Reklama:

CrossFit: Výkony Čechů na Central Europe Throwdown 2016

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V neděli 7. února se v bratislavské atletické hale Elán uskutečnila mezinárodní crossfitová soutěž Central Europe Throwdown 2016, akce, která si za tři roky své existence vybudovala v rámci crossfitové komunity respekt i prestiž. Díky spolupráci společností Power Gears, BodyWorld a Reebok dosáhla tato soutěž takové úrovně, že se o účast na ní ucházejí vynikající atleti z celé střední Evropy. Pro některé zájemce je pak tento závod jedním z hlavních cílů, ke kterému v rámci sezóny směřují svou sportovní přípravu.

Stejně jako v minulých letech i letos předcházela hlavnímu závodu kvalifikace, ve které si vydobyli právo startovat na Central Europe Throwdown i někteří čeští atleti. V kvalifikaci si nejlépe z Čechů vedl Michal Velkov, zástupce brněnského gymu CrossFit Destiny, který do soutěže nastupoval z desáté příčky v kvalifikaci. Kvalifikačním sítem prošli také Martin Štěpánek, Michal Merganič, Lukáš Káňa, Miroslav Holý, Václav Jach, Karel Novák a Jakub Buček. Ostravský závodník Lukáš Káňa se o kvalifikaci na tento závod pokoušel již ve dvou předchozích letech, až letos to ale díky výraznému progresu atleta vyšlo. "Od začátku minulého roku jsem měl neustále problémy s koleny a od podzimu 2015 můžu říct, že mě zdravotně již nic nelimituje. Mohu tak vše plně trénovat a pracovat na své komplexnosti. Mám svůj tréninkový plán, který jsem plně nasadil právě od podzimu 2015, a je to znát," osvětluje Lukáš výrazný vzestup své formy v letošním roce.

Z dam měly na bratislavské soutěži hájit české barvy Michaela Palová, vítězka kvalifikace, dále pak Ria Hrušovská, Lucie Lenďáková, Štěpánka Rosprimová, Petra Vaumundová a Monika Tatíčková. V týmech Češko zastupovalo uskutení Superior 14 ve složení Markéta Tarasová, Michal Mička a Filip Trojovský, dále pak týmy Savages S14 a Spartans New Era.

Jak se atletům jevily před soutěží letošní závodní workouty? "WODy nevypadaly příliš náročně a na všechny jsem se těšil. Při dokončení každého jsem byl ale rád, že už to mám za sebou," zhodnotil s úsměvem "záludnost" úkolů Lukáš Káňa.

V prvním WODu měli atleti ve dvou minutách zvládnout kombinaci deseti opakování cviku chest to bar a 3 hang cleanů s maximální možnou náloží, to vše ve třech sériích za sebou. Zde podal nejlepší výkon ze startovního pole vynikající slovenský atlet Erik Tóth, který všech 9 hang cleanů absolvoval se 130kg činkou. Z českých závodníků pak první WOD nejlépe sedl dobře silově disponovanému Michalovi Velkovovi, který silový prvek WODu zvládl se 120kg náloží a obsadil 9. příčku. Z českých žen si s kombinací nejlépe poradila Ria Hrušovská, která úvodní workout ukončila děleným devátým místem, bohužel ne zcela vyšel první úkol Lucii Lenďákové, která na oblíbené disciplíně zvolila špatnou taktiku, nestihla časový limit a přišla tak o cenné body. Zato tým Superior 14 mohl být se svým entrée do závodu spokojen. V prvním workoutu našel jen jediného přemožitele, zbytek startovního pole nechal za sebou.

V druhém workoutu se hrálo o čas. Čím dříve kdo zvládl řadu 20 angličáků s přeskokem přes bednu, 20 wall balů, 10 ring muscle-upů, 20 wall balů a 20 angličáků s přeskokem přes bednu, tím lépe. I zde si vedl výborně (ka)Brňák Michal Velkov, který si za druhý WOD vysloužil čtvrté místo, z českých závodnic se zde nejlépe dařilo Lucii Lenďákové, která brala 16. příčku. Tým Superior 14 dokončil jako 13.

Dvanáct minut, to byl časový limit pro WOD číslo 3. Atleti při něm měli uběhnout 1200 metrů rozdělených do tří 400metrových úseků a odjet celkem 240 opakování cviků clean&jerk, toes to bar a double unders. Kombinaci atletiky, gymnastiky a vzpírání z Čechů nejlépe zvládl Martin Štěpánek, který WOD dokončil jako 11., shodně na dělené 11. příčce se umístily i dvě nejlepší české atletky tohoto WODu, a to Lucie Lenďáková a Ria Hrušovská. Tým Superior 14 si v tomto workoutu vysloužil 10. místo.

Finále závodníkům nadělilo tři dvouminutové intervaly s minutovým odpočinkem mezi nimi. První interval obsahoval 21 cal row, 14x HSPU, 7x snatch, po minutovém restu následovala další dvouminutovka a 18 cal row, 12x HSPU, 6x snatch, v posledních dvou minutách bylo na programu 15 cal row, 10x HSPU a 5x snatch. Kdo tento workout dokončil, měl v tomto závodě padla a čekal už jen na závěrečné vyhodnocení.

Z českého týmu dosáhl nejlepších výsledků soutěže Central Europe Throwdown Michal Velkov, který předvedl velmi vyrovnaný výkon a v celkovém pořadí získal desáté místo. Atlet byl se svým umístěním i závodem jako takovým velmi spokojen. "Central Europe Throwdown byl pro mě start do sezóny 2016 a ostrá zkouška před Open 2016. Soutěž připravil Martin Horniak opět na top úrovni, jak pro atlety, tak pro diváky, a pro mě je to jednoznačně nej crossfitový event jara. Díky kvalitě soutěže rok od roku roste konkurence, což bylo jasně čitelné již v kvalifikaci. Co se týče výsledků, pro mě samotného byl velký cíl top 10, to se mi desátým místem splnilo, takže jsem spokojený."

Celkové 12. místo více než potěšilo druhého nejlepšího českého závodníka Lukáše Káňu, který přiznává, že potřebuje závod k tomu, aby ze sebe dostal maximum. "V domácím gymu Colliery CrossFit je známo, že jsem spíš závodní typ. Nikdy na tréninku nedám ze sebe vše tak jako na závodech. Atmosféra na závodech, jako byla například na CET 2016, je vždy pekelná a neskutečně mě to žene překonat své možnosti. A to je důvod, proč budu dále zkoušet kvalifikace na mezinárodní závody," svěřuje se se svými plány do budoucna závodník z Ostravy.

Jako třetí nejlepší Čech dokončil závod Martin Štěpánek, ostřílený závodník, trenér a majitel boxu CrossFit Hradec Králové. Čtrnáctá příčka mohla být pro devětatřicetiletého atleta potvrzením, že stále ještě dokáže konkurovat přicházejícím mladým atletům. Hlavním cílem Martina je ale v současné době start na celosvětovém závodu Open 2017, kde již bude startovat v kategorii masters 40 - 44 let. Na svou účast v tomto závodě se důsledně připravuje pod vedením trenéra Michala Bohumela.

Co se týče individuálního závodu žen, Češky bohužel do top 10 nepromluvily, nejlepšího umístění dosáhla v celkových výsledcích Ria Hrušovská, která obsadila 17. příčku. Výsledky na prvních pozicích mohla s velkou pravděpodobností výrazně ovlivnit Michaela Palová, vítězka kvalifikace, která se ale nakonec soutěže nezúčastnila, jelikož měla pádný důvod. Míša totiž dostala nabídku, která se neodmítá. Byla pozvána do Itálie na tréninkový kemp koučem, který trénuje elitní italské atlety a který by rád Míšu obsadil do svého elitního týmu. Pro českou atletku by to byla obrovská šance, a proto jí budeme držet palce, aby tato spolupráce vyšla.

Soutěž týmů nedopadla zřejmě podle představ ani pro jindy zářící české seskupení Superior 14, které zcela jistě pomýšlelo na vyšší než devátou příčku. "Závod CET 2016 byl hodně náročný, alespoň co se konkurence týče. Byla to první možnost srovnání se s top týmy celé střední Evropy," obhajuje výsledek ženská členka týmu Superior 14 Markéta Tarasová a zároveň připomíná, že jejich tým byl z Česka jediný, který byl vůbec schopný dostat se do finále, což také o něčem svědčí.

Výkony atletů, kteří se umístili na prvních příčkách celkového žebříčku soutěže Central Europe Throwdown, byly naprosto famózní. Nejlepšího výsledku mezi ženami dosáhla nadřená závodnice ze Španělska Rita García Herrera, druhou příčku obsadila Polka Maria Kurzawa, třetí místo vybojovala Beata Jung, závodnice z Maďarska.

V individuální soutěži mužů exceloval a na příčku nejvyšší dosáhl polský profesionální závodník Mateusz Wasilewski, druhé místo si vybojoval slovenský reprezentant Jojo Porubský, třetí místo pak patřilo Eriku Tóthovi, taktéž závodníkovi ze Slovenska.

Jojo Porubský a Erik Tóth jsou oba elitní slovenští atleti, kteří bývají k vidění i na českých soutěžích. Když už se tito dva sportovci potkají na závodech, obvykle si pěkně šlapou na paty, což bývá vynikající podívaná. To platilo i pro loňský ročník nejvýraznější české soutěže Czech Beast Challenge 2015, která nakonec dopadla ve prospěch Erika, nyní na CET 2016 se zase karty obrátily a lépe se vedlo Jojovi Porubskému. Jak Erik Tóth nahlíží na svůj výkon, potažmo na třetí místo, které mu závod Central Eurpoe Throwdown vynesl?

"Kdo mě zná, ví, že se spokojím jen s tím nejlepším umístěním a všechno ostatní je svým způsobem prohra. Na CET 2016 byla vynikající konkurence a já bohužel udělal velké chyby, které mě málem stály bednu. Mé výkony byly daleko od ideálních a v každém WODu si mám co vytknout... Ale chyby jsou od toho, abychom se z nich učili a v budoucnu se jich vyvarovali, takže já dál tvrdě pracuji, abych byl na příští soutěži připravenější."

I když Jojo Porubský mohl být se svým výsledkem spokojený, ani on se drobnějších chyb zcela nevyvaroval. "Byly chvíle, kdy nešlo všechno tak, jak jsem si představoval. Na závodě jsem neměl moc dobrou startovní pozici, a tak jsem musel být ze začátku opatrný, abych nic nepokazil. To se odrazilo hlavně v 1. workoutu. Cekově jsem si nejvíc užil finále, i když moje komunita a fanouškové mě svou neskutečnou energií poháněli v každém WODu. Je to skvělý pocit, když mám jejich podporu. Ve finále jsem se trochu obával standardu na hand stand push-ups, protože znevýhodňoval vyšší atlety, ale nakonec to nebyl problém."

Bral Jojo Porubský vítězství nad Erikem jako satisfakci za porážku na Czech Beast?

"Jako satisfakci to neberu, každá soutěž v CF je jiná a provázená jinými okolnostmi. Doufám, že tyto soutěže byly jen jedny z mnoha, na kterých se s Erikem potkáme, protože nás oba žene dopředu chuť vítězit a zlepšovat se. S tím souvisí potřeba neustále se srovnávat i to, že chci být lepší než ostatní. Dělám všechno, co je v mých silách, abych byl tím nejlepším crossfiterem, jakým můžu být, a v soutěžích porážel Erika a ostatní atlety. Jsem ale přesvědčený, že Erik i ostatní dělají všechno pro to, aby porazili mě. A to nás posouvá dopředu o hodně rychleji. Erik je skvělý atlet a pro mě je ctí s ním soutěžit."


Vítězové soutěže Central Europe Throwdown 2015

Jednotlivci
pořadí muži ženy
1. Mateusz Wasilewski Rita García Herrera
2. Jozef Porubský Maria Kurzawa
3. Erik Tóth Beata Jung

Týmy
pořadí tým
1. ACE vitamin plus
2. Crossfit Wroclaw
3. Crossfabric


Foto: Štefan Drgon


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.02.21:26daveM - kipovany :) .. tak se nekdo chytil :) nevydel mas spatne ..
18.02.14:44Kebab - daveM, co to tady meleš pátý přes devátý? Nejdřív ti vadí ..
18.02.14:34Los Bumerangos - Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom ..
18.02.13:32daveM - ale ne.. to je bezna praxe a tradicni sranda z krosfitu. v..
18.02.11:46Kebab - Tady se někdo hodně špatně vyspal, co? :-D+3
18.02.11:36daveM - nic proti tobe :) , ale jeste si musis napsat na tricko at..-2
18.02.10:38Lucie - The noun athlete comes from the Greek word athletes, meani..+2
18.02.00:50daveM - Pro českou atletku by to byla obrovská šance, a proto jí b..-2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra