Reklama:
DNES DOPRAVA Z E-SHOPU ZDARMA!
Doprava pro všechny objednávky po celé ČR zdarma! Nakupujte zde.

CrossFit: Central Europe Throwdown 2016 - pohled do zákulisí soutěže

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Každé sportovní závody mají své vítěze, své hvězdy a hrdiny, kteří jsou oslavováni, obdivováni, žádáni fanoušky o autogram a médii o rozhovor. Jsou to ti, kteří v závodě určité úrovně dosáhli na nejvyšší metu, čímž si vysloužili svou chvilku slávy. Co si ale málokdo uvědomuje, je fakt, že aby mohli ti nejlepší atleti zazářit, aby mohli vyniknout nad ostatními, musí někdo uspořádat akci, na které se mezi sebou mohou sportovci porovnat.

Přitom pořádat takový závod může být práce hezky nevděčná. Jako pořadatel nejste středem pozornosti a zpravidla Vám nikdo netleská, jste šedou eminencí, která často i několik měsíců tvrdě pracuje na tom, aby se chystaná sportovní událost líbila závodníkům i fanouškům. Ale běda Vám, pokud v něčem pochybíte. To se pak sami velmi rychle znelíbíte jiným a stanete se terčem nelítostné kritiky.

V příštích letech bychom chtěli zapracovat na marketingu, dostat na závody velkoformátové obrazovky a udělat online live streaming...
Martin Horniak, pořadatel závodu Central Europe Throwdown

I tak jsou ale stále tací, které to neodradí, motivace uspořádat výjimečnou sportovní událost je pro ně silnější než to, že vynaložená práce možná nedojde docenění. Mezi takové patří i majitel společnosti BodyWorld Martin Horniak, který již třetím rokem pořádá závod Central Europe Throwdown - jednu z nejlepších crossfitových soutěží ve střední Evropě. Ten nám umožnil nahlédnout do zákulisí soutěže, abychom si dokázali představit, jak se závod takového formátu rodí.

Soutěž Central Europe Throwdown má za sebou už svůj třetí ročník. V čem ten letošní zaznamenal v porovnání s předchozími největší upgrade? Zázemí a služby pro závodníky, komunikace se závodníky, ceny pro vítěze, kvalita závodníků, kvalita rozhodčích, promyšlenost soutěžních WODů, nebo něco jiného?

Každý ročník se snažíme vždy posunout ve všech směrech. Ten letošní měl z mého pohledu hlavně super promyšlené WODy, kvalita nářadí značky Power Gears je rok od roku také úplně jinde. Zázemí a služby jsme nastavili už v prvním ročníku velmi vysoko a z mého pohledu jsem na tom v tomto směru možná nejlépe v rámci Evropy. Úplnou novinkou byla letos tvorba originálních triček s folklorním motivem Vajnorského ptáčka a jmény závodníků.

Jak dlouho trvá organizace takového závodu a kolik zhruba lidí čítal realizační tým?

Soutěž takového typu a rozměru se z pohledu organizace dělí na tři hlavní části: přípravná, předsoutěžní a soutěžní. Přípravná fáze začíná 2 - 3 měsíce před samotnou soutěží. V průběhu této fáze se řeší konfigurace online systémů, registrace, kvalifikační WOD, hodnocení kvalifikačních videí a komunikace se závodníky. Tato fáze vždy leží na ramenou dvou lidí, a to Tomáše Pagáče z Power Gears a mých. V předsoutěžní fázi, která nastává po ukončení kvalifikace, se už začíná řešit samotné finále. Kromě přípravy finálových disciplín a komunikace s partnery a sponzory probíhá komunikace s naším hlavním rozhodčím Maxem Schneidrem z Německa a manažerem rozhodčích Danem Thomasem ze Švédka, s kterými spolupracujeme od úplného začátku. A právě díky nim je náš Throwdown na srovnatelné úrovni s těmi nejlepšími, dovolím si tvrdit světovými soutěžemi. Jejich úlohou je přesné plánování jednotlivých soutěžních heatů a školení závodníků i rozhodčích. Na soutěži takovéto úrovně je vše plánované přesně na minutu, aby se závodníci mohli přesně rozcvičovat a podat své maximální výkony. V průběhu této fáze se také vytvoří tým mezinárodních rozhodčích a pomocníků, který dohromady čítá asi 60 lidí. Samotná závodní fáze začíná v noci před závody, kdy musíme odnést 10 tun železa a postavit celou soutěžní i expo arénu. Vše se musí zvládnout do rána, za běhu se ještě řeší vše, na co se zapomnělo, takže spánek v tuto noc nehrozí.

Kvalitu soutěže z velké míry ovlivňuje i kvalita rozhodčích. Jaká je ovšem situace? Může si organizátor vybírat, nebo je rád, když vůbec sežene dostatečné množství rozhodčích?

CrossFit je silná komunita a kvalita naší soutěže tento problém víceméně řeší sama. Za tři roky trvání soutěže se už vybudovalo stálé jádro kvalitních rozhodčích. Jako bonus naše rozhodčí obléká náš hlavní partner, společnost Reebok, které jsme za tuto podporu nesmírně vděční.

CF komunita roste, atletů přibývá. Bylo to znát na množství přihlášek do kvalifikace? Zaznamenali jste od loňského roku nárůst?

Významný nárůst závodníků jsme nezaznamenali, jelikož v poslední době se v Evropě roztrhl pytel se soutěžemi, což je cítit i na počtu registrovaných. Stále se však těšíme dostatečně velkému zájmu a na startovním poli jsme měli přes 120 závodníků.

Kdo byl tvůrcem soutěžních WODů pro letošní ročník?

Každý rok, a nebylo tomu jinak ani tento, se na tvorbě soutěžních WODů podílel hlavně Jindro Tovaryš a já. Jindro z mého pohledu patří mezi top trenéry a jeho závodní zkušenosti jsou vždy velkou devízou při tvorbě soutěžních disciplín. Tento ročník jsme měli radost, jak se workouty podařilo vymyslet. Následně to i závodníci ocenili jako jedny z nejlépe postavených závodů.

Jaká je v tomto ohledu filozofie CET? Chce závodníky překvapovat a přinášet nové věci a kombinace, nebo sází na "klasiku"?

Filozofie CET je přinášet vždy něco nového klasickým způsobem a zachovat koncept starého dobrého CrossFitu. V současné době se na mnohých soutěžích objevují různé nové cviky a disciplíny, ale to není a nikdy nebude filozofie našeho závodu. Kvalita, náročnost a profesionalita závodu se má podle mě zakládat na něčem úplně jiném než na vymýšlení těchto "novinek".

Pokud jste vy osobně stíhal sledovat dění na place, kdo z atletů na vás udělal svým výkonem, případně přístupem největší dojem a proč?

Tento rok bylo na soutěži mnoho kvalitních závodníků a týmů. Z toho, co jsem viděl, bych rád vyzdvihl samotného vítěze Mateusze Wasilewského, který předvedl neskutečný výkon. Největší dojem ve mně ale zanechal Jojo Porubský a hlavně jeho finále. To bylo opravdu něco neskutečného a jeho fanouškové udělali takovou atmosféru, z které mi běhal mráz po zádech.

Závodníkovi každý závod ukáže nějakou slabinu, na které je třeba pracovat, funguje to tak i u organizátorů? Ukázal letošní ročník nějakou organizátorskou slabinu, která vám bude motivací "neusnout na vavřínech" a dál na kvalitě soutěž pracovat?

Ano. Slabin a prostoru pro zlepšování je vždy dost a každý ročník ukáže něco nového. V příštích letech bychom chtěli výrazně zapracovat na marketingu, dostat na závody velkoformátové obrazovky, aby diváci měli lepší kontakt s děním na soutěžní ploše, a chceme také udělat online live streaming pro ty, kteří se nemohli dostavit osobně.

Foto:
č. 2 - Štefan Drgon
č. 1, 3, 4 - Lulla Murinos


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra