Reklama:

Extrémní závody: Tipy
k přípravě na běhy do kopce

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

"Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Lehko na cvičišti, těžko na bojišti." Tento výrok platil ještě dříve, než ho zpopularizoval slavný ruský generál Alexandr Vasiljevič Suvorov. Platí dnes a platit asi navždycky bude. A představte si, že u extrémních překážkových závodů to platí také.

Základem pro každého závodníka, který to nebere na lehkou váhu, je rozhodně příprava. A to příprava vcelku komplexní. Překážkový závod Vám pod nohy nebude házet jen klacky, ale i kopce, potoky, řeky, bahno, zdi, sítě, tunely, lana a další krásná zpříjemnění.

Jak se na tohle připravit? To je správná otázka!

Zkuste běhat kopce. Anebo ještě lépe. Zkuste sprintovat kopce!

Je to jeden ze způsobů, jak se dostat rychle do kondice, budovat svalovou hmotu, a psychicky Vás to zocelí (na závodech Vás kopec nenachytá na švestkách). Případná ztráta nějakého toho tuku je jen třešničkou na dortu.

Najděte si kopec

Určitě dobře znáte své okolí a máte přehled o tom, kde by mohl nějaký pěkný kopec být. Moc nezáleží na tom, jestli je to v parku, nebo na sídlišti, hlavní je stoupání. Případně si udělejte procházku po okolí a vyberte si úsek aspoň 25 metrů dlouhý (čím delší a strmější, tím lepší). Takový ideální kopec by Vás měl trošku vystrašit, abyste byli o to více motivováni ho zdolat.

Rozehřátí pod kopcem

Není nejlepší nápad jít rovnou na věc, vždycky je lepší na rozehřátí alespoň krátká předehra. :) Nečeká Vás přeci jen procházka, sprinty do kopce jsou náročnější. Dejte si alespoň 30 angličáků a pár písmen z běžecké abecedy.

Vzhůru do kopce

Všichni jsme docela obstojně zvyklí běhat po rovině, ale technika pro běhání do kopce a z kopce je trošku jiná. Tady je pár tipů na cestu vzhůru.

  • Koukejte se před sebe a ne do země, únava neúnava.

  • Prsa dopředu a ramena dozadu.

  • Ruce v pěst Vám moc nepomohou. Mějte ruce uvolněné, pěsti otevřené či mírně přivřené. Vyhnete se tak svalové únavě od "pumpování" při běhu. Pohyb paží je důležitou pomůckou, stabilizuje Vás. Neběhejte proto jako Mr. Bean.

  • Běhejte pokud možno rovně a nekličkujte. Odrážejte se od špiček. Tím, že běžíte vzhůru, by se Vaše paty neměly dotýkat země.

Hned napoprvé to nepřežeňte, stačí tak pět sprintů (záleží na délce). Je to pořádná makačka, tak ať Vás hned první kopcoběh nevyřadí z provozu. Každý týden si jeden či dva sprinty do tréninku přidejte. Pokud jich zvládnete 20 za trénink, tak je asi na čase začít hledat nový kopec.

Po kopcoběhu

Až toho budete mít plné zuby a odpískáte to, pořádně se vydýchejte. Choďte po rovině, dokud se Vaše dýchání nevrátí do normálu. Pokud chcete předejít svalové ztuhlosti, tak se protáhněte.

Pár tipů na závěr

  • Kopce řaďte až po silovém tréninku. Mohou přímo navazovat, anebo si dejte pár hodin pauzu.

    Zkoušel jsem jít druhý den po kopcích posilovat a nebylo to nic moc. Tenkrát jsem místo sprintování do kopce asi létal, protože z běhu mě v životě tak prsní svaly nikdy nebolely. A jděte pak druhý den na benč... :)

  • Kopce si dávejte tak dvakrát týdně. Až si tělo zvykne, můžete přidat.

  • Pokud si myslíte, že už jste v tom hodně dobří, přidejte si pod kopcem 30 angličáků nebo kliků. Další možností je cestu dolů místo chůze seběhnout.Foto:
č. 3 - ActiveSteve / Flickr - https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra