Reklama:

Jan Páleníček - rozhovor a aktuální forma před Malta Grand Prix 2016

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Závodník klasické kulturistiky a úřadující mistr republiky v této kategorii ve výšce do 180 cm Jan Páleníček se již tuto neděli představí na další soutěži. Tentokrát to bude mezinárodní klání Malta Bodybuilding and Fitness International Grand Prix. Co si od svého startu slibuje, jaké má další plány a čím si "dobíjí baterky", to vše prozradil v následujícím předsoutěžním rozhovoru, který doplňují fotografie jeho formy, pořízené po letošním mistrovství Čech, kde rovněž vybojoval zlato.


Vybrané úspěchy:

Mistrovství ČR mužů, žen a párů 2016 - 1. v klasické kulturistice do 180 cm
Mistrovství Čech mužů a žen 2016 - 1. v klasické kulturistice do 180 cm
Mistrovství Evropy 2015 - 7. ve fitness mužů open
Mistrovství ČR mužů, žen a párů 2015 - 1. v klasické kulturistice do 180 cm + absolutní
Mistrovství Čech mužů a žen 2015 - 2. v klasické kulturistice do 180 cm
FitBalance IFBB International Cup 2015 - 3. v klasické kulturistice nad 175 cm


Honzo, jak jste po loňské sezóně regeneroval a připravoval se na tu letošní? Co vás zaručeně nabije energií a pozitivní náladou, když vám zrovna není "hej"?

Minulý rok po zisku titulu mistra ČR v klasické kulturistice jsem měl jedinou možnost. Musím následující rok (tedy 2016) svoji výkonnost potvrdit a obhájit titul. Byla to obrovská výzva, která mě hnala kupředu. Povedlo se a stal jsem se mistrem ČR v klasické kulturistice i v roce 2016. Připravovat jsem se začal silovou přípravou na podzim loňského roku. Startoval jsem i na soutěži v benči, kde jsem vytlačil 170 kg. Následovala zkvalitňovací fáze od ledna, kde jsem piloval formu do té nynější.

Energii a pozitivní myšlenky mi dodává veškerá aktivita mimo posilovnu. Třeba jsem začal malovat a zajímat se o umění. Je to pro mě ventil, jak se odreagovat a vidět svět z jiného pohledu. Za součást psychické přípravy považuji i sportovní pestrost. Jezdil jsem lyžovat, plavat nebo jsem zašel na gymnastiku. Teď ke konci přípravy mě velmi nabíjí pravidelné návštěvy fyzioterapeutky, která mě skládá "dohromady".

Na letošních mistrovských soutěžích jste suverénně zvítězil v kategorii klasická kulturistika do 180 cm a mohl jste si tak ověřit svou formu před dalšími soutěžemi. Nyní se chystáte na Malta Bodybuilding and Fitness International Grand Prix. Jaké máte ambice?

Forma se týden od týdne zlepšuje. Na mistrovství ČR jsem byl lepší než na mistrovství Čech, i když jsem viděl velké rezervy v oblasti separace hýždí a zadní strany stehen. Tento rok si vše poctivě zapisuji a vedu si deník, kolik jsem a kdy snědl a vypil, včetně zápisu tréninků. Je zajímavé se zpětně vracet k předešlým krokům a brát si z nich ponaučení pro přípravy následující. Jak rok 2015, tak 2016 jsem nepodstupoval odvodnění před závody. Jsem názoru, že samotné odvodnění není podstatné, když závodník nemá 100% formu. Co si budeme povídat, tu maximální nemá 90 % všech závodníků i závodnic. Ti pak docílí jenom dehydratace organismu a vystresují tělo natolik, že výsledkem je zhoršení finálního vzhledu v podkoží. To nemluvě o jejich nepřítomném projevu při prezentaci na pódiu. Třeba se někdy najdou i odvážlivci, kteří nepůjdou hlavním streamem, tj. na každou soutěž odvodnit.

Ambice na mezinárodních soutěžích nemám jasné. Nevím, jaká se sejde konkurence. Na Maltě bych byl vděčný za medailové umístění. Na mistrovství Evropy 2016 bych se rád předvedl ve finální šestce.

Jak jste se na letošní sezónu připravoval? Nastiňte prosím podobu svých tréninků a stravovacího režimu. Kdo vám v přípravě pomáhá?

Závodím za přerovský klub Fitness AVE a do konce roku 2015 mě trénoval pan Jindřich Šejba. Tento rok na náš tým dohlíží už jenom z nebe. I tak mě toho tolik naučil, že v přípravě čerpám ze svých závodních zkušeností. Teď trénuji ke konci i dvoufázově. Zařazuji ranní kardio a snažím se svalové skupiny dostatečně procítit. Nemám ucelený tréninkový plán, jedu podle toho, co bych měl a jak se cítím. Většinou trénuji sám, dovedu se pak lépe koncentrovat. Jak jsem uvedl v předchozí otázce, píšu si detailní dokumentaci finální přípravy. Věřím, že se jednou může stát i předlohou některým závodníkům.

Prozraďte, jaké máte další soutěžní plány? Co by mělo být vrcholem této sezóny?

Soutěžím rád a nikdy jsem se nepřipravoval pouze na jednu soutěž. Chci se lidem ukázat a interagovat co nejvíce s publikem. Myslím, že se mi to daří. Lidé, i když mě neznají, více si všímají mého projevu a pozorují mě. Vrchol by měl být na mistrovství Evropy ve Španělsku. Pak ukončím kulturistickou sezónu a koupím si s přítelkyní slibované kolo.

Chtěl byste někomu závěrem poděkovat nebo vzkázat něco čtenářům Ronnie.cz?

Mé poděkování míří mé přítelkyni Martině. I když je tvrdá holka, čeho je moc, toho je příliš. To, že jsem aktivní jenom v posilovně a k nesnesení doma, překlene, ale když se s ní společně nenajím, není to prostě ono. Ne nadarmo se říká, že "láska prochází žaludkem".

Čtenářům Ronnie.cz přeji zdravého sportovního ducha a mnoho výborných sportovních zážitků.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra