Reklama:

Arnold Classic Africa 2016
- výsledky a fotografie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Legendární sedminásobný vítěz Mr. Olympia Arnold Schwarzenegger si spolu s týmem pořadatelů zvolna plní svůj další sen, a to mít soutěž Arnold Classic na všech obydlených kontinentech. Po severoamerickém Arnold Classic, Arnold Classic Europe, Arnold Classic Brasil a Arnold Classic Australia se v sobotu 28. května v Johannesburgu odehrál první ročník Arnold Classic Africa, přičemž v plánu je letos i premiéra Arnold Classic Asia, jež by se mělo uskutečnit 20. srpna v Hong Kongu.

Africké Arnold Classic má pro osmašedesátiletého Arnolda přitom speciální význam. Do Jihoafrické republiky, jejímž je právě čtyřmiliónový Johannesburg největším městem, se Schwarzenegger průběžně vrací již od roku 1967. Tehdy sem, jak při příležitosti konání zmiňované profesionální show zavzpomínal, poprvé přijel za svým idolem Regem Parkem, aby s ním trénoval, ale třeba i absolvoval společná exhibiční vystoupení. V sezóně 1975 pak právě v Jihoafrické republice vybojoval i svůj šestý titul Mr. Olympia.

Během tiskové konference, která předcházela hlavnímu programu této multisportovní akce, Arnold ocenil práci hlavního organizátora a bývalého strongmana Wayna Priceho, jemuž se hned napoprvé podařilo uspořádat událost, která čítala osmačtyřicet různých sportovních odvětví a stala se příležitostí pro bezmála jedenáct tisíc závodníků, včetně těch z amatérské a profesionální divize IFBB.

Právě profíci přitom před několika okamžiky dobojovali a je již jasné, kteří závodníci se na klání v obou vypsaných kategoriích - kulturistice mužů open a fitness žen - probojovali k předním příčkám.


Arnold Classic Africa 2016 - kulturistika mužů open

V kulturistice mužů open se do boje o jedno přímé postupové místo na Mr. Olympia 2016 určené vítězi i zvýšenou porci bodů do kvalifikačního žebříčku zapojilo dvanáct borců. S výjimkou domácích závodníků Cobuse Van Der Merveho a Andrewa Hudsona, kteří na klání absolvovali profesionální debut, všichni ostatní v minulosti již na některém z klání Arnold Classic závodili, což svědčilo o nemalé kvalitě startovního pole.

V tom nechyběl ani šampión nedávného New York Pro Dexter Jackson, jenž byl nejenom s ohledem na svůj úspěch z newyorské profesionální show jasným favoritem na vítězství. Do prvního semifinálového vyvolávání rozhodčí kromě zmíněného šestačtyřicetiletého vítěze Mr. Olympia z roku 2008 vybrali ještě Roellyho Winklaara, Lionela Beyekeho, Michaela Kefalianose a Victora Martineze, kteří tak bojovali o umístění v první pětici. Další průběh soutěže pak napověděl, že zatímco Beyeke, Jackson a Winklaar mají blízko k umístění v první trojici, Martinez s Kefalianosem to budou mít v nabité konkurenci s útokem na medailové příčky složité.

Medailisté Arnold Classic Africa v kult. mužů open Dexter Jackson (1.), Roelly Winklaar (2.) a Lionel Beyeke (3.)

Dexter Jackson v Johannesburgu mohl vybojovat své šestadvacáté profesionální vítězství, čímž by vyrovnal rekord Ronnieho Colemana, a netajil se tím, že pokud se mu na soutěži podaří uspět, bude jeho novým cílem, než odejde do kulturistického důchodu, dosáhnout na tři desítky prvenství. Dlouhý let, který s výjimkou domácích borců museli absolvovat všichni účastnici soutěže, byl bezesporu vyčerpávající. Jackson však dlouhodobě nemá potíže s tím, že by cestování mělo na jeho formu jakýkoliv negativní vliv, a tak nakonec v Africe závodil ještě v o něco lepší fazóně než před týdnem v New Yorku. To mu v kombinaci s neobyčejnou kompletností postavy a precizním pózingem na Arnold Classic Africa pomohlo k jednoznačnému triumfu a vyrovnání dosavadního Colemanova maxima. Dexter nyní plánuje několik týdnů odpočinku a pak se naplno pustí do přípravy na letošní ročník Mr. Olympia, kde se po loňské druhé příčce pokusí zabojovat o svou druhou sošku Sandowa.

Bylo-li o vítězi od prvních chvil prejudgingu jasno, boj o druhé a třetí místo již tak jednoznačný příběh nepřipomínal. Pětatřicetiletý Francouz Lionel Beyeke si pro start na Arnold Classic Africa nachystal jednu ze svých lepších forem a díky svým pěkným tvarům, plným a tentokrát i pěkně separovaným kvadricepsům při porovnávání v čelních postojích s Roellym Winklaarem sváděl poměrně vyrovnanou partii. O tom, že na Beyekeho úkor druhé místo přeci jenom vybojuje Roelly, se rozhodlo zřejmě v zadních pózách, kde Winklaar předvedl více hmoty i lepší kvalitu.

Čtvrtou příčku vybojoval dvaačtyřicetiletý Victor Martinez, jenž i v Africe prokázal, že od vážného zranění kolene z počátku roku 2008 prožívá jednu ze svých lepších sezón, a z boje o některou z medailových příček jej vyřadily pouze méně oblé kvadricepsy. Ty po zmíněném úrazu zkrátka již nejsou stejně plné a separované jako třeba v sezóně 2007, kdy Victor dosáhl na druhé místo z Mr. Olympia a vítězství z Arnold Classic v Severní Americe.

O páté a šesté místo svedli vyrovnaný souboj Fred Smalls a Michael Kefalianos, přičemž nakonec ze soutěže odcházel spokojenější první a mladší ze zmíněných borců. Sedmá a osmá příčka v uvedeném pořadí připadla Brandonu Currymu a Jonathanu Delarosovi, kteří na klání shodně předvedli pěkné objemy. Do Johannesburgu si nicméně oba také přivezli formu, která jim tentokrát na lepší výsledek nemohla dovolit pomýšlet. Zdá se přitom, že oba mají s hledáním receptu na optimální fazónu potíže již delší dobu.

Devátý skončil masivní Švýcar Lukas Wyler, jenž si před soutěží pochvaloval výjimečný přístup pořadatelů. Ti se o závodníky dle něj starali doslova jako o bohy, když vše bylo špičkové. Od hotelu a úžasného kongresového centra Sandton, jež hostilo vlastní závody, až po možnost prostě odevzdat určenému člověku svůj nákupní seznam a za hodinu mít vše, co jste si objednali, na hotelovém pokoji. Na pódiu se Lukas prezentoval objemy, kterými stejně jako při svém profesionálním debutu na Arnold Classic v Columbusu prokázal, že mezi profesionály patří. Po stránce kvality, ale i prezentace na své soupeře však výrazně ztrácel a je evidentní, že právě na těchto nedostatcích bude muset v nejbližších letech citelně zapracovat.

Desáté místo při svém profesionálním debutu vybojoval nejlepší z domácích účastníků soutěže Andrew Hudson. Borec, jenž se již před vstupem na pódium netajil, že je pro něj účast Arnold Classic Africa splněným snem, se rozhodčím prezentoval dobrou stavbou těla i vylepšenými objemy. K těm se pro dvaatřicetiletého Andrewa přitom vůbec nebylo jednoduché propracovat, když si před osmi měsíci při stěhování gauče utrhl biceps na levé paži a musel podstoupit operaci. Z boje o vyšší příčky jej vyřadila pouze skutečnost, že na pódium nepřinesl stejnou svalovou tvrdost a ostrost jako v sezóně 2014, kdy díky vítězství z Arnold Classic Amateur vybojoval profesionální kartu.

Jedenáctý skončil zkušený Marius Dohne, jemuž při nepříliš dobré formě k lepšímu umístění nepomohl ani skvělý pózing. Poslední příčku si pak při svém profesionálním debutu připsal absolutní vítěz Olympia Amateur Africa z roku 2014 Cobus Van Der Merwe, jenž zejména v oblasti dolní poloviny těla po stránce objemů na své soupeře výrazně ztrácel.


Výsledky Arnold Classic Africa 2016 - kulturistika mužů open:

  1. Dexter Jackson*
  2. Roelly Winklaar
  3. Lionel Beyeke
  4. Victor Martinez
  5. Fred Smalls
  6. Michael Kefalianos
  7. Brandon Curry
  8. Jonathan Delarosa
  9. Lukas Wyler
  10. Andrew Hudson
  11. Marius Dohne
  12. Cobus Van Der Merve

* kvalifikace na Mr. Olympia 2016


Arnold Classic Africa 2016 - videozáznam finále


1. Dexter Jackson

2. Roelly Winklaar

3. Lionel Beyeke

Závodníci na dalších příčkách


Závodníci kvalifikovaní na Mr. Olympia k 28. květnu 2016:

jméno stát soutěž um.*
Phil Heath USA Mr. Olympia 2015 1.
Dexter Jackson USA Mr. Olympia 2015 2.
Shawn Rhoden USA Mr. Olympia 2015 3.
Dennis Wolf Německo Mr. Olympia 2015 4.
Mamdouh Elssbiay Egypt Mr. Olympia 2015 5.
William Bonac Nizozemsko Nordic Pro 2015 1.
Lukáš Osladil Česká republika Europa Phoenix Pro 2015 1.
Joshua Lenartowicz Austrálie San Marino Pro 2015 1.
Cedric McMillan USA Levrone Pro Classic 2016 1.
Kai Greene USA Arnold Classic 2016 1.
Kevin Levrone USA speciální pozvání -
Roelly Winklaar Curacao BodyPower Pro 2016 1.
Steve Kuclo USA California Pro 2016 1.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie open - žebříček k 28. květnu 2016:

p. jméno stát body
1. Ronny Rockel Německo 16
2. Justin Compton USA 10
3. Branch Warren USA 8
3. Lionel Beyeke Francie 8
3. Victor Martinez Dominikánská republika 8
3. Nathan Sylvester Velká Británie 8
7 Rafael Jaramillo USA 5
7. Juan Morel USA 5
7. Jose Raymond USA 4
7. Kenneth Jackson USA 4
7. Vitaly Fateev Rusko 4
7. Max Charles USA 4
13. Robert Piotrkowicz Polsko 3
13. Michael Kefalianos Řecko 3
13. Essa Obaid UAE 3
16. Mohamad Bannout Libanon 2
16. Manuel Lomeli Mexiko 2
16. Toney Freeman USA 2
16. Evan Centopani USA 2
16. Fred Smalls USA 2
16. Alexis Rivera Rolon USA 2
22. Emiliano Dell´Uomo Itálie 1
22. Branden Ray USA 1
22. Alexey Shabunya Bělorusko 1
22. Paulo Almeida Kanada 1
22. Michael Lockett USA 1


Arnold Classic Africa 2016 - fitness žen

Ve fitness žen se na pódiu představilo deset sportovkyň. Nejlépe si z nich vedla pátá žena loňského ročníku Fitness Olympia Bethany Wagner, za níž se ke druhé příčce probojovala Regiane Da Silva, která se netají tím, že se její kariéra profesionální fitnessky pomalu chýlí ke konci. Na umístění v první pětici dosáhly také třetí Marta Aguiar, čtvrtá Myriam Capes a pátá Kristine Duba. Zklamáním soutěž skončila pro vítězku Fitness International z roku 2013 Tanji Johnson, která se tentokrát musela spokojit až se šestou příčkou.


Výsledky Arnold Classic Africa 2016 - fitness žen:

  1. Bethany Wagner*
  2. Regiane Da Silva
  3. Marta Aguiar
  4. Myriam Capes
  5. Kristine Duba
  6. Tanji Johnson
  7. Ryall Graber-Vasani
  8. Chika Aluka
  9. Michelle Blank
  10. Caroly Erasmus

* kvalifikace na Fitness Olympia 2016


1. Bethany Wagner

2. Regiane Da Silva

3. Marta Aguiar


Závodnice kvalifikované na Fitness Olympia k 28. květnu 2016:

jméno stát soutěž um.*
Oksana Grishina Rusko Fitness Olympia 2015 1.
Tanji Johnson USA Fitness Olympia 2015 2.
Myriam Capes Kanada Fitness Olympia 2015 3.
Regiane Da Silva Německo Fitness Olympia 2015 4.
Bethany Wagner USA Fitness Olympia 2015 5.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie fitness - žebříček k 28. květnu 2016:

p. jméno stát body
1. Whitney Jones USA 20
2. Ryall Graber-Vasani Kanada 8
3. Marta Aguiar Uruguay 5
4. Kristine Duba USA 4
5. Piia Pajunen Finsko 3
5. Ariel Khadr USA 3
7. Giorgia Foroni Itálie 2
7. Sara Kovach USA 2
9. Aurika Tyrgale Rusko 1

Systém bodování v žebříčku pro sezónu 2016

Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3 Úroveň 4
Umístění Arnold Classic Arnold Classic Europe, New York Pro, EVLS Prague Pro, Olympia Europe Arnold Classic Brasil, Australia, Africa, Australia a Pittsburgh Pro Ostatní GP
2. místo 8 6 5 4
3. místo 7 5 4 3
4. místo 6 4 3 2
5. místo 5 3 2 1


Foto:
www.npcnewsonline.com / Chris Nicoll

Video:
www.livestream.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.05.13:38kulturistikabb - Dexter super. Roelly veľmi dobrý. Lionel konečne perfektná..
29.05.00:07Zodiak411 - Tak Beyeke mě teda překvapil tak vysoko. Že by se mu snad ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 49 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra