Reklama:

Běhání v zimě: Kudy běhat a čím
se vybavit v zimním období?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Máme zimu a ještě nějakou chvíli tu s námi bude. Teploty se drží kolem nuly, je brzy tma, cesty jsou mokré, kluzké, namrzlé a sem tam se najde i nějaká ta závěj. Jak běhat v tomto počasí? Dá se to? Neumrznu? Neupadnou mi cestou umrzlé prsty?

Nebojte, v zimě se dá běhat a můžete si to pořádně užít. Stačí se jen pořádně vybavit. Zimní počasí Vám dá do cesty nejednu překážku, se kterou se v létě nepotkáte, a ještě navíc se můžete kochat krajinou pod sněhovou peřinou. Je to výzva!

Tak pojďme běhat

Trasa

Pokud máte svou oblíbenou trasu, které jste věnovali hodiny svého času za denního světla, projděte si ji za tmy. Je možné ji bezpečně používat i za snížené viditelnosti? Pokud ne nebo si nejste jistí, najděte si jinou trasu. Běháním potmě v nepřehledném terénu, i s čelovkou či svítilnou, s sebou nese vysoké riziko zranění. Zohlednit také musíte schůdnost terénu při mokru, ledu, sněhu a závějích.

Není žádný problém mít dvě trasy. Jednu na zimu a druhou na světlejší měsíce. Navíc v zimě (pokud tedy běháte venku) se netrénuje rychlost, ale vytrvalost. Vyberte si delší trasu, kterou pokoříte pomalým tempem.

Pokud není venku minus 20 stupňů, tak poklusem klus.

Co na sebe

Zde platí pravidlo: více tenkých vrstev je více než jedna tlustá. Oblékejte se tedy podle toho. V dnešní době je dostupná celá řada funkčního oblečení, které Vás dostatečně ochrání a odvede pot od těla pryč, využijte toho.

Koukněte se ven z okna a oblečte si o jednu vrstvu méně, než byste si oblékli na obyčejnou vycházku. Nebojte, pohybem se zahřejete a vyvarujete se přílišnému pocení (které by Vás mohlo stát i zdraví). Nezapomeňte na reflexní prvky!

Základem je pořádná bunda, chcete-li větrovka, kterou jen tak nějaký vítr neprofoukne. Pokud se do Vás opře ledový vítr, kterému nebude stát nic pořádného v cestě, nebude Vám k ničemu ani šest vrstev!

Jdeme vrstvit:

  • první vrstva - funkční triko s dlouhým rukávem (zateplené je lepší)
  • druhá vrstva - funkční teplá mikina (klidně i s kapucí)
  • třetí vrstva - běžecká bunda, dle počasí je potřeba usoudit, zda zvolit zateplenou, nebo jen větrovku
  • čtvrtá vrstva - zde záleží na tom, zda se budete loudat, běžet se psem (ten se potřebuje vyvenčit, tak jsou zastávky na místě), či čekat na sparing partnera, to se pak vybavte touto vrstvou v podobě funkčního tílka (dospod) nebo vesty (navrch)

K tomu samozřejmě patří pár doplňků. Rukavice, čepice a nákrčník (šála, šátek, ale nejlépe tunel). Bez nich nos ze dveří ani nevystrkujte.

Neméně důležité jsou boty. Ideální jsou crossovky s hlubším vzorkem. Výhodou je i to, že jsou většinou teplejší než silniční obuv. Vhodná je i kombinace dvou párů ponožek.

Pokud se vydáte ven za tmy a budete běhat po osvětlených úsecích, vezměte si přeci jen alespoň malou ruční svítilnu. Díky ní budete v noci lépe vidět! Pokud se vypravíte na neosvětlený úsek, je osvětlení podmínkou! K čelovce přidejte ruční svítilnu, ať nemusíte pořád kroutit hlavou ze strany na stranu.

Jak běhat

Běhejte jen tak daleko a dlouho, abyste zvládli doběhnout domů. Dojít poslední kilometr není správná volba, zejména ne v mokrém, propoceném oblečení. Nezapomeňte - pořád v pohybu!

Vdechujte nosem a vydechujte ústy. Pokud dýcháte jen ústy, budou se Vám ochlazovat plíce a Vaše zdraví to nemusí ustát. Pokud Vám je nos "malý", dýchejte alespoň přes šátek. Vzduch bude mít šanci se trošku ohřát.

V zimě člověk nepociťuje potřebu pít, ale tělo hydrataci při běhu potřebuje. Pokud běžíte delší trasu, vezměte si s sebou termosku s teplým nápojem, obyčejná teplá voda postačí.

Po běhu

Doma pak rychle do sprchy, ať se prohřejete! Teplý čaj také přijde vhod. :)

Tak to byla teorie, kterou najdete v každém článku na internetu. :)

Trocha praxe

S běháním jsem začal asi jako většina lidí v létě. Léto se přehouplo v podzim a běhalo se pořád dobře. Pak tu byla první běžecká zima a s ní jsem už musel provést nějaké změny. Metodou pokus - omyl jsem přišel na pár triků, jak si běhání v zimě zpříjemnit. Tady jsou.

Trasa

Mám hodně tras, všechny vlastně vycházejí z jedné jediné, která začíná u brány našeho domu a opět tam zase končí. :) Ve světlých měsících (jaro, léto, podzim) běhám mezi poli (vlastně po mezích), po polích, v lesích, po silnicích a chodnících. Jsem omezen akorát počasím, pokud je hodně mokro, vynechávám pole.

V zimě rozděluji trasy na světlé a tmavé. Záleží na tom, kdy jdu běhat.

Pokud je tma jako v pytli a ani měsíc nesvítí, běžím napůl po mezích a napůl po silnicích a chodnících. I když má člověk čelovku a v ruce svítilnu, nemůže se 100% spolehnout, že na cestu pořádně uvidí. Zranění pak na sebe nenechá dlouho čekat. Znám to, kolikrát jsem si takhle po tmě hnul se zády, když jsem vybíral výmol, kaluž nebo ledovou plochu, kterou jsem ve tmě prostě neviděl či přehlédl.

Světlé trasy jsou stejné jako ty ve světlých měsících. Navíc jako bonus mohu přidat běh po polích, protože je na nich sníh (led se na nich většinou nevyskytuje) a člověk se neboří po kotníky do bahna.

Tip: Mějte trasy na běh za světla i za tmy. Trasy za tmy si pořádně projděte, ať víte, že nikde nespadnete do hluboké jámy nebo že neroste uprostřed cesty strom. Trasy za světla si užijte, hlavně pokud je sníh, tak jsou "panorámata" úžasná. :)

Co na sebe

I já vrstvím, a to možná i více, než je potřeba. Chodím běhat se psy a ti se musejí občas vyvenčit (Vy víte, co myslím), takže se čas od času někde zastavím a počkám, než je hotovo. Vrstva navíc se mi tedy hodí. Zastávky jsou krátké a běžím vždy až ke dveřím domu, tak mi prochladnutí kvůli pocení moc nehrozí.

Jdu vrstvit:

  • první vrstva - termo tričko s dlouhým rukávem
  • druhá vrstva - mikina s kapucí (kapuci mám přes čepici)
  • třetí vrstva - softshellová bunda
  • čtvrtá vrstva - tílko na termo tričku (opravdu ho nenosím pod ním)

Pokud jsou teploty pod minus 10 stupňů, přidávám ještě jednu mikinu mezi první a druhou vrstvu a vynechám čtvrtou.

Pak je tu čepice, nákrčník, rukavice, a když je opravdu zima, tak i ochranná maska na paintball. To vysvětlím později.

Tip: Vrstvěte! Mně se osvědčila mikina s kapucí, kterou si přehodíte přes hlavu a stáhnete tkaničkou. Neuděláte z ní tak plachtu, která by nabírala za běhu vzduch a ten Vám proudil až na záda. Pokud Vám je vedro, není problém kapuci sundat, čepici bych nesundával.

Co s sebou

Ještě tu je výbava. V létě jsem si zvykl běhat s camel bagem. Mám ho v 10l batohu, takže do něj bez problémů ještě umístím telefon, klíče a kapesní nožík. Ten samý batoh si beru i v zimě. Jen do něj ještě přidám navíc tričko, pro případ, že bych neodhadl počasí a musel na sebe ještě něco hodit.

Pohotovostní vrstvu mám od té doby, co jsem se nedostatečně oblékl, běžel proti větru a pěkně prochladl. Naštěstí jsem dostal "macgyverovský nápad" a vycpal si bundu uschlou trávou, co rostla u cesty, abych mohl běh dokončit. :)

A vak na vodu vyměním za termosku s teplou vodou.

Tip: Malý batoh Vás zdržovat nebude a jako bonus budete mít úložné místo navíc. V zimě do něj dejte kapesní svítilnu (kdyby Vás přepadla tma), kapesní nožík (kdybyste museli cestou něco přeříznout) a pohotovostní vrstvu (kdyby Vám byla cestou zima). Kdo si přibalí ještě mini lékárničku, chybu neudělá.

Jak běhat

Při běhání v zimě se má vdechovat nosem. Ale ať se snažím sebevíc, skončím u vdechování ústy. Pokud je venku velká zima, není nic příjemného vdechovat mrazivý vzduch. Zkoušel jsem to řešit šátkem i nákrčníkem, ale ani jedno pořádně nedrží a navíc jsou za chvíli mokré od sraženého dechu. Vyřešil jsem to ochrannou maskou na paintball. Můžete se divit, ale jsem naprosto spokojený. Maska zakryje ústa i nos, díky dýchacím otvorům je vdechování i vydechování bez omezení a navíc se v ní vzduch ohřeje, takže mi nemrznou plíce. Maska není za chvíli mokrá a jako bonus neotravuje studený vítr (nosím brýle, tak mám oči trošku chráněné, a když si stáhnu kapuci, tak jsem jak polárník).

Jistou nevýhodou je, že když mě někdo v noci vidí, tak mu asi naženu strach. Představte si, že běžím proti Vám. Člověk v černém, s maskou na obličeji, kapucí staženou do čela a před ním běží dva velcí psi. Všem, které kdy takto potkám, se dopředu omlouvám.

Tip: Nebojte se experimentovat. Někdo si zastrkává kalhoty do podkolenek, někdo běhá v lyžařské kukle a brýlích, někdo si dává pod tričko polštář, aby mu bylo teplo. No a co. Pokud Vám to běh v zimě zpříjemní a ulehčí, tak si klidně oblékněte trenky na kalhoty. :)

Závěr

Hlavní je si běh užít, přeci jen neběháme z povinnosti, ale proto, že nás to baví. Ne?

Snad Vám rekapitulace pár zimních pravidel pro běžce přišla vhod. Snad jsem svými tipy nikoho nepohoršil, a kdyby ano, tak se omlouvám. :)

Běhání nazdar!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.01.11:38Michael Macek - Běhání v zimě je větší zábava to je fakt.Sice je větší pra..
19.01.20:07Jirka Kalous - Za celou dobu co běhám nepamatuju, že by byl v podmínkách ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra