Reklama:
DNES KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Akce nebude prodloužena! Více zde.

AcroYoga (I.):
Úvod do světa letců

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Základní pozice AcroYogy - pták

AcroYoga. Co to zase je? Vsadím se, že naprosto drtivá většina z Vás tento pojem nikdy ve svém životě neslyšela. Až doteď. Rozkliknutím tohoto článku jste si sami na sebe upletli bič. Váš život už nikdy nebude jako dřív. No dobře, trošku jsem to s tím dramatem na začátek přehnal. Ale opravdu jenom trošku. Minimálně Váš tréninkový plán bude muset udělat místo ještě jedné sportovní aktivitě.

Teď už ale opravdu vážně. O sportu se nežertuje (nikdy nemůžete vědět, kde za rohem poslouchá nějaká činka, jóga podložka nebo nevrlý basketbalový míč). Od doby, co jsem se zvedl od útulného osobního počítače plného parádních her a začal se věnovat sportu, už uplynula více než jedna dekáda. A byla to dekáda velmi plodná. Nové, neotřelé sporty a jejich nápadité variace nebo všemožné fitness aktivity se objevovaly na každém rohu čím dál tím častěji. Fitbox, spinning, zumba, TRX, Real Ryder, H.E.A.T. Program, Power Plate, kranking, dále všechny možné i nemožné funkční nebo kruhové tréninky a CrossFit. A to je jenom několik věcí, které mi teď vyvstaly v hlavě. Pouze vrcholek ledovce, i tak ale solidní výčet, co říkáte? I přes tento zástup skvělých moderních způsobů, jak se hýbat, jsem stále zůstával zalezlý ve své oblíbené silové kleci obklopený hromadou činek, os, omlácených kotoučů a všeho pokrývajícího magnézia. Když už jsem se odhodlal vylézt a jal se provozovat i nějakou jinou sportovní aktivitu, než je ohýbání železa, vystačil jsem si s klasikou, jako je běh, jízda na kole, plavání nebo sjíždění zasněžených českých velehor na různém druhu prapodivných prkének. Jelikož jsem autorem tohoto článku, tak je Vám asi jasné, že jsem i já nakonec podlehl některé z těch moderních pohybových aktivit.

Ano, už to bude nějaký ten pátek, co jsem podlehl kouzlu AcroYogy a zamiloval se do ní. Proč? To se Vám pokusím osvětlit na následujících řádcích, fotkách, videích a snad i v několika dalších článcích. Pokud se nebojíte vstoupit do jejího světa, čtěte dále.

Na zpětné stížnosti ale nebudu brát zřetel! Já Vás varoval hned v úvodu…

Jóga - úhlavní nepřítel počestného návštěvníka posilovny?

Nevím proč, ale když ve vzduchu zazní slovo jóga, začne se valná většina chlupatější poloviny lidstva hned divoce ošívat. Vyslovit ho v pořádné zatuchlé činkárně je už skoro bráno za svatokrádež. Zachovejte klid, není proč se děsit.

Vlastní klasické pojetí jógy v původním významu tu nebudu rozebírat. Tento "filozofický systém" zahrnující ucelený pohled na život lidstva, ostatních živých bytostí a celý vesmír je tu s námi už kolem 2500 let. Informace o tom jsou od Vás vzdáleny jen pár kliknutí myší. Já zůstanu trochu přízemní a budu se věnovat jednomu specifickému systému jógy - hatha józe, jejímž cílem je očista těla i ducha a jejímiž prostředky jsou ásány (různé pozice těla), pránájámá (ovládání dechu) a meditace. Právě hatha jóga je hlavním směrem jógy praktikovaným u nás na "západě". Pokud si zajdete zacvičit jógu do nějakého studia nebo většího fitness centra, s největší pravděpodobností se bude jednat o cvičení vycházející právě z hatha jógy. Power jóga, dynamic jóga, hot jóga, spirální jóga a mnohé další variace mohou pomoci zlepšit Vaše fyzické a mentální zdraví. Bude Vás očekávat různorodý mix fyzické (praktikování ásán) i psychické (meditace) zátěže. Záleží na zvoleném "druhu" jógy a také na Vašem průvodci. Ano, tím myslím lektora. Stejně tak i AcroYoga využívá tyto prvky. To ale není zdaleka všechno.

Klasická zvedačka, i Patrick Swayze by záviděl.

AcroYoga - kde se vzala a co je zač?

Vlastní AcroYoga vnikla spojením jógy, akrobacie a v neposlední řadě thajské masáže. Stejně jako výše zmíněné "druhy" jógy dokáže i ona rozvíjet Vaši fyzickou i psychickou stránku. Podle mého skromného názoru navíc velmi zábavným způsobem. AcroYoga se narodila na americkém kontinentu, a to teprve nedávno. Její vznik můžeme vysledovat ke dvěma nezávislým skupinám, respektive různým "školám" AcroYogy. Ty už se tedy mezitím stihly přít o to, kdo je tvůrcem a majitelem práv k ní. Všechno nemůže být bohužel vždy úplně harmonické, ani jóga ne. Obě školy jsou si ve své podstatě podobné. Liší se hlavně v prvcích, které při cvičení také využívají. První z nich, nacházející se v Montrealu, klade důraz i na tanec jako součást vlastního cvičení a nevěnuje se thajské masáži. Druhá, sídlící v Kalifornii, do AcroYogy naopak řadí i prvky thajské masáže a místo tance spíše zakusíte, řekněme, hrubší akrobacii. V Čechách se prakticky setkáte jen s kalifornskou odnoží. Ta vznikla opravdu nedávno, v roce 2005. To v Montrealu už létali od roku 1999. V našich končinách se s AcroYogou setkáte jen něco přes 3 roky. A trošku intenzivnější rozvoj zažívá v posledním roce a půl.

Kdo je kdo a proč?

Přesuňme se od teoretizování více do praxe, alespoň co zvládne zprostředkovat internet. Určitě jste si již prohlédli některé fotky, kterými je vyzdoben tento článek. Ti zvědavější z Vás možná stačili zhlédnout i krátké video. Pokud ne, tak vzhůru do toho, jeden obrázek vydá za tisíc slov a v případě AcroYogy vydá jedno video za tisíc obrázků.

Hotovo? Výborně, tak můžeme pokračovat. Jak jste, doufám, zaregistrovali, AcroYoga je skupinová aktivita. Respektive je provozována minimálně ve dvojici. Také občas narazím při jejím popisu na nepřesný český výraz párová akrobacie. Zkušenější acrojogíni mohou cvičit a zkoušet některé prvky i ve více lidech nebo třeba i v několika spolupracujících dvojicích. Základem pro cvičení AcroYogy je ale vždy jedna dvojice úzce spolupracujících osob.

Každý z této dvojice má svoji vlastní roli. První z nich je tzv. báze (base). Bází se nazývá osoba, která je při cvičení v kontaktu se zemí. Ve většině případů leží tato osoba celým svým trupem na zemi a ke spojení se svým sparingpartnerem používá ruce a nohy. Druhou rolí je tzv. letec (flyer). Ten by měl být při cvičení naopak v kontaktu jen se svojí bází a pokud možno se nedotýkat země. V ideálním případě také na zem nepadat. Když jsem se již zmínil o pádech, neměl bych vynechat ještě třetí roli, která se v AcroYoze vyskytuje. Její důležitost by neměla být podceňována (i když nikoho takového na většině okolních obrazových materiálů neuvidíte). Jedná se o tzv. spottera. Osobu, jejímž úkolem je sledovat cvičící pár a být připraven zabránit případným tvrdým pádům letce, pokud cvik nevyjde podle představ. Stejně tak může spotter dávat rady letci i bázi ohledně úpravy pozice nebo techniky cviku.

Zacvičit si můžete třeba i v létě u vody. Musíte však počítat s nevěřícími pohledy okolí.

Na videu sice vypadá vše velmi jednoduše. Až ale budete viset hlavou dolů a budete se mít různě točit a přeskakovat, tak věřte, že většina lidí v tu chvíli nemá ponětí ani o tom, jak se jmenuje. Natož aby věděla, kde má levou nohu, kde naopak pravou ruku a jak se přes ně, sakra, opřít a přetočit na druhou stranu. Alespoň zpočátku. Moje první sparingpartnerka, se kterou jsem kdysi s AcroYogou začínal, měla nejdříve s tímto také výrazné problémy. I když je to zkušená fyzioterapeutka, která své tělo dokáže výborně ovládat. Jakmile byla v nějaké pozici vzhůru nohama, doslova nevěděla, kde jí hlava stojí a co má najednou dělat sama se sebou. :) Teď dokáže takové věci, že někdy nevěřím svým očím. Posledním úkolem spottera je dodávat pocit jistoty. Důležitá to věc hlavně pro letce, přeci jen to on se pohybuje ve výškách a může se zřítit do hlubin na zem. Viděl jsem už mnoho chyb pramenit pouze z pocitu nejistoty a strachu, že se určitě při tomto prvku rozplácnu o zem. Někdy se navíc létá opravdu pekelně vysoko.

Základní cvičební role tedy máme rozděleny. Nikde není ale řečeno, že musí být napevno rozděleny i mezi partnery při vlastním cvičení. V rolích báze a letce se mohou sparingpartneři samozřejmě libovolně střídat. Pokud to dokáží. Každá z rolí vyžaduje trochu jiné nadání a pohybové dovednosti a schopnosti. To si ale rozebereme důkladněji až příště.

Fantazii se při cvičení meze nekladou. Jediným omezením jsou Vaše schopnosti.

Připraveni se proletět?

Základem AcroYogy je tedy vlastní ladné "akrobatické létání", které vzniká v kooperaci báze a letce. Existují spousty ustálených základních pozic vycházejících mimo jiné právě z jógových ásán. Tou nejzákladnější je pták (bird), kterého můžete vidět hned na úvodním obrázku. Některé pozice jsou snadné, jiné vyžadují značnou flexibilitu a sílu podpořenou vždy výbornou souhrou všech zúčastněných letců a bází. To, že dokážete dřepnout 200 kg, Vám samo o sobě nezaručí, že dokážete udržet Vašeho 60kilového letce ve vzduchu, aniž by Vám přistál na hlavě i v té nejjednodušší pozici. Nebudu ale popírat značné výhody výrazného rozvoje silových schopností při cvičení AcroYogy. Jaké partie zatížíte a využijete nejvíc v jaké roli, si povíme v některém z následujících článků. Nyní zpět k létání.

Zkušenější cvičenci dokáží pracovat i ve větších skupinách.
Zde jedna báze naráz pracuje se třemi letci.

Jednotlivé pozice můžeme následně propojovat a plynule přecházet mezi nimi. Čím více pozic člověk ovládá, tím lépe. Má větší možnosti různých kombinací a přechodů. Zkušení cvičenci se dostanou do stádia, kdy mohou cvičit teoreticky neomezeně dlouho, aniž by se letec dotknul země. Dokáží přecházet mezi jednotlivými pozicemi takovým způsobem, že se vždy dostanou tam, kam si zamanou, aniž by museli přerušit vlastní létání a začít znovu ze země. Kromě plynulých přechodů se mohou mezi jednotlivými polohami volit i o něco dynamičtější (a podstatně náročnější) přeskoky. Začátečník se však nejdříve musí naučit vůbec základní pozice provést, než se pustí do něčeho takového.

Kromě akrobatického létání se v AcroYoze můžeme věnovat i tzv. létání terapeutickému. Jak sám název napovídá, nepůjde při něm tentokrát o co nejdokonalejší odcvičení sestavy náročných pozic. Ne, při terapeutickém létání se provádí velmi příjemné, jemné a pomalé pozice, jejichž cílem je snížit jak napětí fyzické, tak i psychické, vzniklé při vlastní akrobacii nebo i před začátkem vlastního cvičení. I terapeutické létání má svoje ustálené pozice, které se vždy specificky věnují uvolnění nějaké svalové partie, kloubu, části těla nebo jen podpoří relaxaci celého organismu. Vlastní terapie by měla následovat vždy po ukončení akrobatické cvičební jednotky/lekce a po takovémto způsobu létání bychom se už neměli vracet zpět k akrobatickým prvkům.

A pokud létání opravdu stálo za to, není na škodu uvolnit se vzájemně alespoň krátkou thajskou masáží. Bolavé svaly letce a báze to určitě ocení.

Článek se opět povážlivě natahuje, proto bude pro dnešek lepší přerušit proud informací a pokračovat zase příště. Dovedu si představit, že po takovém lehkém nahlédnutí do světa AcroYogy máte zatím skoro více otázek než odpovědí. Na některé z nich si určitě odpovíme zanedlouho.

Jak a kde začít? Co je k tomu potřeba? Je to vůbec bezpečné? Co mi cvičení dá a vezme? Tak brzy
na viděnou na stránkách Ronnie.cz. Zatím se můžete alespoň pokochat menší fotogalerií. Namaste.

Létat se dá opravdu vysoko. Netopýr - letec se musí připravit na náročné pozice hlavou dolů.

V AcroYoze má své místo i terapeutické létání a relaxace.

Ano, i takových věcí je možno dosáhnout při troše snahy a kvalitního tréninku.






Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.04.10:16Makuška - Tohle je velkáááá paráda. :-)
05.04.21:10Poman - A takhle to vypadá jinde ve světě: https://www.youtube...+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (22:13) • Můžeš to napsat jako podnět pro revizní komisi svazu měla by se tím zabývat https://www...
magazínJak si vedl Ondřej Fojtů na Europe’s...
Russ (21:17) • Ondrovi blahopřeji, je to neskutečnej borec.
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Karakal (15:20) • Může mi někdo z rozhodčích říct, kdo kontroluje dodržování plavek u žen? Jako bikiny ma...
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (21:41) • Jsem týden marod a tak se to na pokoukání hodí, díky*79*
magazínIFBB Diamond Cup Malta 2024 - komplet...
Hockey1000 (21:40) • Mně se prostě líbí, jak si ty soutěže užívá a kolik moc jich absolvuje*79* Za mě borec*...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie