Reklama:

Vitamín A - základní informace

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Vitamín A (I.)
Vitamín A (II.)

Vitamíny jsou látky nezbytné pro život, podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů a katalyzují biochemické reakce v těle. Lidský organismus, až na některé výjimky, si nedokáže vitamíny sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím potravy.

Nedostatek vitamínů může způsobit závažné zdravotní problémy. Nadbytku vitamínů se tělo většinou efektivně zbaví, ale jsou i výjimky, které mohou stát člověka život. Což je zrovna případ vitamínu A. Tak jako tak bez vitamínů nemůžeme žít, proto se možná bude hodit o vitamínech něco málo vědět, ne?

A pokud trpíte šeroslepostí, sníženou potencí nebo máte horší imunitu, tak byste rozhodně měli číst dál!

Vitamín A se řadí mezi vitamíny rozpustné v tucích, vyskytuje se ve dvou přirozených podobách. Vitamín A1 jako retinol a vitamín A2 jako dehydroretin.

Kde ho najdeme?

Zdrojem vitamínu je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, tedy oranžová, červená i zelená barviva.

Přírodní podoba

V přírodní podobě najdete vitamín A v rybím tuku, játrech, mrkvi, špenátu, kapustě, petrželové a kedlubnové nati, melounu, meruňkách, zelí, brokolici, dýni, kukuřici, vaječném žloutku, třešních atd.

Tělo si umí vitamín A vyrobit samo z beta-karotenů a některých dalších karotenů. Karoten se transportuje do jater, kde se vitamín A vytváří (proto jsou játra bohatá na tento vitamín). Ke správnému využití vitamínu v těle je potřebný zinek. Je částečně ničen běžným vařením a ohříváním v mikrovlnné troubě.

Komerční podoba

S vitamínem A a karotenoidy (z kterých si tělo vitamín vyrobí samo) je možné se setkat i v lékárenské podobě, ať již v podobě kapiček, či tablet. Karoteny, retinol a vitamín A se farmakologicky získávají rozpouštěním jejich zdrojů v tucích a jejich následnou extrakcí (vlastně se přírodní forma rozpustí v tuku, pak se separuje a následně odmastí).

K čemu je?

Je nutný pro tvorbu zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Pomáhá nám tedy vidět v šeru. Kromě toho zajišťuje růst, vývoj, kvalitu a funkčnost sliznic, kostí a krvetvorby. Jeho nedostatek způsobuje šeroslepost, zvyšuje možnost výskytu zánětu očních spojivek, snižuje pohlavní aktivitu a snižuje potenci a imunitu a způsobuje jiné neduhy.

Karoten, krom toho, že nám slouží jako zdroj k výrobě vitamínu A, má antioxidační a antionkogenní účinek (snižuje riziko vzniku karcinomu plic).

K příznakům nedostatku vitamínu A patří právě zmiňovaná šeroslepost a bolestivost očí zejména při přechodu ze tmy do světla.

Předávkování

Pokud to naopak s vitamínem A přeženete, můžete si způsobit hypervitaminózu (onemocnění z nadbytku vitamínu). Předávkování může způsobit osteoporózu, otravu a nadbytek vitamínu v těhotenství (4. až 9. týden) může také způsobit rozštěpy.

Z konzumace zeleniny se nepředávkujete, nebezpečí nehrozí z lékárenské podoby vitamínu A (v kapslích je ho tak málo, že by to prakticky snad ani nešlo).

Předávkování provitamíny (karotenoidy) je nemožné, ale při jejich zvýšeném přísunu lze pozorovat oranžové zabarvení kůže. Když budete papat hooodně mrkve, budete pak jako mrkev vypadat.

Kolik je vitamínu potřeba?

Doporučené denní dávky jsou následující.

množství vitamínu A
kojící ženy 1,6 mg
těhotné ženy 1,2 mg
jedinci nad 10 let1 mg
děti 7 - 10 let 0,7 mg
děti 4 - 6 let0,5 mg
děti do 3 let0,4 mg

Jak je vidět, potřebné množství vitamínu A je úměrné věku (respektive hmotnosti) člověka a zvláště je významný pro těhotné a kojící ženy.

Pokud jsem dospělý člověk, tak kolik toho musím sníst, abych dosáhl své denní dávky?

potravinaobsah vitamínu A ve 100 gmnožství k pozření, aby bylo
dosaženo denní dávky
telecí játra 6060 mcg16,5 g
vojtěška 5300 mcg18,8 g
mrkev 4500 mcg22,2 g
špenát 4300 mcg23,2 g
vodnice 3000 mcg33,3 g
mango 1600 mcg62,5 g
petržel 1200 mcg83,3 g
tuňák 970 mcg103 g
treska 939 mcg106,5 g
čerstvé meruňky 933 mcg107,2 g
kaki 903 mcg110,7 g
meloun 866 mcg115,5 g
mangold 666 mcg150,2 g
papája 583 mcg171,5 g
rajčata 433 mcg230,9 g
paprika 273 mcg366,3 g
máslo 181 mcg552,5 g
kravské mléko 10 mcg10000 g
telecí maso 6 mcg16666,6 g

Vitamínová zajímavost

Vitamín A byl poprvé izolován z mléka v roce 1915. Za jeho výzkum byly uděleny dvě Nobelovy ceny (1931 a 1967). V obou případech šlo o závislost dobrého vidění na vitamínu A.

Již ve středověku bylo známým lékem na šeroslepost podávání pokrmů z jater nemocným (ne nemocných, jejich játra opravdu nikdo jako lék nekonzumoval).

Foto:
Pixmac


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.06.10:22gresht - souhlas
17.06.21:11Pr!nc - `Beta-karoten, krom toho, že slouží jako prekurzor pro syn..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Prodam vybaveni fitness studia
Prodam vybaveni studia. Vse nove. Trampoliny, bosu, kettlebelly. Idealne vse jednomu zajemci.
služby Osobní Trenér Praha - Adam Špulá...
Chceš se naučit základy boxu, thaiboxu, nabrat svalovou hmotu, zlepšit si kondici anebo už prostě...
práce Osobní trenér pro VIP klientelu
Do týmu BodyBody Home & Office hledáme osobního trenéra se zkušenostmi, vynikajícím přístupem ke klientům a ochotou učit se nové věci. Hledáme trenéra, který bude jezdit za klienty domů nebo do kanceláře.
práce Trenér do domu
Hledáme nové kolegy na spolupráci v projektu „Trenér do domu“. Přidejte se do našeho týmu a začn...
práce Trenerku pro stretching
Hledam Fitness Trenerku v Praze ktera by pomohla se stretchingem, normalne placene jako hodina tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie