Reklama:

Sportem ke zdraví

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

[imgPR]2445_1[/imgP]Frank Zane ve věku 63 let![//imgP] Přemýšleli jste někdy, zda platí heslo "sportem ke zdraví"? I když si odmyslíme zakázané prostředky a vezmeme v úvahu přípravu kulturisty pouze na naturální bázi, bude směřovat ke zdraví? Směřují vůbec ostatní sporty na vyšší úrovni ke zdraví? Co člověk nebo sportovec musí na konci kariéry změnit, aby jeho sportovní vyžití šlo tímto směrem?

Rád bych těmito otázkami otevřel "řízenou diskuzi" na dané téma. Zmíním stručně 8 zásad, které by měl kulturista nebo jiný sportovec dodržovat, aby směřoval ke zdraví. Budu se těšit na obsáhlejší příspěvky vaší kritiky, rozvedení některých bodů a doplnění dalších zásad. Věřím, že vznikne ještě obsáhlejší článek. Své příspěvky posílejte na jarda@ronnie.cz.

1) Zapomeňte na velké svaly!

Hledejte zlatou střední cestu. Vaším cílem by se měla stát prostá funkčnost a kondice svalů, nikoli vrcholná forma. Na vaší postavě se soustřeďte spíše na obsah tuku, ale i udržování malého množství tuku je pro organismus příliš náročné. Frekvence vašich tréninků vůbec nemusí přesáhnout 3 návštěvy fitness-centra týdně a tréninková jednotka 75 minut. Také bych doporučoval méně sérií na partii (4 - 8 sérií). Vyhněte se cvikům, které již nevyhovují vašemu zdravotnímu stavu a opotřebovávají poškozená kloubní pouzdra. Vaší prioritou by již neměly být bicepsy a hrudník, ale celková vyváženost, tedy i svalů, které nejsou vidět (rotátory...) a důraz položte na vzpřimovače a břicho.

2) Zapomeňte na silové rekordy!

Nežeňte se za překonáváním svých rekordů z mládí, naučte se neposilovat si své ego tím, že cvičíte se zaprášenými činkami, které nikdo nepoužívá, a s prohýbajícími se osami činek. Upřednostňujte rozsah opakování nad 10 s naprosto precizní technikou. Vyhýbejte se přetrénování.

3) Každý den se zadýchejte!

Aerobní aktivity by se měly stát jednou z vašich nejvyšších priorit. Zkuste se každý den zadýchat, ale opět musíte hledat zlatou střední cestu. V tomto případě bych volil rozdělení tréninkových jednotek na silné a slabé. Silné jednotky zařaďte do týdne pouze dvě a slabých 3-5. Silná jednotka aerobního tréninku by měla trvat 30 - 45 minut a měla by být velice intenzivní, alespoň na konci skutečně "lapáte po dechu". Slabá tréninková jednotka může trvat pouhých 5 - 10 minut - např. po tréninku ve fitness-centru, běh se psem kolem domu nebo v podobě doplňkového sportu. Důležitá je forma aerobní aktivity. Běh je sice jednou z nejintenzivnějších aerobních aktivit, ale v případě větší hmotnosti nebo špatného povrchu vede k poničení kloubů. Řešení bych viděl ve větší pestrosti aerobních aktivit.

4) Nezapomeňte na strečink!

Pro kulturistu je strečink možná trochu nudnou záležitostí, vždyť my milujeme brutální tréninky plné bolesti, ale jistě uznáte, že je pro zdraví klíčový. Zajišťuje tělu potřebnou ohebnost. Abychom nežili jen pro cvičení, rozdělil bych strečink také do delších a kratších tréninkových jednotek. Delší jednotka by měla obsahovat celý rozsah pohybů a kratší jen ty nejdůležitější. Tyto tréninkové jednotky bych ob den střídal a dopřál bych si jeden den v týdnu oddechu.

5) Změňte nákupní košík doplňků výživy!

Investice do proteinů s hlavním cílem ve zdraví je při omezeném množství finančních prostředků neefektivní. V prvé řadě by měly být doplňky výživy skutečně doplňky a měly by tvořit určitý komplexní celek. Představte si tělo jako složitý mechanismus, kterému se daří, jen když má všeho dostatek a pokud mu něco chybí, nevyváží to ani přebytek jiné látky. Vaše portfolio doplňků by mělo obsahovat skutečně kvalitní multivitamín podporovaný antioxidanty a potřebnými minerály. Jistě se najdou i další látky, které nejsou na bázi vitamínů a minerálů a mohou nás mílovými kroky posunout ke zdraví (enzymy, melatonin...), ale rozvedení nastíněného tématu bych rád přenechal na vás!

6) Strava je absolutním středobodem veškerého směřování ke zdraví!

Na toto téma by se daly popsat stohy papírů, ale hlavní rozdíl mezi kulturistickou stravou a obecně zdravou výživou tkví ve velkém příjmu bílkovin kulturistů, který zatěžuje játra, a podceňováním zeleniny, která k nárůstu svalů příliš nevede. V oblasti tuků a sacharidů mají kulturisté většinou správné návyky. Strava se dá ovšem studovat i z pohledu příjmu vitamínů a minerálů. Utvořit jídelníček, který by dodal tělu všechny zdravé složky stravy, je ovšem velmi náročné. Proto bych se příliš nebránil polykání tablet s doplňky výživy.

7) Tekutiny jsou často podceňovány!

Nedostatek tekutin vede k závažným zdravotním problémům. Pokud téměř nepijete, začne vás bolet hlava, ale může to být i pouze menší nedostatek tekutin často smysly opomíjený, který se stává zvykem. I takový nedostatek může vést k závažným zdravotním problémům! Naopak dostatek tekutin je bezpodmínečnou součástí snad všech procesů, které v těle probíhají. Správnou volbou tekutin se dá mnohé získat. I v tekutinách můžete doplňovat plno potřebných látek pro blaho svého organismu. Vezměte si třeba bylinky, z nichž se vyrábí mnoho léků nebo dalších doplňků výživy, ať už podporujících organismus při výkonu, po výkonu apod.

8) Otužováním k podpoře imunity!

K podpoře imunity směřuje většina výše uvedených bodů, ale otužování je útokem na podporu obranyschopnosti úplně z jiného úhlu, a proto může být překousnutí překážek, které otužování způsobuje (jako ostatně každý výše uvedený bod), velmi efektivní. Jak drastickou formu otužování zvolíte, je velmi důležité. Člověk by se neměl příliš trápit, a pokud by chtěl zvyšovat intenzitu, pak velmi postupně. Jednou jsem se s úspěchem zařekl, že nesáhnu na kohoutek teplé vody. Vydržel jsem 3 roky a přísahám, že jsem nebyl ani náznakem nemocný!

Nejen otužování může být ovšem osmým bodem tohoto článku. Najdou se jistě i tací, kteří budou klást důraz na jiné aspekty směřující ke zdraví, např. psychiku, odbourání zlozvyků, regenerace... Takže doufám, že někdo převezme slovo a bude pokračovat.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.01.15:09kernel - Kdysi dávno jsem u nás viděl jednoho docela slušného lifte..
10.02.01:16japp - Uvítal bych zde více podobných článků. Nemyslím tím články..+2
09.01.13:16h2144 - Uplne souhlasim, sport pouzivam jako relax a vec, ktera me..+1
18.03.17:33CIZOPASNIK - Vidim ze ti nedoslo o cem ten clanek je tak ti to v klidu ..
18.03.16:42jsst - PŘESNĚ NAPSÁNO.Soutěžních kulturistů je méně a měli by být..
18.03.14:56Freimen - pls nenazývej nás ironicky inteligenty,když neumíš ani čes..+1
18.03.14:49Tom23 - Vy intelegenti, zapominat na velke svaly se mi nechce.To b..
18.03.05:04Freimen - bohužel je to závodník..
18.03.01:35CIZOPASNIK - a sakra, ty budes asi prudce inteligentni chlapec :oD
17.03.23:15Tom23 - Sou to jen proste keci.
17.03.20:02Lucaso.J - Nemuze clovek myslet na to jak mu bude v sedesati......mus..
17.03.19:27Arnie(CZ) - Zapomínat na velké svaly a silové rekordy se mi nechce a v..
17.03.16:11CIZOPASNIK - tenhle styl propagovany pod ponekud zkomercializovanym poj..+1
17.03.15:02agnez - Bych chtel videt, ktery kulturista se tim ridi:oD
17.03.10:24Apted - no tak pravidelny otuzovani mam kdyz dojde tepla voda a ne..
17.03.09:40Dekster - Já toho mám víc co dohánět:-8 Ještě bod 2 a 3. V doplňkách..
17.03.09:35I.N.G. - Asi tak nejak - az na to otuzovani a strecink :oD +1
17.03.09:29Dekster - Myslím, že těch několik tísíc čtenářů tohoto webu má jistě..
17.03.09:22serchan - Rozhodne lepsí bejt zdravej a vypadat jak fitnesák, než..
17.03.08:16Tonny - Krasny clanek pro prestarle lidi a lidi co maji radi Muscl..
17.03.01:13Andrejj - jardovi sa nechce pisat dalsi clanok... ;-)
17.03.00:31jsst - Myslím, že to není úplně nejlíp položená otázka.
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 4 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra