Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Tajemství kefírové houby

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Další články autorky na Ronnie.cz čtěte zde.
K dispozici je i její výživová NutriD poradna,
kterou najdete také na Facebooku.


Domácí jahodový kefír
Kefíru se už od nepaměti přisuzují blahodárné účinky na zdraví. Jaké zázraky v sobě skrývá a v čem nám může být přínosný? Proč je lepší domácí kefír a ne kupovaný?

Obecně o kefíru

Kefír je mléčný nápoj vyrobený procesem fermentace (kvašení) z kefírových zrn, která se vzhledově podobají květáku. Kefír pochází z Kavkazu, ale postupně se rozšířil také do dalších zemí, například Turecka. Odtud pochází název kefír, který je odvozen od tureckého "kef" - v překladu "potěšení" nebo také "cítit se dobře". Později byla v Tibetu objevena houba podobných vlastností jako původní kefírová houba (tzv. "tara"). Výroba kefíru se stala natolik oblíbenou, že se dostala také do Irska, Španělska nebo Brazílie. U nás je ale nejvíce oblíbená a nejčastěji používaná právě kefírová houba z Tibetu (tibetská kefírová houba).

Historie tibetské kefírové houby sahá do období asi před 5000 lety. Legenda praví, že kefírová zrna přinesl do Tibetu Alláhův prorok Mohamed. Tibetští mnichové označili kefír za "prorokova zrna" a přísně ho střežili před nevěřícími, protože věřili, že jinak by ztratil svou sílu a blahodárné účinky. Mnichové si kefírové houby vážili natolik, že byla předávána z generace na generaci jako bohatství a stala se jejich tajemstvím extrémní dlouhověkosti.

Kefírová houba se vyskytuje ve dvou různých typech - prvním jsou zrna a druhým jsou krystaly (o nich si povíme později). U nás jsou nejrozšířenější kefírová zrna, která se trochu podobají cottage sýru nebo květáku. Kefírová houba není ale typická houba, je to spíše symbióza několika prospěšných kmenů bakterií a kvasinek.

Jak to funguje

Kefírová zrna jsou živý organismus závislý na přísunu mléka. V podstatě je to takový "domácí mazlíček", který se živí nutrienty z mléka. Dokud má houba přístup k mléku, je aktivní. Jakmile kefírovou houbu necháte delší dobu bez mléka, přestane pracovat, dokud ji zase neoživíte přísunem mléka. Princip výroby kefíru je jednoduchý a spočívá ve fermentaci mléčného cukru laktózy. Přítomné bakterie kefíru rozkládají laktózu na kyselinu mléčnou a z mléka vzniká kefír.

Výhodou kefíru je, že se dá připravovat v jakémkoliv mléce - kefírová houba bez problému zfermentuje kromě kravského mléka také mléko ovčí, kozí, ale i sójové, rýžové nebo mandlové. Kefírová zrna se asi po 3 týdnech rozrostou na dvojnásobek své velikosti. Důležitou roli v tom hraje kvalita mléka - nejlepší je mléko nepasterizované. Trvanlivá mléka jsou "umrtvena" působením vysokých teplot při pasterizaci (135 °C po dobu 1 - 2 sekund), výroba kefíru trvá delší dobu a houbička se zvětšuje pomalu. Naopak z čerstvého mléka bude kefírová houba mnohem lépe živena a kefír budete mít hotový cobydup.

Zvláštní je domněnka, že čím tučnější mléko při výrobě kefíru se použije, tím rychlejší výroba a lepší kvalita kefíru bude. Není to však úplně pravda. Výroba kefíru je závislá na obsahu laktózy, tedy je možné, že z nízkotučného mléka uděláte kefír rychleji než z plnotučného. Čím nižší obsah tuku v mléce je, tím více obsahuje vody a také laktózy, protože laktóza je rozpustná ve vodě. Vše ale závisí na více faktorech, a proto je vhodné si ozkoušet různé druhy mléka. Nejen rychlost výroby, ale i výsledná chuť se může lišit podle toho, jaké mléko zvolíte.

Chuť kefíru

Doma připravovaný kefír chutná úplně jinak než kefír ze supermarketu. Průmyslově vyráběný kefír je nasládlý a mnohdy řídký. Kefír vyrobený kefírovými zrny je kyselý, což je dáno také mírným obsahem vznikajícího alkoholu (ethanolu) a těkavých kyselin při mléčném kvašení. Kyselost závisí na délce přípravy - čím delší fermentace, tím kyselejší kefír. Domácí kefír je hustý a má osvěžující chuť.

Čím je kefír tak prospěšný

Kefír je bohatý na plnohodnotné bílkoviny, obsahuje řadu vitamínů a minerálních látek. Je výtečným zdrojem vápníku, vitamínu B12, B3 a kyseliny listové. Množství prospěšných látek se zvyšuje s délkou přípravy kefíru. Kefír je přínosné používat především jako prevenci, ale účinek má i při léčbě některých už vzniklých onemocnění. Kdysi se běžně používal například při léčbě zažívacích potíží, rakoviny, aterosklerózy nebo také TBC.


Kupovaný vs. domácí kefír
Dnes kefír pomáhá při léčbě
  • nemocí žlučníku, jater, ledvin
  • žaludečních a střevních nemocí
  • průjmu nebo zácpy
  • vyrážek, ekzémů
  • nervových onemocnění
  • kvasinkové infekce
  • skleróz
  • zánětu
  • běžných chřipkových onemocnění

Další účinky kefíru

  • zamezuje únavě
  • má energizující a povzbuzující účinek
  • zpomaluje stárnutí
  • reguluje krevní tlak
  • zlepšuje imunitu
  • působí preventivně proti rakovině (zejména kolorektálního karcinomu)

Špatné zažívání? Nic není ztraceno!

Kefír jako zakysaný mléčný výrobek patří mezi probiotika. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které příznivě ovlivňují mikroflóru střeva a podporují tak správné trávení. Kromě toho probiotika podporují činnost buněk tlustého střeva produkujících vitamíny B12 a K. Kefír brání hnití nestrávené potravy ve střevě a odkyseluje organismus, což je velmi přínosné pro časté konzumenty klasické kulturistické stravy (a hromady masa). Ničí patogenní (choroboplodné) bakterie, viry a kvasinky v zažívacím traktu.

Detoxikace organismu

Dnes velice módní pojem - detoxikace. Každý se chce detoxikovat a zbavit svůj organismus jedů. Kefír je vhodnou přírodní cestou, která účinně zbavuje tělo zplodin a toxinů. Mohou za to již zmíněná probiotika, která na sebe vážou některé toxiny a přeměňují je ve střevě na neškodné látky. Vedlejším účinkem detoxikace může být vyrážka nebo průjem, nenechte se ale zastrašit, je to přirozená reakce těla, které se zbavuje toxinů.

Jak je to s laktózou

Kefír neobsahuje laktózu. Kefírová houba se totiž laktózou živí a laktóza obsažená v mléce je během procesu fermentace při výrobě kefíru odbourávána na kyselinu mléčnou. Není problém, aby kefír pily i osoby s laktózovou intolerancí nebo ti, kteří se laktóze vyhýbají z jiných důvodů. Čím déle kefír necháme fermentovat, tím méně bude obsahovat laktózy.

Domácí kefír vs. kupovaný kefír

Jestli jsem Vás ještě ani teď nepřesvědčila, proč si vyrábět domácí kefír místo kupování kefíru v supermarketech, tak Vám řeknu poslední důvod. Domácí kefír obsahuje na rozdíl od komerčních kefírů prospěšné mikroorganismy v přirozené podobě až v 10násobném množství. Kefír ze supermarketu se sice vyrábí také z kefírových kultur, ale před zhotovením výrobku se provádí již zmíněná pasterizace, která vymýtí většinu prospěšných bakterií. Bakterie, které ve výrobku zůstanou, jsou už oslabené a delším skladováním se jejich aktivita čím dál více snižuje. Jakmile takový kefír vypijete, zbytek ještě trochu aktivních bakterií se "zničí" ještě dřív, než dojde do tlustého střeva, kde má působit prospěšně na zdraví.

Jak často pít kefír?

Aby měl kefír opravdu účinek, je potřeba ho pít pravidelně. Doporučuji ho pít každý den. Kdy - jestli ke svačině, nebo před spaním, to závisí na Vás. Ze začátku, pokud nejste zvyklí, pijte kefír po menších dávkách, aby si Váš organismus navykl na novou věc.

Postup na přípravu kefíru

Potřebujeme

  • tibetskou kefírovou houbu - kefírová zrna
  • 2 nádoby - skleněné nebo plastové (rozhodně ne kovové)
  • větší sítko (ne kovové)
  • mléko
  • papírový ubrousek, gumičku
  • vařečku

Krok 1: Kefírovou houbu vložíme do první nádoby a zalijeme ji mlékem dle potřeby. Houba do sebe dost mléka nasákne, proto ho dejte trochu více.

Krok 2: Nádobu zakryjte papírovým ubrouskem a zafixujte gumičkou. Nechte kefírovou houbu působit aspoň 24 hodin. Čím déle ji necháte, tím bude mít větší "říz", ale nepřehánějte to a nenechávejte houbu déle než 7 dní (tedy jen pokud nemáte silný žaludek). Ideální doba fermentace je 48 hodin. Podle délky přípravy pak působí i různě na motilitu (pohyblivost obsahu) střev - kefír připravený po 24 hodinách působí lehce projímavě, naopak kefír starší několika dní působí spíše opačně.

Krok 3: Kefír i s houbou přecedíme přes sítko do druhé (čisté) nádoby. Můžete si jemně pomoct vařečkou, aby kefír lépe protekl skrz sítko.

Krok 4: Hotový kefír přelijte do sklenice. Dobrou chuť! Pokud chcete hotový kefír uchovat na později, můžete ho skladovat v lednici až týden. Nepoužívejte uzavřené nádoby, protože z kefíru se ze začátku uvolňují plyny, které by mohly způsobit nepříjemný zápach. Ideální je sklenice nebo plastová odměrka.

Příprava dalšího kefíru

Po přecezení hotového kefíru vymyjte původní nádobu, ve které jste ho vyráběli. Kefírovou houbu poté ze sítka vraťte do původní vymyté nádoby. Houbu nemusíte proplachovat, stačí jednou za čas (při častém proplachování dochází ke zpomalení jejího účinku). Pak už jen houbu opět zalijte mlékem a postupujte jako předtím.

Tipy

  • Zamezte kontaktu kefírových zrn s kovovými předměty (pozor i na dřez) - houbu byste tím zcela inaktivovali.

  • Vyvarujte se styku kefírových zrn s mycími prostředky (např. Jar). Pokud budete čistit nádobu od kefíru, pořádně ji vypláchněte vodou.



Tvaroh z kefíru

Z hotového kefíru se dá vyrobit i chutný domácí tvaroh. Postup je jednoduchý - stačí hotový kefír pomalu zahřívat na mírném plameni na teplotu 40 °C a následně přecedit přes husté plátno (tkaninu).

Uchovávání kefírové houby

Pokud jedete někam na cestu nebo nebudete mít delší dobu možnost se o kefírovou houbu starat, můžete ji skladovat několika způsoby. První možností je její uchování v lednici, čímž zpomalíte její aktivitu. Druhou možností je ponechat houbu ve velkém množství mléka - houbě tak bude trvat delší dobu, než mléko přemění na kefír, a Vy tak získáte čas navíc. Tyto varianty jsou vhodné, pokud se o kefír nebudete moct starat jen kratší dobu. Pokud ji ale potřebujete uchovat dlouhodobě, můžete houbu usušit nebo dát zmrazit.

Tibetské kefírové krystaly

Jak jsem se zmínila na začátku článku, kromě kefírových zrn existují i kefírové krystaly - tzv. Tibi krystaly. Tibi krystalům se říká také "japonské mořské krystaly", a to proto, že produkují perlivý vodní kefír. Na rozdíl od kefírových zrn se tento typ houby živí vodou a cukrem (nikoliv mlékem). Při jeho přípravě je nutné použít cukr a nějaké sušené ovoce, které slouží jako zdroj živin.


Tvaroh z kefíru
Vodní kefír má pozitivní účinky na
  • žaludeční a střevní potíže
  • nervové poruchy
  • onemocnění jater, žlučníku a slinivky břišní
  • ledvinové potíže
  • kožní vyrážky
  • hladinu krevního cukru
  • astma
  • chudokrevnost a nedostatek bílých krvinek
  • vysoký krevní tlak
  • stárnutí (zpomaluje jej)
  • imunitu
  • vlasy a pleť
  • léčbu zánětů

Příprava vodního kefíru

Postup je podobný jako u přípravy kefíru z kefírových zrn, avšak liší se ingrediencemi. Do plastové nádoby nalijeme do dvou třetin vodu, ve které rozmícháme asi 3 lžíce cukru. Přidáme Tibi krystalky a nesířené sušené ovoce (fíky, datle, rozinky, Goji...). Překryjeme ubrouskem a zafixujeme gumičkou. Za 2 dny máme kefír hotový, přecedíme přes nekovové sítko, krystaly propláchneme a při přípravě další várky postupujeme stejně. Sušené ovoce stačí vyměnit 1x týdně.

Přehled prospěšných mikroorganismů v domácím kefíru
Bakterie Kvasinky
Lactobacillus Streptococcus Jiné kmeny Saccharomyces florentinus
L. brevis S. faecalis Leuconostoc mesenteroides Saccharomyces cerevisiae
L. casei S. lactis Pediococcus damnosus Saccharomyces pretoriensis
L. plantarum S. cremesis Candida valida
L. alactosus Candida lambica
L. fructosus Kloeckera apiculata


Použité zdroje:
Marsh, A. J., O’Sullivan, O., Hill, C., Ross, R.P., Cotter, P.D. Sequencing-Based Analysis of the Bacterial and Fungal Composition of Kefir Grains and Milks from Multiple Sources. PLoS ONE. 2013, 8(7): e69371. doi:10.1371/journal.pone.0069371 Shavit, E. 2008. Renewed Interest in Kefir, the Ancient Elixir of Longevity. FUNGI Magazine. 2008, 1(2).
http://www.homemademommy.net/2012/09/why-i-love-kefir-and-what-are-kefir-grains.html
http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-pacientske-listy/probiotika-pomocnici-na-ceste-k-lepsimu-zdravi-451955
http://www.uspesna-lecba.cz/tibetska-houba/



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.07.13:31mia.cw - Dobrý den, houba dokáže zfermentovat i ostatní disacharidy..
09.07.08:42Lukana - Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud uvádíte, že se houb..
08.07.20:49Minion - ten supermarketový, je fajn. To samé i podmáslí a kyška. J..
08.07.17:37mia.cw - Zkuste si zadat do Google ,,kefírová houba + Vaše město` a..
08.07.16:55nabla128k - nojo, ale kde to vzít? Já nikoho kdo by choval doma kefír ..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie