Reklama:

Margita Zámolová - rozhovor po absolutním vítězství na Arnold Classic Africa 2016

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Arnold Classic Africa 2016
- zprávy z místa dění
Earl Abrahams nejúspěšnějším amatérským kulturistou na Arnold Classic Africa 2016
Arnold Classic Africa 2016
- výsledky a fotografie
Poslední květnový víkend byl v jihoafrickém Johannesburgu vyhrazen historicky prvnímu ročníku multisportovní akce Arnold Classic Africa, na které kromě dalších sportovců dostali příležitost také profesionální a amatérští závodníci z federace IFBB. Z České republiky za účastí na soutěži v doprovodu svého manžela a mezinárodního rozhodčího Františka Zámoly jako jediná naše závodnice odcestovala Margita Zámolová. Ta na klání nakonec dosáhla fantastického úspěchu, když se ve physique žen probojovala k absolutnímu vítězství. Jaké Arnold Classic Africa bylo jejím očima, ale i jaké jsou její další plány, se dočtete v našem rozhovoru.


Margito, blahopřeji vám k absolutnímu vítězství z Arnold Classic Africa, ohlédnutí za závody začněme ale pěkně od začátku. Do Johannesburgu, kde se akce konala, vedla pořádně dlouhá cesta. Jak namáhavá byla, jak jste během ní řešila jídlo a neobávala jste se přeci jenom, že by dlouhý let mohl mít negativní vliv na vaši formu?

Margita Zámolová při volné
sestavě na Arnold Classic Africa 2016

Děkuji za blahopřání. Co se týče cesty, tak ta vzhledem k tomu, že Jihoafrická republika je na jižní polokouli, i s čtyřhodinovou přestávkou v Dubaji trvala 17,5 hodiny, což není náš rekord, ale dá to zabrat i takhle. Naštěstí letící panelák, Airbus A380-800, je docela pohodlné letadlo.

Vzhledem k tomu, že na palubě zrovna neservírují předsoutěžní stravu, tak se musí vše na gram pečlivě připravit do krabiček a dávkovat to cca po 3 hodinách. Důležité je nebýt ve stresu a neřešit žádný problém. Ideálně vše na klíč. Na to mám manžela. :)

Letadlo člověka docela vysušuje, takže je potřeba hlídat příjem vody. Při extrémní dehydrataci se může víc zahustit krev a může hrozit i trombóza. Hlavně u starších je někdy na řadě i prevence Anopyrinem. Takže jídlo sebou a ideálně sedět blízko toalet. :) Po Mongolsku, Montrealu, Mexiku a Salvadoru už to byla rutina.

Z reakcí některých profesionálních závodníků, kteří se Arnold Classic Africa zúčastnili, vyplývá, že pořadatelé byli na soutěž i příjezd sportovců skvěle připraveni. Jak bylo město nachystáno na tak velkou událost a jak soutěž hodnotíte po organizační stránce vy?

Organizace byla prvotřídní a podchycená, i co se týče reklamy, perfektně. Roll-upy, transparenty a čekající personál (dobrovolníci) už na letišti. Cestou megabillboardy, ulice místa dění ověnčená poutači a vlajkami snad na každém metru.

Samotná soutěž byla perfektně organizovaná a nachystaná na 10.000 účastníků sport festivalu a 400 soutěžících v rámci Arnold Classic. Představte si pětipatrovou budovu Sandtown Convention Center v Sandtown City, hyperluxusní části Johannesburgu, kde dole bylo expo, v mezipatrech všelijaké další disciplíny a v pátém patře soutěž.

Všude řád bez chaosu, s doprovodními programy, se skvělou náladou a atmosférou. Kolem luxusní hotely a obchodní centra s nejvybranějšími světovými značkami. Zkrátka prostředí, které je světové a cítíte se v něm dobře.

Jaká se na soutěži ve vaší kategorii sešla konkurence a kdy jste v průběhu soutěže začala tušit, že by to mohlo takto dobře dopadnout?

Na to, jak mi na začátku tvrdili, že jižní Afrika nemá moc dobrých soutěžících v kategorii physique žen, tak kategorie byly nadupané a některé soupeřky až moc svalnaté. Možná to byla dokonce jejich nevýhoda...

Margita Zámolová při vyhlášení výsledků
ve physique žen do 163 cm na Arnold Classic Africa 2016

Celkem bylo v obou kategoriích osmnáct soutěžících z různých částí světa. Když jsem vybojovala vítězství v kategorii do 163 cm, tak se zvyšovala pravděpodobnost výhry a začala jsem doufat, že to snad vyjde. A pak vyhlásili moje jméno a najednou jsem držela bundu s logem Arnold Classic, klasický dárek na AC pro absolutní vítěze. Bylo to jako sen! Malá holka původem z daleké slovenské vesničky je najednou absolutním vítězem tak prestižní soutěže. Problesklo mi hlavou, že reprezentuji nejen Českou republiku, ale i Slovensko, Maďarsko a střední Evropu a už mi to nikdo nikdy nemůže vzít! Pravděpodobně, když tak mě opravte, jsem historicky prvním absolutním vítězem Arnold Classic z České republiky a snad i Slovenské republiky na prvním Arnold Classic afrického kontinentu. Tak trochu zápis do historie kulturistiky a IFBB. :)

Jak vysoko si svého výsledku z afrického Arnold Classic ceníte? Vnímáte ho jako váš dosud největší sportovní úspěch?

Cením si ho velmi vysoko a je to zatím asi top. Beru to jako další krůček k získání profi karty. Pokud nechtějí, abych je strašila dál na všech amatérských soutěžích celý rok, tak by mi to konečně už měli dát. :)

Po soutěži vás čekal oběd s Arnoldem Schwarzeneggerem, na který vás pozval Bob Lorimer. Jaké setkání s Arnoldem bylo?

Arnold se na samotné soutěži proti jiným Arnold Classic neukázal, večer na profi části samozřejmě byl celou dobu a pak další den na semináři. Poté v hotelu, kde byl ubytován, se uspořádala recepce s lehkým obědem, kde poděkoval organizátorům, rozhodčím a sponzorům, tam jsme ho potkali osobně díky Bobovi Lorimerovi.

Pro mě to bylo sice už setkání třetí, ale na rozdíl od manžela jsem s ním ještě neměla fotku. :) A najednou jsem tam stála s Arnoldem a fotky byly na světě. Pro mě další splněný sen a ohromný okamžik! Den předtím jsem v to vůbec nedoufala. Má obrovské charisma a neskutečně mně to nabilo!

Z Jihoafrické republiky jste s manželem, který na soutěži působil v roli rozhodčího, nezamířili hned domů, ale čekalo vás ještě safari. Internetem oběhlo video, ve kterém obrovský slon obchází vůz s Arnoldem, který se na safari vydal také. Jaké zážitky si ze safari odnášíte vy? Prožili jste podobně nebezpečné okamžiky?

V pondělí jsme se vydali s částí exekutivy IFBB letecky do 500 km vzdáleného světoznámého Krugerova národního parku, který, když připočteme i jeho část v Mozambiku, patří mezi největší na světě. Měří cca 350 km na délku a 60 km na šířku. V parku se můžete pohybovat naprosto volně v autech, ale je přísně zakázané vystupovat z vozů. Divoká africká zvířata zde žijí zcela volně ve svém přirozeném prostředí. Žije zde asi 15 tisíc buvolů, 8 tisíc slonů, 2 tisíce lvů, 1,5 tisíce nosorožců, tisíc leopardů a nepřeberné množství zeber a antilop. Konečně jsem zažila velkou africkou pětku ve volné přírodě "live". :) Protože teď je tam "zima" a méně listí, tak vše bylo průhlednější, než to bývá v létě.

Mysleli jsme si, že Kruger bude top ve všem, ale po třech dnech strávených v soukromé rezervaci Thornybush s rozsahem 14 tisíc hektarů jsme rychle změnili názor. V Krugeru po asfaltkách to byl proti tomu Disneyland. :)

Margita Zámolová při safari po Arnold Classic Africa 2016

V rezervaci Thornybush jsme zažili opravdové nefalšované safari na vlastní kůži! Ráno v pět vstávání a v šest jsme vyráželi s africkým stopařem a naším rangerem Hannesem na offroad po buši po stopách lvů, leopardů, slonů, nosorožců, žiraf atd. Opravdová Afrika z první ruky. Stopař vepředu s mačetou rozšiřoval cestu, osekával překážející a jedovaté rostliny. Hannes řídil a napříč kapotou měl svoji nabitou velkokalibrovou loveckou pušku v pohotovostní poloze, kdyby náhodou... Docela adrenalin, když sedíte metr nad zemí v otevřeném autě a může na vás teoreticky kdekoliv kdykoliv něco skočit. Stali jsme se součástí přírodovědeckého filmu, kde chyběl už jenom David Attenborough. :) Jinak jen pro zajímavost, po příjezdu po welcome drinku je první věc, kterou po vás chtějí, váš podpis pod lejstrem, že si uvědomujete, že jste v malarické oblasti a že můžete onemocnět malárií, která mimochodem může být i smrtelná, a také že můžete zemřít při safari, takže to celé podnikáte na vlastní zodpovědnost a nebezpečí. Každopádně dobré vyhlídky a povzbuzení již na začátku! :) Jinak ubytování absolutní luxus s obsluhujícím personálem v srdci buše, s výhledem na kolem pobíhající zvěř, kde vás chrání elektrické oplocení, striktní zákaz vycházení mimo a přísné zamykání na noc. Bylo by to povídání na několik hodin. Vzpomínky na Afriku zůstanou dlouho v nás...

Jaké jsou vaše další plány? Zkusíte si jako absolutní vítězka Arnold Classic Africa zažádat o profesionální kartu?

Nezkusím, už jsem to udělala. :) Uvidíme, jaká bude reakce, od toho se bude vše odvíjet. V obou případech se dá očekávat pozitivní výsledek. V profi to bude něco nového a zajímavého, a když ne, tak zůstanou staré známé tváře a již naplánované podzimní soutěže. Vše má něco do sebe. :)

Komu byste touto cestou chtěla poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Obrovské dík patří firmě BAKA C. E., bez jejichž pomoci by se tato cesta neuskutečnila, nebo jen velice obtížně. Dále firmě Jamieson, která pomáhala s cestou až sem. Pro Tan za top barvu. Manželovi, který to vše jako vždy režíroval a je mým poradcem a lékařem, a rodině, zejména Monice a Viktorii za trpělivost a podporu.

Toto vítězství považuji za určitý milník ve své kariéře a svým "velkým malým" dílem se na tom podílela spousta lidí od začátku až do konce. Za poslední tři roky zejména Zdena Razýmová, Eva Sukupová, Pavol Jablonický a László Berkes. Všem dalším, které jsem nejmenovala, patří velké díky, včetně SKFČR, Ronnie.cz, Světa kulturistiky, Muscle&Fitness. Díky fanouškům v reálu i virtuálním, kteří "lajkují" a píší každý den. Děkuji!


Margita Zámolová při volné sestavě na Arnold Classic Africa 2016

Posedown účastnic Arnold Classic Africa 2016 ve physique žen do 163 cm

Vyhlášení výsledků Arnold Classic Africa 2016 ve physique žen do 163 cm

Arnold Classic Africa 2016 - souboj o absolutní vítězství ve physique žen

Arnold Classic Africa 2016 - vyhlášení absolutní vítězky ve physique žen


Arnold Classic Africa 2016 - souboje ve physique žen do 163 cm

Arnold Classic Africa 2016 - souboj o absolutní vítězství ve physique žen

Seminář Arnolda Schwarzeneggera

Margita Zámolová s trofejí za vítězství na Arnold Classic Africa 2016

Oběd s Arnoldem Schwarzeneggerem na Arnold Classic Africa 2016

Arnold Classic Africa 2016 - zákulisní fotografie

Safari české výpravy po Arnold Classic Africa 2016


Foto:
František Zámola, Soulby Jackson


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.06.05:47Muflon - parádní forma. v té absolutce uplně jiný level než soupeřk..
14.06.12:41jnerez - je fantastická. *79* V profi bude ještě lepší.
14.06.12:12Bronwyn - jinak samozrejme gratulace, skvela forma...
14.06.12:04Bronwyn - Ja tedy Margitu trochu opravim...historicky prvnim absolut..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ZdenekRazic (22:39) • ygg: no vidis.. shodneme.. celou dobu ti pisu,ze to je jednodusse cely nahlavu. k posle...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
jari (22:34) • Yggu, ty sis myslel, že se nějak testuje ve velkém. Ti čtyři, co zmiňuješ, byli pravděp...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ygg (21:19) • Jinak technická ... u toho Hájka to bylo v první chvíli i o tom, že Dalibor byl přesvěd...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ygg (21:16) • Já mám pocit, že my se v jednom shodneme ... že je to jednoduše levá. Jen u tebe mi při...
magazínNejvětší obr v historii naší kulturis...
Maj0 Lipták (20:37) • 125 kg a ešte k tomu v kvalite ! :)Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra