Reklama:
908 g proteinové náhrady stravy ZDARMA
Moderní varianta instantní náhrady stravy nyní v extra výhodné akci! Více zde.

Zemřel Jim Morris,
osobnost zlaté éry bodybuildingu

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Zakladatel Síně slávy Muscle Beach Joe Wheatley a redaktor amerického magazínu Muscular Development Shawn Ray včera večer shodně přinesli zprávu o smrti jedné z osobností zlaté éry bodybuildingu a představitele kulturistické dlouhověkosti Jima Morrise. Osmdesátiletý někdejší špičkový závodník měl být nalezen mrtev ve svém bytě, přičemž se spekuluje o tom, že pod tíhou depresí spáchal sebevraždu střelnou zbraní. Tuto informaci se však dosud nepodařilo potvrdit.

Pete Grymkowski, Jim Morris
a Willie Johnson na AAU Mr. America 1973

Jim Morris, jenž se narodil 31. srpna 1935 v americkém Brooklynu, do posilovny poprvé zavítal v devatenácti letech. Informace o tréninku čerpal z tehdejších kulturistických magazínů, v nichž se dočetl, že je důležité stanovit si krátkodobé i dlouhodobé cíle. Jeho metou pro nadcházející tři měsíce se tak stalo zvýšit tělesnou hmotnost o 14 kg. Nakonec se mu podařilo nabrat ještě o 2 kg více a jeho dílčí úspěch se mu stal inspirací k tomu, aby sepsal svůj první tréninkový program a o své zkušenosti se začal dělit také s ostatními.

Ačkoliv některé záznamy uvádějí, že poprvé závodil v roce 1959 na AAU Mr. New York Metropolitan, Morris sám v souvislosti se svou první kulturistickou soutěží vzpomínal vždy až sezónu 1966, kdy si vyzkoušel menší regionální závody. Z roku 1967 se dochovaly již poměrně podrobné záznamy, podle nichž Jim dosáhl hned na tři vítězství, když nedal soupeřům šanci na AAU Mr. New York State, AAU Junior Mr. USA ani na již jednou zmíněném AAU Mr. New York Metropolitan.

Do světa velké kulturistiky (alespoň podle tehdejších měřítek) poprvé nahlédl v sezóně 1968, kdy poprvé nastoupil k AAU Mr. America. I když si na klání poradil například s Billem Grantem, musel se zde v konkurenci Jima Haislopa, Boyera Coa, Chrise Dickersona či Kena Wallera nakonec spokojit až se desátým místem. Přišel tedy čas na změnu a Jim začátkem roku 1969 odcestoval do Los Angeles, aby zde čerpal rady od Billa Pearla, jenž byl v tu dobu již dvojnásobným absolutním vítězem NABBA Mr. Universe v kategorii profesionálů.

Spolupráce s už tehdy legendárním borcem se Morrisovi vyplatila a výsledkovými listinami poměrně slušně obsazených soutěží se pomalu prodíral nahoru. První opravdu výrazný úspěch přišel v roce 1972, kdy se probojoval k vítězství na AAU Mr. USA, o sezónu později pak přišel jeden z nejlepších momentů jeho kariéry, když Jim na AAU Mr. America dokázal za zády nechat jednatřicet soupeřů a zvítězil. Na soutěži navíc dosáhl na cenu za nejlepší paže a hrudník. Kromě titulu ze zmíněného klání Morris v roce 1973 získal i zajímavou práci, když se setkal s britským zpěvákem Eltonem Johnem, kterému po následujících patnáct let dělal bodyguarda.

V letech 1974 a 1977 Jim zkoušel štěstí na kláních pořádaných pod hlavičkou organizací WBBG a NABBA, poté se však rozhodl pověsit soutěžní plavky na hřebík. Důvod Morris později naznačil v jednom z rozhovorů, když v odpovědi na otázku, proč koncem sedmdesátých let přestal závodit, uvedl: "Začal jsem brát steroidy po několika letech závodění, ale nechtěl jsem tlačit dávky do výšek potřebných pro konkurenceschopnou úroveň. Do kulturistiky jsem nešel s tím, že jsem chtěl vítězit. Začal jsem s ní, protože jsem chtěl dosáhnout určitého vzhledu."

Přesto fanoušci Jima Morrise na soutěžním pódiu ještě měli jednou vidět. V roce 1996 nastoupil k Masters Olympia, kde v úctyhodné formě vybojoval vítězství v kategorii nad 60 let. A ačkoliv pro něj toto klání znamenalo již definitivní loučení se závoděním, v obdivuhodné fazóně se držel i dlouho po sedmdesátce. Od roku 1985 byl přitom vegetariánem, o patnáct let později se pak stal veganem. Naposledy o Jimu Morrisovi bylo výrazněji slyšet vloni, když byl 25. května spolu s Edem Corneym a Dannym Padillou uveden do Síně slávy Muscle Beach.


Jim Morris


Použité elektronické zdroje:

 • About Joe Wheatley [online] [cit 2016-01-29]. Dostupné na http://californiabeachbodybuilding.com/.
 • Lifelong Fitness [online] [cit 2016-01-29]. Dostupné na http://www.gymmorris.com/.
 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2016-01-29]. Dostupné na http://www.musclememory.com.
 • Young, D. Sensational at 70-Plus (Part 1) [online] [cit 2016-01-29]. Dostupné na http://www.ironmanmagazine.com/.
 • Young, D. Sensational at 70-Plus (Part 2) [online] [cit 2016-01-29]. Dostupné na http://www.ironmanmagazine.com/.

  Foto:
  www.mrofansite.com
  www.facebook.com


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  30.01.06:32downunderer - Osobnost!Mel to v hlave srovnane.+1
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra