Reklama:
Hydro od Smartlabsu 2000 g + 908 g ZDARMA
Nejrychleji stravitelný legendární protein nyní v extrémní akci! Více zde.

Extrémní závody: Tipy k přípravě
na překážkové závody

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Tipy k přípravě
na běhy do kopce
Tipy k přípravě
na angličáky (burpees)
Tři základní chyby
v přípravě a jak na ně

Pár tipů na extrémní překážkový závod

Pokud jste posledních pár let nežili s domorodými indiány na Papui-Nové Guineji, tak už jste určitě slyšeli o extrémních překážkových závodech. A že se jich u nás pořádá! Gladiator Race, Heroes Race, Spartan Race, Predator Race, Bahňák, Viking Raid, Mad Race, Army Run atd.

Tyto závody mají jedno společné - pokusí se Vás dostat na samotný limit Vašich fyzických i psychických sil. Na tyto závody není potřeba mít jen pořádnou fyzičku, ale psychika a odvaha jsou nepostradatelné. Nevím, jak Vy, ale z nošení kbelíku štěrku do kopce strach nemám, ale skočit do vody, z jejíž teploty přeběhne mráz po zádech i tučňákovi, je docela výzva.

Závody se liší ve své délce i obtížnosti, ale na všechny musíte být do určité míry připraveni. Tady je pár tipů k přípravě.

Co vlastně chcete?

Jde Vám o dobrý čas, anebo o zábavu a pivo zdarma na konci závodu?

Spartan Beast, Army Run Army a podobné s délkou přes 12 km už potřebují seriózní přípravu. Pokud se chcete pořádně otestovat, jsou to varianty pro Vás. Pokud ne, tak si zvolte kratší variantu s délkou okolo 6 km.

Vybavte se parťákem

Nikdo nemůže popřít, že tréninkový parťák je dobrá věc. Člověk je od přírody soutěživý, a tak ten, kdo maká s Vámi, Vás bude pozitivně motivovat k tomu makat víc. Navíc mít na závodě někoho, na koho se můžete spolehnout, že Vás vytáhne z bahna a povzbudí Vás, když Vám do kopce dochází dech, je k nezaplacení.

Trénujte výdrž

Trénujte jako na půlmaraton. To, že uděláte v jednom kuse dvě stě kliků, Vám nepomůže, pokud neuběhnete ani 8 km bez toho, aniž byste si dali "cestou" půlhodinku vleže na zádech. (V případě, že běžíte závod na 12 kilometrů.) Pořadatelé pro závodníky rádi připravují překvapení v podobě kilometrů navíc, tak vždy trénujte na víc, než co dle propozic poběžíte.

Minimálně jednou před závodem si zaběhněte plnou avizovanou délku závodu. Překvapilo by Vás, jaký je rozdíl mezi 10 a 14 kilometry.

Sprintujte do kopce

Toto Vás krásně připraví na krátké rychlé úseky a neustálé zastavování a rozbíhání.

V závodě určitě narazíte na pár kopců a nebudou to zrovna malé kopce, tak stojí za to na nich rovnou trénovat. Začínejte pomalu a přidávejte (viz článek o kopcoběhu).

Angličákujte

Angličák je cvik, který potrápí celé Vaše tělo. Buduje sílu, výdrž a posiluje Váš kardio systém. Stojí za to je cvičit, ať už jdete na jakýkoli závod. Na některých jde i o formu penalizace za nezvládnutou překážku (viz článek o angličákách).

Houpejte se

Pamatujete na školní léta, kdy jste se houpali na prolézačkách, ručkovali a šplhali? Myslíte, že stejné to bude na závodě? Ne, nebude.

Nyní už nemáte takový trénink jako v dětství. Kdy jste naposledy blbli na prolézačkách? Když přidáte širší trubky, Vaši větší hmotnost, porci bláta a případně pád do vody, tak už to taková sranda není.

Musíte posílit stisk, ten si toho užije hodně, a vyzkoušet tu správnou techniku.

Pro překonání monkey baru můžete mít ruce napnuté, tím se vyhnete vysílení paží, pokud je nemáte dostatečně silné. A pomáhejte si nohama. Jakmile ztratíte hybnost, tak to budete mít o hodně těžší. Pokud máte silné paže, tak si je klidně pokrčte a udržujte si hybnost pomocí bicepsů (mně osobně to tak jde lépe).

Do tréninku zařaďte i shyby. Posílíte záda, ramena, paže a vybudujete silnější stisk. Klidně můžete shybovat na zavěšeném ručníku (viz článek o třech chybách).

Technika

Je plno druhů překážek a každá vyžaduje trošku jinou techniku zdolání. Koukněte na YouTube a okoukejte správnou techniku. Předejdete tím zranění či zklamání, že jste se na ni nepřipravili lépe.

Hlavní je pohodlí

Závodní výbava je také důležitá. Snažte se toho mít na sobě co nejméně. Za chvíli bude vše mokré a celé od bláta. Oblečení ztěžkne a budete se pohybovat hůře, navíc Vám budou hrozit odřeniny, když se Vám bláto dostane do podpaží či mezi půlky, to pak není vůbec příjemná afterparty. Syntetika v tomto případě jasně vede.

Boty (do roboty)

Vaše boty to také pěkně schytají, možná během závodu i umřou. Připravte se na to. Nejlepší jsou starší běžecké boty a ještě lépe trailové boty, ale tím Vás od nových nablýskaných botiček neodrazuji. Záleží na Vás, co hodláte riskovat (případně obětovat). Nespoléhejte na klasický uzlík a kličku, bahno strašně rádo boty rozvazuje a pak je i sundává. A v bahně po kolena už moc šancí na nalezení utopené boty nemáte.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJak to vypadalo před dvaceti lety v z...
Zodiak411 (13:16) • Hodně vše ovlivňuje sentiment. Jsem si jistý, že za dvacet let, když se budu nostalgick...
magazínJak to vypadalo před dvaceti lety v z...
Noremorsedan (12:45) • Naprosto s Tebou souhlasím. To byly zlaté časy bodybuildingu. Coleman, Wheeler, Ruhl, L...
magazínJak to vypadalo před dvaceti lety v z...
pemac (12:39) • To byla osobnost, vedle osobnosti... Pěkné závody...
magazínJana Jeřábková - trénink před Arnold...
Noremorsedan (12:36) • Jeee! Moje milovaná Janička! No konečně jste tu dali taky něco s ní! Janička je prostě...
magazínJak to vypadalo před dvaceti lety v z...
th.0th (12:14) • Asi ze mě mluví sentiment, ale podle mě tehdy měli vyšší úroveň...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra