Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Extrémní závody:
Typy závodů Spartan Race

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Kalendář extrémních závodů pro rok 2016
Spartan Race
- představení závodu
Spartan Race Sprint (Praha) 2016 - reportáž a fotografie
Spartan Race závody již určitě čtenáři znají, ale znají i rozdíly mezi jednotlivými typy závodů? Pro koho jsou určeny a jak jsou náročné? U těch základních asi ano, s ostatními je to určitě horší.

Závodní kategorie

Závodí se v různých kategoriích a každá má nějaké svoje specifikum. Kategorie jako muži, ženy, věkové kategorie a týmy zmiňovat nebudu.

Elita

Tam patří ti, co se chtějí poměřit s těmi nejlepšími z nejlepších, anebo si chtějí užít čistou trať a dostat ze sebe maximum bez nutnosti běžet v 300hlavém stádu. Zde se už čeká, že závodník bude mít natrénováno a dá do závodu tělo i duši.

Open

Open kategorie je pro všechny, tečka. "Víkendoví" závodníci, začínající atleti, nováčci, týmy či ti, co chtějí začít měnit svůj život, jsou tu vítáni. Jako v ostatních kategoriích si mohou závodníci sáhnout na dno svých psychických i fyzických sil. Nicméně zde se již tolik nehledí na zvolené tempo.

Competitive (soutěžní kategorie)

Nová kategorie pro rok 2016, která je za mořem v "záběhu". Jde o kategorii, kde jsou na závodníky kladeny stejné požadavky jako v elitě, jen tu nezávodí o finanční odměnu, ale o slávu a právo se vytahovat. Tato kategorie startuje hned po elitních vlnách. Samozřejmostí je bodování závodníků a jejich postup, případně pokles v žebříčku. Na konci sezóny bude korunovace těch nejlepších závodníků z každého regionu. Tuto kategorii u nás zatím bohužel nenajdete.

Typy závodů

Trifecta

Jde o ocenění, které získá závodník, pokud během jednoho roku absolvuje všechny tři základní závody - Sprint, Super a Beast. Nedostane speciální medaili, ale trifectu si složí z dílčích částí, které dostane za absolvování jednotlivých závodů.

Spartan Race Sprint

Spartan Race Sprint
délka tratě5+ km
počet překážek20+
nejlepší časycca 30 až 40 minut
náročnostnízká

Jde o ten nejzákladnější závod, který je na nejkratší trati s nejmenším počtem překážek. Je hlavně pro "budoucí" sportovce. Pro ty, kteří zrovna vstali z gauče a začali se rozhlížet po světě sportu. Zároveň těchto pět závodních kilometrů je první krůček k možné trifectě. Prvních 5 kilometrů z cca 41, které "trifecťáky" určitě čekají. Sprintuje se ještě ve variantě Stadium a City. Trasa závodu Stadium vede přes, po i mimo stadión. Místo běhu do kopce můžete počítat s během po schodech a ručkovat budete po konstrukci třeba na fotbalovém trávníku. Moc bláta nečekejte, ale nepočítejte s tím, že to bude jednoduché. City varianty se běhají v centrech měst. Zde taky na moc bláta nenarazíte, ale zase se můžete kochat jejich krásami.

Vítejte ve světě Spartan Race.

Netrénovaný závodník doběhne a bude nadšený z toho, co dokázal, a druhý den ho bude všechno bolet.

Trénovaný závodník doběhne a bude přemýšlet, kde mohl přidat, co mohl udělat lépe, protože určitě mohl být minimálně o pět minut rychlejší. Druhý den ho nic moc bolet nebude.

Spartan Race Super

Spartan Race Super
délka tratě13+ km
počet překážek25+
nejlepší časycca 1 hodina (spíše více než méně)
náročnoststřední

Ve spojení s členitým terénem je Super již výzva. Trať je již náročnější, překážek je víceméně stejně jako na sprintu a ani jejich náročnost se o moc neliší. Zde budete více otestováni běžecky. Jde o další krůček k trifectě.

Netrénovaný závodník si bude nadávat, hodně nadávat. Nejspíš si někde párkrát sedne a počká, až nabere zase sílu. Nakonec to ale zvládne. Při nejhorším to prostě ujde.

Trénovaný závodník si pěkně zaběhá, zaskotačí si na překážkách, a pokud nepodcenil trénink běhu do kopce, chůze do kopce, vynášení do kopce či plazení do kopce, tak bude mít krásný den. Samozřejmě že si během závodu zanadává, bude si říkat, proč se vůbec registroval, a druhý den ho bude bolet kde co, ale to k tomu patří, ne?

Spartan Race Beast

Spartan Race Beast
délka tratě20+ km
počet překážek30+
nejlepší časycca 2 hodiny (spíše více než méně)
náročnostvysoká

Toto je nejtěžší závod ze základní trojice. Jde již vlastně o půlmaraton. Protože se tyto závody konají v kopcovitém terénu, bude to jak na pomalé horské dráze. Nahoru, dolů, nahoru, dolů, nahoru… Tento typ závodu je zároveň i kvalifikací na Spartan Race mistrovství světa, které se každoročně koná v USA.

Netrénovaný závodník by se tady ani objevit neměl, a pokud se objeví, tak si holt dá turistický výlet.

Trénovaný závodník si zde už sáhne na psychické a fyzické dno, nebo se k němu dostane docela blízko. Pokud však zatne zuby, tak to s přehledem dá.

Spartan Race Ultra Beast

Spartan Race Ultra Beast
délka tratě42+ km
počet překážek60+
nejlepší časycca 7 hodin (spíše více než méně)
náročnostvelmi vysoká

Je Vám to málo? Tak přitvrdíme, a to rovnou maratonem a s překážkami. Těch je slíbeno minimálně 60. A počítejte s tím, že si ve finále dáte trať delší, než je ta maratonská. Navíc musíte splnit časové kontroly. Na každý závodní úsek máte přidělený čas, za který musíte úsek zdolat. Tento závod již není pro netrénované a nedá se jen tak odchodit. Je potřeba mít pořádné běžecké základy a nějaký ten silový základ se také neztratí!

Spartan Race Hurricane Heat

Jde vyloženě o týmový závod. Ze závodníků jsou vytvořeny týmy a jsou vypuštěny na trať. Hlavním cílem je stmelit týmového ducha a překonávat překážky jako jeden muž či žena. Nejsou zde žádné čipy, žádné stopky a vlastně ani žádná trať. Každý závodník dostane před závodem seznam vybavení, které si musí na závod opatřit. Nemáš vybavení, nejdeš na trať. Například: hromádka koňského trusu, čelovka, reflexní vesta, ruční lopatka či plátek pizzy. Závod má svého "velitele", který doprovází a úkoluje týmy. Na něm je, zda se poběží přesně po závodní trase, nebo se využije i jejího okolí. On zadá úkol, týmy plní. Kdo nemůže, prostě odpadne. Závod trvá většinou 3 až 4 hodiny.

Spartan Race Hurricane Heat 12

A co je Hurricane Heat 12? Hádejte! Klasický Heat, ale závodí se 12 hodin. To je teprve maso.

A jak vypadají překážky?

  • 300 angličáků
  • nést jako tým telegrafní stožár 2 km
  • půl hodiny stát v ledové vodě
  • vyšplhat na lano, najít nahoře papír s 10místným kódem a naučit se ho, pak slézt dolů, dát si 100 angličáků, a pokud kód z hlavy "vypadl", tak celé znovu

Omezený počet těch, co dokončí tento závod, se kvalifikuje na závod Death Race.

Spartan Race Death Race

Tady už končí veškerá sranda. Nejde ani tak o překážkový závod jako o extrémní vytrvalostní závod a ve své kategorii se jedná o jeden z nejtvrdších na světě. Zde se závodníci nedozvědí, kdy začíná a kdy vlastně končí, prostě makají nonstop. Jsou vystaveni vyčerpávajícím fyzickým i mentálním úkolům a závod dokončí méně než 10 % přihlášených závodníků. Navíc každý závod je jiný. Co bylo loni, letos nebude. V roce 2014 závod trval něco kolem 70 hodin, na startu stálo 300 závodníků, ale v cíli jich na nohou stálo jen 30.

Jaké jsou překážky?

  • sekat dříví po dobu 2 hodin
  • nosit batoh plný kamení a ještě balvan v rukou po trase 40 km
  • trénink paměti - naučit se text z knihy (a ne krátký; odrecitovat ho bude Vaším úkolem za 24 hodin)
  • nakrájet pytel cibule
  • ujít v korytě řeky proti proudu 5 km a přitom chytit rybu
  • naházet do řeky dřevěné klády a pak je jít vylovit

Cílem závodu je vytvořit u závodníků imunitu vůči překážkám. Ať již na samotném závodě, nebo v reálném životě.

První Spartan Race závod byl právě Death Race, který vznikl již v roce 2004. Z něj se poté zjednodušováním vytvořily varianty Sprint, Super, Beast, Ultra Beast a Heat pro "obyčejné" smrtelníky.

Závody Spartan Race v USA

Série Spartan Race pochází z USA, proto se není čemu divit, že nové trendy v těchto závodech vznikají především tam. K nám se některé dostanou, ať již rychleji, či pomaleji. A naopak nové trendy od nás se dostávají i za velkou louži (třeba zimní závody).

V zámoří je ze závodů série Spartan Race již profesionální sport, kterým si sportovci vydělávají na živobytí, pořádají se televizní přenosy ze závodů a bodový žebříček elitních závodníků je součást sportovního zpravodajství.

Přední místa ve výsledkové listině závodů jsou ohodnocena finanční odměnou, tak závodníci objíždí závody a vydělávají si (nejen závody Spartan Race, ale například Tough Mudder také finančně odměňuje nejlepší závodníky).

Koho by zajímalo, kolik se dá "vypřekážkovat", tak zde jsou minimální odměny za první tři místa. V případě sponzorovaných závodů jsou odměny vyšší.

Výše odměn na Spartan Race
základní závodyodměna
1. místo500 dolarů
2. místo200 dolarů
3. místo100 dolarů
sponzorované TV závodyodměna
1. místo3000 dolarů
2. místo1200 dolarů
3. místo800 dolarů
mistrovství světaodměna
1. místo15.000 dolarů
2. místo10.000 dolarů
3. místo5000 dolarů
4. místo4000 dolarů
5. místo3000 dolarů

Závěr

Pokud chcete závodit na závodech Spartan Race, tak máte určitě z čeho vybírat. Dobrou startovní tratí je Sprint, kde se s celým fungováním těchto překážkových závodů seznámíte. Pokud budete mít i potom zájem, můžete přitvrdit.

V ČR se každý rok pořádá celá trifectová série, takže pro získání titulu "trifecťáka" nemusíte cestovat za hranice. Nicméně v blízkosti hranic se dá závodit také, ať již na Slovensku, nebo v Polsku. Počítejte však s určitou finanční náročností tohoto koníčku. Jen za startovné na trifectu, pokud se zaregistrujete včas, utratíte cca 165 eur, tedy něco okolo 4500 korun.

Závody se pořádají po celém světě, takže není problém spojit dovolenou ve Španělsku se závodem. To si pak přivezete domů jiné zážitky než plácání v moři, koupání v bazénu nebo obdivování památek.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie