ na soutěž. Teď se mi poprvé vrátilo celých 100 % z doplňků, které jsem dal do přípravy, takže mám na několik následujících měsíců pěknou zásobu. :)

Jaké produkty sis "naporoučel" v rámci tvé odměny a proč zrovna toto?

Hydro 77 - je to vynikající protein se skvělou chutí, který používám celoročně po tréninku. CFM Instant Whey 80 a High Whey 80, různé příchutě - používám na různé recepty, dochucování atd. Actinox - tohle je podle mě naprosto skvělá věc - ráno, před, po i při tréninku. Hellgely a Agrezz - nejlepší předtréninkovky. Creatin Creapure - v objemu ho užívám dlouhodobě. A nějaké proteinové tyčinky na chuť. :)


(Foto: Josef Adlt)
Řekněme, že někdo má výrazně omezený rozpočet. Pokud bys tedy měl zvolit jediný doplněk, který by to byl?

Určitě protein.

Kde vidíš své silné stránky a naopak slabiny? Jak je hodláš zlepšit?

Za silnou stránku považuju hlavně kvalitu a tvrdost svalů, kterou se mi vždy podaří v přípravě udělat. Mojí celkovou slabinou jsou určitě objemy, na kterých se pokusím v následujících měsících zapracovat.

Velkou tvrdost a kvalitu svalů je hodně těžké na čisto udělat. Máš nějaké zvláštní postupy nebo metody, jak toho docílit?

V podstatě od mojí první předsoutěžní diety zkouším různé druhy tzv. testosteronové stravy. Jde vlastně o to, že pomocí určitých druhů potravin, hlavně zeleniny, tuků a čajů z několika bylin, se snažím maximalizovat produkci vlastního testosteronu, za ty roky bych řekl, že takováto strava má hodně velký podíl na formě, se kterou závodím. Budu nejspíš připravovat pár závodníků na soutěže a chci na nich tyhle výživové postupy také vyzkoušet.

Co ti v předsoutěžní přípravě dělalo největší potíže?

Největší problém byly jako vždy chutě na všelijaké jídlo. Většinou si totiž nedopřeju ani v objemu, pořád se držím plánu a pak v dietě lituju, že jsem si nic nedal. A ty chutě jsou o to větší. :)

Vraťme se k tréninku. Co je tvou nejlepší partií a jak ji cvičíš?

Neřekl bych, že mám nějakou partii natolik lepší než ty ostatní, snažím se rozvíjet vše stejně. Spíše než nejlepší partie mám nejhorší a to jsou prsa a spodek zad, na těch musím teď zapracovat nejvíc.

Jaký je tvůj momentální tréninkový split a s jakým rozložením svalových partií?

Momentálně cvičím, již podruhé, trénink Milana Obořila MxM. Skládá se "jen" ze 3 tréninkových dní v týdnu, ale je to opravdu masakr. Pro mě skvělý trénink, který určitě stojí za to vyzkoušet.

Chceš na závěr něco dodat?

Závěrem bych rád poděkoval za tento rozhovor. Dále lidem, kteří mě podporují. Rodině, přátelům, fanouškům, firmě Extrifit za tuto skvělou akci a za důvěru. Děkuju všem.


Jiří Kočvara na Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2016

Foto: Jaroslav TrnkaLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.07.20:27Minion - rozhovor, mám tyhle texty ráda, člověk díky nim pozná nové..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 118 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra