Reklama:

Ondřej Fejfar:
"Běžel jsem v tajfunu."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní


Jméno: Odřej Fejfar
Datum narození: 9. 7. 1989
Znamení: rak
Bydliště: Vrchlabí
Sport: běh
Osobní rekordy: 3000 m překážky - 8:59,44 (2014)
5000 m - 14:35,76 (2013)
10 km silnice - 30:35 (2012)
půlmaraton - 1:07:13 (2015)

Ondřej Fejfar je český reprezentant v běhu. Svou běžeckou kariéru začínal na oválu a na silnici, ovšem postupem času se jeho nejoblíbenější disciplínou staly náročné horské běhy. A není se čemu divit. Ondra pochází z Vrchlabí, a tak jsou hory jeho domovinou. Ačkoli se Krkonoše nemohou pyšnit impozantními horskými štíty a Ondřej Fejfar si dobře uvědomuje, že při světových běžeckých závodech budou proti němu domácí běžci z velkých hor ve výhodě, věří si a sází na svou rychlost, která je jeho doménou.

Jak si bude tento český atlet stát ve světové konkurenci špičkových horských běžců, se ukáže již v letošním roce, kdy se zúčastní vybraných závodů světové série ve skyrunningu.

Ondro, běžecká disciplína, na kterou byste se chtěl v letošní sezoně zaměřit, se nazývá skyrunning. Můžete nám trochu přiblížit, o co jde?

Jednoduše řečeno se jedná o extrémní běh v horách, který je extrémní v tom, že se běhá v náročném terénu a běh zahrnuje velká stoupání i klesání. Aby se závod dal označit za skyrunningový, musí splňovat určité parametry. Jedním z nejdůležitějších je předepsané převýšení trati.

Skyrunning zahrnuje několik kategorií, a to Sky, Ultra a Vertical Kilometer. Čím se mezi sebou liší?

Liší se především v délce trati. Závody kategorie Sky jsou dlouhé do 50 km, Ultra nad 50 km. Nejkratší je Vertical Kilometer, kde se musí 1000 výškových metrů nastoupat na trati dlouhé maximálně 5 km. V praxi je tato vzdálenost ale třeba jen 2,5 km a to má pak trať větší sklon, než jaký mívají schody.

Dá se do tak strmého kopce v horském terénu vůbec regulérně běžet?

Pokud je vertikální kilometr rozložen opravdu jen na 2,5 km, tak se klidně tři čtvrtiny trati jde. Existuje na světě sice pár běžců, kteří to celé dokáží vyběhnout, ale třeba 5. muž v pořadí už neběží.

Kdo se trochu pohybuje v horách, ví, že stoupání jsou náročná, ale pohyb z kopce snad ještě horší. Jak velký to představuje problém pro pohybový aparát?

Tak určitě je hodně důležitá zvládnutá technika běhu. Navzdory náročnosti skyrunningu je ale paradoxně běh v horách k pohybovému aparátu vlídnější než maraton na silnici. Průměrné tempo horského běhu je totiž výrazně pomalejší a to je klíčový rozdíl. Pro menší únavu lýtkových a stehenních svalů a k potlačení otřesů při sebězích rád využívám kompresní návleky Royal Bay, které jsou moje tajná zbraň. (smích)

Na druhou stranu při běhu v terénu hrozí zvrtnutí nohy, uklouznutí či pád, který může být v horách i životu nebezpečný. Dá se nějak natrénovat jistota kroku? Dovednost vybrat si správné místo k došlapu?

Dá se to, ale je to především o zkušenosti. Není to tak, že si někdo, kdo celý život běhal ve Stromovce, řekne: "Tak a teď se naučím běhat v horách a za dva roky v tom budu dobrý." Tak to nefunguje. Ne nadarmo se říká, že v terénu běhají nejlépe orientační běžci. Člověk, který se chce věnovat skyrunningu, by měl pokud možno od dětství běhat v lese a v terénu také trénovat. Kdybych to vztáhl na Prahu, tréninky v Divoké Šárce a v okolních polích pomalu zlepší schopnost běhat v terénu, ale občas bude samozřejmě také potřeba vyjet na soustředění do pořádných hor, nebo alespoň do našich Krkonoš a tam si vyzkoušet nějaké delší kopce.

Běhat je jedna věc, ale běhat v horách je úplně jiná záležitost a existuje spousta běžců, kteří běhají rádi a běhají hodně, ale zrovna kopce nemusí. Jak vy jste se naučil mít je rád?

To bylo jednoduché. Pocházím z Krkonoš a tam té roviny moc není. Když si jdu zaběhat, kopcům se nikdy nevyhnu, proto mi nikdy nevadily, přišly mi samozřejmé. Já hory vlastně miluji.

Aby to ale běželo i do kopce, vyžaduje to určitý somatotpyp. Žádného "pořeza" asi na skyrunningových závodech nenajdeme. Je to tak?

Pravda je, že všichni běžci v skyrunningu jsou hubení, ale i mezi špičkovými závodníky se najdou jedinci, kteří nemají ideální dispozice. Já jsem třeba jeden z nejvyšších závodníků, ale dá se tam najít i několik vyšších.

Je výška na škodu?

Tak čím více se člověk podobá těm horským kamzíkům, tím lépe. (smích)

Jak vypadá trénink takového lidského horského kamzíka? Stavíte hlavně na bězích v kopcích, nebo zařazujete i rychlostní tréninky?

Určitě nejde jen o přípravu v kopcích, ba naopak. Jelikož já jsem původně dráhový atlet a stále běhám silniční desítky a půlmaratony, na trénink rychlosti hodně dbám. Moje příprava je proto asi ve srovnání s ostatními horskými běžci poněkud odlišná, ale zase se mohu pochlubit, že jsem z nich téměř nejrychlejší.

Je rychlost pro horské běhy tak důležitá, když ji tam nemůžete rozvinout, a tudíž ji nevyužijete?

Vysvětlil bych to asi tak - pro mě je celkem snadné běžet třeba půlmaraton v tempu, které by pro ostatní horské běžce bylo strašně rychlé. Když pak běžím v horách pomalejším tempem, které je ale pro horský běh normální, je to pro mne závod relativně jednodušší, protože jsem zvyklý na výrazně rychlejší tempo.

V souvislosti s tím mě napadá otázka ohledně tréninku. Jsou přístupy, které tvrdí, že kratší, ale velmi intenzivní tréninky mohou nahradit naběhané objemy. Co vy si o tom myslíte?

Záleží na tom, na co se člověk připravuje, ale do určité míry to může být pravda. Tzv. intervalový trénink je nejúčinnější metoda běžeckého tréninku, ale také ta nejbolestivější, takže se jí spousta lidí vyhýbá. Pokud ale někoho nebaví dlouhé běhy nebo nemá na trénink moc času, tak tímto způsobem může do určité míry získat hodně solidní výkonnost.

Jak vypadají vaše tréninky a dojdou v letošním roce nějakých změn s ohledem na vaši plánovanou účast ve světové sérii skyrunningových závodů?

V letošním roce jsem si dal za cíl natrénovat nejvíc v mém životě co do počtu tréninkových jednotek i do počtu kilometrů.

Kolik to bude podle předpokladu asi kilometrů?

Minimálně 5000, když se bude dařit, tak až 5500.

Jaká část z tohoto objemu jsou delší volné běhy a kolik je kvalita?

U mě volné běhy představují určitě více než polovinu celkového objemu, což je relativně vysoké číslo, ale já se zase snažím jít ty kvalitní tréninky hodně na krev, takže následující 2 - 3 dny po takovém tréninku mi stejně nezbývá nic jiného než jen klusat...

Vím, že tréninky se během roku mění v závislosti na období, ale můžete prozradit, jak konkrétně vypadá váš týdenní tréninkový plán v současné době?

Tak nyní se nacházíme v období mezi zimou a jarem, kdy by se mělo trénovat relativně hodně, a to jak objem, tak částečně i rychlost s tím, že objem by měl trochu převažovat. Můj týdenní tréninkový program v současné době vypadá tak, že mám 7 běžeckých jednotek a k tomu 2x v týdnu posiluji, 2x týdně se snažím mít nějakou kvalitní regeneraci jako bazén, saunu, vířivku, nebo masáž a jeden den v týdnu mám úplně volno.

Mluvil jste o posilování. Jak to u vás konkrétně vypadá? Navštěvujete posilovnu?

Při svém posilování se zaměřuji především na střed těla a na záda, protože je nemám v nejlepší kondici a při běhu hodně trpí. Dříve jsem se posilovnám hodně vyhýbal a navštěvoval maximálně funkční zóny. Od konce roku jsem začal chodit do místního fitka doma ve Vrchlabí k Luďovi Stránskému a ten mi hodně pomohl. Sám také běhá a ví, co u takového běžce nejvíc trpí a jak je to potřeba kompenzovat. Vždy, když k němu přijdu, tak mi s úsměvem připraví parádní sestavu cviků.

Od dubna začíná 2016 Skyrunner World Series. Už máte vytipované závody, kterých byste se chtěl zúčastnit?

Aby člověk mohl ve světové sérii plně bodovat, počítají se mu čtyři nejlepší výsledky z každé kategorie. Já se tedy plánuji zúčastnit pěti závodů ve vertikálním kilometru a čtyř závodů Sky.

Sky série zahajuje v Číně, kdy závodníci na trase závodu nastoupají až do nadmořské výšky 4700 metrů! Nechystáte se náhodou i na tohle dobrodružství?

Strašně rád bych tam vyrazil, ale lidé, s kterými jsem se o tom bavil, mě varovali a doporučili mi, abych se raději zaměřil na ostatní závody. Problém je především vysoká nadmořská výška. Já tedy většinu závodů absolvuji v Evropě, jen v září mě čeká jeden dvojzávod v Americe.

Závody v skyrunningu probíhají v horách, což může být velmi zrádný "stadión". Podmínky se tam mohou rychle měnit, takže z běžeckého závodu se může stát rázem "survival" záležitost. Nevadí vám, že to tedy není čistě jen o běhu? Počítáte s tím?

Určitě s tím počítám, je to specifikum tohoto sportu. Drsnou zkouškou jsem si v tomto ohledu prošel loni, při závodu v Hongkongu, během kterého foukal nefalšovaný asijský tajfun. Nevím, proč závod nebyl přeložen na další den, ale zřejmě nikdo z organizátorů nevěděl, jak strašně to nahoře na kopci fouká.

Jak jste se s tím jako závodníci poprali?

Lezli jsme po čtyřech a drželi se jednotlivých kamenů... Do toho strašně lilo, takže na trati, kde bylo před závodem úplně sucho, nyní tekly vodopády, kterými jsme se museli prodírat.

Je tohle vlastně ještě závod? Nejde tam spíš o to, přežít než urazit vytyčenou trasu co nejrychleji?

Pořád je to závod. Pořád je to o souboji a my všichni vpředu jsme pořád závodili.

Ale s během už to moc společného nemá.

No, stejně má, jen člověk nad tím nesmí moc přemýšlet. Musí se nad ty špatné podmínky povznést a představit si, že jsou dobré.

A to vám jde?

To mi jde. (smích) Přesto byl tento závod nejsilnějším zážitkem mé běžecké kariéry. Byl by to asi nejtěžší závod, jaký jsem kdy šel, i kdyby byly optimální podmínky, takhle to byl ještě výrazně vyšší level.

Existují boty, které takové podmínky dokáží zvládnout? Mokro, bláto, kluzké kameny...

Já si poslední dobou oblíbil boty anglické značky Inov8, která má modely určené do terénu a mně výborně sedí. Jsou sice minimalističtější, ale nějaká podpora nebo tlumení na nerovném povrchu nemá moc smysl. Každý si však musí vybrat boty hlavně podle toho, aby mu byly pohodlné a aby věděl, že v nich může běžet třeba i několik hodin v kuse. Jak jsem se přesvědčil třeba v Hongkongu, člověk musí vědět, že se na vybavení může plně spolehnout.

Dívala jsem se, že organizátoři některých skyrunningových závodů lákají účastníky na trať v krásném prostředí, s krásnými výhledy. Může si něco takového závodník při závodě vůbec užít?

To ne, vepředu není opravdu prostor jediné sekundy na nějaké rozhlížení. Na trať se ale obvykle jdeme podívat před závodem a to si maximálně vychutnáváme. No a pak při závodě si to s touhle vzpomínkou sesynchronizujeme a vlastně víme, že jsme běželi v krásné přírodě. (smích)

Plánujete i nějaké závody v Čechách?

V Čechách mě čeká jeden skyrunningový závod a dalších několik závodů, ať už to budou přípravné závody na samotný skyrunning, nebo běhy do vrchu, což je vlastně taková mírnější forma skyrunningu.

Takže běhy do vrchu už jsou pro vás "brnkačka"?

Po tom, co jsem absolvoval ve světě, tak ano. Dřív, když jsem byl mladší a běžel jsem tady v Čechách nějaký těžký závod do vrchu, říkal jsem si, že to byl vážně drsný kopec. Teď už ale vím, že takové u nás nejsou. (smích)

Více o Ondřejovi Fejfarovi, jeho sportovních plánech i běžeckých kempech pro veřejnost se dozvíte na jeho webových stránkách.


Závod v Hongkongu kamerou jednoho ze závodníkůLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Zodiak411 (21:54) • Sám jsi potvrdil má slova z prvního komentáře a ani o tom nevíš :) Už radši nic nepiš....
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Paulie02 (20:40) • 70mMyW!53 ... jedna perla za druhou :D
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
70mMyW!53 (17:34) • a pokud se bavime o zadech se vsim vsudy (whole siluet, kostra, separece,...) tak aspo...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
70mMyW!53 (17:26) • ja za zada nepovazuju jen svalove partie jako laty, spodni zada a stredni zada...tedy t...
magazínKeone Pearson - naturální vítěz Arnol...
jari (16:48) • Nepodceňuju sílu genetiky, že se tu a tam objeví prostě hříčka přírody, ale léta zkušen...
NOVÉ INZERÁTYpráce Skladník/přípravář v Ronnie.cz
Společnost Dafit, s. r. o., provozovatel sportovního obchodu Ronnie.cz, hledá do svého týmu (do c...
bazar Magazíny Muscle & Fitness a Svět kulturistiky
Prodám fitness magazíny Muscle & Fitness a Svět kulturistiky ve výborném stavu, kolem 100 časopisů včetně všech plakátů které uvnitř jsou od roku 2009-2017, ale ne vždycky všechny čísla z daného roku. Pouze osobní předání v Litoměřicích. Cenu nabídněte. Ale přibližně kolem 1000,-Kč. Nabídky psát do SMS.
práce Hledáme trenéry
Do našich privátních studií na Andělu a na Florentinu hledáme nové trenéry. Pokud jsi komunikativ...
bazar Puzzle mats
Zdarma 6ks 1m x 1m puzzle mats / karate /, starší používané. K vyzvednutí: Praha 3 - 24.2. - 26....
seznamka parťák-parťačka na hory a skály
Ahoj všem, hledám někoho na společné akce v horách /skialp, ferraty, lezení, ledovec/ celá ČR a S...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra