Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Vitamín C - všechno

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

Tento článek je odezvou na diskusi v našem fóru Vitamín C - 500mg, kde jsme, opět, narazili na otázku využitelnosti vitamínu C v různých dávkách naším organismem. V následujících řádcích se tedy podíváme na vitamín C poněkud podrobněji, od jeho historie, přes působení v organismu až po praktické užití, včetně uvedení některých komerčně dostupných přípravků atd.

Co je vitamin C?

Vitamín C - kyselina askorbová - acidum ascorbicum - je důležitá antioxidační látka, rozpustná ve vodě, která se v lidském organismu účastní dlouhé řady různých procesů - je součástí dějů látkové výměny, má význam při syntéze kolagenu, při přeměně některých aminokyselin, při syntéze steroidů v nadledvinkách, při skladování železa a v mnoha dalších oblastech, o kterých se podrobněji zmíníme později.

Lidský organismus se od většiny živých organismů odlišuje tím, že si nedovede vitamín C sám vytvářet. Rostliny a téměř všechna zvířata (mimo lidoopů a morčat) tedy v tomto ohledu člověka překonávají. Přitom se však dá předpokládat, že tato schopnost byla vývojovým předchůdcům člověka vlastní. Bohužel ji někdy v průběhu evoluce ztratil, z čehož plyne nutnost dodávat vitamín C tělu z vnějších zdrojů.

Historie vitamínu C

K jednomu z nejznámějších důsledků nedostatku vitamínu C patří kurděje (scorbut), jejichž následky byly pozorovány už na kosterních nálezech z doby kamenné a bronzové. Půjdeme-li historií dále, narazíme třeba na epidemii kurdějí, jež řádila ve flotile vikingů okolo roku 1000 n.l. O dalších téměř 500 let později ztratil mořeplavec Vasco de Gama více než polovinu své posádky a to opět "díky" kurdějím. Jen o pár desítek let později, když Jacques Cartier zakotvil se svojí lodí na řece St. Lawrence, postihly kurděje jeho posádku. Záznamy z té doby říkají, že "se však objevil přátelský indián a ukázal Cartierovým mužům strom, který je svou kůrou a jehličím vyléčí. Kurděje zmizely (pozn. red.: kůra a jehličky tohoto stromu obsahují vitamín C) a Cartier o tom po návratu do Evropy písemně uvědomil Lékařskou komoru. Ovšem sklidil jen výsměch, že se nechal svést k takovému nesmyslu nevědomým divochem - vždyť každý přece ví, že kurděje jsou neléčitelné!" Lékařská komora v té době neudělala nic z toho, co "divoch" a Cartier doporučili, takže kurděje sužovaly a zabíjely námořníky ještě dalších 200 let. V roce 1747 objevil skotský lékař James Lind "zázračnou moc" citrusových plodů a nedlouho poté přišel kapitán James Cook (1728-1779) se svým nařízením, že každý námořník musí užít denně dané množství citrónové šťávy (mimochodem, od té doby se britským námořníkům přezdívalo "Limeys"). Trvalo to však ještě dalších 200 let, než se vědcům vitamín C podařilo izolovat. Jako první narazil na, v té době neznámou, látku vědec Bezssanoff a to nikoli v pomerančích či citronech, ale v kapustě. Ovšem za objevitele skutečného je považován až slavný fyziolog Albert Szent-Györgyi, který získal vitamín C z kůry nadledvinek (1928), za což v roce 1937 dostal Nobelovu cenu.

Význam v lidském organismu

Vitamín C má v lidském organismu obrovské množství funkcí, proto se zde zaměříme jen na ty nejpodstatnější z nich.

  • Tvorba kolagenu - vitamin C je velice důležitý pro tvorbu kolagenu, látky, která tvoří jak strukturu kostí a chrupavek, tak také svalů a cévních tkání. Mimo to přispívá k dobrému stavu zubů a dásní, dopomáhá k rychlejšímu hojení pooperačních ran. Zjednodušeně můžeme říci, že kolagen dává pevnost konstrukci lidských orgánů. Pokud není vitamínu C v těle dostatečné množství, trpí tím soudržnost a pohyblivost podpůrných tkání. Mimochodem to, že je kolagen potřebný k hojení ran, ukazují i symptomy kurdějí (např. krvácení z dásní), které po podání vitamínu C mizí.
  • Metabolismus - vitamin C se účastní celé řady metabolických procesů v organismu, např. metabolismu železa a žlučových kyselin, syntézy některých hormonů a neurotransmitérů, podílí se na metabolismu kyseliny listové a některých aminokyselin.
  • Imunitní systém - vitamín C je velmi důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Nedokáže zde sice zabránit propuknutí nemoci, ovšem výrazně zkracuje její dobu a zmírňuje průvodní symptomy.
  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění - v této oblasti vitamín C působí jako antioxidant (spolu s vitaminem E a beta-karotenem), tzn. jednak chrání lipidy buněčných membrán před oxidací, jednak regeneruje vitamín E.
  • Prevence proti nitrosoaminům - vitamin C působí preventivně při tvorbě nežádoucích nitrosoaminů v žaludku. Nitrosoaminy jsou konečné produkty reakčního řetězce dusičnan - disutan - nitrosoamin. Z dusičnanů (jež jsou pro všechny rostliny důležitou živinou) se za přítomnosti baktérií mohou tvořit dusitany, ze kterých se v kyselém prostředí žaludečních šťáv mohou (za přítomnosti aminů) tvořit nitrosoaminy - tyto se považují za potencionálně rakovinotvorné. Vitamín C však může s dusitany reagovat rychleji než aminy, tzn. tvorbu nitrosoaminů znemožňuje.
  • Bílé krvinky - zvýšená příjem vitamínu C do bílých krvinek zvyšuje účinnost ničení bakterií a současně podporuje tvorbu protilátek. Vitamín C podporuje v těle také vlastní tvorbu interferonů. Interferon je přírodní bílkovinná látka, která chrání nejen proti virovým infekcím, má ale také celkové ochranné účinky.
  • Zvýšení odolnosti proti chladu - při pokusech na zvířatech bylo dokázáno, že podáváním vitamínu C se zvyšuje odolnost vůči chladu. To je významné zjištění, když pomyslíme na to, že nemoci z nachlazení jsou zapříčiněny většinou souběhem stresu z chladu a infekce.
  • Těžké kovy - vitamín C chrání před zátěží těžkými kovy. Vitamín C může vázat určité škodliviny, tím je odstraní z koloběhu látek a organismus je vyloučí. Cigaretový kouř obsahuje vysoký podíl těžkých kovů. Jedním z těchto toxických kovů je olovo. Vitamín C může toto olovo vázat a usnadnit jeho vyloučení.
  • Stres - stresové situace jsou spojeny s vyšší spotřebou a tím i s vyšší potřebou vitamínu C. To je částečně objasněno zvýšenou tvorbou stresových hormonů, které jsou závislé na vitamínu C.

Při hypovitaminóze (tj. při nedostatku vitamínu C) dochází k poškození krevních kapilár na místě buněčné výstelky, k poškození zubního lůžka, krvácení dásní, špatné hojivosti ran nebo se nedostatek vitaminu C projevuje zvýšenou únavou, slabostí, bolestmi v kostech a povadlou kůží.

Kontraindikace

Nesmí se užívat při přecitlivělost na vitamin C. Při výskytu ledvinných kamenů nebo při podávání sulfonamidů je nezbytné poradit se s lékařem!

Současné podávání některých léčiv může snížit vstřebávání kyseliny askorbové ze zažívacího traktu. Patří sem hormonální antikoncepční přípravky, přípravky s obsahem kortikoidů a salicyláty. Vylučování vitaminu C do moči zvyšují barbituráty, tetracyklinová antibiotika a kyselina acetylosalicylová. Vitamín C zlepšuje vstřebávání penicilinových antibiotik.

Nežádoucí účinky

Příjem vysokých dávek vitaminu C nad 1000-2000 mg denně může vést k dráždění sliznice žaludku a jícnu, což bývá provázené průjmy, bolestmi hlavy, slabostí, nespavostí, dále může docházet ke zvýšenému okyselení moči a ke tvorbě ledvinných oxalátových kaménků, k úbytku vitaminu B12 v těle a ke zvýšení hladiny cholesterolu. U alergiků se ojediněle může objevit kopřivka.

Tato oblast je jistě silně individuální, přesto mi ale mnozí dají za pravdu, že dávky 1000-2000mg patří k jejich dennímu pořádku a nejsou žádnými vedlejšími účinky provázeny.

Jen ještě poznámka: vitamin C ve vyšších dávkách může ovlivnit správnost výsledků některých laboratorních testů (např. stanovení glukózy v moči), proto je vhodné případné vysazení před podobnými testy konzultovat s lékařem.

Výskyt v potravinách

Vitamin C se vyskytuje nejčastěji ve formě kyseliny askorbové zejména v ovoci a zelenině. Hlavními zdroji vitaminu C jsou citrusové plody, černý rybíz, paprika, jahody, rajčata, brokolice, brambory, zelí. Množství vitamínu C kolísá v závislosti na odrůdě, klimatu, způsobu sklizně, skladování a způsobu zpracování surovin. Z živočišných zdrojů obsahují vitamín C především játra a ledviny, ale jeho množství je v živočišných zdrojích ve srovnání s rostlinnými velice malé.

Z tohoto krátkého (a silně neúplného) seznamu by se dalo usuzovat, že lidský organismu v dnešní době nemůže nedostatkem vitamínu C trpět. Toto tvrzení by se sice mohlo zdát pravdivé, ovšem je tu jeden háček a tím je vysoká citlivost vitamínu C vůči vnějším vlivům. O něm ale až za chvilku...

Když už jsem totiž zmínil opět kyselinu askorbovou, řekněme si něco o dalších možných formách. Těmi jsou askorbylpalmitát, látka odvozená od vitaminu C a kyseliny palmitové (chemicky se jedná o ester ascorbátu a kyseliny palmitové, který souží jak k dodání vitaminu C tak i k dodání kyseliny palmitové) a natriumaskorbát, sodná sůl kyseliny askorbové.

Stabilita vitaminu C

Ztráty při skladování, transportu a při přípravě potravin jsou známy u všech vitamínů. Vitamín C reaguje na vzduch, teplo a vlhkost mimořádně citlivě. Jako přibližné pravidlo platí, že ztráty vitamínu C jsou obecně o tolik vyšší, o kolik tepleji a déle se potraviny skladují. Jeden den při 20 °C stojí kapustu asi 12% obsahu jejího vitamínu C, tj. víc než jeden týden v chladničce. Je třeba mít přitom na mysli, že zelenina reaguje z hlediska ztráty vitamínu C různě citlivě. Hlávkové zelí lze uchovávat dokonce několik měsíců beze ztráty vitamínu C. Teplo však odbourávání vitamínu C podporuje. To způsobují speciální enzymy, které jsou zvlášť účinné při teplotách kolem 40°C, při 70°C dochází však k jejich zničení. Proto by se měla zelenina rychle přivést do vyšších teplot a pak pomalu připravovat. Přitom sice ztráta vitamínu pokračuje, ale značně pomaleji.

Při kuchyňské úpravě se může obsah vitaminu C v potravinách snížit o dalších až 70%. Vařením např. oloupaných brambor se sníží obsah vitaminu C o 30-50% a pokud k tomu připočteme vliv skladování (při pokojové teplotě se obsah vitaminu C u brambor každý měsíc sníží o 15%), vychází nám krajně pesimistická čísla. Krátké omytí syrové, nenakrájené zeleniny většinou nezpůsobuje žádné změny v obsahu vitamínu. Naproti tomu namáčení, které se často používá ve velkokapacitních kuchyních, vede ke ztrátám vitamínu C vyluhováním. Čím déle toto vyluhování trvá, tím jsou ztráty vitamínu C větší. Při rozmělňování, krájení, strouhání nebo mixování ovoce a zeleniny se díky takto zvýšenému množství ploch a zároveň díky porušení buněčné tkáně urychluje enzymatické odbourávání vitamínu C. Při rychlém a pečlivém zmrazení lze ztráty vitamínu udržet relativně nízké, takže hluboko zmrazená zelenina často vykazuje více vitamínu C než čerstvé ovoce a zelenina, které je skladováno mnohem kratší dobu dobu.

Denní doporučené dávky

Denní doporučená dávka vitaminu C závisí na věku, pohlaví, na životním stylu a na mnoha dalších faktorech. V ČR je průměrná denní doporučená dávka pro běžné nesportující jedince 60mg na jeden den. Pro děti od 3-10 let se doporučuje dávka poloviční. Potřeba vitamínu C však výrazně stoupá při vyšší tělesné zátěži, infekčních onemocněních, stresu a při kouření.

Malá odbočka: proč potřebují kuřáci více vitamínu C? Lze ukázat, že průměrná hladina vitamínu C v krvi je u kuřáků nižší než u nekuřáků. Čím vyšší je míra kouření, tím více klesá obsah vitamínu C. Mimoto kuřáci vykazují také snížený obsah vitamínu C v bílých krvinkách - leukocytech. Sníženou hladinu leukocytů lze hodnotit jako známku s ní související nižší schopností chránit buňky a tkáně před poškozením. Novější studie ukazují, že kuřák potřebuje o 120 až 130mg vyšší denní přísun vitamínu C, aby dosáhl stejného krevního obrazu jako nekuřák, který se stravuje podle doporučení. Kromě zhoršeného zásobování živinami a možného nižšího příjmu vitamínu C vykazují kuřáci vyšší rozsah látkové výměny u vitamínu C ve srovnání s nekuřáky. Rozsah látkové výměny u nekuřáků činí v průměru 40-50mg/den ve srovnání s 70-90mg/den u kuřáků. Vitamín C má mimoto schopnost neutralizovat vysoce reaktivní látky v cigaretovém kouři a tím zabránit poškození buněk a tkání.

První příznaky nedostatku vitaminu C jsou velice nespecifické - malátnost, zvýšená únavnost, ztráta chuti k jídlu, nízká odolnost vůči infekcím. Déletrvající nedostatek vitaminu C se projevuje krvácivostí dásní, ztrátou zubů, v ojedinělých případech až kurdějemi, které se projevují oslabením a narušením kolagenních struktur a rozsáhlou kapilární krvácivostí. Neléčený stav může vyústit ve smrt. Kurděje se dnes vyskytují velice vzácně, nejnižší preventivní dávka proti tomuto onemocnění je 10-15 mg vitaminu C denně.

Tak jako ostatní vitaminy rozpustné ve vodě, se i vitamin C při nadbytku z organismu vylučuje a musí se průběžně doplňovat. Zde ale narážíme na jeden velmi často opomíjený fakt a to, že lidské tělo zužitkuje jednorázově jen velmi omezenou dávku přijatého vitamínu C.

Podívejme se, co se stane, když najednou přijmeme velmi mnoho vitamínu C, např. jednu celou 500mg tabletu. Použijme malé přirovnání transportní trasy vitamínu C ze střeva do krve s klasickým lyžařským vlekem. Je jasné, že ten může za daný čas přepravit pouze určitý počet lidí (řekněme 50 za 1 hodinu), takže ať pod ním čeká lidí 50 a nebo 500, přepraví jich za každou jednu hodinu jen 50 a víc nic. A něco podobného se děje i s velkým množstvím vitamínu C, který čeká ve střevech na transport do krve, neboť i tam lze přepravit za daný čas jen určité množství (s tím rozdílem, že zde se zbytek vyloučí stolicí:-).

Pokud ale daný vitamín C cestu do krve najde, nemá ještě zdaleka vyhráno. Stoupá-li jeho hladina v krvi příliš rychle, je to pro tělo signál pro jistou kompenzaci a tak začíná vylučovat další vitamín C, tentokrát močí.

Jaké plyne z těchto dvou odstavců poučení? Jediné, ale zato naprosto zásadní: nemá žádný smysl přijímat jednorázově velké dávky, neboť tělo si vezme jen část a zbytek přijde nazmar, tj. je mnohem lepší a pro náš organismus užitečnější rozvrhnout příjem vitamínu do průběhu celého dne po menších dávkách! Maximální, jednorázově využitelná dávka vitamínu C se udává v různých literaturách v rozmezí od 30-70mg, tzn. pokud vezmete např. 500mg tabletu, využijete jen něco okolo 50mg a zbývajících 450mg bez užitku vyloučíte!

Trh

Náš trh je léčivy (chcete-li, suplementy) s obsahem vitamínu C doslova zahlcen, proto se zde omezím jen na malý okruh mnou vyzkoušených věcí. Předně můžete koupit klasické tabletové balení, např. od Léčivy Celaskon (tablety od 100mg do 500mg) nebo dřívější velmi oblíbené APO C (Apotex, CND, tablety 100mg a 500mg). APO C však již podle mých informací není na trhu.

Nechcete-li se však neustálým příjmem tablet zabývat, zkuste některý z vitamínů C "s dlouhotrvajícím účinkem", jejichž výhoda spočívá v tom, že dané množství vitamínu uvolňují do organismu např. v průběhu celého dne. Zde mohu zmínit třeba výrobek od GSK Cetebe a nebo, opět od Léčivy, Celaskon effect 500 (viz. obr. vpravo).

Poslední možností, o které se zmíním, je využít injekčního příjmu vitamínu C. Na našem trhu jsou např. od slovenské Hoechst-Biotiky ampule 5x5ml s obsahem 500mg účinné látky v každé z nich. Nutno však dodat, že tato forma je pouze na lékařský předpis a při aplikaci (nitrožilní) není příliš příjemná.

Praktické dávkování

Pokud se rozhodnete pro běžné tablety, pak si je ideálně nalámejte na části s obsahem vitamínu C, ne vyšším, než cca 100mg. 500mg tabletu tedy můžete rozdělit na půl a ještě na půl, čímž dostanete 4 kousky po 125mg. Rozdělíte-li ještě na půl, o to lépe. Tyto můžete potom užívat v pravidelných intervalech po celý den. Zmíněný způsob se sice zdá býti trochu nepohodlným, ale když už u každého jídla dáváte třeba pangamin nebo vitamíny skupiny B, maličké kyselé Céčko se mezi nimi ztratí (nezapomeňte poté na ústní hygienu, neboť kyselina askorbová narušuje zubní sklovinu). Tímto způsobem můžete denně přijmout cca 8x125mg, tj. celkem okolo 1000mg vitamínu C, což je dávka pro většinu z nás plně postačující. V případě, že jste např. v kůře, jsou vyšší dávky samozřejmě na místě.

Pokud se však rozhodnete pro některý z doplňků "dlouhotrvajících", pak máte starostí o trochu méně, např. mnou zmíněný Celaskon effect má uvedené uvolňování po dobu 8-12 hodin, tzn. je vhodné užít tabletu 1-2 krát denně.

Závěr

I přesto, že jsem tento článek nazval "Vitamín C - všechno", nedělám si iluze a plně si uvědomuji, že jsem všechny oblasti a fakta, týkající se této nadmíru důležité látky, neprobral. Přesto však věřím, že jsem zodpověděl mnoho vašich otázek.

Při zpracovávání textu jsem vycházel z následující literatury:
Remedia - Compendium (druhé vydání), PharmDr. Josef Suchopár, 1997
Lékařská fyziologie, Stanislav Trojan a kolektiv, 1996
Klinická Biochemie, Jaroslav Masopust, 2000
Suplementy ve výživě, Thorne a Embleton
+ Majka:-)
+ některé www zdroje.



Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.07.13:15QUINCY - to je detail hlavne ze som zdravy :-) :-D
08.07.20:14Poman - akorat ti to asi rozežralo mozek...
08.07.16:48QUINCY - Ja si davam denne cca pul kila a som zdravy ako rip :oD
13.02.20:15Duro - Ahojte, Ak som to teda spravne pochopil,tak ked zacinam c..
18.09.09:32Andrej - Peknaaa. Len mas podobny problem co ja. Sa ti uz natahuju ..
17.09.21:55Ronnie - Jo. :oP
17.09.21:37Andrej - Ronnie, to je tvoja ruka tam s tou striekackou ako si ,,pi..
17.09.18:13sportmag - Hned som si dal :)
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 70 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie