Reklama:

Extrémní závody:
Army Run - představení

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Kalendář extrémních závodů pro rok 2016

Dnes si představíme extrémní závod s oficiální podporou ministerstva obrany a ministerstva vnitra. Ano, jedná se o Army Run.

V dnešní době již mládence nestraší vojna. Někteří jsou za to vděční, ale jsou i tací, které by to lákalo, ale ne na profesionální úrovni. Nyní si mohou vyzkoušet tu fyzickou stránku vojenského výcviku právě na zmíněných závodech.

Trocha nedávné historie

Co se stane, když se potkají dva sportovní nadšenci, které minula vojna? Že by Army Run? Máte pravdu! V roce 2012 se zrodila myšlenka a v roce 2014 se vyběhlo poprvé. Nečekejte proto za závodem celou velkou "licenční" mašinérii, zde se jede ryze česky.

Za těmito závody stojí Martin Liška, Pavel Hanžl, Ondřej Kodeš a Jiří Chrt. Nejsou na to však sami. Do týmu Army Runu patří i profesionálové ze společnosti ARMED. Jedná se o bývalé profesionální vojáky, kteří za sebou mají zahraniční mise na Balkáně a středním východě. Absolvovali nespočet zahraničních kurzů U. S. Army i kurzy evropských aliančních partnerů. Takže na závodní trati najdete prvky klasické překážkové dráhy ČSLA (Československá lidová armáda), moderní překážkové trati dle standardu NATO nebo britské mezinárodní armádní soutěže.

Závody mají i dobročinné poslání. Vždy určitá částka ze startovného je věnována na dobročinnost spojenou s výkonem profesionální vojenské služby.

V zahraničí není Army Run neznámou. Například v Kanadě má velmi silnou základnu a každoročně se tamních závodů účastní desítky tisíc závodníků. První rok, v roce 2008, se závodů zúčastnilo 7 tisíc závodníků. O šest let později, v roce 2014, to bylo již 25 tisíc závodníků. I zde má Army Run charitativní stránku. Poslední ročník se vybralo skoro půl miliónu dolarů pro rodiny padlých vojáků. Kanadský závod ovšem jinak nemá s českým (kromě názvu) mnoho společného, je to klasický běh bez překážek na podporu armády.

Typy závodů Army Run

Závodit mohou muži i ženy, a to jak jednotlivě, tak i v týmech. Závod se však nese v týmovém duchu a překážky se snáze překonávají týmům, jednotlivec však o nic nepřijde, to se bát nemusíte. Na čas se tu moc nehledělo, vyhlašovali se pouze tři nejlepší týmy, letošní ročník přinese vyhlášení také nejlepších tří mužů a žen. Cílem je ale především závod dokončit. Po některých závodech může na závodníky čekat afterparty.

Army Run má tři základní varianty, jak si můžete závod zaběhnout, a v nabídce najdete i závodní variantu pro děti do 15 let Army Run Kids s délkou 1,5 km.

 • CIVIL - 5+ km a 20+ překážek
 • NATO - 10+ km a 40+ překážek přímo na výcvikové dráze Armády ČR
 • ARMY - 15+ km a 60+ překážek

Chuťovkou u typu ARMY je 6km běh s 15kg pytlem na zádech. Takže vzhůru do kopců s plnou polní. Příprava tratí trvá, dle délky, od 7 do 14 dní.

Co závodníka čeká

Registrace na tři zveřejněné závody je již otevřena. Další závody jsou pro chtivé závodníky zatím tajemstvím. Cena za startovné je vcelku přívětivá. Za včasnou registraci dá jednotlivec cca 800 Kč. I zde platí, že čím později se budete registrovat, tím více zaplatíte. Navíc týmy mají startovné levnější.

Diváci mají na akci vstup zdarma. Stejně tak je zdarma stanové městečko, parkování a podobně. Army Run je jeden z mála závodů, který nabízí bohatý doprovodný program. Ať se již jedná o afterparty na některých závodech s hudební produkcí (první ročník doprovázel Prago Union), či doprovodné akce jako paintball, soutěž ve shybech, lukostřelba či hřiště na fotbal s umělým povrchem.

A hlavně závodníky čeká porovnání sil s armádními profesionály, hasiči a policisty, kteří se závodů pravidelně účastní.

3, 2, 1, start

U tohoto závodu dříve nebýval hromadný start. Na trať vybíhaly menší skupinky v pětiminutových intervalech. Letošek přinese další změnu, každých 15 minut bude vybíhat 50 závodníků. Takže na lajnu a počkejte si na výstřel startovní pistole!

O hydrataci během závodu se postarají občerstvovací stanice na trase.

Běh

Dle zvoleného typu závodů vás čeká 5+, 10+ či 15+ km, takže trénink běhu je namístě! Sice je závod koncipován pro využití síly týmu, ale nemůžete čekat, že Vás do cíle někdo donese. Terén bývá kopcovitý. Běhá se lesy, potoky, bažinami, po loukách, do kopce i z kopce, takže pořádná obuv je namístě.

Překážky

I v tomto závodě naleznete překážky a není jich zrovna málo. Za nesplněnou překážku Vás čekají angličáky (30). Každou překážku musíte alespoň zkusit, nejde se jí vyhnout a rovnou angličákovat! Zároveň jsou některé povinné a bez jejich překonání Vám nebude dovoleno závod dokončit.

Stanoviště jsou hlídána profesionálními vojáky, kteří dohlíží, zda všichni správně plní své tresty. Pokud si nejste jistí, zda angličáky zvládnete, doporučuji pilovat formu i fyzičku, odpuštěno Vám nic nebude! Na překážkách poznáte, že se jim věnovali profíci a jsou opravdu vymazlené. Otestují Vás pořádně po fyzické, psychické i obratnostní stránce, ale zábavu si u nich užijete také.

Základní překážky

Podplavání klád / lan v bahně - podplavání překážky v blátivé vodě

Žabáci - klasické školní hopsání

Ručkování - ručkování po železná trubce

Přelézání zdi - klasická vysoká dřevěná zeď

Plavání - samozřejmě ve studené vodě

Traverz přes vodu - přes vodu jsou nataženy dva provazy, po jednom jdete, druhého se držíte

Plazení pod ostnatým drátem - v blátě, vodě a nepohodlí

Prolézání tunelu - betonové skruže

Nesení klády - kus stromu na rameno

Lanová dráha - sjezd na laně nad vodou

Minové pole

Šplh - starý dobrý provaz, pozor - 50 % lezců nevyleze

Shyby

Lukostřelba

Paintball sniper - cílem jste Vy, to Vy jste na mušce

Součástí tratě je i Dráha bojovníka, která Vás potrápí stejně, jako trápí při výcviku profesionální vojáky. Mimo jiné se skládá z překonání vysoké zdi, skoku o tyči, skoku do "studně", zipline, balance nad vodou, žebříku, taktického domu a několika tunelů.

A je tu cíl

Ať už se přes cíl přeplazíte, překutálíte, přejdete, přeběhnete, či přeletíte, máte vyhráno! Závod jste dokončili! Můžete si vydechnout a být hrdí, že jste to nevzdali. V cíli na Vás čeká psí známka za odvahu a statečnost a malé občerstvení.

Dráha bojovníka

Co to je ta zmiňovaná Dráha bojovníka?

Nedílnou součástí vojenského výcviku, nejen u nás, ale i ve světě, jsou tzv. bojové dráhy. Každá země má svoji variantu, NATO pro ně má svůj standard a v ČR se jí říká Dráha bojovníka.

Jedná se vlastně o překážkovou dráhu v hodně extrémním pojetí. Její složení je variabilní a vždy je přizpůsobené konkrétní situaci a konkrétnímu výcviku. Je součástí i kurzu základní přípravy kde je hodně dlouhá, absolvuje se se zbraní a zranění na ní není nic neobvyklého. Vojáci ve výcviku mohou být za její nesplnění z kurzu vyloučeni. Například na mezinárodním mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2011 vypadala dráha bojovníka takto: bojové údery proti figurantovi, překonání klády v cestě, plížení, přenesení dvou zraněných, přenesení břemene, šplh po síti zakončený kotoulem. Nejlepší ji stihli pod čtyři minuty.

Britská cvičná dráha se skládá například z přeskoku dřevěných klád, balance na zavěšeném mostě, plazení pod ostnatým drátem, překonání vysoké zdi, zhoupnutí na laně, ručkování, žebříku, slaňování apod.

Vojáci, policisté, hasiči

Aby se člověk mohl stát vojákem, policistou či hasičem, musí složit fyzické testy. Na to, abyste mohli závodit, žádné testy však nepotřebujete. Jak byste na tom však byli, kdybyste je skládat museli? Mohli byste se stát profesionálem? Zkuste si to, tady je přehled nároků na profíky, kteří budou závodit s Vámi.

Hasiči

Za provedení cviků získáváte body. Musíte nasbírat určitý minimální počet bodů za každou disciplínu i celkově. Bodový limit je různý dle pohlaví a dle věku uchazeče. Uvedené hodnoty jsou pro uchazeče do věku 29 let.

 • kliky za 2 minuty (ženy i muži) - min. 35
 • shyby nadhmatem (ženy i muži) - min. 11
 • sedy lehy za 2 minuty (ženy i muži) - min. 46
 • přednožování v lehu za 2 minuty (ženy i muži) jde o alternativu k sedu lehu - min. 46
 • běh 2000 m (muži i ženy) - min. 10:20
 • plavání 200 m (muži i ženy) alternativa k běhu - min. 5:10

Policie

Opět se hraje na body. Minimálně potřebujete 36 bodů ze čtyř disciplín a z každé jednotlivé potřebujete minimálně 4 body. Průměrně tedy potřebujete 9 bodů z každé disciplíny.

 • člunkový běh 4x 10 m - min. 11,6
 • klik (časový limit neuveden) - min. 30
 • celomotorický test za 2 minuty - 30 opakování

  Při tomto testu jde o co největší počet provedených cviků v čase dvou minut. Popis cviku je následující: cvičící ze stoje spatného přechází přes dřep do lehu na břiše a zvedne ruce z podložky, přechází zpět opět přes dřep do stoje spatného, dále pokračuje přes dřep do lehu na napřímená záda, ruce se dotknou podložky podél těla a zpět přechází přes sed a dřep do stoje spatného. Za každý přechod do stoje spatného je počítáno jedno provedení cviku.

 • Běh na 1000 m - min. 4:10

Armáda

Zde se na body již nehraje. Je nutné splnit minimální počet provedení jednotlivých cviků. Hodnoty jsou pro věkovou skupinu do 30 let.

 • sedy lehy za 1 minutu (muži/ženy) - 33/28
 • klik za 30 sekund (jen muži) - 19
 • skok daleký z místa (muži/ženy) - 182/144 cm
 • sálový test (muži/ženy) - 1,8/1,3 W/kg

  Sálový test se provádí na cyklotrenažeru. Délka je 12 minut a zahrnuje 3 stupně zátěže a 2 minuty volného šlapání. Hodnotí se výkon ve wattech přepočítaný na kilogram tělesné hmotnosti, který přezkušovaná osoba dosáhne při tepové frekvenci 170 tepů za minutu.

Tak co? Jak jste dopadli?

P. S.: Všechny informace o fyzických testech jsem přebral z oficiálních materiálů Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Armády ČR. Za jakékoli nepřesnosti se omlouvám a údaje berte pouze jako informativní.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra