Reklama:

Extrémní závody:
Bahňák - představení

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Kalendář extrémních závodů pro rok 2016
Extrémní překážkové závody mají jedno společné a to je bahno. Ať se kouknete, kam se kouknete, bahno je všude, a tak není divu, že tu máme jedno klání, které má bahno přímo v názvu. Ano, řeč je o Bahňákovi.

Trocha nedávné historie

S rostoucí oblibou extrémních závodů v zahraničí si jich začali všímat i tuzemští nadšenci, kteří se je rozhodli přenést do našeho prostředí. Tak to bylo i s Bahňákem. Organizační tým z občanského sdružení ONeSA Sokolov v roce 2010 uspořádal v Sokolově závod o nejtvrdšího hasiče, a protože se jim pořádání sportovních akcí zalíbilo, nechali se inspirovat v zahraničí závody Tough Mudder a přinesli podobný závod k nám.

S pomocí města Sokolov se povedlo dát dohromady 9 hektarů bývalého lesoparku (původně část lomu Medard zvaná Jižní lom), z kterého se podařilo spojenými silami, sponzorskými dary a propracovanými víkendy vytvořit závodní trať.

Poprvé ji vyzkoušelo v roce 2011 180 závodníků, včetně starosty, představitelů města i městské a státní policie. V roce 2015 startem prošlo přes tisíc závodníků.

Typy závodů

Bahňák není jen o jednom hlavním závodě, ale je doplněn o závody pro děti, noční sprint a bitvu živlů. Užije si celá rodina. Závodí jednotlivci i týmy.

Noční sprint

Běží se v pátek 6. května 2016 od 22:00, takže potmě a s čelovkou. Běží se jen pro zábavu, bez časomíry, ve dvoučlenných až tříčlenných týmech.

Trať je dlouhá půl kilometru a je shodná s tratí pro děti. Mládež to má však mnohem jednodušší, běží za světla.

Hlavní závod

Ten je v sobotu 7. května 2016. Startovní časy jsou rozděleny podle věku a pohlaví s předpokladem, že všichni budou do 18:00 pěkně v cíli.

Závodníky čekají 4 km plné bahna a překážek. Nečekejte dlouhé běžecké pasáže, toto není běžecký závod, ale překážkový!

Bitva živlů

Jde vlastně o absolvování hlavního závodu se specifickou rozcvičkou. Pro 20 smíšených trojčlenných týmů bude připravena před samotným závodem pekelná zkouška. Týmy musí před startem absolvovat 3 intenzivní WOD stanoviště. Jedná se o tři sestavy intenzivního cvičení s netradičním vybavením a vlastním tělem. Aby to nebylo zas tak "jednoduché", je nutné se do tohoto závodu nejdříve kvalifikovat. Organizátorům musí zájemci o závod natočit video s realizací předepsaných cviků. Nejlepší týmy se pak budou moci zúčastnit závodu.

Dětský závod

I děti si zde přijdou na své. Je pro ně připravena půlkilometrová trať. Závodí se ve věkových kategoriích 8 až 11 let, 12 až 14 let, dívky 15 až 17 let a chlapci 15 až 17 let.

Co závodníka čeká

Noční sprint Vás vyjde na 100 Kč a je pouze pro 120 závodníků, takže s registrací neváhejte.

Hlavní závod je do 6. 3. 2016 pro dospělého za 690 Kč a pro družstva za 2.070 Kč. Opět zde platí, že čím později se registrujete, tím více zaplatíte. Na místě jednotlivec dá za závod 890 Kč a tým 2.670 Kč.

Děti mají start za 200 Kč kdykoli při online registraci, či 300 Kč při registraci na místě.

O zázemí je postaráno, to se nikdo bát nemusí. Základem jsou toalety, sprchy, parkování, oběd a nealko občerstvení, elektronická časomíra, osvěžení v cíli, úschovna, a to vše již v ceně startovného.

Nejde jen o sportovní aktivitu, která závodníky čeká. Je tu i kulturní vložka, od malování na tělo až po prezentaci extrémních sportů, a v neděli ráno Vás čeká snídaně v bahně!

3, 2, 1, start

Pravidla

Na závodě si nemůžou dělat závodníci, co chtějí, tak uvádím pár pravidel na začátek.

 • Závodník se po dobu závodu nesmí dostat mimo vyznačenou trať. V opačném případě bude diskvalifikován.

 • Závodníci startují chronologicky dle startovních čísel. Každý závodník musí být včas připraven ve startovním prostoru. Závodník, který nebude připraven v době svého startu, bude diskvalifikován.

 • Každý závodník má pro překonání překážky 3 pokusy. Po vyčerpání třetího pokusu bude diskvalifikován.

Před startovní pásku se chodí dle věku a pohlaví. Nejdříve děti, dorost, dospělí až na konec. Ženy budou mít před pány půlhodinový náskok a týmy se dostanou na řadu jako poslední v 15:30 hodin.

Běh

Bahňák je jeden z mála závodů, který se orientuje hlavně na překážky, a tak v něm běhu moc nenajdete. Samozřejmě že nakonec poběžíte, ale jen čtyři překážkami nabité kilometry.

Překážky

Názvy překážek mohou leckoho vystrašit. Taková Krvavá záda, Hadí hnízdo, Mandl nebo Krysí kanály zrovna moc vábně neznějí, ale nebojte, realita bude, jak to jen říci, lepší, nebo horší, no prostě jiná.

Tady je pár překážek (bez jejich hrůzu nahánějících názvů).

 • prolézání pneumatikami
 • přelézání pagody
 • brodění rozbahněným korytem
 • skluzavka
 • ručkování
 • podlézání sítě
 • prolézání tunelem
 • plavání
 • houpání na provaze
 • a spousty jiných

Cíl

Jako na každém závodě je hlavní odměnou v cíli to, že jste závod dokončili, a pokud možno celí. A pak už se jen rozhodnout, jestli se "proběhnete" i příští rok.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra