Reklama:

Profil profesionála
- Albert Beckles

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jméno: Albert Beckles
Země: Velká Británie
Datum narození: 14. červen 1930
Startů na Mr. Olympia: 13
Vítězství na Mr. Olympia: -
Konec kariéry: 1992

Albert Beckles prožil v našem sportu naprosto neuvěřitelnou kariéru, která je plná superlativů a rekordů. Nejvíce oslnil délkou své kariéry, počtem startů a svou dlouhověkostí. Nejedná se o nadšence, který za každou cenu soutěžil bez ohledu na výsledky, ale o borce, který se od samotného počátku až do konce své kariéry pohyboval ve světové špičce.

Albert se narodil 14. června 1930 ve městě Bridgetown na Barbadosu. Jeho rodiče ale emigrovali do Londýna. Cvičit začal až ve svých 27 letech a první soutěž přišla po 8 letech tréninku v roce 1965, když mu bylo 35 let. Ve Velké Británii byla dominující kulturistickou federací organizace NABBA - právě na jejích soutěžích se v počátečních letech začal Albert prosazovat. Mnozí závodníci jsou v tomto věku již na konci své dráhy a snad nikdo, kdo vystoupí tak stár poprvé na soutěžní pódium, nepomýšlí na to, že bude za čtvrt století soutěžit na nejvyšší úrovni a že za dvacet let bude ve vrcholné formě zatápět nejlepšímu kulturistovi planety.

Mnoho fanoušků kulturistiky, kteří četli zprávu z Mr. Universe NABBA roku 1967 a zjistili, že za Velkou Británii vybojoval bronzovou medaili neznámý závodník Albert Beckles, si myslelo, že jde o nadějného mladíka, nemohli uvěřit, že uvedený věk 35 let není překlepem. Často se u jeho roku narození uváděl nesprávně údaj 1938 a mnohá média tak žila v nejistotě, jelikož skutečný věk byl prostě neuvěřitelný.

Albert se ve svých začátcích setkal na pódiu s borci, kteří dominovali v 70. letech, jako byl například Arnold Schwarzenegger, Franco Columbu, Frank Zane, Pierre Vandersteen a Chester Yorton, jeho věk by mu ovšem umožnil závodit i s generací Billa Perla, Jima Parka, Rega Parka, Joea Abbendy, Jacka Delindgera… Na sklonku své kariéry stál Albert Beckles vedle mladíků, které si pamatujeme ještě z nedávné minulosti. Na pódiu se utkal s Ronniem Colemanem, Darrenem Charlesem, Dorianem Yatesem, Kevinem Levronem a dalšími.

Na Mr. Universe NABBA v roce 1967 dokázal vyhrát svou kategorii před Royem Callenderem, absolutní titul mu však uzmul Arnold Schwarzenegger. Tentýž souboj s Royem zopakoval na stejné soutěži i roku 1971, kde opět zvítězil, ale absolutní titul mu vzal Ken Waller. Albertovi se již nikdy nepodařilo tento cenný titul získat. Tehdy se již více zúčastňoval soutěží federace IFBB.

Při svém prvním startu v IFBB se na soutěži Mr. World 1969 setkal s Frankem Zanem, za nímž skončil na druhém místě. Prvním titulem ve federaci IFBB se pro Alberta Becklese stal Mr. Universe 1971. Byl to ale titul vybojovaný v nezvykle dramatickém boji. Rozhodčí tenkrát zkoušeli metodu, kdy sice stále platil celkový součet umístění od sedmi rozhodčích, ale v případě, že někdo dostal čtyři první místa, byl automaticky jmenován vítězem. Když vyhlásili vítězem kategorie Turka Ahmeta Enünlüa, byli rozhodčí překvapeni a diváci doslova zuřili. Nakonec Ben Weider rozhodl, že dojde k mimořádnému sezení rozhodčích, kteří situaci přehodnotili a schválili použití systému čistého součtu umístění. Albert poté dokázal dobýt i post absolutního vítěze. Ve jmenovaném období získal ještě tituly Mr. World AAU, podruhé Mr. Europe IFBB i Mr. Universe IFBB, a tak se v roce 1975 poprvé představil na Mr. Olympia. Většina fanoušků jistě viděla dokument Pumping Iron, kde byly sice hlavní role přisouzeny jiným borcům, forma a výkon Alberta však byly také zřetelně zachyceny.

Cesta do absolutní světové špičky profesionálů IFBB nebyla pro Alberta jednoduchá. Prvním povzbuzením se stala v roce 1979 soutěž Best in the World IFBB, kde skončil třetí a poprvé si připsal cenné skalpy tehdejší špičky. Za ním skončil Dennis Tinerino, Boyer Coe a Danny Padilla. Prvotní vítězství mezi profesionály přišlo v roce 1981 na GP New England, kde si Albert poradil s Chrisem Dickersonem, s nímž ovšem na Noci šampiónů v tomtéž roce prohrál a dosáhl na stříbro. V dalším roce 1982 si vítězství na této soutěži už nenechal vzít, ani od Bertila Foxe, Johnnyho Fullera, Mohameda Makkawyho a dalších. Tato výhra jej zařadila do absolutní světové špičky té doby, což potvrdil i na domácí půdě v Londýně, kde se tehdy konala Mr. Olympia. Albert se po dvouleté odmlce dostal poprvé do finále a obsazením pátého místa za sebou zanechal i Toma Platze.

Další rok znamenal pro 174 cm vysokého borce mírnou stagnaci, která by z dnešního pohledu mohla být nazvána mírným vydechnutím před vrcholem jeho kariéry, za který se jistě dají považovat roky 1984 až 1986. V roce 1984 se zúčastnil 4 soutěží a tři dokázal vyhrát. Na všech skalpoval úřadujícího Mr. Olympia Samira Bannouta, takže jel do New Yorku na Mr. Olympia jako jeden z favoritů. Nad jeho síly byli tehdy Lee Haney, Mohamed Makkawy a Jusup Wilkosz, za jeho zády však skončili tři mistři Olympia: Samir Bannout, Sergio Oliva a Chris Dickerson - a samozřejmě celý zbytek tehdejší špičky jako například Roy Callender, Bob Paris a další.

Rok 1985 byl pro Alberta jistě nejhezčím v jeho sportovní kariéře. Získal svůj druhý titul na Noci šampiónů, což se povedlo jen jemu a Chrisovi Dickersonovi (později pod novým názvem New York Pro získal dva tituly ještě Kai Greene a Mamdouh Elssbiay). Soupeři mu byly tehdy vycházející hvězdy Rich Gaspari a Mike Christian. Největší triumf ovšem představovalo vystoupení na Mr. Olympia, kdy 55letý Albert vystoupil coby hlavní sok pro Leea Haneyho a vybojoval stříbrnou medaili! Soutěžní hmotnost Alberta byla tehdy 97 kg, což byl například oproti roku 1982 rozdíl 5 kg naprosto kvalitní svaloviny.

Postava Alberta Becklese byla velmi symetrická a za největší plus byly považovány velmi špičaté bicepsy. Další kladné body sbíral díky velké hloubce svalů, plastickým tvarům, členitosti šikmých břišních svalů a zad a skoro vždy perfektní definici a ostrosti. V rozvoji stehen dokázal jít Albert s dobou, takže jeho slabinou nebyla, ale z nedostatků lze jistě zmínit lýtka, a pokud bych mohl ve Photoshopu něco změnit, upravil bych tvar břišních svalů. Genetika horních čtverců nemá klasický tvar, ale to tréninkem prakticky nejde změnit.


Tabulka ukazuje kulturisty s největším počtem startů na světové úrovni. U všech borců se jedná o starty v profesionální divizi IFBB. Jen Albert Beckles soutěžil i v době, kdy profesionální divize neexistovala. Na soutěžích typu Mr. World, Mr. Universe apod. startoval Albert 11krát. To znamená, že i kdyby byly do tabulky započteny jen starty v profesionální divizi IFBB, měl by Albert na svém kontě 88 startů a s přehledem by vedl. Pro úplnost dodejme, že Albert absolvoval navíc ještě 6 startů na Mistrovství Británie NABBA.

Mezi nejlepšími kulturisty v tomto směru jsou i stále aktivní borci: Dexter Jackson, Johnnie Jackson, Ronny Rockel a těsně za top 10 je Toney Freeman. Úctyhodných 37 startů má na svém kontě i Pavol Jablonický!

# Jméno Starty
1. Albert Beckles 99
2. Dexter Jackson 76
2. Johnnie Jackson 76
4. Chris Cormier 72
4. Miloš Šarčev 72
6. Darrem Charles 71
7. Ron Love 67
8. Ronnie Coleman 66
9. Vince Taylor 65
9. Ronny Rockel 65
11. Kevin Levrone 62
11. Toney Freeman 62
- Pavol Jablonický 37


Vraťme se do roku 1986, kdy se Albert soustředil jen na Mr. Olympia, ale mladíci z nové generace Rich Gaspari a Mike Christian již byli o chlup lepší. Čtvrté místo bylo ovšem také senzační, když pomyslíte, že za ním skončil Berry de Mey, Bertil Fox a také Josef Grolmus.

V dalších letech se vrátil Albert Beckles ke své předchozí soutěžní aktivnosti a již se nesoustředil pouze na Olympii. Byl jedním z nejaktivnějších závodníků a za svou kariéru absolvoval neuvěřitelných 110 startů! Z nich vzešlo 8 profesionálních a 7 amatérských vítězství. Celkem získal 25 medailí z profesionálních soutěží!

V roce 1987 skončil na Mr. Olympia na 7. místě, ale jeho výsledky již mírně stagnovaly. Albert se ovšem nevzdával a soutěžil do svých 62 let! Jeho vytrvalost, trpělivost a především láska k soutěžení a kulturistice se mu ovšem opět vyplatily, když přijel roku 1991 ve svých 61 letech do Toronta na známou soutěž Niagara Falls Pro Invitational IFBB, kde ve skvělé formě ukořistil své poslední vítězství před Sonnym Schmidtem a například i Milošem Šarčevem. Tehdy se také setkal vlastně již podruhé na Noci šampiónů s Dorianem Yatesem. Na Mr. Olympia se také představil naposledy v tomto roce, kde startoval i Pavol Jablonický. V následujícím roce se při svém předposledním startu setkal v Chicagu i se začínajícími mladíky, jakými byli Ronnie Coleman, Kevin Levrone, Darrem Charles a Nasser El Sonbaty.

V roce 1987 vydal spolu s Billem Reynoldsem knihu Peak Physique, kde se dělí o své zkušenosti v oblasti tréninku a přípravy. Po ukončení kariéry se stal úspěšným rozhodčím významných soutěží IFBB. Co je o Albertu Becklesovi méně známé, je fakt, že byl vegetarián. Dnes je mu 86 let a stále se udržuje v dobré formě. V roce 2001 byl zařazen do Síně slávy IFBB. Ve své 27 let dlouhé kariéře vynechal pouze 3 roky, kdy nestartoval, ale v období 1977 - 1992 se každý rok představil na pódiích nejprestižnějších soutěží profesionálů.


Albert Beckles - Mr. Olympia 1982


Albert Beckles 1984


Albert Beckles - Mr. Olympia 1985


Albert Beckles - Mr. Olympia 1986


Albert Beckles - Mr. Olympia 1987

soutěž umístění soutěž umístění
Mr. Universe - NABBA 1965 3. Canada Pro Cup 1984  1. 
Mr. Britain - NABBA 1966 5. Mr. Olympia 1984 4.
Mr. Universe - NABBA 1966 6. World Grand Prix 1984  1. 
Mr. Britain - NABBA 1967 3. World Pro Championships 1984  1. 
Mr. Universe - NABBA 1967 1. Night of Champions 1985  1. 
Mr. Britain - NABBA 1968 2. Mr. Olympia 1985 2.
Mr. Britain - NABBA 1969 2. Mr. Olympia 1986 4.
Mr. Universe - NABBA 1969 3. Grand Prix France 1987 4.
Mr. World - IFBB 1969 2. Grand Prix Germany (2) 1987 6.
Mr. Britain - NABBA 1970 Grand Prix Germany 1987 4.
Mr. Europe 1970 absolutní vítěz Mr. Olympia 1987 7.
Mr. Universe - NABBA 1970 2. World Pro Championships 1987 3.
Mr. Britain - NABBA 1971 Chicago Pro Championships 1988 4.
Mr. Universe - IFBB 1971 absolutní vítěz Grand Prix England 1988 7.
Mr. Universe - NABBA 1971 1. Grand Prix France 1988 11.
Mr. World - AAU 1971 absolutní vítěz Grand Prix Germany 1988 8.
Mr. Europe - IFBB 1973 absolutní vítěz Grand Prix Italy 1988 8.
Mr. Universe - IFBB 1973 1. Grand Prix Spain (2) 1988 8.
Mr. Olympia 1975 3. Grand Prix Spain 1988 7.
Mr. Universe - IFBB 1975 2. Night of Champions 1988 5.
Mr. Olympia 1977 4. Mr. Olympia 1988 15.
Mr. Olympia 1977 7. World Pro Championships 1988 10.
Mr. Olympia 1978 8. Arnold Classic 1989 7.
Best in the World 1979 3. Grand Prix England 1989 9.
Grand Prix Pennsylvania 1979 3. Grand Prix Finland 1989 9.
Mr. Olympia 1979 7. Grand Prix France 1989 9.
Universe - Pro 1979 2. Grand Prix Holland 1989 11.
World Pro Championships 1979 2. Grand Prix Melbourne 1989 4.
Universe - Pro 1980 4. Grand Prix Spain (2) 1989 10.
World Pro Championships 1980 4. Grand Prix Spain 1989 10.
Canada Pro Cup 1981 2. Grand Prix Sweden 1989 9.
Grand Prix Belgium 1981 2. Grand Prix US Pro 1989 4.
Grand Prix California 1981 4. Night of Champions 1989 8.
Grand Prix Louisiana 1981 2. Mr. Olympia 1989 15.
Grand Prix Massachusets 1981 2. World Pro Championships 1989 4.
Grand Prix New England 1981 1. Arnold Classic 1990 9.
Grand Prix Wales 1981 3. Houston Pro Championships 1990 11.
Grand Prix World Cup 1981 6. Niagara Falls Pro Invitational 1990 12.
Night of Champions 1981 2. Night of Champions 1990 16.
Professional World Cup 1981 6. Grand Prix Denmark 1991 7.
World Grand Prix 1981 2. Grand Prix England 1991 7.
Grand Prix Belgium 1982 2. Grand Prix Finland 1991 9.
Grand Prix Sweden 1982 4. Grand Prix Italy 1991 8.
Night of Champions 1982  1.  Grand Prix Spain 1991 9.
Mr. Olympia 1982 5. Grand Prix Switzerland 1991 8.
World Pro Championships 1982  1.  Niagara Falls Pro Invitational 1991  1. 
Grand Prix England 1983 5. Night of Champions 1991 7.
Grand Prix Las Vegas 1983 3. Mr. Olympia 1991 16.
Grand Prix Portland 1983 4. Pittsburgh Pro Invitational 1991 12.
Grand Prix Sweden 1983 5. San Jose Pro Invitational 1991 5.
Grand Prix Switzerland 1983 5. Chicago Pro Championships 1992 16.
Night of Champions 1983 3. Niagara Falls Pro Invitational 1992 8.
Mr. Olympia 1983 7.


Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2016-07-16]. Dostupné na http://www.musclememory.com.
 • IFBB Profesional League [online] [cit 2016-07-16]. Dostupné na http://www.ifbbpro.com.
 • Wikipedia - The Free Encyclopedia [online] [cit 2016-07-16]. Dostupné na https://en.wikipedia.org/wiki/Albert Beckles.
 • www.flexonline.com
 • www.youtube.com

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJan Kareš - kulturistika na hrazdách
  Turakam (21:27) • Kareša mám rád, ale na videe skôr len vypočuť, lebo sa naň dívalo veľmi ťažko, kmital t...
  magazínJan Kareš - kulturistika na hrazdách
  th.0th (14:18) • Asi první video na tomto webu, které jsem skouknul celé bez přeskakování...*79*
  magazínJak to bude s letošním EVLS Prague Pr...
  hary97 (00:16) • Já bych v tom neviděl problém. Stačí, když budou závodníci v rouškách a dodržovat 2m ro...
  magazínTréninkový videolog: Věra Mikulcová (...
  reveira (18:30) • Zdravím Věrku a přeji ať se daří ve všem co dělá,a že toho není málo,jinak nohy pěkný,i...
  magazínTréninkový videolog: Věra Mikulcová (...
  Paulie02 (14:51) • Je to dříč!!! ...jen se narodila ve špatném těle...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra